Προς το περιεχόμενο

PS2: Όταν η πιο επιτυχημένη κονσόλα ξεκινούσε το ταξίδι της


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιπαρέρχομαι το τιτάνιο λάθος του αρθρογράφου στο να ξεχάσει το τιτανοτεράστιο Gamecube και πάω στο κυρίως ζουμί που θέλω να πω. Η συγκεκριμένη γενιά κονσολών ήταν με διαφορά η καλύτερη. Ολες οι κονσόλες (και οι τέσσερις) είχαν κάτι να πουν και κάτι να δείξουν και αν δεν είχες μια από αυτές -έχανες- πραγματικά πολλά...πάρα πολλά. Ηταν η χρυσή εποχή του gaming επίσης από την πλευρά ότι ήταν και η τελευταία που απλά αγόραζες παιχνίδι και τέλειωνες από άπαντες. 

 

Τέλος να πω ότι ξόδεψα τις περισσότερες gaming ώρες μου εκείνη την περίοδο του gaming. Πέρασα δηλαδή όλο μου το "βαρύ" gaming στην γενιά αυτή. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρχε δηλαδή άλλη κονσόλα την εποχή εκείνη?

Μα είδες..Υπέροχο και underrated Dreamcast 9 εκατομμύρια(το βάζω παρόλο που βγήκε αρκετά νωρίτερα) , 24 εκατομμύρια το xbox , 21 το GameCube..150 το PS2..Δεν βλέπω πως ακριβός ήταν αντίπαλο δέος το xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου το εδωσε ο ανηψιος μου πριν κανα 3αρι χρονια γιατι πηρε το 3, αλλα δυστυχως επειδη ηταν ατσιπαριστο και δεν ειχα κανενα αυθεντικο παιχνιδι εχει μεινει στη ντουλαπα..

ξερει κανεις πως τσιπαρεται πλακα-πλακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου το εδωσε ο ανηψιος μου πριν κανα 3αρι χρονια γιατι πηρε το 3, αλλα δυστυχως επειδη ηταν ατσιπαριστο και δεν ειχα κανενα αυθεντικο παιχνιδι εχει μεινει στη ντουλαπα..

ξερει κανεις πως τσιπαρεται πλακα-πλακα?

εγω το ειχα κανει εξωτερικα, free mc boot

ειδα ολο το futurama μεσα απο φλασακι στο ps2, ναι το κανει και media player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιτσιρικος εγω ειχα παει με τον πατερα μου να το αγορασουμε σχεδον οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει στην Ελλαδα(σχετικα ακριβο δεν θυμαμαι τιμη) και κατευθειαν πηγα και νοικιασα το medal of honor frontline,αφου ειχα λιωσει τα προηγουμενα 2 στο ps1.

Σιγουρα η πιο επιτυχημενη κονσολα που εχει βγει(μεχρι τωρα τουλαχιστον) και απο πλευρα πωλησεων και απο ποικιλια παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου κονσόλα με το πρώτο μου παιχνίδι να είναι το mgs2:sol. Ακόμα θυμάμαι να κλείνομαι στο δωμάτιό μου και να παίζω με τις ώρες μπροστά από μια λιλιπούτεια sony crt. Τα γραφικά για τότε ήταν out of this world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

175000 δραχμες το πηρα μαζι με το tekken tag tournament μια καρτα μνημης και ενα ασυρματο τηλεχειρηστηριο για το dvd player

160000 δραχμες μια 21 sony trinitron flat stereo, ακομα δουλευει αψογα... (Το τηλεχειρηστηριο της μονο δεν εχω, την ειχα δωσει στους γονεις μου και το διαλυσαν)

Ατελειωτο gaming αλλα παραδεχομαι οτι στο ps1 και gamecube ειχα αφιερωσει πολυ περισσοτερες ωρες... Ειδικα στο ps1....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου το εδωσε ο ανηψιος μου πριν κανα 3αρι χρονια γιατι πηρε το 3, αλλα δυστυχως επειδη ηταν ατσιπαριστο και δεν ειχα κανενα αυθεντικο παιχνιδι εχει μεινει στη ντουλαπα..

ξερει κανεις πως τσιπαρεται πλακα-πλακα?

Από τη στιγμή που βρίσκεις τα παιχνίδια μεταχειρισμένα με 3-5 ευρώ δεν αξίζει πιστεύω να το τσιπάρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

230.000 δρχ με 2 παιχνιδια πρωτες μερες κυκλοφοριας...

Αλλα τα αξιζε μεχρι τελευταιας δεκαρας...

 

Αν και το PS1 μου αρεσε περισσοτερο. Για ατομα της ηλικιας μου 30+ ηταν απιστευτη η πορεια NES αργοτερα SNES και ξαφνικα 3 διαστασεις...

165.000 δρχ απο Κοτσωβολο με Crash Bandicoot και NBA Jam Extreme. Tις περισσοτερες ωρες καθομουν και χαζευα τον T-Rex στο Demo και μου χε πεσει το σαγονι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το άρθρο!
 
Ωραίες εποχές και αυτές. Συγκρίνονται μόνο με την εποχή των home computers. Ετοιμάζω ένα άρθρο γίγας πάνω στην ιστορία των υπολογιστών (το οποίο έχει πολύ δουλειά ακόμη), μέσα στο οποίο σκοπεύω να αναφέρω και μερικά πράγματα για παιχνιδομηχανές, αν και ο κύριος σκοπός του άρθρου είναι τα PCs.

Μερικές photos.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το άρθρο!

 

Ωραίες εποχές και αυτές. Συγκρίνονται μόνο με την εποχή των home computers. Ετοιμάζω ένα άρθρο γίγας πάνω στην ιστορία των υπολογιστών (το οποίο έχει πολύ δουλειά ακόμη), μέσα στο οποίο σκοπεύω να αναφέρω και μερικά πράγματα για παιχνιδομηχανές, αν και ο κύριος σκοπός του άρθρου είναι τα PCs.

Μερικές photos.

 

Αν θες φωτος απο ρετρο κονσολες (snes/mega drive και μετα), εχω τα μηχανηματα μου στη διαθεση σου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραια χρονια ειχα παρει το ps1 όταν ειχε πρωτοβγει.

Κολλημα τρελο.δεν διαβαζα με τπτ μονο έπαιζα.

Ερχομενος απο αταρι κτλπ νομιζα πως είχα μπροστσ μ ενα τεχνολογικό θαυμα.

:P

Μετα με κερδισαν τα pc;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...