Προς το περιεχόμενο

PS2: Όταν η πιο επιτυχημένη κονσόλα ξεκινούσε το ταξίδι της


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας αγοράσει πρώτα Dreamcast, ύστερα Xbox και μετά το τέλος την κονσόλας πήρα PS 2 μπορώ να πω ότι η μετάβαση δεν μου έκατσε καλά. Λίγο τα γραφικά, λίγο το dual shock 2 μου φάνηκαν ένα βήμα πίσω (και όντως ήταν). Ωστόσο, έπαιξα μερικά ωραία διαμαντάκια όπως ICO και Shadow of the Colossus που δεν υπήρξαν αλλού. Για τα υπόλοιπα έμεινα στο πρώτο Xbox και στο Gamecube που αυστηρά για τα δικά μου δεδομένα είχαν περισσότερους quality over quantity τίτλους. Το PS 2 το θεωρώ μια κονσόλα για σχεδόν όλα τα γούστα αλλά για συγκεκριμένα είδη όπως platform, western rpg και shooter games ο ανταγωνισμός προσέφερε καλύτερα παραδείγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμενα ο μηχανισμος νικης του ps1 και αμεσως μετα πολυ ευκολοτερα του ps2 ηταν ενας: Το τσιπαρισμα. Η σονυ αγοραζε εταιριες (polyphony, naugthy dog, namco κλπ) ωστε να εκδιδει αποκλειστικες παιχνιδαρες ωστε να πουλα ΚΟΝΣΟΛΕΣ και να επικρατει στην αγορα. Το dreamcast ανωτερο σε ολα δεν ειχε το brandname αλλα και τη φημη - συνδεση με τα αντεγραμμενα φθηνα παιχνιδια. Οι gamers της εποχης θα θυμουνται την "ανθιση" που ειχαν τοτε τα gaming καταστηματα: αν οχι καθε γειτονια, αλλα σιγουρα καθε μικρη περιοχη ειχε ενα μαγαζακι που ολοι ξεραμε πως εφτιαχνε αντιγραφα. Συνεπεσε το ps2 και με την ανθιση του ιντερνετ κανοντας τη συγκιρια ακομα πιο ιδανικη.
Τοτε λοιπον ή θα ειχες ps2 και τσαμπα πρωτοκλασσατα αποκλειστικα games ή θα ειχες dreamcast-xbox-n64-gamecube χωρις dvd player και ακριβους τιτλους.
Η νικη ηταν ξεκαθαρη.
Εμφανες δε το κλεισιμο ολων αυτων των μαγαζιων με την ελευση του ps3 και το θανατο του ps2...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η καλύτερη κονσόλα ever.Είχε τίτλους για όλα τα ήδη gamers γιαυτό πέτυχε.Και το βασικότερο για όλες τις ηλικίες.Δεν είναι τυχαίο που δεύτερη θέση είναι το ds.Έκανε ακριβώς το ίδιο.Είχε απίστευτο αριθμό τίτλων σε όλα τα είδη.

    Επειδή δεν είχα λεφτά να αγοράζω τα παιχνίδια για το ps2 γιατί βγαίναν κατά δεκάδες,είχα κάνει χρυσό το βίντεοκλαμπ της γειτονιάς.Με 2 ευρώ το παιχνίδι έκανα μαραθώνιο να το τερματίσω σε 2 μέρες για να μη χρεωθώ καθυστέρηση.

      Ακόμα έχω ένα ps2 slim σε υπέρ άριστη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τερματισω το gran turismo 4(το καλύτερο για εμένα)μου πήρε πάνω από 6 μήνες..και ακόμα στο 99,8% μια καταραμένη πίστα τόσα χρόνια μετά με ταλαιπωρεί..ΤΕΡΑΣΤΙΑ κονσόλα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι νίκης του PS1-2 ήταν οι εξής:

1) Πολλές αποκλειστικές και ποικίλες(πράμα που φωνάζουμε για το PS4)

2) Πολλές δυνατότητες όπως multimedia και Backwards compatibility

3) Σπασμένα παιχνίδια, κοινώς με πολύ λίγα χρήματα έσπαγες την κονσόλα και είχες ότι παιχνίδι ήθελες.

4) Ξεκάθαρη έλειψη ανταγωνισμού. Η μόνη κονσόλα που κάτι έκανε ήταν το Xbox αλλά μπήκε στην αγορά στα μισά της 6ης γενιάς, χάνοντας ουσιαστικά το τραίνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ έχω ακόμα το xbox το original το πρώτο δηλαδή και είναι πράγματικα πολύ καλή κονσόλα!!!!

Αλλά δεν μπορώ να πω πως η ps2 είχε περισσότερη υποστήριξη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω, το PS2 ειναι η καλυτερη κονσολα ολων των εποχων κατι που αλλωστε φαινεται κι απο τις πωλησεις. Ειχα το PS1 απο 1996 και το PS2 απο το 2001 με εκατονταδες τιτλους-κοπιες. Βεβαια απο το πολυ λιωσιμο ειχα αλλαξει πανω 3-4 σε καθε μια απο αυτες! 

 

Δε μπορω ομως να μη συμφωνησω με το παραπανω post

 

Για εμενα ο μηχανισμος νικης του ps1 και αμεσως μετα πολυ ευκολοτερα του ps2 ηταν ενας: Το τσιπαρισμα. Η σονυ αγοραζε εταιριες (polyphony, naugthy dog, namco κλπ) ωστε να εκδιδει αποκλειστικες παιχνιδαρες ωστε να πουλα ΚΟΝΣΟΛΕΣ και να επικρατει στην αγορα. Το dreamcast ανωτερο σε ολα δεν ειχε το brandname αλλα και τη φημη - συνδεση με τα αντεγραμμενα φθηνα παιχνιδια. Οι gamers της εποχης θα θυμουνται την "ανθιση" που ειχαν τοτε τα gaming καταστηματα: αν οχι καθε γειτονια, αλλα σιγουρα καθε μικρη περιοχη ειχε ενα μαγαζακι που ολοι ξεραμε πως εφτιαχνε αντιγραφα. Συνεπεσε το ps2 και με την ανθιση του ιντερνετ κανοντας τη συγκιρια ακομα πιο ιδανικη.
Τοτε λοιπον ή θα ειχες ps2 και τσαμπα πρωτοκλασσατα αποκλειστικα games ή θα ειχες dreamcast-xbox-n64-gamecube χωρις dvd player και ακριβους τιτλους.
Η νικη ηταν ξεκαθαρη.
Εμφανες δε το κλεισιμο ολων αυτων των μαγαζιων με την ελευση του ps3 και το θανατο του ps2...

 

To τσιπαρισμα ηταν απο τους βασικους λογους που εφερε γρηγορα τα playstation στις πρωτες θεσεις. Και για να συνεχισω το post του φιλου, το PS3 αν ειχε "σπασει" εξαρχης σχεδον, οπως και οι 2 προκατοχοι του, θα ειχε ΠΟΛΥ μεγαλη διαφορα απο το 360 σε πωλησεις. Ομως επειδη το 360 εσπασε σχεδον κατευθειαν, καταφερε και χτυπησε το PS3 στα ισια.

Το τσιπαρισμα λοιπον, ειναι απο τους βασικους λογους μεγαλων πωλησεων.

Σιγουρα ειναι κι αλλοι λογοι οπως διαφημιση, ποιοτητα τιτλων, exclusives κλπ αλλα το "σπασιμο" ειναι απο τους κυριοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω, το PS2 ειναι η καλυτερη κονσολα ολων των εποχων κατι που αλλωστε φαινεται κι απο τις πωλησεις. Ειχα το PS1 απο 1996 και το PS2 απο το 2001 με εκατονταδες τιτλους-κοπιες. Βεβαια απο το πολυ λιωσιμο ειχα αλλαξει πανω 3-4 σε καθε μια απο αυτες! 
 
Δε μπορω ομως να μη συμφωνησω με το παραπανω post
 
Ο χρήστης manoskap είπε:
Για εμενα ο μηχανισμος νικης του ps1 και αμεσως μετα πολυ ευκολοτερα του ps2 ηταν ενας: Το τσιπαρισμα. Η σονυ αγοραζε εταιριες (polyphony, naugthy dog, namco κλπ) ωστε να εκδιδει αποκλειστικες παιχνιδαρες ωστε να πουλα ΚΟΝΣΟΛΕΣ και να επικρατει στην αγορα. Το dreamcast ανωτερο σε ολα δεν ειχε το brandname αλλα και τη φημη - συνδεση με τα αντεγραμμενα φθηνα παιχνιδια. Οι gamers της εποχης θα θυμουνται την "ανθιση" που ειχαν τοτε τα gaming καταστηματα: αν οχι καθε γειτονια, αλλα σιγουρα καθε μικρη περιοχη ειχε ενα μαγαζακι που ολοι ξεραμε πως εφτιαχνε αντιγραφα. Συνεπεσε το ps2 και με την ανθιση του ιντερνετ κανοντας τη συγκιρια ακομα πιο ιδανικη.

Τοτε λοιπον ή θα ειχες ps2 και τσαμπα πρωτοκλασσατα αποκλειστικα games ή θα ειχες dreamcast-xbox-n64-gamecube χωρις dvd player και ακριβους τιτλους.

Η νικη ηταν ξεκαθαρη.

Εμφανες δε το κλεισιμο ολων αυτων των μαγαζιων με την ελευση του ps3 και το θανατο του ps2...
 
To τσιπαρισμα ηταν απο τους βασικους λογους που εφερε γρηγορα τα playstation στις πρωτες θεσεις. Και για να συνεχισω το post του φιλου, το PS3 αν ειχε "σπασει" εξαρχης σχεδον, οπως και οι 2 προκατοχοι του, θα ειχε ΠΟΛΥ μεγαλη διαφορα απο το 360 σε πωλησεις. Ομως επειδη το 360 εσπασε σχεδον κατευθειαν, καταφερε και χτυπησε το PS3 στα ισια.
Το τσιπαρισμα λοιπον, ειναι απο τους βασικους λογους μεγαλων πωλησεων.
Σιγουρα ειναι κι αλλοι λογοι οπως διαφημιση, ποιοτητα τιτλων, exclusives κλπ αλλα το "σπασιμο" ειναι απο τους κυριοτερους.

Εγώ είμαι ένας από αυτούς, που αντί να πάρει το PS3, προτίμησαν το Wii ακριβώς γιατί έσπαγε εύκολα, και μπορούσα έτσι να παίζω απειρα παιχνιδια σπασμενα, όπως είχα συνηθίσει με το PlayStation 2! Το PS3 το πήρα πολύ αργότερα, και τα περισσότερα παιχνίδια που πλέον έχω είναι μεταχειρισμένα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη console που έχει περάσει απο τα χέρια μου !

Final Fantasy X ! FTW !!!

 

Και άπειρο multiplayer όπως Dragonball, Tekken , Smackdown και άλλα με τους φίλους μου !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η πρωτη κονσολα ηταν το ps1 mini με ενα demo με τους μπαμπουλες α.ε lilo & stitch και πητερ παν. Αργοτερα μαζεψα αρκετα λεφτα  και χτυπησα το ps2 αφου πρωτα ειχα λοιωσει τηην διαφημιστικη κονσολα του μεγαλου Σκλαβενιτη στη Νεα Χαλκηδονα εμενα κοντα τοτε και πηγαινα απογευματα με ποδηλατο και επαιζα το wrc ωραιες εποχες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν το δεσιμο μεταξυ επαρκους ποιοτητας

τιτλων και γραφικων..

 

οι προηγουμενες νιντεντοκονολες δεν ειχαν τα γραφικα

οι επομενες κονσολες δεν εχουν την ποιοτητα τιτλων-φαντασια κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θυμαμαι σε εγγυηση πληρωστε την μιση αξια να σας δωσουμαι καινουριο οταν χαλουσε την ειχα παθει εγω και πολλοι γνωστοι

 

προσωπικα για μενα μια ηταν η κονσολα το πλαιστατιον 1

 

τα υπολοιπα μετα προβληματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...