Προς το περιεχόμενο

Επιθέσεις ransomware σε συστήματα Mac της Apple


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"ανακαλώντας ένα ψηφιακό πιστοποιητικό που επέτρεπε στο κακόβουλο λογισμικό να εγκατασταθεί στους υπολογιστές Mac"

Υσχύει, μετά απο 5-6 ώρες εφόσον έγινε γνωστό το ransomware το λειτουργικό δεν σε αφήνει καν να το εγκαταστήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"ανακαλώντας ένα ψηφιακό πιστοποιητικό που επέτρεπε στο κακόβουλο λογισμικό να εγκατασταθεί στους υπολογιστές Mac"

 

Υσχύει, μετά απο 5-6 ώρες εφόσον έγινε γνωστό το ransomware το λειτουργικό δεν σε αφήνει καν να το εγκαταστήσεις.

 

 

Πρέπει όμως να έχεις ρυθμισει την επιλογή "app store & αναγνωρισμένοι προγραμματιστές", σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε να ειναι τυχαια η συμπτωση ;

 

λιγο μετα την αρνηση της απλης να υποβαθμισει το συστημα της σε υποχειριο των κυβερνητικων σκοπιμοτητων τυπου bigbrother .

 

"αφου δεν το ξεκλειδωνετε για εμας , το διπλοκλειδωνουμε εμεις "  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες.

Δεν ειναι πιο safe,απλά κανείς δεν ασχολείται μαζί τους.

Οταν ασχοληθει καποιος(πχ αυτή την φορά),βλεπεις τα αποτελέσματα.

Πολλοί λένε ότι δεν ασχολούνται ούτε με το linux πράγμα που δεν ισχύει λόγο server.

To θέμα είναι ότι αν φταίνε σε κάτι οι Apple, Microsoft, διανομές Linux κτλ να φροντίζουν και να φτιάχνουν τα προβλήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι φταίνε πάντα αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω "κολλήσει" τίποτα στα Mac μου, γραφείου και σπιτιού - προφανώς ΔΙΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑ antivirus εγκαστεστημένο.

 

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... ενώ η γυναίκα μου δεν σερφάρει σχεδόν καθόλου και ασχολείται με τις μεταφράσεις της, ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ malware και ΠΑΡΟΛΟΥ που της έβαλα αμέσως με την εγκατάσταση και antivirus KAI anti-malware!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην πιασουμε το θεμα της ασφαλειας...

 

Στα μακ για να γινει ζημια εσυ θα το εγκαταστησεις.

 

Γενικα λοιπον προσοχη και αντιληψη κ δεν τρεχει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο ειναι ενα καλο μαθημα για να καταλαβουμε ολοι οτι δεν υπαρχει κανενα λειτουργικο ή προγραμμα που να ειναι 100% ασφαλες απο exploits. Εκτος κι αν εχεις μονιμα εναν υπολογιστη offline.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν έχω "κολλήσει" τίποτα στα Mac μου, γραφείου και σπιτιού - προφανώς ΔΙΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑ antivirus εγκαστεστημένο.

 

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ... ενώ η γυναίκα μου δεν σερφάρει σχεδόν καθόλου και ασχολείται με τις μεταφράσεις της, ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ malware και ΠΑΡΟΛΟΥ που της έβαλα αμέσως με την εγκατάσταση και antivirus KAI anti-malware!

Πονταρω πως ξεχασες το "Windows" καπου.

Κατα τ αλλα, οχι, δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οπως τα περιγραφεις.

Τα Windows με user χωρις admin rights και "σχεδον καθολου browsing" (<--btw, δεν το λες και μετρο συγκρισης το συγκεκριμενο, καθως παραειναι υποκειμενικο)  δεν κολλανε ετσι απλα, ειδικα απο τα 8 και πανω. Οποτε καπου αλλου ειναι ο λακος στη φαβα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονταρω πως ξεχασες το "Windows" καπου.

Κατα τ αλλα, οχι, δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οπως τα περιγραφεις.

Τα Windows με user χωρις admin rights και "σχεδον καθολου browsing" (<--btw, δεν το λες και μετρο συγκρισης το συγκεκριμενο, καθως παραειναι υποκειμενικο)  δεν κολλανε ετσι απλα, ειδικα απο τα 8 και πανω. Οποτε καπου αλλου ειναι ο λακος στη φαβα.

Χωρίς καθόλου σχεδόν μπρόουσινγκ, μου κάνει και εμένα εντύπωση πως κόλλησε αν κόλλησε στην τελική... το ότι μπορεί να κόλλησε από μια ήδη μολυσμένη συσκευή μάλλον δε μας το είπε ο φίλος ούτε το υπέθεσε ο ίδιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως ιός (λειτουργει βεβαια ετσι), ειναι παραπλανηση κανεις install ενα software και τελικα ειναι κατι αλλο.

Δεν ειναι οτι μπηκανε σε μια σελιδα και το κολλησανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν σου τύχει και μόλις καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά κλείσεις τον mac ή έστω αφού είναι πια αργά. 
Δεν μπορείς με backup από το time machine να επαναφέρεις  το σύστημα σε προγενέστερη κατάσταση ?
Ρωτάω εαν ξέρει κάποιος, όχι υποθέσεις. 

Επίσης εάν κρυπτογραφήσεις τον δίσκο του mac μέσα από το λειτουργικό (προληπτικά) βοηθάει ή δεν έχει καμιά σημασία ? 
Δεν φαντάζομαι να αλλάζει κάτι, αφού το app/ιος μπορεί να πάρει τα δικαιώματα διαχειριστή, από λάθος του χρήστη, αλλά λέω μια στο εκατομμύριο εάν είναι ήδη κρυπτογραφημένος ο δίσκος μήπως και δεν μπορεί να ξανακρυπτογραφηθεί. 

Εάν ξέρει κάποιος ας απαντήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καθόλου σχεδόν μπρόουσινγκ, μου κάνει και εμένα εντύπωση πως κόλλησε αν κόλλησε στην τελική... το ότι μπορεί να κόλλησε από μια ήδη μολυσμένη συσκευή μάλλον δε μας το είπε ο φίλος ούτε το υπέθεσε ο ίδιος.

Usb stick, hdd εξωτερικό κτλ. Δεν είναι δύσκολο: βάζεις το stickάκι σε μολυσμένο υπολογιστή και μετά στο δικό σου. Αν δεν έχεις καλό antivirus ή έχεις να το ενημερώσεις πολύ καιρό ή ο ιος είναι καινούριος...

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: ο ιος, που έχουν τα apple, λέγεται ios ή διατηρεί το παλιό όνομα;... :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε γελάω με τα σχόλια.

Ένα pc με windows που κολάει άπειρους ιούς χωρίς επαφή με το internet και ένα mac χωρίς ιούς που μπάινεις στο deep web από τον root.

 

Φακ λοτζικ

 

Σταματήστε να μπαίνετε σε gangbangs με άλογα και δε θα έχετε ιούς στα windows.

 

Άμα πας και μου τρέχεις την κάθε μαλακία που κατεβάζεις χωρίς να ξέρεις τι είναι δε σου φταίει κανείς.

 

Κιεγώ μπορώ να φτιάξω ένα script σε mac: rm -rf ~/

Μιλάμε τρομερός ιός και δεν το βρίσκει και κανένα αντιβάιρους. Άμα το γράψεις στο κομμάντ λάιν κερδίζεις 10000 ευρώ. Κάνε κλικ και κέρδισε ΤΩΡΑ.

 

kthxbai

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...