Προς το περιεχόμενο

Κάρτα SIM ~ Μπορεί να κοπεί ή θέλει αλλαγή;


georgep800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω την παρακάτω αριστερή κάρτα SIM απο Cosmote. Στα δεξιά είναι η κάρτα SIM απο Vodafon που είχε μέσα το Samsung Galaxy S3. Κάπου διάβαζα ότι η αριστερή μπορεί να κοπεί και να γίνει όπως η δεξιά. Το θέμα είναι ότι η αριστερή έχει πολύ μεγαλύτερο τσιπάκι και είναι και αρκετά παλιά(νομιζω την ειχα βγάλει πριν απο καμια 10αρια χρόνια). Μπορεί να κοπεί ή θέλει αλλαγή;

 

nxn82b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω την παρακάτω αριστερή κάρτα SIM απο Cosmote. Στα δεξιά είναι η κάρτα SIM απο Vodafon που είχε μέσα το Samsung Galaxy S3. Κάπου διάβαζα ότι η αριστερή μπορεί να κοπεί και να γίνει όπως η δεξιά. Το θέμα είναι ότι η αριστερή έχει πολύ μεγαλύτερο τσιπάκι και είναι και αρκετά παλιά(νομιζω την ειχα βγάλει πριν απο καμια 10αρια χρόνια). Μπορεί να κοπεί ή θέλει αλλαγή;

 

nxn82b.jpg

εννοείται ότι μπορείς να την κόψεις κατέβασε αυτό εκτύπωσε το και είναι εύκολο αλλιως βάλε την μια πάνω στην άλλη και προσεκτικά κοψ' την 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι προσεκτικός μπορείς να την κόψεις και να δουλέψει. Εγώ είχα μια παλιά της Cosmote που την έκοψα και την έβαλα στο S6 που παίρνει Nano-Sim. Θα χρειαστεί να κόψεις και λίγο από τις χρυσές επαφές, δεν θα πάθει κάτι η sim όμως εφόσον το τσιπάκι βρίσκεται στο κέντρο. Μπες στο Google και βρες ένα template, εκτύπωσε το, βάλε πάνω την SIM που θες να κόψεις και είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω την παρακάτω αριστερή κάρτα SIM απο Cosmote. Στα δεξιά είναι η κάρτα SIM απο Vodafon που είχε μέσα το Samsung Galaxy S3. Κάπου διάβαζα ότι η αριστερή μπορεί να κοπεί και να γίνει όπως η δεξιά. Το θέμα είναι ότι η αριστερή έχει πολύ μεγαλύτερο τσιπάκι και είναι και αρκετά παλιά(νομιζω την ειχα βγάλει πριν απο καμια 10αρια χρόνια). Μπορεί να κοπεί ή θέλει αλλαγή;

 

nxn82b.jpg

Όχι, θέλει αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι μπορεισ να την κοψεις 

Άσχετα απο το γεγονός ότι ακόμα και το τσιπ είναι διαφορετικό;

 

Αν είσαι προσεκτικός μπορείς να την κόψεις και να δουλέψει. Εγώ είχα μια παλιά της Cosmote που την έκοψα και την έβαλα στο S6 που παίρνει Nano-Sim. Θα χρειαστεί να κόψεις και λίγο από τις χρυσές επαφές, δεν θα πάθει κάτι η sim όμως εφόσον το τσιπάκι βρίσκεται στο κέντρο. Μπες στο Google και βρες ένα template, εκτύπωσε το, βάλε πάνω την SIM που θες να κόψεις και είσαι έτοιμος!

 

Δηλαδή αν κόψω και μέρος απο τις χρυσες επαφες δεν θα επηρεάσω την λειτουργία της; Nano-Sim λέγετε αυτό που ψάχνω; Είναι για το S3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα απο το γεγονός ότι ακόμα και το τσιπ είναι διαφορετικό;

 

 

Δηλαδή αν κόψω και μέρος απο τις χρυσες επαφες δεν θα επηρεάσω την λειτουργία της; Nano-Sim λέγετε αυτό που ψάχνω; Είναι για το S3.

micro είναι και όχι nano και ναι θα δουλέψει κανονικά αλλά μην πετσοκόψεις όλη την κάρτα κατέβασε τον οδηγό που παρέθεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

micro είναι και όχι nano και ναι θα δουλέψει κανονικά αλλά μην πετσοκόψεις όλη την κάρτα κατέβασε τον οδηγό που παρέθεσα 

 

Ωραία, το εκτύπωσα! Και το λογικό είναι πως μετά το κόψιμο θα ταιριάζει και στον "αντάπτορα" της δεξιάς κάρτας, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κοψιματα και μαλακιες..πηγαινε σε ενα καταστημα του παροχου σου ή Γερμανο και πες να στην αλλαξουν...στην χειροτερη να δωσεις 5ευρω.

 

Και αν θελησεις να επανελθεις στο αρχικο μεγεθος κυκλοφορουν adapters μεταξυ των διαφορων μεγεθων....

 

Εχουμε παει στο Φεγγαρι , αφηστε τις αρπακολατζιες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη θελει.

Στο Γερμανο και ισως ειναι και δωρεαν.

Στη χειροτερη αν δεν ειναι με 5€ και καθαρισες.

Σιγα τωρα,μην κανεις πειραματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αυτο εννοουν..

 

Οσο για τα πειραματα..Δηλαδη τι ακριβως εχεις να χασεις εαν εχεις κανει τα back up σου?Στην χειροτερη των περιπτωσεων να την καταστρεψεις(ειλικρινα απειροελαχιστη πιθανοτητα) με αποτελεσμα να πας γερμανο κ να δωσεις ενα 5ευρω που ουτως η αλλως θα εκανες.

 

Στην καλυτερη των περιπτωσεων απλα θα δουλεψει μια χαρα και θα χεις γλιτωσει το 5ευρω κ σημαντικοτερα το πηγαινε-ελα και τις ουρες στον γερμανο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιες καρτες , ειχανε μεγαλυτερο τσιπ απο τις νεοτερες και οταν πηγα και γω να την κοψω..δεν κοβοταν..ουτε σε καταστηματα την κοβανε.

Απλα σου εκδιδανε καινουργια μεσα σε 5 λεπτα και στην χειροτερη πληρωνες ενα 5ευρω.

 

Μην ξεχναμε οτι οι παλιες δεν υποστηριζουν 4g..για καποιον που τον ενδιαφερει αυτο..οποτε την αλλαζει και τελειωνει η ιστορια.

 

Το να κοψεις και να ραψεις αξιζει μονο αν εχεις εκεινο το εργαλειακι που ειναι για αυτον τον σκοπο..την πιανεις με αυτο χραπ..την εκοψε...

Τωρα κοπιδια και ιστοριες ειναι για να πεις οτι ενταξει..το εκανα και εγω σε αυτην την ζωη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κόψει από κανονική σε micro και με οδηγό μόνο το μάτι βλέποντας την micro και την ψιλοέφαγα μετά με λίμα για να την φέρω ακριβώς, αλλά nano θέλει κόψιμο και το χρυσαφί οπότε δεν ρίσκαρα, 5€ και πήρα σετάκι και των τριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Kαλημερα εχω μια καρτα sim σε standard η μινι μεγεθος τελος παντων τις παλιες τις μεγαλες και θελω να την κανω αντικατασταση σε micro με το ιδιο νουμερο,ξερω οτι γινεται αλλαγη με 5 ευρω κοστος ..

Η απορια μου ειναι αν την παλια sim αφου στην απενεργοποιησουν στην κρατανε η στην επιστρεφουν ,εχει το Panafon brand πανω και ειναι τουλαχιστον απο το 2000 μπορει και πιο πισω και θα ηθελα να την εχω.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα εχω μια καρτα sim σε standard η μινι μεγεθος τελος παντων τις παλιες τις μεγαλες και θελω να την κανω αντικατασταση σε micro με το ιδιο νουμερο,ξερω οτι γινεται αλλαγη με 5 ευρω κοστος ..

Η απορια μου ειναι αν την παλια sim αφου στην απενεργοποιησουν στην κρατανε η στην επιστρεφουν ,εχει το Panafon brand πανω και ειναι τουλαχιστον απο το 2000 μπορει και πιο πισω και θα ηθελα να την εχω. :D

 

Δεν σου κρατανε τιποτα .

 

Δειχνεις την καρτα , γιατι εχει εναν σειριακο πανω και τον τσεκαρουν στο συστημα , δειχνεις στοιχεια για πιστοποιηση κατοχου και σου βγαζουν την καινουργια στο μεγεθος που ζητησες..την παλια την κρατας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...