Προς το περιεχόμενο

Οι Samsung και Phillips αποχωρούν από την αγορά των τηλεοράσεων 3D


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης μην ξεχνάμε τη λειτουργία του Dualplay που τα σπάει 

Δεν κατάφερα ποτέ μου να το κάνω να δουλέψει,το δοκίμασα με ps3 και με ps4.Έφτιαξα γυαλιά για dual play,δεν δούλεψε,αγόρασα γυαλιά dual play,πέταξα τα λεφτά μου!!

Μιλάω για την LG 32LA6130,σαν εικόνα ήταν φοβερή ακόμα και στο 3D της,όταν την έβαλα σαν μόνιτορ στο pc μου,δεν δεχότανε το 3D σήμα που έδινε το pc μου για να παίξω παιχνίδια σε 3D,έκανα τα πάντα,στο τέλος την πούλησα και πήρα ένα μόνιτορ να κάνω την δουλειά μου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα ειναι το 3d ακομα και στις 32 ιντζες που εχω μια LG, το Αβαταρ απλα δεν υπαρχει απο εικονα. Το ακτιβ ηταν χαμενη υποθεση πιστευω απο την αρχη με τα πανακριβα γυαλια του και γενικα η κατασκευη του... με τα πασιβ εισαι ΟΚ σαν να φορας γυαλια μυωπιας...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάφερα ποτέ μου να το κάνω να δουλέψει,το δοκίμασα με ps3 και με ps4.Έφτιαξα γυαλιά για dual play,δεν δούλεψε,αγόρασα γυαλιά dual play,πέταξα τα λεφτά μου!!

Μιλάω για την LG 32LA6130,σαν εικόνα ήταν φοβερή ακόμα και στο 3D της,όταν την έβαλα σαν μόνιτορ στο pc μου,δεν δεχότανε το 3D σήμα που έδινε το pc μου για να παίξω παιχνίδια σε 3D,έκανα τα πάντα,στο τέλος την πούλησα και πήρα ένα μόνιτορ να κάνω την δουλειά μου  :P

 

Κάτι έκανες λάθος στα settings. Δεν πρέπει να ενεργοποιήσεις το 3D στην κάρτα γραφικών παρά μόνο στην τηλεόραση το over-under. 

 

Εγώ έφτιαξα σε κάποια φάση ένα ζευγάρι active γυαλιά για dualplay (που δεν βγάλανε ποτέ για κάποιο λόγο) και λειτουργούσαν τέλεια! Λιώσαμε το grand tourismo με δυο τιμονάκια G25 fullscreen και οι δυο σε 65άρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ελεγαν πως θα βγαλουν τηλεορασεις με 3d χωρις γυαλια, παει και αυτο?

 

Και όμως βγάλανε. Θυμάμαι οτι το πράκτικερ είχε μια philips στην είσοδο που έπαιζε ένα διαφημιστικό τους. Δεν την πουλούσαν. Η εικόνα ήταν 3D αλλά περίεργη. Έμοιαζε λίγο με αυτές τις κάρτες που τις κουνάς και αλλάζει η εικόνα ανάλογα με την γωνία που τις κοιτάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεχόμενο 3D όντως έχει μειωθεί, υπάρχει όμως! Το νέο τριπάκι είναι το 4Κ, να ξέρετε ότι στην στροφή έρχεται και το 8Κ!!  (για νέο μάδημα). Πάντως όπως προανέφερε συμφορουμίστας πιο μπροστά το Active 3d σαν τεχνολογία είναι πιο κουραστικό και κυρίως ακριβό. Έτσι σαν ένα επιπλέον feature το passive 3d μπορεί να παραμείνει σε, έστω ένα περιορισμένο, αριθμό συσκευών - μια που είναι πιο ξεκούραστο, άνετο και φθηνό. Φυσικά μιλώ και για καλής ποιότητας μεταφορές σε 3D ταινίες.

 

 

 

Tο οποιο ομως εχει την μιση αναλυση απο το Active 3D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχει ταινιες 3d  οπως Guardians of the Galaxy ,avatar, john carter...εχει μελλον ,ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεμε κ να μας παρουν τα χρηματα για oled 4k 8k και αν βρειτε υλικο  οπως εγινε στο 3d παρτε με τηλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει αξιοπιστία και δεδομένα που δεν μπορεί να χάσει, τότε υπάρχει μια λύση και αυτή λέγεται NAS με το αντίστοιχο RAID που τον εξυπηρετεί. Φυσικά με δίσκους enterprise. 

 

Αξιοπιστία δεδομένων σε μονό δίσκο απλά δεν υπάρχει. Είναι "αυτοκτονία". 

 

Σε κάθε μοντέρνο σπίτι η παρουσία NAS είναι απαραίτητη. 

 

Στο γραφείο αυτονόητη και αναγκαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. αρχίσατε να μιλάτε για 8κ και γελάω. 30mp ανα καρέ όταν ήδη το 4k είναι πρακτικά αόρατο για 50'' και κάτω. Σε μία μέση TV γύρω στα 40-50'' από εύλογη απόσταση θέασης (πχ >3 μέτρα) δεν αντιλαμβάνεσαι αν βλέπεις 1080k ή 4k πόσο μάλλον 8k που προς το παρόν απαιτούν αστρονομικό χώρο αποθήκευσης και εύρους μετάδοσης. Θέλει πολλλλλά χρόνια ακόμα το 8k και είναι αμφίβολο αν έχει νόημα για κάτι άλλο εκτός προβολέων η 80'αρες TV.

Πριν πόσα χρόνια οι mainstream LCD-LED τηλεοράσεις ήταν 32-maximum 40 ίντσες;  τώρα οι περισσότεροι (που δεν έχουν πρόβλημα χώρου) πηγαίνουν σε 50-60 ίντσες, σε 6-7 χρόνια πόσο πιστεύεις θα είναι οι mainstream TV; μήπως 85-100 ίντσες; Ξέρω σου φαίνεται υπερβολικό αλλά το ίδιο δεν λέγαν για τις 50αρες όταν υπήρχαν οι 32αρες; Μάλιστα τότε που ήταν must οι 32αρες οι κοινοί σκληροί δίσκοι πόση χωρητικότητα είχαν; τώρα πόσο έχουν; πόση θα έχουν; Όσο για το ιντερνετ πόσο ήταν τότε, πόσο τώρα; και πόσο είναι στο εξωτερικό τώρα ή θα έρθει Ελλάδα αργότερα ή πόσο θα είναι σε λίγα χρόνια;

Βλέπεις οι εταιρείες ξέρουν τι κάνουν! και όλα αυτά είναι αλληλένδετα. Επίσης να δεις ότι το 4Κ είναι κάτι ενδιάμεσο για να μας τα πάρουν ξανά, το επόμενο σίγουρο είναι το 8Κ και θα δείς ότι θα είναι το αντίστοιχο 1920Χ1080 (σε σχέση με 1280Χ720) και σε διαστάσεις τηλεοράσεων και σε υλικό.

To μέλλον στην εικόνα λέγεται HDR. Για να δεις διαφορά ποιότητας μεταξύ 1080p - 4k θες τεράστια οθόνη...

 

Συμφωνώ σε αυτό (HDR)  και ελπίζω να έρθει σχετικά γρήγορα. Όσο για τις μεγάλες οθόνες... ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον!

 

 

 

 

 

Tο οποιο ομως εχει την μιση αναλυση απο το Active 3D.

 

 

 

Πολλοί γνωστοί μου δεν κατάλαβαν διαφορά ανάλυσης active-passive. Κατάλαβαν όμως την κούραση και ζαλάδα που είχαν στην Samsung και την ίδια ταινία πόσο ξεκούραστα την είδαν σε LG!  Πίστεψε με το active και η ανάλυση του δεν τους νοιάζει καθόλου, τα ματάκια τους ναι! και πολλοί που είδαν μόνο σε Samsung είχαν αυτή την αρνητική αντιμετώπιση για το 3d λόγω κούρασης και ακρίβειας εξοπλισμού. Πράγματα που δεν υπάρχουν στο πρότυπο της LG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιστευω πως βλεπεις κανονικο 3D η δισκακια bluray η αρχεια τουλαχιστον 35-50GB και οχι αυτα τα side by side & over under ?

 

Ε ναι προφανώς. Αλλά τα βλέπω στη μισή ανάλυση όπως και να έχει με το passive 3d και στα 2.5m περίπου που ειμαι από τις 47", οι μαύρες γραμμές φαίνονται σχετικά έντονα (όχι σε ενοχλητικό βαθμό αλλά φαίνονται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι προφανώς. Αλλά τα βλέπω στη μισή ανάλυση όπως και να έχει με το passive 3d και στα 2.5m περίπου που ειμαι από τις 47", οι μαύρες γραμμές φαίνονται σχετικά έντονα (όχι σε ενοχλητικό βαθμό αλλά φαίνονται...)

 

Δεν προσεξα οτι εχεις passive νομιζα οτι εχεις Active

 

Εγω στην Panasonic 50GT30 βαζω τον καναπε οταν ειναι να δω 3D στα 2 μετρα ενω σαν κανονικη τηλεοραση τον εχω στα 5 μετρα.

 

Βλακεια προβολι επρεπε να ειχα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σμαρτ δεν εχει λογο υπαρξης απτη σtιγμη που δεν εχει αναλογο interface.Ουτε καν να γραψεις δε μπορεις σε φαση κινητο με αλφανουμερικα πληκτρα,τι πιο αυτονοητο,κ οχι δε θελω το μινι keyboard εξτρα.Παρα πας τακου τακου με τα βελακια..η σκοποβολη με το τηλεκοντρολ..σα το duck hunt Ελα σοβαρα ποσο τους πηρε να το σκεφτουν?

 

Κ μιας κ ειπες samsung με τα τελευταια της update χαντακωνει κ το smart hub.Εβγαλε μια σελιδα αυτη των καναλιων,θελει να κοπιαρει το μενου της lg με τις συντομευσεις απο κατω κ γενικα μια απογοητευση με τη νεα εμφανιση κ τις ασχετιλες βιντεο που βγαζει.

Τι μενει λοιπον?κ γιατι να παρει ενας σμαρτ κ οχι μια 40αρα σουπερ απλη με ενα USB στα 300ε,καθως κ στις δυο περιπτωσεις μιλαμε για πανελ 50-100ΗΖ κ αμα..

 

Το 3D ηταν πραγματικα απολαυστικο ασχετως αν δεν  υπηρχε περιεχομενο σωστο ακομα κ η μετατροπη κατι εκανε.Δε μου βγαζεις απτο μυαλο οτι τεχνιεντως εξαλειφθηκε προς χαρην επιβιωσης των νεων επερχομενων μοντελων ωστε να μην εχουν ανταγωνισμο.Ηδη εδω κ ενα χρονο περιπου η 3D μεσαια κατηγορια εχει εξαλειφθει.Ακομα κ τα hi end μοντελα 1000+ ευρω δεν ειχαν 3D.

Δε διαφωνώ στα όσα λες για το smart, απλά ανέφερα ότι στις Samsung δεν προκάλεσε αύξηση στην τιμή.

Για το smart, οι τύποι δεν το έχουν καθόλου. Βάζουν ένα κάρο βλακείες στο TouchWiz στα Galaxy και δεν έχουν ένα τρόπο να πληκτρολογήσεις από το Samsung κινητό στη Samsung τηλεόραση (όπως γίνεται με το YouTube)... 

 

Αν έχεις Samsung TV του 2015 που δεν έχει 3D, ίσως να μπορείς να το ξεκλειδώσεις από κρυφό εργοστασιακό μενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Philips ambilight 42" εδώ και 3 χρονια, με τα παθητικά γυαλιά της έχω δει πάρα πολλές ταινίες αφού νοικιάζω τις 3d από τα seven, και μαζί με το home cinema φτιάχνω σούπερ ατμόσφαιρα.Η απόσταση είναι στα 3μετρα και βλέπω όλες τις λεπτομέρειες. Υπήρχαν κάποια έργα αδιάφορα αλλά κατά βάση νοικιαζα όσα είχαν εντυπωσιακά εφέ...

Δεν το μετάνιωσα και δεν τρελαίνομαι με την μόδα της 4κ.

Οι εταιρείες αυτό κάνουν πουλάνε αποσύρουν κλπ, όταν πλέον δεν θα υπάρχει τίποτα στην αγορά συμβατό με την τηλεόραση μου θα μπω στο τρυπακι να την αλλάξω. Άλλωστε το ambilight, τα σπάει και η 400hz οθόνη είναι πολύ καλή ακόμη.

Εδώ δεν έχω αξιοποιήσει την δυνατότητα 9.1 που μου δίνει ο ραδιοενισχυτης της Yamaha που έχω από το 2004!!!

Όλα καλά μην πέφτετε τόσο εύκολα στις παγίδες τους.

Άλλωστε στο μελλον που οι οθόνες θα είναι μόνο μόνιτορ, θα χτυπήσω ενα projector και τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έκανες λάθος στα settings. Δεν πρέπει να ενεργοποιήσεις το 3D στην κάρτα γραφικών παρά μόνο στην τηλεόραση το over-under. 

 

Εγώ έφτιαξα σε κάποια φάση ένα ζευγάρι active γυαλιά για dualplay (που δεν βγάλανε ποτέ για κάποιο λόγο) και λειτουργούσαν τέλεια! Λιώσαμε το grand tourismo με δυο τιμονάκια G25 fullscreen και οι δυο σε 65άρα :)

Βρε εγω τα παντα εκανα,το pc "εβλεπε" οτι ειναι 3D τηλεοραση,μου εβγαζε μεχρι και την αναλυση για 3D αλλα κανενα παιχνιδι δεν μου εδινε την επιλογη να ενεργοποιησω το 3D,ειχαν την επιλογη γκριζαρισμενη.

Οσο για το dual play σε κονσολα,ενεργοποιουσα την λειτουργια μεσα στο παιχνιδι,εβαζα στην τηλεοραση over under,εβλεπα κανονικα 2 εικονες μεσα,φορουσα τα γυαλια και...............εκλαιγα για τα λεφτα που εδωσα στα γυαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...