Προς το περιεχόμενο

Ετήσιο Κόστος Αυτοκινήτου


alex82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το παλαιοτερο ποστ αρχειοθετηθηκε και εχουν περασει 5 χρονια τοτε(και οι τιμες αλλαζουν) και εγω ειμαι εντελως ασχετος το ανανεωνω μηπως και με διαφωτησει καποιος.
Επειδη εκτος απο ασχετος με το θεμα ειμαι και ψιλοαφραγκος και αυτοκινητο θα παρω για συγκεκριμενους σοβαρους λογους,θα κοιταξω για μεχρι 1200 εκτος και αν η διαφορα ετησιου παγιου κοστους για ενα 1400ρι ειναι μικρη(μικρη για εμενα ειναι 100-200 ευρω)
ΜΙλαμε για σερβις,ασφαλεια,σημα,και βενζινη για 100 χλμ/βδομαδα

Επισης εχετε να προτεινετε καποια οικονομικα+αξιοπιστα αμαξια?Εγω πχ εχω ακουσει καλα λογια για Opel Corsa και Citroen Xsara

Eυχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα λεφτα  μπορεις  να δωσεις ?Βενζινη να υπολογιζεις 8-10 λιτρα ανα 100χλμ .

To πολυ 2000 στα οποια θα πρεπει να ειναι μεσα και σημα-ασφαλεια-κτεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα citroen saxo 1.1 οικονομικο μικρο ομορφο με πολυ οικονομικα ανταλλακτικα.

 

100 χιλ με 7 λιτρα μεση καταναλωση περιπου 9 ευρω

 

Απλη 6μηνη ασφαλεια 120 ευρω στο περιπου

 

Μεταβιβαση τελη κυκλοφοριας δεν θυμαμαι ακριβως ποσα google it

 

Σερβις στανταρ ειναι τα αναλωσιμα λαδια φιλτρα τακακια κτλπ λαδια αλαγη στης 5κ 1 λιτρο 15 40w total κοστιζει 5 ευρω 4 λιτρα που περνει = 20 € και 5 ευρω εχει το φιλτρο λαδιου+ την εργασια. Με τα χιλιομετρα που θα κανεις αλαγη λαδιων = μια φορα το χρονο!

 

Τακακια σιαγωνες δισκοι αντεχουν παρα πολλα περισσοτερα χιλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζίνη: 10 ευρώ τη βδομάδα Χ 52 = 520 το χρόνο

Ασφάλεια: 120 το εξάμηνο Χ 2 = 240 το χρόνο

Τέλη κυκλοφορίας = 140 ευρώ το χρόνο

Σέρβις = 50 ευρώ το χρόνο (αν δεν προκύψει κάτι)

Λαστιχα χοντρικά 200 ευρώ την τετραετία, = 50 ευρώ το χρόνο

 

Σούμα: 1000 ευρώ στρόγγυλα με ανοδικές τάσεις ανάλογα τα χιλιόμετρα και το πόδι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζινη: 30ευρω / βδομαδα χ 52 = 1560 το χρονο (χωρις βενζινη γ διακοπες και βολτες κ.α γιατι εχω βαλει την βενζινη μονο π ξοδευω για την δουλεια αλλιως + 800 ευρω τουλαχιστον)

 

Ασφαλεια 190 ευρω το 6μηνο = 380 χρονο

 

Τελη κυκλοφοριας= 300 ευρω το χρονο

 

Καθε αρχη του χρονου αλλαζω λαδια-φιλτρο λαδιου και αλλα ψιλολογια-αναλωσιμα = 150 ευρω

 

Λαστιχα 700 ευρω τα 2 χρονια (φοραω 225-40-18)

 

Οποτε χονδρικα με κατι κτεο-ψιλοφθορες κ.α το χρονο μου κοστιζει το αμαξι 2500 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζίνη: 10 ευρώ τη βδομάδα Χ 52 = 520 το χρόνο

Ασφάλεια: 120 το εξάμηνο Χ 2 = 240 το χρόνο

Τέλη κυκλοφορίας = 140 ευρώ το χρόνο

Σέρβις = 50 ευρώ το χρόνο (αν δεν προκύψει κάτι)

Λαστιχα χοντρικά 200 ευρώ την τετραετία, = 50 ευρώ το χρόνο

 

Σούμα: 1000 ευρώ στρόγγυλα με ανοδικές τάσεις ανάλογα τα χιλιόμετρα και το πόδι σου.

νομιζω οτι στο σερβις και στην βενζινη εβαλες πολυ μικρα ποσα.

Ναι μεν ενα χρονο μπορει να μην χρειαστει τιποτα περα απο λαδια φιλτρα αλλα κατι θα προκυψει την επομενη οποτε καλυτερα να βαλεις ενα μεγαλυτερο ποσο.

Βενζινη 10 ευρω την εβδομαδα μου φενεται εξωπραγματικο εκτος και αν μιλαμε για παρα πολυ λιγα χιλιομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζινη: 30ευρω / βδομαδα χ 52 = 1560 το χρονο (χωρις βενζινη γ διακοπες και βολτες κ.α γιατι εχω βαλει την βενζινη π ξοδευω για την δουλεια)<br><br>

Ασφαλεια 190 ευρω το 6μηνο = 380 χρονο<br><br>

Τελη κυκλοφοριας= 300 ευρω το χρονο<br><br>

Καθε αρχη του χρονου αλλαζω λαδια-φιλτρο λαδιου και αλλα ψιλολογια-αναλωσιμα = 150 ευρω<br><br>

Λαστιχα 700 ευρω τα 2 χρονια (φοραω 225-40-18) <br><br>

Οποτε χονδρικα με κατι κτεο-ψιλοφθορες κ.α το χρονο μου κοστιζει το αμαξι 2500 ευρω

 

Πολλα λες φιλε μου για τα κρητιρια που εθεσε ο ts ενα νορμαλ 1000 1200 αρι δεν καει εντος πολης στα 100 χιλ πανω απο 7 - 9 λιτρα αρα 100 χιλιομετρα που θα κανει ο φιλος = 9-11 ευρω

 

Λαστιχα το πολυυ 250 για 14αρες ζαντες

 

 

Αναλωσιμα γυρω στα 100 το χρονο ισως και τα μισα χωρις εκτακτα

 

Γραφω με κρητιριο τα εβδομαδιαια χιλιομετρα που ειπε ο ts και για αμαξι 1000 1200cc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πολυ 2000 στα οποια θα πρεπει να ειναι μεσα και σημα-ασφαλεια-κτεο.

 

 

Πολυ λγα φιλε μου για κατι αξιοπιστο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μονο για τη συντηρηση(σερβις + ζημιές)/ασφαλιση/λαστιχα θέλω 1200 το χρόνο (θεωρόντας αλλαγη στα λάστιχα ανα 3-3,5 χρόνια ασχετα αν θα προλάβουν να λιωσουν ή οχι)... Η βενζίνη περίπου 65-70€ το μήνα για 500-550 χλμ

χονδρικά 2 χιλ το χρόνο και δεν κάνω πάνω απο 12-15 χιλ χλμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω μονο για τη συντηρηση(σερβις + ζημιές)/ασφαλιση/λαστιχα θέλω 1200 το χρόνο (θεωρόντας αλλαγη στα λάστιχα ανα 3-3,5 χρόνια ασχετα αν θα προλάβουν να λιωσουν ή οχι)... Η βενζίνη περίπου 65-70€ το μήνα για 500-550 χλμ

χονδρικά 2 χιλ το χρόνο και δεν κάνω πάνω απο 12-15 χιλ χλμ...

Κάνω περίπου 30.000 το χρόνο. Το κόστος βενζίνης δεν το βάζω μέσα.

 

Ασφάλεια 300€ και τέλη 255€

4 λιπαντικά με 50€ το καθένα (5w30 και φίλτρο)

1 μεγάλο με τα υπόλοιπα φίλτρα και τα τυχερά στα 300€

Λάστιχα 190€ (Αλλαγή κάθε 60.000)

Πλύσιμο 1 φορά το μήνα 120€

 

 

Επειδή τα χλμ γίνονται εθνική δικοπλακες τακακια και σετ συμπλέκτη δεν φθείρονται οσο στη πόλη οπότε τακακια μου βγάζουν 2 χρόνια πλάκες τα διπλά και σετ πάνω απο 100.000 οπότε για αυτα σίγουρα αλλα 150€ το χρόνο.

 

 

1500€/έτος χωρίς τη βενζίνη που είναι 2 φορές αυτά τα λεφτά. Και επειδή ξέρω οτι θα ακουσω για diesel το επόμενο θα είναι το golf gte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...