Προς το περιεχόμενο

2 Οθόνες και stand/βραχίονες για development


Blazz0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντυπωσιακό!!!! Τις 2515 πήρες; Δουλεύεις άνετα με αυτές τις ίντσες στην μέγιστη ανάλυση; Γράψε εντυπώσεις. Εγώ δυστιχώς ακόμη δεν βρήκα χρόνο. Να δω αύριο ου θα πάω στο φίλο μου αν μπορέσουμε να κάνουμε κάτι γιατί κάθε φορά που πάω πιανόμαστε με άλλα και στο τέλος καταλήγουμε να ψήνουμε και να πίνουμε μπύρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 2x S2515H, 24" (1080p). Ναι πολύ άνετα, 60 εκτοστά απόσταση, 100% scale. Και το ύψος που τις έχω είναι ακριβώς κάτω από τα μάτια. Οι εντυπώσεις για τις Dell είναι ακριβώς όπως τις περίμενα γιατί είχα διαβάσει αναλυτικά το review του pcmonitors.info. Είναι glossy full, καθρέφτης κανονικός. Ήταν ευχάριστη αλλαγή από το βαρύ matte της U2410 που είχα. Δεν ξέρω γενικώς ήμουν hyped γι' αυτό το glossiness. Έκανα και μία εργασία ήδη για την σχολή σε αυτές τις οθόνες και ήταν μια χαρά. Ο έξτρα χώρος σωτήριος: κώδικας στην μία, latex/pdf στην άλλη. Έχει και paper mode που ταιριάζει κουτί για τέτοιες δουλείες. Το multimedia mode είναι πράγματι το πιο ευχάριστο όπως έλεγε στο review, το standard είναι πολύ φωτεινό και έχει πολύ blue light. Τα ηχεία είναι επίσης μια χαρά. Την μία την έχω σε vga, δεν έχει καμία διαφορά στο δικό μου μάτι η εικόνα (σύγκρινα με ίδιο wallpaper και με κλειστό φως στο δωμάτιο για να έχω 0 reflections).

 

Από την άλλη το stand που το έβαλα σήμερα και αυτό οπως το περίμενα. Το πιο χρήσιμο χαρακτηριστικό που έχει είναι ότι μπορώ να έχω την μία κάθετα (κώδικας) και την άλλη οριζόντια (pdf,browser, οτιδήποτε). Από εκεί και πέρα τα κλασσικά, ο χώρος από κάτω άδειασε, τα καλώδια κρύβονται στα clips, η οθόνες είναι δίπλα δίπλα κολλητές, μπορώ να τις φέρω πίσω η πιο μπροστά με απλή ρύθμιση των χεριών του stand etc.

 

Ενδιαφέρον φάση προς το παρών, άμα δουλέψω και το κάθετο/οριζόντιο και πάει καλά είμαστε οκ.

 

Ένα πράγμα που θέλω να κάνω, είναι να βάλω keybinds στα preset modes ώστε να αλλάζω από paper σε multimedia. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτό, το cd που έχουν οι dell έχει μέσα display manager που μπορείς να κάνεις assign preset mode σε εφαρμογή, αλλά δεν με βολεύει τόσο πολύ αυτό. Μπορεί να υπάρχει κανένα repo που να το χουν κάνει αυτό που θέλω, δεν το έχω ψάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επόμενο βήμα bias lighting. Δες το δικό μου εδώ. τέσσερα απο αυτά ένα απο αυτό και για ρεύμα αυτό ή αν έχεις κανένα παλιό απο laptop monitor όχι όμως κάτω απο 2Α. Έχει διαφορά. Ειδικά το βράδυ

Επίσης ενα απο αυτό και κλέμες για να συνδέσεις τα καλώδια μεταξύ τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmm ενδιαφέρον φαίνεται, θα μου άρεζε να είχε και κανένα χρωματάκι ή να είναι λίγο πιο ζεστό. Αυτά μπαίνουν πάνω στα monitor και πίσω από αυτά? Έτσι όπως βλέπεις το γραφείο και τον τοίχο μου από πίσω, πώς το βλέπεις, θα αξίζει λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Έχει command line arguments ο Dell Display Manager (ddm.exe) τελίκά. Οπότε έφτιαξα το εξής autohotkey script και πλέον μπορώ και αλλάζω τα modes με το keyboard.

^1::
	run, ddm.exe /1:SetNamedPreset Multimedia
^2::
	run, ddm.exe /2:SetNamedPreset Multimedia
!1::
	run, ddm.exe /1:SetNamedPreset Paper
!2::
	run, ddm.exe /2:SetNamedPreset Paper
!Q::
	run, ddm.exe /SetNamedPreset Mutlimedia
!W::
	run, ddm.exe /SetNamedPreset Paper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmm ενδιαφέρον φαίνεται, θα μου άρεζε να είχε και κανένα χρωματάκι ή να είναι λίγο πιο ζεστό. Αυτά μπαίνουν πάνω στα monitor και πίσω από αυτά? Έτσι όπως βλέπεις το γραφείο και τον τοίχο μου από πίσω, πώς το βλέπεις, θα αξίζει λες?

 

Ναι. Φυσικά και αξίζει. Εγώ τ έχω κρεμασμένο με σύρμα από αυτό που δένουν τα καλώδια στην κορυφή του σταντ. Εσύ μπορείς να τα δέσεις στον οριζόντιο βραχίονα ή να τα πιάσεις κάπως στην βάση που βιδώνει στην οθόνη. Επειδή έχεις τοίχο για αυτό στο πρότεινα. Αλλά μόνο λευκό 6500 κ. Αυτά θα πάρεις. Είναι πολύ πιο ξεκούραστο το βράδυ ή τις σκοτεινές ημέρες όταν δεν έχει πολύ φως στο δωμάτιο να δουλεύεις μόνο με αυτά παρά με το φως της οροφής.

 

Οκ. Έχει command line arguments ο Dell Display Manager (ddm.exe) τελίκά. Οπότε έφτιαξα το εξής autohotkey script και πλέον μπορώ και αλλάζω τα modes με το keyboard.

^1::
	run, ddm.exe /1:SetNamedPreset Multimedia
^2::
	run, ddm.exe /2:SetNamedPreset Multimedia
!1::
	run, ddm.exe /1:SetNamedPreset Paper
!2::
	run, ddm.exe /2:SetNamedPreset Paper
!Q::
	run, ddm.exe /SetNamedPreset Mutlimedia
!W::
	run, ddm.exe /SetNamedPreset Paper

Ο ddm αναγνωρίζει κάθε μόνιτορ ξεχωριστά ή το βλέπει σαν ενιαία οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το είχα απορία και εγώ. Βλέπεις τα command που έχουν από μπροστά 1: και 2:? Αυτά στέλνονται μόνο στο αντίστοιχο monitor, με τους αριθμούς να αντιστοιχούν στην σειρά των οθονών, όπως φαίνεται στα display settings των windows. Ενώ όταν δεν βάζεις αριθμό πάει και στα δύο.

 

Πάντως δεν δουλεύει καλά αυτό το script. Ας πούμε την πρώτη φορά που πατάω alt-1 ξέρω γω για να την κάνω Paper, δουλέυει. Αν μετά πατήσω control-1 αμέσως για να πάω σε multimedia σκαλώνει (ο κέρσορας κάνει load) και δεν το κάνει. Επίσης κάποιες φορές πάει στην λάθος οθόνη η εντολή. Φαίνεται λίγο μαπα ο display manager. Πάντως όλα τα commands περιγράφονται σε txt αρχείο στον φάκελο του DDM στα program files.

 

Ένα άλλο χρήσιμο που θα βάλω σε Keybind, είναι το κάθετο rotate για όταν θα την γυρνάω κάθετα.

 

Θα το σκεφτώ αυτό με το bias lightning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...