Προς το περιεχόμενο

Το Cisco router μου δε δουλευει σε VDSL


trendkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Εχω ενα ρουτερ του ΟΤΕ που μου δινει VDSL και ακριβως απο πισω δουλευει το cisco router. Ενω με τον οτε ειχα vdsl, τωρα παιρνω adsl ταχυτητα...

 

Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο cisco? Δε σκαμπαζω και πολλα απο WAN configuration commands...

 

YΓ1: Το cisco ρουτερ μου υποστηριζει vdsl

ΥΓ2: Δε θελω να κανω bridge

 

Thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Εχω ενα ρουτερ του ΟΤΕ που μου δινει VDSL και ακριβως απο πισω δουλευει το cisco router. Ενω με τον οτε ειχα vdsl, τωρα παιρνω adsl ταχυτητα...

 

Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο cisco? Δε σκαμπαζω και πολλα απο WAN configuration commands...

 

YΓ1: Το cisco ρουτερ μου υποστηριζει vdsl

ΥΓ2: Δε θελω να κανω bridge

 

Thanks in advance

μπερδευτηκα λιγακι.

πριν ειχες vdsl με τον οτε και το ρουτερ του οτε.τωρα εχεις καποιον αλλον παροχο με ποιο router?συγχρονιζεις vdsl ή συγχρονιζεις adsl?

θες το cisco να παιζει σαν router ή σαν vdsl router?πριν το ειχες bridge του οτε και απο πισω σαν pppoe το cisco να κανει κληση ή το ειχες το ρουτερ του οτε κανονικα και το cisco απλα σαν wan(οποτε ειχες και 2 nat).

τι εξοπλισμο εχεις ?τι ρουτερ απο οτε τι ρουτερ σε cisco?και τι θες να κανεις?το cisco vdsl modem/router να παιξει?να κανεις bridge και Pppoe κληση?να παιξει απλα σαν wan?και τι εταιρεια εχεις?και μηπως δεν σε εχουν βαλει ακομα σε vdsl για αυτο δεν συγχρονιζεις vdsl?Μηπως ο αλλος παροχος απλα σε εβαλε σε adsl για αρχη και τωρα σε δευτερο βημα θα ζητησει απο τον οτε να σε βαλει σε vdsl απο το kv?ή παιρνεις vdsl απο το αστικο κεντρο?αν εισαι απο το αστικο κεντρο μπορει σε δευτερο χρονο να σε βαλουν vdsl εκτος αν εχει γινει κατι λαθος.κανονικα θα πρεπε βεβαια να σου δωσουν απευθειας vdsl αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο αλλα πιανουμε και το παραξενο να σου δωσαν adsl και να σε ριξουν μετα σε vdsl δικο τους(για αστικο κεντρο παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξες εταιρεια ή δεν καταλαβα?

Οχι εξακολουθω να ειμαι στον οτε, απλα προσθεσα αλλο ενα ρουτερ cisco πισω απο το ρουτερ του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετα το αυτο το ριμαδι το cisco και καθάρισες, τι παιδεύεσαι, ποιος ο λογος ύπαρξης του και τι σημαίνει το "απο πισω" (μην παρεξηγηθούμε κιόλας :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ειχες vdsl με τον οτε και το ρουτερ του οτε.τωρα εχεις καποιον αλλον παροχο με ποιο router?συγχρονιζεις vdsl ή συγχρονιζεις adsl?

θες το cisco να παιζει σαν router ή σαν vdsl router?πριν το ειχες bridge του οτε και απο πισω σαν pppoe το cisco να κανει κληση ή το ειχες το ρουτερ του οτε κανονικα και το cisco απλα σαν wan(οποτε ειχες και 2 nat).

τι εξοπλισμο εχεις ?τι ρουτερ απο οτε τι ρουτερ σε cisco?και τι θες να κανεις?το cisco vdsl modem/router να παιξει?να κανεις bridge και Pppoe κληση?να παιξει απλα σαν wan?

 

Δεν αλλαξα παροχο, απλα εβαλα αναμεσα στο ρουτερ του οτε και στο switch μου ενα cisco c886 router. Το nat/dhcp γινεται απο το ZTE του οτε. H σειρα ειναι: οτε ZTE router->cisco c886 router->switch

 

Το cisco επικοινωνει με το zte με PPPoE.

 

Ενω το ΖΤΕ παιρνει vdsl, το cisco μου βγαζει adsl.

 

Aν ειχα προσβαση στο configuration τωρα για να κανω paste θα βοηθουσε, αλλα ειμαι μακρια και δε παιζει telnet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εξακολουθω να ειμαι στον οτε, απλα προσθεσα αλλο ενα ρουτερ cisco πισω απο το ρουτερ του οτε

a.ποιος ο λογος να βαλεις πισω απο το zte το cisco και δεν εβαλες το cisco Μπροστα εκτος αν δεν ειναι vdsl?

Πετα το αυτο το ριμαδι το cisco και καθάρισες, τι παιδεύεσαι, ποιος ο λογος ύπαρξης του και τι σημαίνει το "απο πισω" (μην παρεξηγηθούμε κιόλας :-D )

to cisco κανει οσο 200 zte και αχιζει οσο 1000 zte αρκει να ξερει καποιος να το φτιαξει

Δεν αλλαξα παροχο, απλα εβαλα αναμεσα στο ρουτερ του οτε και στο switch μου ενα cisco c886 router. Το nat/dhcp γινεται απο το ZTE του οτε. H σειρα ειναι: οτε ZTE router->cisco c886 router->switch

Το cisco επικοινωνει με το zte με PPPoE.

Ενω το ΖΤΕ παιρνει vdsl, το cisco μου βγαζει adsl.

Aν ειχα προσβαση στο configuration τωρα για να κανω paste θα βοηθουσε, αλλα ειμαι μακρια και δε παιζει telnet...

ωραια αρα εχεις οτε vdsl.εχεις το zte που παιζει κανονικα και εχειςκανει Pppoe passthrough και απο πισω εβαλες το cisco νακανει δευτερη κληση pppoe Πανω στο zte.

οποτε α.για ποιο λογο θελεις να κανεις δευτερη κληση Pppoe?

β.γιατι δεν κανεις bridge το zte ή γιατι δεν βαζεις το cisco στην θεση του zte?μηπως λογω voip ή το cisco δεν ειναι Vdsl? Tο cisco εφοσον δεν συγχρονιζει απλα σου φερνει οτι βλεπει στην wan .Tο λεω για να μην μπερδευομαστε οτι δινεις vdsl και βγαζει adsl. Απλα δεν σου βγαζει σωστη ταχυτητα εννοεις.

Εχεις αλλο ρουτερ για δοκιμη?Δοκιμασες με bridge να δεις αν θα παιξει ?Δεν το νομιζω θεμα του cisco εκτος αν εχεις δωσει κανα Limit.Πιο πολυ μου βρωμαει καμια βλακεια στο zte.Aν μπορεις να βαλεις αλλο ρουτερ για δοκιμη θα βοηθουσε.Tυπικα firmware update στο zte αν υπαρχει και ios update στο cisco.Eκτος αν για καποιο λογο το troughput της ethernet του cisco οταν παιζει σαν wan να ειναι λιγοτερο απο  50 Mbit που θες εσυ λογω του vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα λαθος... Το cisco ειναι εξω στο ιντερνετ...

 

Η σειρα ειναι internet->cisco->zte->LAN

 

Το cisco ρουτερ υποστηριζει vdsl. Και τα 2 ρουτερ εχουν τις τελευταιες εκδοσεις λογισμικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα λαθος... Το cisco ειναι εξω στο ιντερνετ...

 

Η σειρα ειναι internet->cisco->zte->LAN

 

Το cisco ρουτερ υποστηριζει vdsl. Και τα 2 ρουτερ εχουν τις τελευταιες εκδοσεις λογισμικου.

το zte για ποιο λογο το εχεις?για την τηλεφωνια?επισης το zte δεν ειναι ρουτερ για να κανει κληση Pppoe εκτος αν εχει wan οποτε το cisco θα πρεπει να ειναι bridge.Tι ακριβως θες νακανεις γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...