Προς το περιεχόμενο

QoS σε speedport entry 2i


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω το παραπάνω ρούτερ και πολλές φορές η αδερφή μου βλέπει ταινίες ή κατεβάζει από wireless και εγώ ταυτόχρονα παίζω στο σταθερό (ethernet).
Όταν γίνεται αυτό ανεβάζω 200-300 ms οπότε και δεν μπορώ να παίξω. Μπορώ κάπως να το σετάρω ώστε να παίρνει πχ μέχρι 3-4mbps στο wifi για να μπορώ εγώ ταυτόχρονα να κάνω τη δουλειά μου?
Μπήκα στις ρυθμίσεις του ρούτερ στο QoS και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω είναι για άλλο router..

 

Εγώ περίμενα πάντως να είναι απλούστερα τα πράγματα.. Έχει παααρα πολλές λεπτομέρειες. Υπέθεσα ότι θα είναι εύκολο να το σετάρω να είναι σαν το WIFI του ΟΤΕ που δίνει ξεχωριστά και μέχρι 1mbps down. Δεν είναι τόσο απλό από ότι φαίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο λίγο που το δούλεψα το entry 2i θυμάμαι να έχει στο μeνού του ρύθμιση για qos δεν το σκάλισα καθόλου όμως έβαλα στην γραμμή μου ένα fritz box .

δες από εκεί αν μπορείς να περάσεις κανόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο λίγο που το δούλεψα το entry 2i θυμάμαι να έχει στο μeνού του ρύθμιση για qos δεν το σκάλισα καθόλου όμως έβαλα στην γραμμή μου ένα fritz box .

δες από εκεί αν μπορείς να περάσεις κανόνες

Ναι έχει ολόκληρο tab με πάρα πολλά πράγματα. Δεν βγάζω άκρη όμως, έχω αρχίσει και διαβάζω σε διάφορα forum και site μήπως βγάλω άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδες,

ειχα το ιδιο προβλημα.

Επαιζα CS Go πχ.. κ μολις ανοιγε ο αδερφος you tube, πηγαινα απο 50 ping στα 400. Αν ανοιγε fb στα 160. Εκανα τις ρυθμισεις που λενε παραπανω.. και πλεον αν μπει youtube παει 160 μεχρι να γεμισει το buffer και 140 στο fb. Το κακο ειναι οτι laggarei για να μην πω frezzarei 2sec. Με την Hol ανεβαζε πινγκ κ λογικο.. αλλα ποτε τετοια νουμερα και ποτε να κολλαει. Πηγα στον οτε για καλυτερα, νεο ρουτερ,εβαλα fast path, εκανα port forward... τωρα και το Qos...., αλλα ειναι χειροτερα. Μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη... αλλα δεν......  Η υπομονη μου αρχισε να εξαντλειται...κ η μονη περιπτωση να παιξω ειναι οταν ειναι κλειστο το 2ο Pc. Καλυτερα στον παλαιο παροχο με 70 ms παρα στα 50 με χαοτικες αποκλισεις. ΠΦΦΦφφφφφφφφφφφφφφφφ.....

 

(Και η ειρωνια ειναι οτι ο αδερφος ανοιγει youtube μολις ξεκιναω να παιζω....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...