Προς το περιεχόμενο

Sony: Φημολογείται ότι ετοιμάζει το Playstation 4.5 για 4K gaming


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το να καθησω 5 μετρα πισω ωστε τα ματια μου να μην καταλαβαινουν το αθλιο 40ppi θα ηταν η μονη λυση αν επρεπε να συμβιβαστω με 55αρα 1080p, αλλα τοτε ποιος ο λογος να παρω 55αρα? Θα ειχα κρατησει την 40αρα 1080p μου και θα εβλεπα απο την μιση π.χ. αποσταση οπου απο εκει θα ειχε το ιδιο μεγεθος και θα καλυπτε το ιδιο ποσοστο οπτικου πεδιου μου. Την 55αρα την πηρα για να εχω μια κινηματογραφικου μεγεθους εμπειρια, αν ηταν 1080p δεν θα αξιοπισουσα το μεγεθος της.

Για 5m είναι μικρή η 55" με 1080p, στα 2.5-3m το πολύ είσαι μια χαρά...

 

Σε τι απόσταση έχεις την 4Κ?

Tελικα θα βγει ειναι σιγουρο?

rumors...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα να δεις ποιοτιτητα εικονας στην 55 VT50 και μετα το συζητάμε αν βλέπεται η όχι.

 

Θα ήθελα να σας έβαζα όλους εσάς του σπιρτομάτηδες που βλέπετε διαφορά ανάμεσα σε 1080/4k στα 3 μέτρα σε ένα blackbox test να γελάγαμε λίγο, αλλά δεν γίνεται  :-D

 

Δεν ειναι προτυπο ποιοτητας η 55VT50 εχω δει και σε φετινες OLED με απιστευτη απεικονιση χρωματων, μαυρα και αντιθεσεις...

Αλλα μιλαμε για το θεμα μεγεθους και ΑΝΑΛΥΣΗΣ, οχι για ποιοτητα απεικονισης. Και επειδη πριν παω σε 4Κ ειχε 1080p 55αρα, ξερω απο προσωπικη μου εμπειρια οτι τα αθλια 40ppi δεν κανουν για τιποτα περα απο ταινιες.

Για 5m είναι μικρή η 55" με 1080p, στα 2.5-3m το πολύ είσαι μια χαρά...

 

Σε τι απόσταση έχεις την 4Κ?

 

Την εχω στα 1.8 με 2 μετρα απο τη θεση που καθομαι, και λιγο πιο κοντα μπορω να παω χαλαρα.

Στα 2.5 με 3 μετρα ηδη δεν αξιοποιεις το μεγεθος της. 

 

Και δευτερον, στην 55αρα 1080p που ειχα ειχα τρελο aliasing-jagies λογο των μεγαλων pixel, και ηθελα πολυ Antialiasing. Στην 4Κ ενα απλο FXAA ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι όμως για 1080p σε 55" η optimal απόσταση είναι πάνω κάτω αυτή που ανέφερα...

 

Για 4Κ εκεί που κάθεσαι είναι επίσης μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειωνει το παραμυθι αναλογιστειτε απλα 4 πραγματα.

 

1)Τι απαιτησεις εχουν τα 4κ παιχνιδια στον υπολογιστη και τι παιχνιδια παιζουμε τωρα στο ps4

 

2)Το κοστος αγορας του Ps4 για αυτα που προσφερει και αρα ποσο θα κοστιζει ενα μελλοντικο ps4.5 για 4κ gaming

 

3)Ποσοι ανθρωποι εχουν 4κ οθονες/monitor

 

4)Ποσοι ειναι ηδη οι τωρινοι κατοχοι ps4 που θα κρεμασει η εταιρια και τι φτυσιμο εχει να φαει που ουτε ομπρελα δεν θα την σωζει.

 

Ολα τα αλλα απλα για να σπαμε πλακα που λεγονται και γραφονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως για 1080p σε 55" η optimal απόσταση είναι πάνω κάτω αυτή που ανέφερα...

 

Για 4Κ εκεί που κάθεσαι είναι επίσης μια χαρά...

 

Ναι δεν διαφωνησα οτι αυτη η ιδανικη αποσταση για 1080p 55αρα γυρω, αυτο που λεω ειναι οτι στα 3μετρα δεν αξιοποιησεις το μεγεθος της, φαινεται οσο μια 42αρα στα 2 μετρα π.χ. ως προς το μεγεθος και το οπτικο σου πεδιο που καλυπτει. Οποτε για να αξιοποιησεις τετοια μεγεθη θελεις και μεγαλυτερη αναλυση/ppi.

 

Και αυτος ειναι ο λογος, οπως ειπα και αρχικα, που πηρα 4Κ τηλεοραση. Παρεμεινα στις ιδιες ιντσες αλλα εχω μια "μεγαλυτερη" τηλεοραση αφου μπορω να καθησω πιο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ πολύ η νέα κονσόλα που θα βγάλουν, να παίζει τα 4K Blu-Ray, ξεχάστε το 4K gaming σε κονσόλα. Κοτζάμ 980Ti με 650 ευρώ και πασχίζει να βγάλει 30FPS σε 4Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ πολύ η νέα κονσόλα που θα βγάλουν, να παίζει τα 4K Blu-Ray, ξεχάστε το 4K gaming σε κονσόλα. Κοτζάμ 980Ti με 650 ευρώ και πασχίζει να βγάλει 30FPS σε 4Κ.

Με λίγα πετσοκομμένα Textures και 30FPS Caps ίσως να γίνεται.

​Στις κονσόλες κιόλας τα προσέχουν τα παιχνίδια.

 

​Μακάρι να μην γίνει πάντως. Ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα πετσοκομμένα Textures και 30FPS Caps ίσως να γίνεται.

​Στις κονσόλες κιόλας τα προσέχουν τα παιχνίδια.

 

​Μακάρι να μην γίνει πάντως. Ξεφτίλα.

 

Στο υπαρχων PS4 δεν γινεται με την καμια. Ηδη τα παιχνιδια εχουν πετσοκομενα γραφικα κατα πλειοψηφια και τρεχουν στα 30fps στα 900-1080p, και αυτο ειναι αποτελεσμα με αριστο optimization. Η APU της AMD που φοραει το PS4 απλα δεν εχει τη δυναμη.

 

PlayStation που να παιζει σε 4Κ ειναι εφικτο να φτιαξουν, το PS4 οπως και το Xbone ειναι PC τεχνικως. Αλλα αυτο θα ανεβασει το κοστος της κονσολας σε πολλαπλασιες τιμες, και θα εχει κι αλλα προβληματα. Δεν το βλεπω να γινεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...