Προς το περιεχόμενο

HD7970 δεν δίνει σήμα στην οθόνη.


syngr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έδωσα πρόσφατα μια Asus HD7970 3gb σε μέλος εδώ πέρα. 

Μετά απο λίγες ώρες με ενημέρωσε οτι δεν δίνει σήμα στην οθόνη αλλά ο ανεμιστήρας της δουλεύει.

 

Εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες που την έβγαλα απο το pc μου, δούλευε κανονικά. Της είχα φτιάξει και custom profile για να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες.

 

Το σύστημα μου είναι:

AMD FX8350

Gigabyte 990FXA-UD3

Scythe Ashura

8GB HyperX 1600mhz

Corsair RM750

και τώρα έχω βάλει GTX970 και δουλεύει μια χαρά.

 

Το σύστημα του τωρινού κατόχου δεν το γνωρίζω.

 

Μου λέει ότι είναι σίγουρος για τα καλώδια και ότι έχει πολύ καλό τροφοδοτικό, αλλά δεν γνωρίζω το μοντέλο.

 

Μου είπε ότι η χρήση της θα ήταν για mining.

 

Του ζήτησα και ένα βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=hRUvQODT_pw&feature=youtu.be

 

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι το τι μπορει να φτεει, αλλα το ποιος.

ενας απο τους δυο εκανε πατατα, πολυ απίθανο να της ηρθε να χαλασει ετσι μονη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα πρόσφατα μια Asus HD7970 3gb σε μέλος εδώ πέρα. 

Μετά απο λίγες ώρες με ενημέρωσε οτι δεν δίνει σήμα στην οθόνη αλλά ο ανεμιστήρας της δουλεύει.

 

Εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες που την έβγαλα απο το pc μου, δούλευε κανονικά. Της είχα φτιάξει και custom profile για να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες.

 

Το σύστημα μου είναι:

AMD FX8350

Gigabyte 990FXA-UD3

Scythe Ashura

8GB HyperX 1600mhz

Corsair RM750

και τώρα έχω βάλει GTX970 και δουλεύει μια χαρά.

 

Το σύστημα του τωρινού κατόχου δεν το γνωρίζω.

 

Μου λέει ότι είναι σίγουρος για τα καλώδια και ότι έχει πολύ καλό τροφοδοτικό, αλλά δεν γνωρίζω το μοντέλο.

 

Μου είπε ότι η χρήση της θα ήταν για mining.

 

Του ζήτησα και ένα βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=hRUvQODT_pw&feature=youtu.be

 

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

τωρα δε θυμαμαι καλα αλλα νομιζω κατι παρομοιο θεμα με αυτη την οθονη ειχε ενας φιλος μου παλαιοτερα

που αλλαξε καρτα και δεν ανοιγε για καποιο λογο..κατι με τις αναλυσεις απο την προηγουμενη καρτα θα σε γελασω .θα ρωτησω αυριο και θα σου πω αν πεζει κατι τετοιο...

απο εκει και περα δε μπορω να βοηθησω σε κατι με αυτες τις πληροφοριες που εχω για το θεμα σου...

εκτος το οτι θα κανω μια παρατηρηση σε κατι που δεν γνωριζω ιδιετερα αλλα αυτο που λεει για το mining κλπ

αν δε κανω λαθος δεν περνουν της καρτες και της οβερκλοκαρουν στο θεο κλπ ? μηπως εκανε τπτ τετοιο και την εκαψε και τωρα ζηταει τα ρεστα...δε ξερω αλλα ψαχτο ....

γενικως παντως γιαυτο αυτες οι δουλειες καλο ειναι να γινονται παρουσια και τον δυο εξαρχης αλλα τεσπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ θέλησα να αγοράσω την κάρτα και από την πρώτη στιγμή που την έβαλα δεν έδωσε σήμα . 

 

Το σύστημά μου είναι : 

 

AMD FX8120 

Asus Corsair V Formula Z 

και το τροφοδοτικό μου είναι Corsair AX760i

 

Αφού τοποθέτησα την κάρτα και έβαλα τα καλώδια ρεύματος, έβαλα το τροφοδοτικό στην πρίζα και ξεκίνησα τον υπολογιστή.

 

Η κάρτα δεν έδωσε σήμα, οπότε έκανα τις παρακάτω δοκιμές: 

 

Δοκίμασα όλες τις PCI-e του motherboard

δοκίμασα διαφορετικά καλώδια PCI-e και διαφορετικά Rail στο τροφοδοτικό,

στο τέλος τοποθέτησα μία δανική R9 270x μαζί με την 7970 και μπήκα στα windows όπου είδα και εκεί ότι δεν την αναγνωρίζει σαν υλικό. 

 

Επίσης έχω ένα ASUS E2KM1l Delux με τροφοδοτικό Enermax 550W όπου δοκίμασα και εκεί την κάρτα και έφτιαξα το video .

 

Οπότε θεωρώ ότι η κάρτα είναι καμένη! 

 

Δυστυχώς έκανα βλακεία που δεν ζήτησα δοκιμή πριν την πάρω αλλά ο φίλος είπε ψέματα, ότι κάρτα έχει εγγύηση ενώ δεν έχει. 

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/627471-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82/

 

Αφού καταλήξαμε στο ότι και αυτός την είχε πάρει δεύτερο χέρι απο aggeliopolis και δυστυχώς στηρίχθηκε στα λεγόμενα του πρώτου ιδιοκτήτη... Κάνει ότι μπορεί για να μου φορτώσει την καμένη κάρτα! 

 

Έφτασε στο σημείο να μου πει ότι θα μου δώσει μια μικρή διαφορά για την Εγγύηση που δεν έχει και ότι θα μου πληρώσει το 50% της επισκευής  

 

Οπότε σας ερωτώ: 

Εσείς θα συμφωνούσατε να πληρώσετε για μία κάρτα ΜΑΜΑ με εγγύηση για να καταλήξετε με μία ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ χωρίς ΕΓΓΥΗΣΗ; 

 

Εγώ είμαι της άποψη ότι αν δεν μπορείς να παραδώσεις αυτό που υποσχέθηκες και μάλιστα από δική σου αμέλεια, τότε πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα που πείρες .   

 

Εσείς τι λέτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ θέλησα να αγοράσω την κάρτα και από την πρώτη στιγμή που την έβαλα δεν έδωσε σήμα . 

 

Το σύστημά μου είναι : 

 

AMD FX8120 

Asus Corsair V Formula Z 

και το τροφοδοτικό μου είναι Corsair AX760i

 

Αφού τοποθέτησα την κάρτα και έβαλα τα καλώδια ρεύματος, έβαλα το τροφοδοτικό στην πρίζα και ξεκίνησα τον υπολογιστή.

 

Η κάρτα δεν έδωσε σήμα, οπότε έκανα τις παρακάτω δοκιμές: 

 

Δοκίμασα όλες τις PCI-e του motherboard

δοκίμασα διαφορετικά καλώδια PCI-e και διαφορετικά Rail στο τροφοδοτικό,

στο τέλος τοποθέτησα μία δανική R9 270x μαζί με την 7970 και μπήκα στα windows όπου είδα και εκεί ότι δεν την αναγνωρίζει σαν υλικό. 

 

Επίσης έχω ένα ASUS E2KM1l Delux με τροφοδοτικό Enermax 550W όπου δοκίμασα και εκεί την κάρτα και έφτιαξα το video .

 

Οπότε θεωρώ ότι η κάρτα είναι καμένη! 

 

Δυστυχώς έκανα βλακεία που δεν ζήτησα δοκιμή πριν την πάρω αλλά ο φίλος είπε ψέματα, ότι κάρτα έχει εγγύηση ενώ δεν έχει. 

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/627471-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82/

 

Αφού καταλήξαμε στο ότι και αυτός την είχε πάρει δεύτερο χέρι απο aggeliopolis και δυστυχώς στηρίχθηκε στα λεγόμενα του πρώτου ιδιοκτήτη... Κάνει ότι μπορεί για να μου φορτώσει την καμένη κάρτα! 

 

Έφτασε στο σημείο να μου πει ότι θα μου δώσει μια μικρή διαφορά για την Εγγύηση που δεν έχει και ότι θα μου πληρώσει το 50% της επισκευής  

 

Οπότε σας ερωτώ: 

Εσείς θα συμφωνούσατε να πληρώσετε για μία κάρτα ΜΑΜΑ με εγγύηση για να καταλήξετε με μία ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ χωρίς ΕΓΓΥΗΣΗ; 

 

Εγώ είμαι της άποψη ότι αν δεν μπορείς να παραδώσεις αυτό που υποσχέθηκες και μάλιστα από δική σου αμέλεια, τότε πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα που πείρες .   

 

Εσείς τι λέτε;

την καρτα την δοκιμασες στην ιδια οθονη ?

διαβασε τι λεω ποιο πανω...μηπως πεζει τπτ τετοιο και η καρτα ειναι οκ...και βγαλετε ακρη..

αλλιως τι να σας πω βρειτε τα ... κακως δεν εγινε το τεστ εξαρχης και με τους δυο παροντες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ασυμβατότητα με την οθόνη, αλλά αφού δεν λειτουργεί ούτε σε άλλη, δεν γνωρίζω.

 

Ύποπτα χαμηλή τιμή, αν και δεν γνωρίζω τι έγινε-ποιος φταίει.

 

Άλλη φορά ρε παλικάρια, μια δοκιμή με βίντεο πρώτα, θα σας βγάλει απο μεγάλους μπελάδες!

Εμένα με έσωσε η απόδειξη σε βίντεο που είχα κρατήσει μια-δυο φορές.

 

Δες με την επισκευή τι παίζει, και μετά κανονίζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από τις δοκιμές που έκανες έχει πρόβλημα η κάρτα. 

Αλλά αστυνομικοί δεν είμαστε για να κρίνουμε για το αν η κάρτα είχε εξαρχής πρόβλημα ή όχι ή ποιος έκανε την πατάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ θέλησα να αγοράσω την κάρτα και από την πρώτη στιγμή που την έβαλα δεν έδωσε σήμα . 

 

Το σύστημά μου είναι : 

 

AMD FX8120 

Asus Corsair V Formula Z 

και το τροφοδοτικό μου είναι Corsair AX760i

 

Αφού τοποθέτησα την κάρτα και έβαλα τα καλώδια ρεύματος, έβαλα το τροφοδοτικό στην πρίζα και ξεκίνησα τον υπολογιστή.

 

Η κάρτα δεν έδωσε σήμα, οπότε έκανα τις παρακάτω δοκιμές: 

 

Δοκίμασα όλες τις PCI-e του motherboard

δοκίμασα διαφορετικά καλώδια PCI-e και διαφορετικά Rail στο τροφοδοτικό,

στο τέλος τοποθέτησα μία δανική R9 270x μαζί με την 7970 και μπήκα στα windows όπου είδα και εκεί ότι δεν την αναγνωρίζει σαν υλικό. 

 

Επίσης έχω ένα ASUS E2KM1l Delux με τροφοδοτικό Enermax 550W όπου δοκίμασα και εκεί την κάρτα και έφτιαξα το video .

 

Οπότε θεωρώ ότι η κάρτα είναι καμένη! 

 

Δυστυχώς έκανα βλακεία που δεν ζήτησα δοκιμή πριν την πάρω αλλά ο φίλος είπε ψέματα, ότι κάρτα έχει εγγύηση ενώ δεν έχει. 

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/627471-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82/

 

Αφού καταλήξαμε στο ότι και αυτός την είχε πάρει δεύτερο χέρι απο aggeliopolis και δυστυχώς στηρίχθηκε στα λεγόμενα του πρώτου ιδιοκτήτη... Κάνει ότι μπορεί για να μου φορτώσει την καμένη κάρτα! 

 

Έφτασε στο σημείο να μου πει ότι θα μου δώσει μια μικρή διαφορά για την Εγγύηση που δεν έχει και ότι θα μου πληρώσει το 50% της επισκευής  

 

Οπότε σας ερωτώ: 

Εσείς θα συμφωνούσατε να πληρώσετε για μία κάρτα ΜΑΜΑ με εγγύηση για να καταλήξετε με μία ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ χωρίς ΕΓΓΥΗΣΗ; 

 

Εγώ είμαι της άποψη ότι αν δεν μπορείς να παραδώσεις αυτό που υποσχέθηκες και μάλιστα από δική σου αμέλεια, τότε πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα που πείρες .   

 

Εσείς τι λέτε;

Εγω λεω οτι εμπλεξες και αντε να βρεις το δικιο σου τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το κάναμε λαικό δικαστήριο πλέον, εγώ ψηφίζω να χρεωθεί την ζημιά ο πωλητής αφού δεν παρείχε κάποιο αποδεικτικό λειτουργίας.

 

Σε παρόμοια περίπτωση με μητρική, όταν είμουν μικρός και άμαθος (δεν τραβούσα βίντεο) έδωσα τα χρήματα πίσω και τον άφησα να κρατήσει την μητρική. Είναι θέμα αρχών.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα vBIOS, έχεις δοκιμάσει με τον διακόπτη και στις δύο θέσεις; Δοκίμασε με τον διακόπτη στη δεύτερη θέση και σε άλλη μητρική αν υπάρχει δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

 

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από τις δοκιμές που έκανες έχει πρόβλημα η κάρτα. 

Αλλά αστυνομικοί δεν είμαστε για να κρίνουμε για το αν η κάρτα είχε εξαρχής πρόβλημα ή όχι ή ποιος έκανε την πατάτα.

 

Φυσικά δεν σας ζητάω να κρίνετε αν η κάρτα είχε εξαρχής πρόβλημα η όχι, αυτό ούτε εγώ μπορώ να το ξέρω.

Όμως θέλω να ξέρω την άποψή σας για την περίπτωση της εγγύησης και της αμέλειας του πωλητή.

Εγώ στη θέση του θα αναγνώριζα το λάθος μου και θα επέστρεφα τα χρήματα, εσύ τι θα έκανες; 

 

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα vBIOS, έχεις δοκιμάσει με τον διακόπτη και στις δύο θέσεις; Δοκίμασε με τον διακόπτη στη δεύτερη θέση και σε άλλη μητρική αν υπάρχει δυνατότητα.

 

Μόλις δοκίμασα και στις 2 μητρικές που έχω. Δεν ανάβει η οθόνη και δεν την αναγνωρίζει στα windows. 

Επεξ/σία από pikos-apikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...