Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft σταμάτησε την λειτουργία της Tay στο Twitter μόλις άρχισε τις... ρατσιστικές αναρτήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς δεν σχολίασε πραγματικά τη σημασία του γεγονότος. αποδεικνύεται πως τεχνιτη νοημοσύνη δεν γίνεται χωρίς ελεγχο και είναι άκρως επικίνδυνη. είναι χειραγωγισιμη στις αρχές και μη ελεγξιμη από ένα σημείο και μετά. πολλοί γνωστοί επιστήμονες έχουν εκφράσει την αντίθεση τους.

η φαντασία που οδήγησε σε τόσες ταινίες καταστροφής είναι βασισμένη στη λογική για πιθανή δημιουργία μιας νοημοσύνης διαφορετικών αρχών από του δημιουργού της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

WTF! Lol Μπας και την χάκαρε κανείς και μας δουλεύει; Δεν υπάρχουν αυτά που λέει. xD

Το Vagelis στα Αγγλικά γράφετε Vangelis. Learn to spell your own name. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται εδώ στο insomnia τελευταία.

 

Σκέφτομαι να το παρατήσω. 

 

 

Όχι οτι έχει νόημα να απαντάς σε ανθρώπους που αναζητούν εύκολες απόψεις που χαϊδεύουν τα πιο ποταπά τους ένστικτα ... αλλά για τον ένα στους τόσους που ίσως μπορεί και κάτι να καταλάβει.

 

 

 

Η μηχανή έκανε ρατσιστικά σχόλια γιατί αυτά έμαθε μέσα από την ελευθερία του λόγου των ανθρώπων.

Το ότι την διέκοψαν, δεν είναι ρατσιστικό;;;........

 

Άρα με την ίδια λογική αν αρχίσω να βρίζω τη μάνα σου και φάω ban θα είναι μια ρατσιστική ενέργεια;

 

Γιατί όχι;

 

Μα αφού μπορεί όντως να πιστεύω οτι η μάνα σου είναι κατώτερος άνθρωπος γιατί να μην έχω το δικαίωμα να το λέω δημόσια;

 

Αν το σκεφτείς αυτό λίγο πέρα απο τον ουγκαλισμό του "τη μάνα μου ρε?"  ή του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" τότε θα έχεις κάνει το πρώτο βηματάκι να καταλάβεις τι σημαίνει ρατσισμός και γιατί πρέπει να απαγορεύεται. 

 

 

Και μια ερώτηση προς τους moderators:

 

Η φάση είναι κόσμος/κίνηση να 'ναι και όποιος να 'ναι;

Κρίμα αν είναι έτσι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται εδώ στο insomnia τελευταία.

 

Σκέφτομαι να το παρατήσω.

 

 

Όχι οτι έχει νόημα να απαντάς σε ανθρώπους που αναζητούν εύκολες απόψεις που χαϊδεύουν τα πιο ποταπά τους ένστικτα ... αλλά για τον ένα στους τόσους που ίσως μπορεί και κάτι να καταλάβει.

 

 

 

 

Άρα με την ίδια λογική αν αρχίσω να βρίζω τη μάνα σου και φάω ban θα είναι μια ρατσιστική ενέργεια;

 

Γιατί όχι;

 

Μα αφού μπορεί όντως να πιστεύω οτι η μάνα σου είναι κατώτερος άνθρωπος γιατί να μην έχω το δικαίωμα να το λέω δημόσια;

 

Αν το σκεφτείς αυτό λίγο πέρα απο τον ουγκαλισμό του "τη μάνα μου ρε?" ή του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" τότε θα έχεις κάνει το πρώτο βηματάκι να καταλάβεις τι σημαίνει ρατσισμός και γιατί πρέπει να απαγορεύεται.

 

 

Και μια ερώτηση προς τους moderators:

 

Η φάση είναι κόσμος/κίνηση να 'ναι και όποιος να 'ναι;

Κρίμα αν είναι έτσι.

 

Ελεύθερη διακίνηση ιδεών φίλτατε..... Τι ρατσισμός και μανούλες λες; Για αυτό τα πανεπιστήμια δεν έχουν άσυλο μετά το 74 ως παγκόσμιο μοναδικό φαινόμενο στην ελλαδα ; Για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών.....όχι όπου μας συμφέρει όμως όπως γίνεται σήμερα... Να είμαστε δίκαιοι..... Και όχι η ζυγαριά να γέρνει κατά όπως μας βολευει.σωστα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερη διακίνηση ιδεών φίλτατε..... Τι ρατσισμός και μανούλες λες; Για αυτό τα πανεπιστήμια δεν έχουν άσυλο μετά το 74 ως παγκόσμιο μοναδικό φαινόμενο στην ελλαδα ; Για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών.....όχι όπου μας συμφέρει όμως όπως γίνεται σήμερα... Να είμαστε δίκαιοι..... Και όχι η ζυγαριά να γέρνει κατά όπως μας βολευει.σωστα;

 

Ελεύθερη διακίνηση ιδεών δε σημαίνει οτι μπορώ να λέω ό,τι θέλω. 

Επαναλαμβάνω.

 

 

Για παράδειγμα ελεύθερη διακίνηση ιδεών δεν είναι να λέω οτι θεωρώ σωστό να μπορώ να σφάζω και να τρώω ανθρώπους.

 

Το καταλαβαίνουμε αυτό; Ναι!

Το καταλαβαίνουμε ενστικτωδώς.

Δεν καταλαβαίνουμε το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται εδώ στο insomnia τελευταία.

 

Σκέφτομαι να το παρατήσω. 

 

 

Όχι οτι έχει νόημα να απαντάς σε ανθρώπους που αναζητούν εύκολες απόψεις που χαϊδεύουν τα πιο ποταπά τους ένστικτα ... αλλά για τον ένα στους τόσους που ίσως μπορεί και κάτι να καταλάβει.

 

 

 

 

Άρα με την ίδια λογική αν αρχίσω να βρίζω τη μάνα σου και φάω ban θα είναι μια ρατσιστική ενέργεια;

 

Γιατί όχι;

 

Μα αφού μπορεί όντως να πιστεύω οτι η μάνα σου είναι κατώτερος άνθρωπος γιατί να μην έχω το δικαίωμα να το λέω δημόσια;

 

Αν το σκεφτείς αυτό λίγο πέρα απο τον ουγκαλισμό του "τη μάνα μου ρε?"  ή του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" τότε θα έχεις κάνει το πρώτο βηματάκι να καταλάβεις τι σημαίνει ρατσισμός και γιατί πρέπει να απαγορεύεται. 

 

 

Και μια ερώτηση προς τους moderators:

 

Η φάση είναι κόσμος/κίνηση να 'ναι και όποιος να 'ναι;

Κρίμα αν είναι έτσι.

Προτού να μιλάς καλό θα είναι πρώτα να προσπαθείς να καταλάβεις τι θέλουν να πουν οι άλλοι.

 

Κατ αρχήν μιλάω για μηχανή που μαθαίνει και όχι για μηχανή που γνωρίζει ήδη τα πάντα. Το επιχείρημα σου για την "μάνα μου" δεν στέκει διότι εσύ είσαι άνθρωπος και ξέρεις τι είναι ρατσισμός και ξέρεις πότε θα πεις κάτι ρατσιστικό που ενοχλεί, ενώ η μηχανή λέει αυτά που την έμαθαν μέσω προγράμματος. Γι αυτό και το ανακαλούν.

 

Το παράδειγμά μου, αν ήταν σε ανθρώπους θα είχε ως εξής: ένα 5χρονο αν του πεις ότι ένα αφρικανάκι είναι βρώμικο, θα νομίζει ότι όλα τα αφρικανάκια είναι βρώμικα. Διότι δεν του εξήγησες ότι υπάρχουν και καθαρά αφρικανάκια ή ότι δεν πρέπει να διαχωρίζουμε τους ανθρώπους με το χρώμα τους. Αρα το 5χρονο αν δει ένα αφρικανάκι και του πει ότι είναι βρώμικο θα κατηγορηθεί για ρατσισμό από τους μεγάλους, αλλά θα έχει δίκιο !!! και θα αποκαλεί τους μεγάλους ρατσιστές διότι τον κατηγορούν για τις ιδέες του !!! ... που οι μεγάλοι του είπαν.

Θέλω να πω ότι όταν αποκαλείς κάποιον ρατσιστή, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς και συ ρατσιστής διότι δεν γνωρίζεις με ποιες προϋποθέσεις και με ποια κριτήρια εκφράστηκε ρατσιστικά.

 

Επίσης το ότι δεν την παλεύεις με όλους αυτούς τους ηλίθιους εδώ μέσα, μήπως είναι καλύτερα να σταματήσεις; Σου το λέω αυτό διότι, ενώ δεν θέλεις να σκέφτονται οι άλλοι του στυλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" , εσύ δεν κάνεις κάτι για τον εαυτό σου.............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού να μιλάς καλό θα είναι πρώτα να προσπαθείς να καταλάβεις τι θέλουν να πουν οι άλλοι.

 

Κατ αρχήν μιλάω για μηχανή που μαθαίνει και όχι για μηχανή που γνωρίζει ήδη τα πάντα. Το επιχείρημα σου για την "μάνα μου" δεν στέκει διότι εσύ είσαι άνθρωπος και ξέρεις τι είναι ρατσισμός και ξέρεις πότε θα πεις κάτι ρατσιστικό που ενοχλεί, ενώ η μηχανή λέει αυτά που την έμαθαν μέσω προγράμματος. Γι αυτό και το ανακαλούν.

 

Το παράδειγμά μου, αν ήταν σε ανθρώπους θα είχε ως εξής: ένα 5χρονο αν του πεις ότι ένα αφρικανάκι είναι βρώμικο, θα νομίζει ότι όλα τα αφρικανάκια είναι βρώμικα. Διότι δεν του εξήγησες ότι υπάρχουν και καθαρά αφρικανάκια ή ότι δεν πρέπει να διαχωρίζουμε τους ανθρώπους με το χρώμα τους. Αρα το 5χρονο αν δει ένα αφρικανάκι και του πει ότι είναι βρώμικο θα κατηγορηθεί για ρατσισμό από τους μεγάλους, αλλά θα έχει δίκιο !!! και θα αποκαλεί τους μεγάλους ρατσιστές διότι τον κατηγορούν για τις ιδέες του !!! ... που οι μεγάλοι του είπαν.

Θέλω να πω ότι όταν αποκαλείς κάποιον ρατσιστή, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς και συ ρατσιστής διότι δεν γνωρίζεις με ποιες προϋποθέσεις και με ποια κριτήρια εκφράστηκε ρατσιστικά.

 

Επίσης το ότι δεν την παλεύεις με όλους αυτούς τους ηλίθιους εδώ μέσα, μήπως είναι καλύτερα να σταματήσεις; Σου το λέω αυτό διότι, ενώ δεν θέλεις να σκέφτονται οι άλλοι του στυλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" , εσύ δεν κάνεις κάτι για τον εαυτό σου.............

 

Ναι, πράγματι δεν κατάλαβα τι εννοούσες. 

 

Ίσως να φταίει και λίγο η διατύπωση σου που είναι πολύ πιο κοντά στην κλασική ατάκα που παίζει πολύ από τον κόσμο αυτής της ιδεολογίας "το να μην επιτρέπεις ρατσιστικές απόψεις δεν είναι ρατσιστικό;" παρά στην μετά ανάπτυξή σου. Κοινώς, γράφε λίγο αναλυτικότερα.

 

Θα έπρεπε να καταλάβεις επίσης οτι παρέθεσα τυχαία το δικό σου απο 4-5 άλλα post που έχουν υπερ-του-ρατσισμού περιεχόμενο.

 

Δεν απευθυνόταν στο (λάθος κατανεμημένο από εμένα) δικό σου post μόνο. Ήταν αφορμή.

 

 

Ωστόσο διαφωνώ και με την -κανονική- ανάλυση σου. 

Ο ρατσισμός δεν έχει "υπό ποιες προϋποθέσεις και κριτήρια" κατ εμε. 

Αλλά αυτή είναι πολύ μετά συζήτηση από την βάση του τι γιατί μια κοινωνία πρέπει να απαγορεύει το ρατσισμό που όλο ένα και περισσότερο σταματά να γίνεται κατανοητή.

 

 

Άρα λοιπόν στη βάση του post μου δεν διαφωνείς. 

Το μόνο σου πρόβλημα είναι οτι χρησημοποίησα (εσφαλμένα) το δικό σου post ως αφορμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δηλαδη η ΑΙ λειτούργησε σαν ΑΙ και εμαθε απο αυτα που την τροφοδοτησαν οι χρηστες. Αν την τροφοδοτησεις οτι ο Ολυμπιακος ειναι ομαδαρα και τους σκιζει ολους 7-0 λογικο ειναι να γινει Τσουκαλας.

Μάλλον πονάς και φταίει η ο Πειραιάς θα σου απαντούσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Vagelis στα Αγγλικά γράφετε Vangelis. Learn to spell your own name. 

Grammar Nazi detected.

Απευθύνεσαι στον 20χρονο μου εαυτό που το είχε γράψει πριν σχεδόν 10 χρόνια... Ο οποίος θα σου απαντούσε ότι το έγραψε σε greeklish, καθώς και ότι μεταξύ 2 λέξεων μπαίνει κενό, Digital Elf! Πρόβλημα; Α, πρόβλημα;!

Επεξ/σία από paredwse
video removed
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πράγματι δεν κατάλαβα τι εννοούσες. 

 

Ίσως να φταίει και λίγο η διατύπωση σου που είναι πολύ πιο κοντά στην κλασική ατάκα που παίζει πολύ από τον κόσμο αυτής της ιδεολογίας "το να μην επιτρέπεις ρατσιστικές απόψεις δεν είναι ρατσιστικό;" παρά στην μετά ανάπτυξή σου. Κοινώς, γράφε λίγο αναλυτικότερα.

 

Θα έπρεπε να καταλάβεις επίσης οτι παρέθεσα τυχαία το δικό σου απο 4-5 άλλα post που έχουν υπερ-του-ρατσισμού περιεχόμενο.

 

Δεν απευθυνόταν στο (λάθος κατανεμημένο από εμένα) δικό σου post μόνο. Ήταν αφορμή.

 

 

Ωστόσο διαφωνώ και με την -κανονική- ανάλυση σου. 

Ο ρατσισμός δεν έχει "υπό ποιες προϋποθέσεις και κριτήρια" κατ εμε. 

Αλλά αυτή είναι πολύ μετά συζήτηση από την βάση του τι γιατί μια κοινωνία πρέπει να απαγορεύει το ρατσισμό που όλο ένα και περισσότερο σταματά να γίνεται κατανοητή.

 

 

Άρα λοιπόν στη βάση του post μου δεν διαφωνείς. 

Το μόνο σου πρόβλημα είναι οτι χρησημοποίησα (εσφαλμένα) το δικό σου post ως αφορμή.

Αυτό που με ικανοποιεί είναι ότι δύο άνθρωποι τελικά επικοινωνούν και καταλαβαίνουν ο ένας τον άλλο.

Όσο για το: "Ο ρατσισμός δεν έχει "υπό ποιες προϋποθέσεις και κριτήρια" κατ εμε."  συμφωνώ ότι σηκώνει συζήτηση, αλλά είμαι οπαδός της ρευστότητας αυτού του κόσμου, ότι δηλ. οι ιδέες και οι ιδεολογίες διαρκώς αλλάζουν και επίσης οπαδός της ρήσης "Τhe problem with common sense is that it is not very common ".

Το ίδιο πιστεύω και για τον ρατσισμό. Αν χαστουκίσω έναν μαύρο στον δρόμο, όλοι θα με πουν ρατσιστή (the common sense) αλλά κανένας δεν θα ξέρει για ποιόν λόγο τον χαστούκισα. Το ζητούμενο σε όλα είναι το αίτιο, όχι το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν σας εκανε εντυπωση το ai project που να δειτε αυτο το βιντεακι που μολις ανεβασαν απο αλλο project

 

 

Παμε με χιλια σε εποχη star wars

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...