Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα ταχυτητας WiFi με την Intel 5300 σε laptop


spasoklambania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα laptop Dell E6400, dual boot με Windows 7 Και OpenSuse LEAP 42.1 και φοράει την Intel Ultimate N WiFi Link 5300.

Στα Windows 7 σε μεταφορές αρχείων μεταξύ του laptop και του server μου, πιάνει τουλάχιστον 9mb/s, απολύτως ικανοποιητική ταχύτητα. Μπαίνοντας όμως στο OpenSuse και έχοντας το laptop στο ίδιο ακριβώς σημείο δεν ξεπερνάει τα 3,2mb/s... Έχω δοκιμάσει διάφορα κόλπα που βρήκα googlaροντας (να ενεργοποιήσω μόνιμα το Wireless N, να βάλω την ταχύτητα καρφωτά στα 300mbps, να αλλάξω region, να βάλω τους τελευταίους backport drivers και λίγα ακόμα που δεν θυμαμαι) χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Έβαλα πάνω και την Intel Wireless N 7260 από το άλλο μου λάπτοπ, τα ίδια χάλια. Δοκίμασα ubuntu και mageia live CD Επίσης χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα τα live CD και στο άλλο λάπτοπ έχοντας πάνω την 7260, τα ίδια χάλια. Βρήκα μια Realtek 8723ae, την έβαλα στο Dell και είχε μεγάλη διαφορά, έπιανε κοντά στα 6mb/s.

Κατά τα άλλα και με τις Intel και με την Realtekη σύνδεση ήταν σταθερή.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις Intel και τις ταχύτητες στο Linux... Υπάρχει καμία λύση ώστε να απαλλαγώ οριστικά από το πρόβλημα και να εχω τις ταχύτητες που πιάνω και στα Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με intel κάρτες είναι γνωστό το πρόβλημα. Δοκίμασες κάτι σαν

sudo rmmod iwlwifisudo modprobe iwlwifi 11n_disable=1 bt_coex_active=0 power_save=0 auto_agg=0 swcrypto=1

να δεις αν έχει διαφορά?

 

11n_disable=1 απενεργοποιεί το n support

bt_coex_active=0 απενεργοποιεί το bluetooth

power_save=0 η κάρτα δεν μπαίνει σε powersave mode όταν δε χρησιμοποιείται

auto_agg=0 disable Aggregate MAC Protocol Data Unit (AMPDU)

swcrypto=1 enable software encryption

 

ps1: δεν είναι απαραίτητο πως χρειάζεσαι όλες αυτές τις παραμέτρους, το πρόβλημα μπορεί να λύνεται και μόνο πχ με 11n_disable ή με auto_agg & swcrypto

 

ps2: υπάρχουν και άλλες παράμετροι με τις οποίες μπορείς να πειραματιστείς

 

τσέκαρε http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=121696

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ακριβώς όσα αναφέρεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα :/ Θέλω να την πετάξω την Intel, δεν παλεύεται αυτό το πράγμα. Atheros ή Realtek δουλευουν εντελώς απροβλημάτιστα στο linux, πάντα με full N ταχύτητες; Ξέρω σίγουρα την λύση της USB, είναι η ευκολότερη και αμεσότερη, αλλά θα ήθελα να την αποφύγω. Προτιμώ εσωτερική κάρτα (half mini παίρνει το Dell). Υπάρχει καμιά Atheros με υποστήριξη 3x3 ac Wireless;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ac router δεν θα πάρω σύντομα παράγγειλα από eBay μια Killer 1103 mini pci-e με chip Atheros AR9380. Την περιμένω τις επόμενες μέρες. Ας ελπίσουμε να μην έχει και αυτή τα ίδια χάλια και πέταξα τσάμπα 36 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...