Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση για Adobe Premiere i5 Vs Fx


dreaming123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Αυτη τη στιγμή έχω ένα FX 4300-16GB ddr3 και ati 7790 και χρησιμοποιώ το adobe premiere τελείως ερασιτεχνικά και ένα βίντεο 45λεπτά το κάνω export σε 45 λεπτά.

 

Σε games δεν είμαι απαιτητικός αρκεί να έχει 30+ frame.
To ερώτημα είναι να πάω σε 
1)I5 6500 μητρική h170 k 16gb ram ddr4
2)Fx 8320e θα κάνω και overcloking μητρική socket 970 και να κρατήσω τις ddr 3
3)αντι για socket 1151 να πάω σε 1150 με ddr3 που ήδη έχω ?

Σε ποιο απο τα 2 θα έχω καλύτερα χρονικά αποτελέσματα στο adobe premiere?
To PC θα το κρατήσω σίγουρα 4-5 χρόνια εκτός απροόπτου.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε amd δεν αξιζει να κοιτας κατω απο fx8350.Καλα ειναι να πας σε 1151 γιατι απο οτι ξερω το premiere θελει καλη CPU και ακομα και i3 να παρεις θα εισαι καλημενος.Τωρα αν θες και να κρατισεις τις παλιες σου ddr3 και να βαλεις εναν i3 6xxx το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια motherboard με υποστηριξη ddr3:

https://www.skroutz.gr/s/7652393/Asrock-B150M-Pro4S-D3.html θα ηταν καλο ομως στο κοντινο μελλον να αλλαξεις και καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει καλύτερα ο 8320e Γιατί είναι 50 ευρώ ποιο φτηνός και με λίγο overclocking φτάνει σε ικανοποιητική απόδοση το 8350 με λιγότερα watt.

Αν ήταν να πάω σε i3 θα το άφηνα έτσι όπως είναι τωρα.Σε 1150 socket πάλι σε i5 θα πάω απλά θα μειωθεί το κόστος λόγω ότι έχω ήδη μνημες.

Για κάρτα αν βρω να την δώσω θα προσθέσω λίγα χρήματα να πάρω μια nvidia Για cuda.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο οικονομικη λυση ειναι να πας σε FX8350 η 8320e (+ ψυκτρα + overclock).

H αμεσως επομενη επιλογη ειναι να πας σε 1150 i7 4790 με αλλαγη μητρικης και επεξεργαστη κρατωντας τις μνημες που εχεις.

i5 δεν συνιστω.

Η διαφορα απο 1150 σε 1151 ειναι μικρη.

Ελπιζω να χρησημοποιεις το CC2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι το ξέρω ότι είναι μικρές οι διάφορες από 1150 σε 1151 όπως και ddr3 vs ddr4.

Είναι αρκετά ποιό ακριβώς ο i7 Δεν θα πάω σε τέτοιο,σε 1150 πάλι σε i5.

Ναι το cc2015 χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μητρική σου παίρνει τον FX 8320E και θέλεις να κάνεις OC τότε o FX8320Ε στα 4.4-4.6GHz θα είναι περίπου ίδια απόδοση με έναν Core i7 3770K/4770K.

 

Αν δεν έχεις μητρική και θα φτιάξεις καινούργιο σύστημα τότε πήγαινε σε Core i5 6500 η ακόμα καλύτερα αν το κρατήσεις για καιρό σε i7 6700K με DDR-4 3200MHz.

 

 

premiere.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν δέχεται η μητρική που έχω fx 8 σειρά αλλιώς θα έβαζα ένα fx 8320e και θα ησύχαζα.

Αν δεν δεχεται η μητρικη σου FX 8### μην το συζητας, πηγαινε κατ ευθειαν σε intel. 

Δωσε μας αν θες το Budget σου να σου κανουμε μια προταση για μητρικη επεξεργαστη μνημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Σπύρο.

Μνήμες τις ίδιες έχω δει αλλά μητρική θα πάω σε ASUS που με την προσφορά που έχει βγάλει θα βγει και 30 ευρώ ποιο κάτω.

Το i5 τον έχω βγάλει απο τη σκέψη μου και κλίνω προς fx η i7.

Το συγκεκριμένο i7 κοίταγα με μια μητρική ddr 3 ελάχιστες διαφορές με τις ddr 4 και μητρική με chipset h170 η να ανέβω λίγο παραπάνω σε χρήματα και να πάω σε ddr4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτη εναλλακτικη με τις μνημες που ηδη εχεις 

 

Μητρικη https://www.skroutz.gr/s/4944304/Asrock-Fatal1ty-Z97-Killer.html

https://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html


 

Το συγκεκριμένο i7 κοίταγα με μια μητρική ddr 3 ελάχιστες διαφορές με τις ddr 4 και μητρική με chipset h170 η να ανέβω λίγο παραπάνω σε χρήματα και να πάω σε ddr4.

Αν εχεις σκοπο να χρησημοποιησεις τις μνημες που εχεις ηδη καλυτερα να το ξανασκεφτεις. Το 1151 θελει μνημες με χαμηλο βολταζ. Αν εχεις DDR3L με 1.35 βολτ καλως διαφορετικα πηγαινε σε i7 1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...