Προς το περιεχόμενο

Στα 270 εκατομμύρια οι συνολικές εγκαταστάσεις των Windows 10 μέσα σε 8 μήνες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα δεν είναι δουλειά του, απλά να ξέρουμε ποιος φταίει...

 

Ας ξέρουμε, μόνο κακό δεν είναι. Αυτό που λέω είναι ότι, σε πρακτικό επίπεδο, δεν έχει την παραμικρή σημασία...

 

Δεν πρέπει να τον απασχολεί, αλλά όταν γράφει ότι κάνει τα πάντα ενώ δεν τα κάνει, δεν φταίω εγώ  :P

 

Θέλω να θεωρώ δεδομένο ότι, οποιοσδήποτε λέει κάτι τέτοιο, αναφέρεται σ' αυτά που ενδιαφέρεται ο ίδιος να κάνει και, ως προφανές, δεν το διευκρινίζει. Αν δεν ισχύει η υπόθεσή μου, μαζί σου κι εγώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ας ξέρουμε, μόνο κακό δεν είναι. Αυτό που λέω είναι ότι, σε πρακτικό επίπεδο, δεν έχει την παραμικρή σημασία...

Και το κράξιμο σε έναν forum που δεν διαβάζει η MS σε πρακτικό επίπεδο δεν έχει καμία σημασία :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση αλλα στη πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα...

Καταρχας δεν αποφασισε ο κοσμος να κανει την οποια μεταβαση σε windows 10 αλλα η ιδια η ms το αποφασισε αυτο καθως οι περισσοτεροι ξυπνησαν απο τον υπνο και ειδαν τον εφιαλτη των windows 10 να γινεται install στο pc τους. Ναι δεν ειναι ολοι guru και πατανε οκ σε οτι βρουν μπροστα τους.

2ον 270εκατμ, δεν ειναι τιποτα.. ενας ασημαντος αριθμος.

3ον τουλαχιστον το 1/3 εχει γυρισει παλι πισω δεν εμειναν ολοι στα windows 10.

4oν ειναι τζαμπα αν κανεις εγκατασταση και ενεργοποιηση. Αρκετος κοσμος εκανε εγκατασταση σε vmware ή αλλους emulatorες μονο και μονο για να παρουν το δωρεαν κλειδι πιθανον για μελλοντικη χρηση ή απλα ετσι γιατι μπορουσαν να τα εχουν τζαμπα.

 

Κατα τα αλλα παει πολυ καλα η ms... σιγουρα...

O πεθερος μου που ειναι οτι πιο ασχετο υπαρχει σε pc, πως καταφερε και ΔΕΝ τα εγκατεστησε; 

 

Btw , ειμαι σε Windows 95 SE και το κατευχαριστιεμαι παιδια. Κανουν ακριβως οτι θελω και χρειαζομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενοχλεί αυτό αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα που τα 7 είχαν πριν τα Vista και XP ενώ τα 10 έχουν 7 και 8.1 με σημαντικά μικρότερη "ανάγκη" για αναβάθμιση...

 

 

Τα προβλήματα με τους drivers είναι θέμα άλλων κατασκευαστών, αυτοί να φροντίσουν να βγάλουν νέους/σωστούς, δεν είναι δουλειά του λειτουργικού να προσαρμόζεται στους drivers...

Ναι οι αλλοι φταινε. Οχι οτι ξαφνικα της βαρεσε της MS να βαλεις τους drivers της gpu στα update των windows. Δηλαδη μεχρι πριν τα 10 ολες οι εταιρειες τα πηγαιναν μια χαρα και στα 10 ειπαν τωρα θα τα γαμησουμε ολα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι οι αλλοι φταινε. Οχι οτι ξαφνικα της βαρεσε της MS να βαλεις τους drivers της gpu στα update των windows. Δηλαδη μεχρι πριν τα 10 ολες οι εταιρειες τα πηγαιναν μια χαρα και στα 10 ειπαν τωρα θα τα γαμησουμε ολα?

Αυτό γινόταν και πριν τα Win10, θα μου πεις βέβαια ότι τώρα με το αναγκαστικό windows update των 10 δεν μπορείς να επιλέξεις αν θα τους βάλεις ή όχι, αλλά μέχρι στιγμής πχ για το laptop ή την 970 δεν μου έχει βάλει κάτι με το ζόρι...

 

Ίσως να φταίει βέβαια ότι το DDU απανεργοποιεί κάτι στα Windows με τους drivers...

 

Όχι δεν τα πήγαιναν όλες οι εταιρείες μέχρι τα 10 μια χαρά, οι συνήθεις ύποπτοι τα σκάτωναν από τα Vista...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φταιει που λες. Το DDU το βγαζει , αλλα δεν ειναι και επιστημονικη φαντασια να το κανει κανεις. Αν και πλεον εχει περιοριστει το αυτοματο driver update και "προλαβαινουν" να δουν οτι εχεις βγαλει μονος σου τους whql ξερω γω.

Τo update δε καταλαβαινω γιατι το λετε αναγκαστικο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μπαινω στο windowscentral.com και διαβαζω αυτα που θα διαβασετε τις επομενες ωρες και ημερες εδω, εχω παθει πραγματικα την πλακα μου. Πραγματικα η microsoft σου προσφερει τοσες τεχνολογιες και ενα τεραστιο οικοσυστημα που πραγματικα δεν υπαρχει καμια ελπιδα για google και apple. Γελαστε οσο θελετε αλλα εδω θα ειμαστε να σας κανω παραθεση το ποστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τo update δε καταλαβαινω γιατι το λετε αναγκαστικο ομως

Τα non enterprise Win10 δεν νομίζω ότι δίνουν επιλογή τι θα κατεβάσεις και τι όχι από τα win updates, optional/drivers/critical, τα κατεβάζουν όλα και τα installάρουν...

 

Εκτός αν εννοείς το upgrade σε win10, οπότε my bad :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η δυνατοτητα να μπεις στο group policy editor και να το απενεργοποιησεις αυτο. Μονο στα Enterprise υπαρχει; (ειμαι κατοχος enterprise). Αν ναι νομιζω οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος !! Αλλα οπως και να'χει , το λειτουργικο πλεον εχει μπει σε μια τελικη ευθεια, και η αληθεια ειναι οτι αργησε. Θελω να πιστευω οτι αν δεν εχει διορθωθει, θα συμβει στο επομενο μεγαλο update! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι αλλοι φταινε. Οχι οτι ξαφνικα της βαρεσε της MS να βαλεις τους drivers της gpu στα update των windows. Δηλαδη μεχρι πριν τα 10 ολες οι εταιρειες τα πηγαιναν μια χαρα και στα 10 ειπαν τωρα θα τα γαμησουμε ολα?

 

Πρωτοφανές να υπάρχει σοβαρό θέμα με drivers σε νέα έκδοση Windows? Δεν το'χουμε ξαναδεί και συμβαίνει για πρώτη φορά στα 10? Κάποιοι μάλλον ζούμε σε παράλληλους κόσμους εδώ μέσα αν πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Άλλοι στη πραγματικότητα... και άλλοι σε παράλληλο σύμπαν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοφανές να υπάρχει σοβαρό θέμα με drivers σε νέα έκδοση Windows? Δεν το'χουμε ξαναδεί και συμβαίνει για πρώτη φορά στα 10? Κάποιοι μάλλον ζούμε σε παράλληλους κόσμους εδώ μέσα αν πιστεύουμε κάτι τέτοιο. Άλλοι στη πραγματικότητα... και άλλοι σε παράλληλο σύμπαν!

Οχι , απλα πρεπει να κραξουμε τα κακά 10ρια που μας παρακολουθουν :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω απο τα καλυτερα λειτουργικα που εχει βγαλει η μικρομαλακη

το μονο προβλημα μου ειναι με της μητρικης το Bluetooth ο προσαρμογεας ειναι της atheros και απο οσο εχω δει τα ρεμαλια δε βγαλαν καιθολου οδηγους για τα 10

ειναι η πρωτη φορα που τα αγορασα αυθεντικα(την εκδοση με το στικακι απο ατομο εδω μεσα στα 90 ευρω) αλλα δε το μετανοιωσα στιγμη εξαλου εδωσα 3500 στον υπολογιστη και θα λυπηθω τα 90 που εδωσα για να τα παρω ντροπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τετράμηνο περίπου προσθέτω ένα τρελό bug στη λίστα με τα χοντρά bugs.Μέχρι τώρα έχω μαζέψει τουλάχιστον αυτά:

-Παράθυρα του File explorer ανοίγουν πάντα ελαχιστοποιημένα όσες αλλαγές στις ρυθμίσεις και να κάνω.

-Εδώ και κάτι μέρες το keyboard δεν δέχεται handwritting  input (!)

-Το keyboard στο tablet mode έχει βαλθεί να κρύβει το πεδίο που θέλω να γράψω (γελάει και το android)

-Οι επιλογές για το "άνοιγμα με" παίρνουν τουλάχιστον 3 δευτερόλεπτα μέχρι να φορτώσουν.Στα windows 7,8 κλπ είναι instant.

-Πολλές φορές αφού το tablet πάει σε hybernation, σβήνει η οθόνη μόνιμα μέχρι να πατήσω ctr alt delete.

-Το integrated graphics κρασάρει μία στις δύο φορές όταν σηκώνω εφαρμογές με παιχνίδια/γραφικά.Είναι οι σταθεροί drivers της microsoft.

 

Είναι τραγική η κατάσταση αρκετά ώστε αν δεν είχα tablet θα έμενα σε windows 7.Η μόνη αισθητή διαφορά είναι η ταχύτητα που ξεκινάνε τα windows 10.Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά καλά αλλά μέχρι τώρα με έχουν απογοητεύσει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...