Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το «μικρό» iPhone SE των 4' ιντσών [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλο πραγμα δεν ειναι το βιντεο των εκατονταδων ΜΒ, συγνωμη που θα στο πω. Θα παρεις το αρχειο 1 ωρα μετα. Τι θα γινει; Θα χασεις τα like στο fb; 

Επισης δε μενω βορεια ελλαδα, οποτε δε με αγγιζει το θεμα του δικτυου που εχετε εκει. Στις περιοχες που κινουμαι μια χαρα δικτυο υπαρχει.

Και τελος, επειδη διαβασα οτι εχεις blackberry (!!!!) απλα κλαιω με το χρονο που εχασα για να σου απαντησω. Ακου blackberry...γελανε τα τσιμεντα. 

Οχι. Θα χασω το video που θα περιμενω ποτε εσυ θα αποφασισεις να πας σπιτι να μου το στειλεω. 1 ωρα θα ειναι, μια μερα θα ειναι, θα ειναι παντως. Ουτε εμενα με αγγιζει το θεμα του σηματος γιατι δεν χρησιμοποιω το Mobile data για απλες αμεσες λειτουργιες που εχουν ολα τα αλλα τηλεφωνα...

Κλαψε γιατι επαληθευεις τον τεχνολογικο αναλφαβητισμό σου οσων αφορα τα Blackberry :) 

 

Έγραψες: "Μιλησα για το HD slow motion video 500mb που μολις στραβηξες με το super dupper iphone σου στο εξοχικό πανω στο βουνο με 2g σημα , που θελω να το αποθηκευσω στο pc" 

 

Και σου απαντάω ναι γίνεται απλά με ένα copy paste. Είχα πολλά χρόνια iphone και ποτέ δεν χρησιμοποίησα itunes

Πες τον τροπο γιατι το Ipad μου εχει σπασει τα νευρα σε αυτο το θεμα. Στην αρχη ανεβαζα τα αρχεια στο BOX μεχρι που κουραστηκα να κανω διπλη δουλεια ανεβασμα-κατεβασμα μεσω ιντερνετ οταν ημουν στο σπιτι-δουλεια , οποτε και το Ipad εμεινε σε λειτουργια μονο για την δουλεια που αγοραστηκε και οχι σαν γενικη multimedia συσκευη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ολη η Χαλκιδικη του 1 εκατ. τουριστων το καλοκαιρι ψαχνει το 3g με το κυαλι... Δεν μιλαμε για σπιτι στα Αγραφα...Και φυσικα εχω Tv που κανει stream. Δεν ειναι σπανιο χαρακτηριστικο. Εκτος αν βγαλει η apple δικη της TV..

Θα χασω τον χρονο μου και δεν θα εχω αμεσα το αρχειο. Αν για τα απλα πραγματα λες τον αλλον "κατσε να παω σπιτι μου να στο στειλω" δεν θα θελα να' ξερα πως αντιμετωπίζεις τα επαγγελματικα σου. Εγω παντα επιλεγω συσκευες που δεν θα με απασχολησει η λειτουργια της. Δεν εχω συναντησει προβλημα να στειλω αρχειο σε Nokia 10ετιας, android, winphone, blackberry. Μονο με τα αναπηρα apple εχω. Μαλλον σας αρεσει η μοναδικοτητα σας .Και δεν εχω/ειχα android παπατζα. :)

 

 

Με το handoff παντως και ξεκινωντας μια εργασια απ τον υπολογιστη και συνεχιζοντας την στο iphone και μετα στο tablet χωρις να μεταφερεις τιποτα και μετα να τη στειλεις απ τη συσκευη που θα την τελειωσεις με email δε πιστευω να νομιζεις οτι εχει καποιος ιδιαιτερο θεμα με τα επαγγελματικα του...

Τουλαχιστον δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ως τωρα..

Υπαρχουν και λυσεις (εκτος του να λανσαρει η apple tv) με μια εκ τις οποιες κανω εγω stream μεσω του airplay σε τηλεορασεις οπως το airport express ή το apple tv με κοστολογιο των 100 ευρω..

 

Για απλο youtube δε χρειαζεσαι κατι. Απλα airplay..

 

Τοση ωρα δεν προσπαθω να σου πω οτι δεν εχουν μειονεκτηματα οι συσκευες που χρησιμοποιω.. Απλα οτι τα θετικα τους ειναι πολυ περισσοτερα και γι αυτο τα προτιμω..

 

Μου αρεσει ας πουμε πως με το που αποθηκευσω τον αριθμο σου αυτος σχεδον ταυτοχρονα σωζεται στις επαφες του υπολογιστη μου ενω εγω ειμαι ακομα εκτος σπιτιου..

 

Μου αρεσει πως οι smart εφαρμογες για το σπιτι εχουν σα κυριο χαρακτηριστικο την απολυτη συμβατοτητα με ios αλλα και android..

 

Μου αρεσει που ελεγχω ολες τις ρυθμισεις του δικτυου μου απ ολες τις συσκευες μου.

 

Μου αρεσουν τα backup μου γινονται αυτοματα και over the air.

 

Και παρα πολλες αλλες ευκολιες που ναι μεν πρεπει να εχεις δικτυο ειτε κινητης ειτε σταθερης αλλα τι να κανω που ζω αθηνα... Να απολογηθω?

Ή να σκεφτομαι την οποια πιθανοτητα να μην εχω υπηρεσιες δικτυου εκει που θα κανω διακοπες αγνοωντας ολο το υπολοιπο ημερολογιακο ετος?

 

Ναι δεν ειναι για ολους απλα βαλε και συ λιγο νερο στο κρασι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Θα χασω το video που θα περιμενω ποτε εσυ θα αποφασισεις να πας σπιτι να μου το στειλεω. 1 ωρα θα ειναι, μια μερα θα ειναι, θα ειναι παντως. Ουτε εμενα με αγγιζει το θεμα του σηματος γιατι δεν χρησιμοποιω το Mobile data για απλες αμεσες λειτουργιες που εχουν ολα τα αλλα τηλεφωνα...

Κλαψε γιατι επαληθευεις τον τεχνολογικο αναλφαβητισμό σου οσων αφορα τα Blackberry :)

 

Πες τον τροπο γιατι το Ipad μου εχει σπασει τα νευρα σε αυτο το θεμα. Στην αρχη ανεβαζα τα αρχεια στο BOX μεχρι που κουραστηκα να κανω διπλη δουλεια ανεβασμα-κατεβασμα μεσω ιντερνετ οταν ημουν στο σπιτι-δουλεια , οποτε και το Ipad εμεινε σε λειτουργια μονο για την δουλεια που αγοραστηκε και οχι σαν γενικη multimedia συσκευη. 

Αν εσυ δε μπορεις ή δε ξερεις πως να χειριστεις μια συσκευη σωστα, δε σημαινει οτι δε μπορουμε και εμεις οι υπολοιποι. 

Ξαναλεω οτι δεν επιλεγω κινητο με κριτηριο μονο το τι θα στελνω με ΒΤ το 2016, αλλα για τις ουσιαστικες ευκολιες που μου παρεχει στην καθημερινοτητα. 

Καλο θα ειναι να το ληξουμε εδω, γιατι δεν υπαρχει νοημα να τρωγομαστε. Το ειπα και στην αρχη, εχεις κανει την επιλογη σου, εγω εχω κανει τη δικη μου και ειμαστε και οι δυο ευχαριστημενοι. Ουτε θα κρινω εσενα ουτε εσυ εμενα. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μιλας για δεσμευση σε ενα οικοσυστημα. handoff μεταξυ iphone , android tablet και windows pc? Τωρα αυτο με τις επαφες ...Το ιδιο κανει και το Blackberry μου. Απλα το εχω να συγχρονιζει με το gmail. Μαλιστα το εχω να συγχρονιζει και με το appleID... Οποτε αν ποτε παω σε iphone,win, android , οι επαφες του blackberry θα ειναι εκει...

 

@jimmy08 Εσυ ειρωνευτηκες τι ειναι για εσενα Power user σε αλλες πλατφορμες. Εγω ειπα απλα οτι αυτα δεν σε κανουν Power user , αλλα ειναι απλες καθημερινες λειτουργιες που η apple σας εχει κανει να νομιζετε οτι ειναι αχρηστες, μεχρι να σας τις δωσεις ως νεο feature...

Ειμαι της λογικης να επιλεγω συσκευη που προσαρμοζεται στις αναγκες μου και οχι να προσαρμοζω εγω τις αναγκες μου στους περιορισμους της συσκευης μου.

Σου φαινομαι για χρηστης που δεν θα προσπαθουσε να κανει ενα απλο copy paste απο το Ipad στο pc τα αρχεια του χωρις μεσοβεζικες λυσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

 

Πες τον τροπο γιατι το Ipad μου εχει σπασει τα νευρα σε αυτο το θεμα. Στην αρχη ανεβαζα τα αρχεια στο BOX μεχρι που κουραστηκα να κανω διπλη δουλεια ανεβασμα-κατεβασμα μεσω ιντερνετ οταν ημουν στο σπιτι-δουλεια , οποτε και το Ipad εμεινε σε λειτουργια μονο για την δουλεια που αγοραστηκε και οχι σαν γενικη multimedia συσκευη. 

Απλά το συνδέεις με το καλώδιο στο pc σου και το κάνεις copy paste. Δεν είχα κάποιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μιλας για δεσμευση σε ενα οικοσυστημα. handoff μεταξυ iphone , android tablet και windows pc? Τωρα αυτο με τις επαφες ...Το ιδιο κανει και το Blackberry μου. Απλα το εχω να συγχρονιζει με το gmail. Μαλιστα το εχω να συγχρονιζει και με το appleID... Οποτε αν ποτε παω σε iphone,win, android , οι επαφες του blackberry θα ειναι εκει...

 

Μα σε οικοσυστημα δουλευω.. Αν και θα λυθει αυτο γτ τωρα απ οτι ακουσα στα windows 10 θα βαλουν αυτη τη λειτουργια..

Καταλαβαινεις τη διαφορα να συγχρονιζονται οι επαφες στο email απ το να αποθηκευονται στον υπολογιστη στο section contacts ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ είσαι ξεφτέρι και τέρας μόρφωσης που τα σκας στη Microsoft και στην Google..

 

Γι αυτο μπαίνεις κ σχολιάζεις σε νήμα Apple συσκευής κατα αυτόν το τροπο. Λόγω διάνοιας..

Σωστο το πρωτο κομματι που γραφεις.ΑΛλα για το δευτερο,δεν παει εν μερη το ιδιο και για σενα σαν κατοχος Iphone 6s plus??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fail επειδη εχεις πεσει στη λουμπα και τα σκας στην Apple; lol

 

Για το κινητο, τι να πω.

 

Για τον μεσο τεχνολογικα αναλφαβητο νεοΕλληνα που παιρνει τηλεφωνα και στελνει sms κατα 90% μια χαρα ειναι.

 

Για τους υπολοιπους που το χρησιμοποιουμε οντως σαν smartphone, ουτε το 6s δεν μας κανει.

 

Ποσο μαλλον αυτη η πανακριβη μινιατουρα 

άσε τους λουμπαδιάριδες να αγοράζουν ότι θέλουν

εσύ αγόραζε 8πύρηνα με 4 γιγα μνήμη και 41 mpx στα 150 ευρώ

δεν ξέρουν οι άλλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μιλας για δεσμευση σε ενα οικοσυστημα. handoff μεταξυ iphone , android tablet και windows pc? Τωρα αυτο με τις επαφες ...Το ιδιο κανει και το Blackberry μου. Απλα το εχω να συγχρονιζει με το gmail. Μαλιστα το εχω να συγχρονιζει και με το appleID... Οποτε αν ποτε παω σε iphone,win, android , οι επαφες του blackberry θα ειναι εκει...

 

@jimmy08 Εσυ ειρωνευτηκες τι ειναι για εσενα Power user σε αλλες πλατφορμες. Εγω ειπα απλα οτι αυτα δεν σε κανουν Power user , αλλα ειναι απλες καθημερινες λειτουργιες που η apple σας εχει κανει να νομιζετε οτι ειναι αχρηστες, μεχρι να σας τις δωσεις ως νεο feature...

Ειμαι της λογικης να επιλεγω συσκευη που προσαρμοζεται στις αναγκες μου και οχι να προσαρμοζω εγω τις αναγκες μου στους περιορισμους της συσκευης μου.

Σου φαινομαι για χρηστης που δεν θα προσπαθουσε να κανει ενα απλο copy paste απο το Ipad στο pc τα αρχεια του χωρις μεσοβεζικες λυσεις;

Ειρωνευτηκα γιατι δεν εισαι power user αν στελνεις αρχεια με NFC & BT. Τι σοι power usage μπορεις να κανεις σε οποιαδηποτε κινητη συσκευη;

Γνωμη μου ειναι και αν διαφωνεις σε κατι ας το συζητησουμε χωρις επιθεσεις για τις προτιμησεις του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο το πρωτο κομματι που γραφεις.ΑΛλα για το δευτερο,δεν παει εν μερη το ιδιο και για σενα σαν κατοχος Iphone 6s plus??

 

Ισως.. Βεβαια απλα ηθελα να θιξω το γεγονος οτι παντα στα θεματα της apple μπαινει ο καθενας ενω δεν τον ενδιαφερει (απ οτι λεει) και βγαζει χολη ενω το αντιθετο γινεται σε πολυ μικροτερη εκταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε οικοσυστημα δουλευω.. Αν και θα λυθει αυτο γτ τωρα απ οτι ακουσα στα windows 10 θα βαλουν αυτη τη λειτουργια..

Καταλαβαινεις τη διαφορα να συγχρονιζονται οι επαφες στο email απ το να αποθηκευονται στον υπολογιστη στο section contacts ετσι?

Οχι δεν καταλαβαινω... Παω στο σπιτι και εχω τις επαφες μου συγχρονισμενες στην εφαρμογη "επαφες" στο laptop με τα windwos 10 και ταυτοχρονα στις επαφες στο ipad μεσω gmail και appleID acount στο blackberry...

Ειρωνευτηκα γιατι δεν εισαι power user αν στελνεις αρχεια με NFC & BT. Τι σοι power usage μπορεις να κανεις σε οποιαδηποτε κινητη συσκευη;

Γνωμη μου ειναι και αν διαφωνεις σε κατι ας το συζητησουμε χωρις επιθεσεις για τις προτιμησεις του καθενος.

Η μονη φορα που ενιωσα Power user σε κινητο ηταν οταν σηκωσα server στο Ν900 με command line. Απο εκει και περα εγω σου εξηγω οτι δεν ειναι Power user κανενας που αλλαζει rom με δυο κλικ στο pc ουτε που χρησιμοπιει file browser και στελνει αρχεια με nfc. Αυτα ειναι απλες λειτουργιες καθημερινης χρησης που λειτουργουν ως αυτονοητα σε ολες τις συσκευες πλην apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως.. Βεβαια απλα ηθελα να θιξω το γεγονος οτι παντα στα θεματα της apple μπαινει ο καθενας ενω δεν τον ενδιαφερει (απ οτι λεει) και βγαζει χολη ενω το αντιθετο γινεται σε πολυ μικροτερη εκταση..

Ναι βεβαια το πρωτο κομματι ειναι κατακριτεο οταν γινεται(πραγμα λογικο)ενω το δευτερο οταν γινεται δεν ειναι(πραγμα παραλογο). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καταλαβαινω... Παω στο σπιτι και εχω τις επαφες μου συγχρονισμενες στην εφαρμογη "επαφες" στο laptop με τα windwos 10 και ταυτοχρονα στις επαφες στο ipad μεσω gmail και appleID acount στο blackberry...

 

 

Windows 10 δεν εχω. Με τα 7αρια παντως δεν ισχυε αυτο..

Καλως αν το φτιαξαν εν ετη 2016 συν ή πλην.

Παμε μπροστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια το πρωτο κομματι ειναι κατακριτεο οταν γινεται(πραγμα λογικο)ενω το δευτερο οταν γινεται δεν ειναι(πραγμα παραλογο). :P

 

Και τα δυο ειναι κατακριτεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καταλαβαινω... Παω στο σπιτι και εχω τις επαφες μου συγχρονισμενες στην εφαρμογη "επαφες" στο laptop με τα windwos 10 και ταυτοχρονα στις επαφες στο ipad μεσω gmail και appleID acount στο blackberry...

Η μονη φορα που ενιωσα Power user σε κινητο ηταν οταν σηκωσα server στο Ν900 με command line. Απο εκει και περα εγω σου εξηγω οτι δεν ειναι Power user κανενας που αλλαζει rom με δυο κλικ στο pc ουτε που χρησιμοπιει file browser και στελνει αρχεια με nfc. Αυτα ειναι απλες λειτουργιες καθημερινης χρησης που λειτουργουν ως αυτονοητα σε ολες τις συσκευες πλην apple. 

Αμ δε μου εξηγεις, προσβαλλεις και επιτιθεσαι. Τελος παντων, απλες λειτουργιες μπορει να ειναι αλλα υπαρχουν και εναλλακτικες, αυτο προσπαθω να πω. Τις εχεις συνηθισει και σε βολευουν και εμενα με βολευουν οι εναλλακτικες που αναφερω και κανω τη δουλεια μου.

Το αν ειναι καθημερινης χρησης, ειναι καθαρα υποκειμενικο. Ακομα και με το galaxy (που εχω τη δυνατοτητα) δεν εχει χρειαστει να στειλω ουτε με nfc, ουτε με ΒΤ. Περι ορεξεως γενικως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...