Προς το περιεχόμενο

Dell 7450 or hp elitebook folio 1040 g2 ?


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όντας κάτοχος και των 2, έχουμε και λέμε.

 

Αφενός παίζει να έχουν το ίδιο full hd ips panel Au optronics. Οθονάρες όποιο και αν διαλέξεις, αλλά το 1080p σε 14αρι - κουράζει.

 

Ραμ στο elitebook δεν αναβαθμίζεις απλά ποτέ. Ή το παίρνεις από την μάνα του με 4gb onboard + 4gb από την Hp ή ξεχνάς την αναβάθμιση αν το πάρεις με 4gb οnboard. Λόγω υπερβολικού σλιμ μεγέθους, δεν χωράει καν κανονική μνήμη μέσα αλλά πρέπει να βρεις (που δεν θα βρεις) one side ddr3-so dimm Low voltage - να έχεις δηλαδή τσιπάκια μόνο από την 1 πλευρά. Κατά τα άλλα μπορείς να προκαλέσεις πρόβλημα στην μητρική.

 

Εξωτερικά: και τα 2 από αλουμίνιο. Ποιοτικότατα.

 

Γενικώς, όποιο και αν πάρεις - την ίδια αίσθηση θα σου αφήσει. Πολύ ποιοτικά ultrabook με καλές μπαταρίες.

 

Προσωπικά το elite με κέρδισε σε χρώμα. Το νεο 7450 (συγκριτικά με το 7440 που ηταν ιδια φάση με το 1040) είναι σκουρόχρωμο και κάτι με χάλασε εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα να παω σε ultrabook 14' full HD , γιατι λες οτι κουράζει ? δε μπορω να μεγαλώσω τις γραμματοσειρές ?

Σκέφτηκα οτι δε θα με κουράσει γιατι δεν ειχα πρόβλημα και με το MacBook Air που ειναι 13' , αλλα αλλο λειτουργικό βέβαια

 

 

όντας κάτοχος και των 2, έχουμε και λέμε.

 

Αφενός παίζει να έχουν το ίδιο full hd ips panel Au optronics. Οθονάρες όποιο και αν διαλέξεις, αλλά το 1080p σε 14αρι - κουράζει.

 

Ραμ στο elitebook δεν αναβαθμίζεις απλά ποτέ. Ή το παίρνεις από την μάνα του με 4gb onboard + 4gb από την Hp ή ξεχνάς την αναβάθμιση αν το πάρεις με 4gb οnboard. Λόγω υπερβολικού σλιμ μεγέθους, δεν χωράει καν κανονική μνήμη μέσα αλλά πρέπει να βρεις (που δεν θα βρεις) one side ddr3-so dimm Low voltage - να έχεις δηλαδή τσιπάκια μόνο από την 1 πλευρά. Κατά τα άλλα μπορείς να προκαλέσεις πρόβλημα στην μητρική.

 

Εξωτερικά: και τα 2 από αλουμίνιο. Ποιοτικότατα.

 

Γενικώς, όποιο και αν πάρεις - την ίδια αίσθηση θα σου αφήσει. Πολύ ποιοτικά ultrabook με καλές μπαταρίες.

 

Προσωπικά το elite με κέρδισε σε χρώμα. Το νεο 7450 (συγκριτικά με το 7440 που ηταν ιδια φάση με το 1040) είναι σκουρόχρωμο και κάτι με χάλασε εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλώνει η γραμματοσειρά, χαλάει και η ποιότητα.

Πήγαινε τσέκαρε από κοντά ένα 14αρι με full hd panel και κρίνε μόνος σου.

Εσυ που εχεις δουλέψει σε 14αρι Fullhd , πιστεύεις βολεύει για βασικός υπολογιστής ?καθημερινη χρήση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθημερινή χρήση (πήγαινε - έλα), όλη μέρα πάνω μου, έχω το Elitebook 820. Προσωπικά με βολεύει και με το παραπάνω.

Τα 14αρια ειναι πιο βολικά βέβαια, λόγω μεγαλύτερης διαγωνίου της οθόνης. Τσέκαρε και τα T450. Επίσης το full hd panel που φοράει είναι της Au Optronics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Versus 15,6 που εχω συνηθίσει πιστεύεις θα με κουράσει το 14 αρι?

 

Βέβαια στα θετικά η καλη ποιότητα , φορητότητα , και διάρκεια μπαταρίας στα premium 14 aria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 14αρι 7450 με IPS FullHD. Μην διανοηθείς για το απλό η οθόνη ειναι μούφα . Τα Windows 10 έχουν καλό scaling δεν θα έχεις πρόβλημα

Εγω θα αγόραζα το φθηνότερο απο τα 2 πάντως ειναι εξίσου καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 14αρι 7450 με IPS FullHD. Μην διανοηθείς για το απλό η οθόνη ειναι μούφα . Τα Windows 10 έχουν καλό scaling δεν θα έχεις πρόβλημα

Εγω θα αγόραζα το φθηνότερο απο τα 2 πάντως ειναι εξίσου καλά

Εννοεις ειςαι υπέρ του 14 απο laptop 15,6 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με το 5450 (14" - FHD IPS) πάντως κανένα πρόβλημα παρόλο που είχα συνηθίσει σε 15.6"...

Θα διαφωνήσω όμως ότι τα windows 10 έχουν καλό scaling γιατί σε μερικά σημεία υπάρχουν θολά γράμματα...στο google θα βρεις λύσεις αλλά όχι κάτι που λύνει ΤΕΛΕΙΩΣ το πρόβλημα..για μένα πάντως 14" - FHD - IPS αξίζει και δεν μετάνιωσα καθόλου για την επιλογή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...