Προς το περιεχόμενο

HP: "Το νέο μας laptop θα ξεπεράσει την Apple σε καινοτομία"


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μόνο που η hp επικεντρώνεται στο να ξεπεράσει την apple αυτό από μόνο του ομολογεί την απανταχού ήττα όλων των εταιρειών απέναντι στο μήλο.Ολα τα υπόλοιπα είναι για κατανάλωση & αντιπαράθεση μεταξύ των χρηστών.Εξαλου όλοι ξέρουμε τι προσφέρει το μήλο,κάτοχοι & μη.Απλά η apple ποτέ δεν φτιάχνει κάτι για να ξεπεράσει τους άλλους,το να ξεπερνάει το προηγούμενο της μοντέλο της αρκεί......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έτσι ακριβώς.... Το μήλα απλά ξεπερνά το προηγούμενο μοντέλο της, αυτό είναι αρκετό για να είναι και πάλι στην κορυφή!
Σε λαπτοπ το μήλο είναι μονόδρομος, τώρα αν θέλει κάποιος workstation ή gaming rig και έχει τα λεφτά θα μπορούσε πολύ να πάει σε macpro αλλά του δίνονται πιστεύω περισσότερες επιλογές να πάει σε custom build..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν η HP κι η κάθε HP δεν μπορεί να καταλάβει 3 βασικά πράγματα.

1)Οταν μιλάμε για laptop θες τέλειο touchpad

2)Θες στιβαρή αλουμινενια κατασκευή κ οχι πλαστικουρα που κανα 2 χρόνια μετά ψάχνεις μικρά μικρά κομματάκια που έσπασαν.

3)Θες λειτουργικό ευχάριστο στη χρήση σε laptop.

 

Αντ αυτου εστιαζουν στο ότι ειναι 1.5 χιλιοστο πιο λεπτό, είναι 3 γραμμάρια πιο ελαφρύ και ο επεξεργαστής χρονιζει στα 2.37 GHz έναντι 2.35 του ανταγωνισμού.

 

Μέχρι στιγμής μόνο το 2 βλέπω να κάνει.

 

ΥΓ:Εχω MacBook και Windows laptops, το MacBook δε το χω δουλέψει ποτέ με ποντίκι και σε casual χρήση είναι απόλαυση.

Τα Win laptops όσες φορές πήγα να τα δουλέψω με το touchpad ανέβασα πίεση, ενώ και το OS ειναι γτπ σε casual χρηση, για δουλειά λόγω προγραμμάτων ειναι μονόδρομος όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναπαραγεις τετοιες θεσεις οπως "ποια καινοτομια" για μια εταιρια που εχει να επειδηξει κατι εστω και με τον δικο της τροπο δειχνει οτι εισαι αδαης ας μου επιτραπει η λεξη και επαναλαμβανεις το ρητο που λεει monkey sees monkey do.

 

Οταν σχεδον ολες οι εταιριες που παραγουν laptop για παραδειγμα χρησιμοποιουν ετοιμες μητρηκες της Clevo αναμεσα τους και η HP τοτε δεν νομιζω να μην ειναι αυτη η Apple που δεν καινοτομει...

 

Εχει συμβαλει και αναπτυξει το thunderbolt τους επεξεργαστες στα προιοντα της, το προτυπο firewire οποτε ειναι λιγο αστοχο το σχολιο σου...

 

Αλλο να μην σου αρεσει μια εταιρια και αλλο να μην αναγνωριζεις αντικειμενικα το εργο της...

 

Ώπα, ώπα, στο thunderbolt την περισσότερη δουλειά την έχει κάνει η Intel, τους επεξεργαστές στους φορητούς τους παίρνει από την Intel και το firewire έχει πεθάνει.

Μη γράψεις για τα κινητά, μιλάω αυστηρά για τα laptops, όπου πέρα από τα λεπτότερα σασί, καινοτομία (από όλες τις εταιρείες) έχουμε να δούμε χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες

Όπως είπα και πριν η HP κι η κάθε HP δεν μπορεί να καταλάβει 3 βασικά πράγματα.
1)Οταν μιλάμε για laptop θες τέλειο touchpad
2)Θες στιβαρή αλουμινενια κατασκευή κ οχι πλαστικουρα που κανα 2 χρόνια μετά ψάχνεις μικρά μικρά κομματάκια που έσπασαν.
3)Θες λειτουργικό ευχάριστο στη χρήση σε laptop.

 

Αυτο που λες το χει βγάλει (spectre X360)... οσο ειναι δυνατον δλδ, γιατi τα Win δεν ειναι και ακριβως ευχάριστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητό με 1 έτος εγγύηση, εγώ δεν παίρνω.

Εκτός κι αν μου το κάνουν δώρο.

 

Dell, 3 χρονάκια και συνήθως δεν χαλάνε.
Κλείνει 10 χρόνια σε λίγο το δικό μου.

 

Τα HP μου παρέδωσαν πνεύμα λίγο μετά την εγγύηση.

Το 1 επισκευάστηκε για λίγο και μετά τα έπαιξε πάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εγω pc εχω αλλα .. αν δειτε macbook με core duo τι κανει και ποσο ελεεινα πιο γρηγορα απο ενα ι5 η και ι7 ακομα πραγματικα θα καταλαβετε οτι η apple ειν πολυ μπρος στο software  

εδω παρε ενα iphone 6 .. δηλαδη μιλαμε για ενα διπυρηνο (μην ακουω σαχλες περι αποδοσης δεν ισχύουν ..αντουτου σοβαρη πηγη .. το νοτε 4 εχει διπλασια cpu αποδοση απο ενα iphone 6 και φαινετε στο physics toy 3δμαρκ ) με 1 γιγα μνημη και η ταχυτητα του δε παιζετε ..αλλα και η απροσκοπτη λειτουργια .. τωρα με το s7 arxizei kai fernei se ιπηονε οσον αφορα την αποκριση και την εμπειρια λειτουργικου ..και υποψιν τα τελευταια μου κινητα ειναι samsung εκτος απο δυο μηνες που ειχα το εξαρι

 

τα macbook εκτος απο απιστευτο design κανουν και πραγματα που ενα βουρκωμενο ι5 ουτε να τα ονειρευτει δε μπορει ..και ξαναλεω . ειμαι pcakias 

 

Trolakias όχι pcakias.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου υπενθυμίσω ότι το 80% των windows tablet είναι με atom επεξεργαστή 2GB ram και την πολύ αργη emmc(σε σχέση με τις sad) και παν σφαίρα,γι'αυτο μην κορδώνεις άδικα νομίζοντας οτι είναι κανένα κατόρθωμα που τρέχει το osx με core duo!

Όπως επίσης και το 8ετιας laptop της μητέρας μου με τον διπύρηνο AMD Turion 64 X2 TL-62 τρέχει πολύ καλά τα windows 10 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

φιλε εχω το onda 975 ξερω καλυτερα απο σενα πως παει ..καμια σχεση .. ενα windows laptop βουρκωνει πολυ ευκολα απο πραγματα που τρεχουν ενω το mac με τα ιδια οχι ..για να μου ανοιξει μια αφισα ενα i5 λαπτοπ εκανε 5 λεπτα στο photoshop .. το ιδιο σε πιο αδυναμο core duo macbook απλα το εκανε ανετα αμεσως και μαλιστα αλλαγες στο δευτερολεπτο .. μεγαλη διαφορα ..οσο για τα ταμπλετ ναι πανε σφαιρα οσο δεν τρεχουν πολλα και δεν υπαρχουν πολλα procedures .. για βαλε κανα βαρυ προγραμμα και ελα πες μου 

 

αν τωρα εσυ νομιζεις οτι το τρεχω πολυ καλα ειναι το vlc .. καλα ενταξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω το onda 975 ξερω καλυτερα απο σενα πως παει ..καμια σχεση .. ενα windows laptop βουρκωνει πολυ ευκολα απο πραγματα που τρεχουν ενω το mac με τα ιδια οχι ..για να μου ανοιξει μια αφισα ενα i5 λαπτοπ εκανε 5 λεπτα στο photoshop .. το ιδιο σε πιο αδυναμο core duo macbook απλα το εκανε ανετα αμεσως και μαλιστα αλλαγες στο δευτερολεπτο .. μεγαλη διαφορα ..οσο για τα ταμπλετ ναι πανε σφαιρα οσο δεν τρεχουν πολλα και δεν υπαρχουν πολλα procedures .. για βαλε κανα βαρυ προγραμμα και ελα πες μου 

 

αν τωρα εσυ νομιζεις οτι το τρεχω πολυ καλα ειναι το vlc .. καλα ενταξει 

 

Onda; Ο ορισμος του κακου optimization, ειχα tablet που στα χαρτια επρεπε να τρεχει σφαιρα και στο τελος το πεταξα απο το παραθυρο.

 

Απο εκει και περα, τα λαπτοπ μεταξυ τους εχουν διακυμανσεις, οχι απλα apple vs windows. Αν π.χ. εχεις καποιο i5 που το ανεμιστηρακι ειναι γεματο στην σκονη και βαραει 90αρια φυσικα και δεν θα πηγαινει καλα, οπως επισης αν εχεις καποιον πιωμενο δισκο ετοιμο για να χτυπησει, αν δεν εχει χτυπησει ειδη, το λαπτοπ θα σερνεται. 

 

Με υπολογιστη σε νορμαλ κατασταση, δεν προκειται το macosx να σου αναπληρωσει ουτε την διπλασια ram και εκτος και αν δουλευεις με 1 και 2 gb ram δεν προκειται να δεις ουσιαστικη διαφορα και δεν προκειται να σου κανει δια μαγειας τον core2duo, i5 3xxxm ας πουμε.

 

Οποτε ξεκινανα κανε κανα καθαρισμα το λαπτοπ σου, βαλε καποιον δισκο της προκοπης και ξανατσεκαρε γιατι εισαι λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω το onda 975 ξερω καλυτερα απο σενα πως παει ..καμια σχεση .. ενα windows laptop βουρκωνει πολυ ευκολα απο πραγματα που τρεχουν ενω το mac με τα ιδια οχι ..για να μου ανοιξει μια αφισα ενα i5 λαπτοπ εκανε 5 λεπτα στο photoshop .. το ιδιο σε πιο αδυναμο core duo macbook απλα το εκανε ανετα αμεσως και μαλιστα αλλαγες στο δευτερολεπτο .. μεγαλη διαφορα ..οσο για τα ταμπλετ ναι πανε σφαιρα οσο δεν τρεχουν πολλα και δεν υπαρχουν πολλα procedures .. για βαλε κανα βαρυ προγραμμα και ελα πες μου

 

αν τωρα εσυ νομιζεις οτι το τρεχω πολυ καλα ειναι το vlc .. καλα ενταξει

Και επειδή έχεις ένα onda νομίζεις οτι ξέρεις τις επιδόσεις των windows στα tablets και μαλιστα καλυτερα και από μένα???

Για τρέξε το el Capitan με core duo 2gb ram και hdd(οχι ssd) και ανέβασε το βιντεακι να δούμε πως πάει έστω και δίπλα από το onda σου!

 

 

Επίσης το φορτομα μιας εικόνας στο Photoshop εξαρτάται από την ταχύτητα του δίσκου και όχι του επεξεργαστή.Ο χρόνος που χρειάζεται να επεξεργαστείς την φωτογραφία είναι θέμα επεξεργαστή.

Και επειδη η αναφορά σου,ειναι χωρίς τις κατάλληλες αποδείξεις, είναι κάτι που απλα κάποιος θα το κάνει skip και όχι να το θεωρήσει μάλιστα και ως δεδομένο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pcakias.....που πετάει τέτοιες σάχλες....

 

Μάλιστα οκ θα το πάρω κατά λεξής.Λοιπόν φέρε  τον core 2 duo σου να τον βάλουμε δίπλα σε ένα pc με i7 5960X να δούμε τι μπορεί να κάνει καλύτερα.

Όχι οτι χρειάζεται αυτός ο i7 αλλά με το να λές έτσι στον αέρα i7 μου δίνεις την επιλογη να βάλω όποιο θέλω.

βάλτο και δίπλα σε i8 που λέει ο λόγος όπως και το Iphone 6s απέναντι σε όποιο 8core από κίνα...στα χαρτιά χάνει, στην πράξη κλαίς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εγω pc εχω αλλα .. αν δειτε macbook με core duo τι κανει και ποσο ελεεινα πιο γρηγορα απο ενα ι5 η και ι7 ακομα πραγματικα θα καταλαβετε οτι η apple ειν πολυ μπρος στο software  

εδω παρε ενα iphone 6 .. δηλαδη μιλαμε για ενα διπυρηνο (μην ακουω σαχλες περι αποδοσης δεν ισχύουν ..αντουτου σοβαρη πηγη .. το νοτε 4 εχει διπλασια cpu αποδοση απο ενα iphone 6 και φαινετε στο physics toy 3δμαρκ ) με 1 γιγα μνημη και η ταχυτητα του δε παιζετε ..αλλα και η απροσκοπτη λειτουργια .. τωρα με το s7 arxizei kai fernei se ιπηονε οσον αφορα την αποκριση και την εμπειρια λειτουργικου ..και υποψιν τα τελευταια μου κινητα ειναι samsung εκτος απο δυο μηνες που ειχα το εξαρι

 

Όσο σοβαρός είναι ο τσίπρας άλλο τόσο σοβαρό είναι και το AnTuTu διάβασε το άρθρο που σου παραθέτω για να καταλάβεις τι παίζει . https://mostly-tech.com/2012/09/29/the-dirty-little-secret-about-mobile-benchmarks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ασχολούμαι με το ποιος έχει δίκιο ή άδικο έχει πλάκα όλο αυτό.

Μέχρι τώρα οι iphon-ακηδες έλεγαν ότι το iOS είναι πιο smooth και δε πα να λέτε οι υπόλοιποι.

Οι Android-ακηδες έβαζαν με το σορό τα links προς τα benchmarks με τα 8πυρηνα που έβγαζαν 15 points και μισό fps παραπάνω.

Τώρα που σε αυτά βγαίνει πρώτο το iphone έχουν γυρίσει όλοι οι iphon-ακηδες και βάζουν links και οι Android-ακηδες μιλάνε για την απάτη των benchmarks.

 

18080_3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναπαραγεις τετοιες θεσεις οπως "ποια καινοτομια" για μια εταιρια που εχει να επειδηξει κατι εστω και με τον δικο της τροπο δειχνει οτι εισαι αδαης ας μου επιτραπει η λεξη και επαναλαμβανεις το ρητο που λεει monkey sees monkey do.

 

Οταν σχεδον ολες οι εταιριες που παραγουν laptop για παραδειγμα χρησιμοποιουν ετοιμες μητρηκες της Clevo αναμεσα τους και η HP τοτε δεν νομιζω να μην ειναι αυτη η Apple που δεν καινοτομει...

 

Εχει συμβαλει και αναπτυξει το thunderbolt τους επεξεργαστες στα προιοντα της, το προτυπο firewire οποτε ειναι λιγο αστοχο το σχολιο σου...

 

Αλλο να μην σου αρεσει μια εταιρια και αλλο να μην αναγνωριζεις αντικειμενικα το εργο της...

 

 

Να εχει μονο μια USB-C

 

 

Ώπα, ώπα, στο thunderbolt την περισσότερη δουλειά την έχει κάνει η Intel, τους επεξεργαστές στους φορητούς τους παίρνει από την Intel και το firewire έχει πεθάνει.

Μη γράψεις για τα κινητά, μιλάω αυστηρά για τα laptops, όπου πέρα από τα λεπτότερα σασί, καινοτομία (από όλες τις εταιρείες) έχουμε να δούμε χρόνια.

 

https://www.google.com/search?q=who+developed+thunderbolt&ie=utf-8&oe=utf-8

 

Το να κόβεις χαρακτηριστικά και δυνατότητες δεν είναι καινοτομία όπως σωστά λέει και ο Shadowjump.

Το να κάνεις θυσίες και υποχωρήσεις χάρη της εμφάνισης ΔΕΝ είναι καινοτομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...