Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο αυτοκινήτου με πιεστικό


billspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!Το πλύσιμο του αυτοκινήτου είναι καλύτερα να γίνεται με πιεστικό ή χαλάει το χρώμα.Επίσης το ζεστό νερό κάνει καλό η όχι;Τέλος σε κάποια σημεία του χρώματος έχει το αυτοκίνητο μου άλατα που δεν φεύγουν με το πλύσιμο.Ξέρετε κάποιο τρόπο για να εξαφανιστούν χωρίς να προκληθεί ζημιά;

Επεξ/σία από billspeed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χαλαει χρωμα με πλυστικο,αλλα τα κερια σιγαμα σιγαμα,φευγουν.ζεστο νερο τα ιδια.αλατα go με ξυδι.μπορεις και με κεζαπι πανω σε πανι,αλλα μετα θελει καλο ξεβγαλμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για καινούργιο αυτοκίνητο; Γιατι με το αλατα δινεις την εντύπωση οτι ειναι χρεπι (ειδικα αν εννοεις το ξεφλουδισμα του χρωματος και κατα τοπους θαμπαδα/ασπριλα).

 

Στην πράξη πιεστικό και ενα σαμπουαν με κερι δεν ειναι ασχημη λυση. Αν και το πιεστικο δεν ειναι το ιδανικότερο.

 

Dollyyy απο το σαραντατριο το εγραψες το post;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το πλένεις μια φορά το μήνα με πιεστικό δεν έχει θέμα το κερί. Το κάνεις και ανά 1-2 χρόνια ένα κέρωμα και είσαι ΟΚ. Αν το πλένεις μια φορά τη βδομάδα, ε όσο να ναι θα φύγει πιο γρήγορα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για καινούργιο αυτοκίνητο; Γιατι με το αλατα δινεις την εντύπωση οτι ειναι χρεπι (ειδικα αν εννοεις το ξεφλουδισμα του χρωματος και κατα τοπους θαμπαδα/ασπριλα).

 

Στην πράξη πιεστικό και ενα σαμπουαν με κερι δεν ειναι ασχημη λυση. Αν και το πιεστικο δεν ειναι το ιδανικότερο.

 

Dollyyy απο το σαραντατριο το εγραψες το post;

 

 

οϊ ρε....ημανε κατα το σαραταδυό,λιγο πριν τα παρω στο χερι........

 

.το πλυστικο δεν κανει ζημια στο χρωμα.αν ητανε να εκαμε ζημια το πλυστικο,η αμμοβολη τι θα εκανε?αορατο το οχημα?καλα θα ηταν...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χαλαει χρωμα με πλυστικο,αλλα τα κερια σιγαμα σιγαμα,φευγουν.ζεστο νερο τα ιδια.αλατα go με ξυδι.μπορεις και με κεζαπι πανω σε πανι,αλλα μετα θελει καλο ξεβγαλμα...

Ρε καρντασι, τι ειναι το κεζαπι? Αν ειναι υδροχλωρικο οξυ οπως μου εβγαλε το google οχι μονο τα αλατα θα βγαλει ο ανθρωπος, αλλα και το χρωμα μεχρι την λαμαρινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πιεστικό κάνει ζημιά όταν το έχεις σε απόσταση μικρότερη των 30-40 εκατοστών. Καταστρέφει το βερνίκι και στη συνέχεια ξεφλουδιζει το χρώμα.

 

Οπότε ΟΧΙ δεν γίνεται να κάνει όλη τη δουλειά μόνο με πιεστικό, ούτε να βγάζεις κουτσουλιές και επίμονους λεκέδες με το πιεστικό.

 

Επίσης μην χρησιμοποιείς swaz για να το πλένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεζαπ λέει ο άλλος, σιγά μη βάλει και χλωρίνη. ρε φίλε να το καταστρέψει εντελώς το αμάξι θες; άποψη μου είναι να πάρεις ένα σαμπουάν αυτοκίνητου ή αν θες παιδικό σαμπουάν (αυτό χωρίς δάκρυα), κάνει μια χαρά δουλειά. Αν το πλένεις μια φορά στις 15 με 20 μέρες δεν έχεις κανένα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορε τι διαβαζουν τα ματακια μου και θελουν να βγουν να πανε για φραπελια.......δλδ σφινξ,25 χρονια που πλενω το ιδιο οχημα με πλυστικο,σε αποστασεις εκατοστου,εχει φυγει ολο το χρωμα αλλα εγω,δεν το εχω καταλαβει?μας δουλευεις?????πρωτα αγορασε οχημα,μετα αγορασε και πλυστικο,κανε και αρκετα πλυσιματα,και μετα γραψε την εμπειρια σου.μιλαμε για κανονικο οχημα ετσι?οχι για παιδικο που το εβαψες με σαλιο!!!!!α,και αν καταφερεις να βγαλεις χρωμα με το πλυστικο,εχεις απο μενα δωρο ενα οχημα πληρως λειτουργικο,τα τελη δικα σου.

 

επισης,το κεζαπι ειναι το γνωστο,διαλυμα νερου με υδροχλωρικο.δεν διαβρωνει βαμενες επιφανειες,μονο γυμνο σιδηρο,γαλβανισμενο ή μη και αλουμινιο.το βαζεις πανω σε πανι,περνας την αλατομενη επιφανεια τεσερις πεντε φορες,και μετα ξεβγαζεις.διαβαζε ολακερη την προταση,οχι οτι σε συφερει....μπορεις βεβαια να παρεις το σαπουνι που δεν δακρυζεις,και να τριβεις ολημερις,γουστα ειναι αυτα........wax on,wax off   ενα πραμα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορε τι διαβαζουν τα ματακια μου και θελουν να βγουν να πανε για φραπελια.......δλδ σφινξ,25 χρονια που πλενω το ιδιο οχημα με πλυστικο,σε αποστασεις εκατοστου,εχει φυγει ολο το χρωμα αλλα εγω,δεν το εχω καταλαβει?μας δουλευεις?????πρωτα αγορασε οχημα,μετα αγορασε και πλυστικο,κανε και αρκετα πλυσιματα,και μετα γραψε την εμπειρια σου.μιλαμε για κανονικο οχημα ετσι?οχι για παιδικο που το εβαψες με σαλιο!!!!!α,και αν καταφερεις να βγαλεις χρωμα με το πλυστικο,εχεις απο μενα δωρο ενα οχημα πληρως λειτουργικο,τα τελη δικα σου.

 

 

Ειναι προφανές απο τα ποστς σου πως απο παπάτζα τα πας καλά πάντως. Απο εμπεριστατωμένη άποψη όμως, π@π@ρι@ !!!

 

Ο καθένας που διαβάζει το θέμα ας βγάλει μονος του συμπεράσματα και ας κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...