Προς το περιεχόμενο

Μήνυση της Microsoft κατά του Υπουργείου Δικαιοσύνης


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο θα βγει και η mls να κάνει μήνυση ..έλεος με αυτήν την υποκρισία για την προσοπικα δεδομένα . Η apple για να καλύψει το σκάνδαλο με το icloud δεν άνοιγε το κινητό ενός τρομοκρατη ...όχι άλλη υποκρισία !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε λίγο θα βγει και η mls να κάνει μήνυση ..έλεος με αυτήν την υποκρισία για την προσοπικα δεδομένα . Η apple για να καλύψει το σκάνδαλο με το icloud δεν άνοιγε το κινητό ενός τρομοκρατη ...όχι άλλη υποκρισία !!!!

Ποιος νοιάζεται για τα προσωπικά δεδομένα του κάθε άσχετου διάσημου μοντέλου μόδας? Υπάρχουν και τα επαγγελματικά δεδομένα που ειναι πιο σοβαρά. Εντάξει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα μπορεί να ειναι ανέκδοτο,αλλα δεν παύει να ισχύει σε πιο ανεπτυγμένες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να το λεω.... Θεωρω πολλα ατομα εδω (κρινοντας απο τα σχολια) οτι ειναι ακομα μαθητες δημοτικου. Θα επρεπε με καποιο τροπο διπλα στο nickname να εμφανιζετε εστω η ηλικια του μελους, για να προσπερναμε απλα το σχολιο του. Παντα φιλικα. Καλο βραδυ να εχουμε.

 

Θα εκπλαγείς αν ήξερες ότι τις ίδιες (ή και χειρότερες) βλακείες λένε 20/30/40/50ρηδες. Εκεί θα τα έπαιρνες σε face value επειδή "έχουν μια δεκαετία παραπάνω"; Γιατί εγώ προσωπικά όχι

 

 

Κατά τα άλλα σε τέτοια θέματα έχω σιχαθεί να διαβάζω χυδαιότητες τύπου "όλα για το θεαθήναι" (φυσικά πάντα με 0 ή προβληματική τεκμηρίωση) ή το άλλο "το καλό το κράτος είναι αυτό που θα έχει απεριόριστη εξουσία για να ελέγχει τον κακό ιδιώτη". Καινούριο φρουτο-επιχείρημα αυτό (μετά φυσικά από το ακαταμάχητο "θεαθήναι".

 

Μάγκες θα σας πω ένα μυστικό. Δεν υπάρχει καλό κράτος ή κακός ιδιώτης. Υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι. Τελεία. Τώρα αν μερικοί δεν έχετε πετάξει τα βιβλία δημοτικού, τότε μπορείτε να δείτε τις λέξεις "Εκτελεστική εξουσία", "Νομοθετική εξουσία", "Δικαστική εξουσία". Και πως η μία εξουσία ασκεί πιέσεις στην άλλη.

 

Για μένα αυτό γίνεται τώρα με όλες αυτές τις τεχνολογικές εταιρίες και το κράτος του λαντ οφ φριι. Οι πελάτες και οι εταιρίες ζητούν απαιτούν περισσότερο privacy ενώ το κράτος (ανεξάρτητα αν είναι οι good or bad guys) θέλει πλήρη/μεγαλύτερο έλεγχο για να αποτρέπει τρομοκρατικά χτυπήματα*. Μπορεί οι εταιρίες να λεγόντουσαν και "ραδίκια ανάποδα ΑΕ" ή "πουλάμε-διαφημίσεις-corporation" δεν έχει σημασία. Εξακολουθεί να ισχύει ότι οι μεν ασκούν πιέσεις στους δε για ένα πολύ δύσκολο και περίπλοκο πρόβλημα imo. Τα ίδια περίπου κάνει και η Ελλάδα (όχι ιδανικά αλλά σίγουρα πολύ πολύ καλύτερα από άλλες χώρες όπως πχ Ν. Αφρική)

 

 

*

Ναι, τα τρομοκρατικά χτυπήματα είναι πολύ σοβαρά. Όποιος δεν το καταλαβαίνει, δεν έχει νιώσει μπουμ μπουμ μεγαλύτερο από αυτά που κάνουν τα βεγγαλικά στην εκκλησία το Πάσχα.

 

Και όχι δεν έχω δει να σκάει (ακόμα) βόμβα δίπλα μου. Και ούτε θέλω να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι καλό που έκανε η Μ$. Για πρώτη φορά εύγε!

καλο;;;;; να παψει η M$ και η καθε M$ να συλλεγει δεδομενα των χρηστών, ετσι δεν θα εχει κατι να παραδωσει σε καμια υπηρεσια πληροφοριων της κυβερνησης. αυτό θα ηταν καλό. και εκει ναι θα λέγαμε όλοι ευγε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο;;;;; να παψει η M$ και η καθε M$ να συλλεγει δεδομενα των χρηστών, ετσι δεν θα εχει κατι να παραδωσει σε καμια υπηρεσια πληροφοριων της κυβερνησης. αυτό θα ηταν καλό. και εκει ναι θα λέγαμε όλοι ευγε!

 

Γι αυτό δεν ευθύνεται μόνο η Μ$ και η κάθε Μ$ αλλά και οι νόμοι που όχι μόνο τους επιτρέπουν αλλά και τους το επιβάλουν σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λύκος και αν εγέρασε.... λέει ο σοφός λαός.... τώρα για το θέμα των κυβερνήσεων που θέλουν να αποτρέπουν τρομοκρατικά χτυπήματα, εγώ πιστεύω πως δεν είναι καθόλου έτσι. Η όλη ιστορία , με την τρομοκρατία κτλ. ,είναι πολύ πιο πολύ βρόμικη και από ότι φαίνεται ότι είναι...... γιατί φαίνεται ότι κάτι εδώ δεν πάει καλά.... το σίγουρο είναι ότι θα έρθουν μέρες που δεν θα μπορούμε να κάνουμε βήμα αν δεν πάρουμε την σχετική άδεια από αυτούς που θέλουν το καλό μας....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λύκος και αν εγέρασε.... λέει ο σοφός λαός.... τώρα για το θέμα των κυβερνήσεων που θέλουν να αποτρέπουν τρομοκρατικά χτυπήματα, εγώ πιστεύω πως δεν είναι καθόλου έτσι. Η όλη ιστορία , με την τρομοκρατία κτλ. ,είναι πολύ πιο πολύ βρόμικη και από ότι φαίνεται ότι είναι...... γιατί φαίνεται ότι κάτι εδώ δεν πάει καλά....

 

Πιο βρώμικη από βομβιστικές επιθέσεις, αποκεφαλισμούς, απαγωγές ή καμικάζι σε Παρίσι, Βέλγιο, 11τη Σεπτεμβρίου, Λονδίνο και Μέση Ανατολή; Τι άποψη πιστεύεις έχει ο σοφός ο λαός για τα παραπάνω;

 

 

Ετών 43; Απλά ρωτάω

 

 

 

Οι από πάνω φαίνεται ότι δεν έχουν ιδέα πως λειτουργούν αυτού του είδους οι βιομηχανίες και θέλουν κάποιος μελλοντικός "θα θα θα θα θα" να τα μπαναρει όλα. Για να μην μακρυγορώ, είναι σαν να λέμε στην Ελλάδα οι γαλακτοβιομηχανίες να μην αρμέγουν την αγελάδα γιατί το να πιάνεις το βυζί της είναι σεξιστικό ενώ οι κρεαταγορές να μην πουλάνε κρέας γιατί το κατσικάκι/κοτόπουλο/γουρουνάκι/κουνελάκι έχει ψυχούλα και δεν κάνει να το σφάζουμε (όταν όμως τρώω τα κοτοσουβλια και τα κάθε λογής χοιρινά, οι ψυχούλες τους μένουν για πάντα μέσα μου)

 

 

Και πλιζ όχι την μπούρδα ότι πχ στο φατσοβιβλιο είσαι εσύ το προϊον και μαλακίες καμαρωτές. Στην Ελλάδα εδώ και 15-30-50 χρόνια η τηλεόραση είναι δωρεάν (χωρίς συνδρομή όπως σε άλλες χώρες). Νιώθατε ότι είστε το προϊον με τις κωλοδιαφημίσεις; Γιατί εγώ προσωπικά ένα κενό στο στομάχι θυμάμαι ένιωθα (για αυτό τσάκιζα τα μπιφτέκια και τα γαριδάκια μπροστά στην οθόνη. Για να μένουν για πάντα μέσα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηλικια δεν εχει να κανει με την ωριμοτητα ουτε με την εξυπναδα, καθολου!

οσο για τη μοδα των "κροκοδειλιων δακρυων", κραταω παντα μικρο καλαθι. αλλα γινονται υπο τον ηλιο και αλλα στα παρασκηνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι το θέμα της τρομοκρατίας έχει τεράστιο βάθος σε ευθύνες και σε συμφέροντα. Είναι ένα πολύ καλά στημένο παιχνίδι. Οι "μεγάλοι" από τη μια έχουν βρει αγορά για να πουλάνε όπλα και ναρκωτικά ώστε να τα κονομάνε και να "πειραματίζονται", δημιουργώντας εμφυλίους και κρατώντας τον πόλεμο μακριά από τα σπίτια τους, από την άλλη η απειλή της τρομοκρατίας τους προσφέρει τον φόβο του λαού τους ώστε να έχουν και εκεί τον έλεγχο. Μια πολύ καλή πρόφαση για να σε αναγκάσουν να τους δείξεις μέχρι και το βρακί σου από τον φόβο σου για να προστατευτείς.

 

Οι εταιρίες πληροφορικής τώρα, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα σήμερα, μπορούν και συγκεντρώνουν στα χέρια τους υπερπολύτιμα στοιχεία (που ξεκίνησε κυρίως για στον τομέα της διαφήμισης), όμως είναι ένα καλό φακέλωμα για τους "εκει πάνω" ώστε να ελέγχουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Αν όμως βγει στην φόρα ότι δεν υπάρχει ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων οι εταιρίες αυτές θα χάσουν τα πάντα. Γι'αυτό (ίσως με ειλικρίνια) το πολεμάνε όσο μπορούνε. Από την άλλη ένας πιο... συνομωσιολόγος μπορεί να σκεφτεί ότι είναι και ένα καλό "τρικ" ώστε να μας κάνουν να νιώσουμε πιο ασφαλεις και πιο άνετοι στο να προσφέρουμε απλόχερα στο διαδίκτυο ακόμα περισσότερο τα προσωπικά μας και να μεγαλώνει το φακέλωμα.

 

Ένα πάντως θεωρώ σίγουρο, ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το πλήρες φακέλωμα δεν το γλιτώνουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το έπιασα το νόημα

 

Θα περιμένω να σφαχτεί κανένας δικός μου συγγενής ή φίλος, για να έχω μετά δικαιολογημένα να λέω "να τους κάψετε τους πουστηδες"

 

 

 

ε ρε κάτι υπεραναλυτές της εθνικής ασφάλειας που το κοντινότερο τρομοκρατικό χτύπημα που έχουν δει είναι τον θρύλος/οσφπ να μοιράζει τρόμο (και πόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση σε όλα αυτα τα θέματα περί παραβίαση της ιδιωτικότητας και της ελευθερίας εκφράζονται χρόνια από το free software foundation. Η ελευθερία του χρήστη είναι άμεσα συσνδεδεμένη με την ελευθερία του λογισμικού και φύσικά ελευθερία δεν είναι μόνο το opensource αλλά η χρήση, άδεια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πει η Μ$, ποιους πελάτες της αφορούσαν οι 2.576 υποθέσεις, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Διότι απ ότι βλέπω μιλάμε όλοι με εικασίες και δεν γνωρίζουμε το πραγματικό ποιόν των ατόμων αυτών.

Αν πρόκειται για τρομοκράτες,εγκληματίες, παράνομες συναλλαγές ή συνεργάτες αυτών, τότε δεν έχει δίκιο να φωνάζει η Μ$.

Εμένα η άποψη μου συνεχίζει να είναι ότι, αν μέσα στο σπίτι σου βρίσκετε εγκληματίας, έστω και εν αγνοία σου, θα πρέπει να αφήνεις την αστυνομία να μπει και να τον συλλάβει. Αν όμως η αστυνομία θέλει να κάνει μόνο έρευνα στο σπίτι σου, εκεί είναι το λεπτό θέμα. Την αφήνεις να μπει ή αρνείσαι και την κάνεις μήνυση;

 

Η παγκόσμια δικαιοσύνη τελικά, θέλει να επιβάλει φασιστικά πρότυπα, δηλ να μπαίνει όπου θέλει, ή πραγματικά ενδιαφέρεται για την ασφάλεια μας;

 

Το ότι μερικοί επιμένουν ότι η Μ$ κάνει μήνυση στο Υπουργείο Δικαιοσύνης για το θεαθήναι, είναι βλακείες. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ένα είναι σίγουρο... Θα την βάλει  στο στόχαστρο και την ... ψιλοκόψει σαν κρεμμυδάκι, για υποθέσεις που ήδη εκκρεμούν εναντίον της.

 

Απλά, η Μ$ και η Apple πουλάνε πανάκριβα την ασφάλεια των συσκευών και των λειτουργικών τους και κάποιος θέλει να τους την πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το έπιασα το νόημα

 

Θα περιμένω να σφαχτεί κανένας δικός μου συγγενής ή φίλος, για να έχω μετά δικαιολογημένα να λέω "να τους κάψετε τους πουστηδες"

 

 

 

ε ρε κάτι υπεραναλυτές της εθνικής ασφάλειας που το κοντινότερο τρομοκρατικό χτύπημα που έχουν δει είναι τον θρύλος/οσφπ να μοιράζει τρόμο (και πόνο)

Σωστά....γιατι ένας τρομοκράτης περίμενε τα Windows και τα iOS για να κάνει την δουλειά του....

Μάλλον έχει δίκιο κάποιος που είπε πριν για ηλικία....παλαιότερα υπήρχε τρομοκρατία και χωρίς κάν τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...