Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εντυπο φορολογικης Ε1


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχει κάποιος λογιστής εδώ στο forum να με βοηθήσει με το παρακάτω θα του ήμουν ευγνώμων.

Είμαι μισθωτός με μπλοκάκι.

Συμπλήρωσα και υπέβαλα την φορολογική μου ηλεκτρονικά (E1 και Ε3) και πήγα στην εφορία να προσκομίσω τα δικαιολογητικά όπως μου ζητήθηκε μετά την υποβολή.

Όταν πήγα στην εφορία, η κυρια που μου έκανε τον έλεγχο κοίταξε στο E1 στο πεδίο 307 (όπου δηλώνεις τα έσοδα) και στην συνεχεια κείταξε τις εισφορές που είχαν δηλωθεί από την εταιρία στην οποια δούλευα και παρατήρησε ότι δεν είναι τα ίδια ποσα.

Μου είπε ότι είναι λάθος και ότι έπρεπε να τα ξανακοιτάξω. Τα ποσα δεν ήταν τα ίδια διότι είχα αφαίρεση τις ασφαλιστικές εισφορές απο ΤΕΒΕ.

Για παράδειγμα, η βεβαίωση αποδοχών από την εταιρία δήλωνε ότι είχα πληρωθεί 10.000 ευρώ για το 2015. Ας υποθέσουμε ότι εγώ είχα πλήρωση σε ΤΕΒΕ 2000. Αφαίρεσα τις ασφαλιστικές εισφορές και στο πεδίο 307 έβαλα 8000.

Η κυρία εκεί στην εφορία επέμενε ότι αυτό είναι λάθος και ότι θα έπρεπε να "αναγράψω" όλο το ποσο.

Ξέρετε αν όντως ισχύει αυτό η μου έλεγε αλλα τον άλλών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και έχεις κάνει λάθος, εσύ δεν αφαιρεις ούτε προσθέσεις τιποτα, απλά αναγράφει τα ποσά από την βεβαίωση του εργοδότη, το τι θα αφαιρεθεί είναι δουλειά της εφορίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα αφαιρεις.επαφιεται στην ορεξη του κρατους,αν θα φορολογησει τους φορους.οπως και επαφιεται στην κριση σου αν θα πληρωσεις φορους ενω δεν εχεις για να επιβιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και έχεις κάνει λάθος, εσύ δεν αφαιρεις ούτε προσθέσεις τιποτα, απλά αναγράφει τα ποσά από την βεβαίωση του εργοδότη, το τι θα αφαιρεθεί είναι δουλειά της εφορίας

Ναι αλλά στον φορολογικό οδηγό απο το τάξης νετ εγώ βρήκα το εξής:

 

Κωδικοί 307-308

 
Συμπληρώνεται το καθαρό εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα (αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών) που αποκτήσατε απο παροχή υπηρεσύών προς πελάτες σας.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...