Προς το περιεχόμενο

Η Western Digital ανακοίνωσε την σειρά σκληρών δίσκων WD Gold


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εναν maxtor 10 χρόνια και δεν εχω χάσει όλα αυτα τα χρόνια ουτε μια φωτογραφια. ειναι εξωτερικος 320gb, και τον έχω για ταινιες- φωτογραφιες. το μόνο που δεν μπορει να τον τεσταρει το sentinel να δω σε τι φαση βρίσκεται.

wd εξωτερικος, mybook τον είχα στο ψυγειο για να σωσω τα αρχεια που είχα μέσα και ευτυχως μπορεσα και τα μετεφερα ετσι. το επαθε 1 μηνα μετα τη ληξη της εγγυησης. seagate επίσης κάηκε, μια και καλη, το καλο οτι μου στειλανε άλλον. εμπειρικά μιλώντας  

 

Εμπειρικά μιλώντας, οι περισσότεροι που έχουμε κλάψει χαμένα δεδομένα είμασταν με δίσκους Seagate.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Seagate έχω χάσει (6) από το 2000 μαζί με δεδομένα και δυστυχώς δεν προειδοποιούν πριν σκάσουν.... Ακόμα και δώρο να μου κάνουν την επόμενη μέρα τον πουλάω. Τη θεωρώ χείριστη Εταιρία !!!

 

Οι 20 western Digital (εσωτερικοί + εξωτερικοί) δεν έχουν πάθει τπτ μαζί με κάποιους samsung. Ακόμα και ένας maxtor έχει βγει σκυλί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια με WD και εσωτερικούς και passport και ποτέ δεν προέκυψε τίποτα.

Το τι λένε μερικά site που τα πληρώνουν για να βγάζουν αποτελέσματα που βολεύουν σε κάποιους, δεν  πρόκειται να αλλάξουν την προτίμηση του κόσμου στην WD.

Αυτό συμβαίνει όταν είναι κάποιος στην κορυφή και οι ακόλουθοι προσπαθούν να τον ρίξουν και όχι να τον φτάσουν.

Γιαυτό δαγκωτό WD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνετε όλοι να βρείτε τον υπαίτιο στην μάρκα του σκληρού δίσκου χωρίς να λαβαίνετε υπόψη σας τον κυρίως υπαίτιο των hd failures που δεν είναι άλλος από το ρεύμα με τον οποίο τον τροφοδοτείτε...

Σε όλους μα όλους τους σκληρούς δίσκους που τους έχουν πάρει στο χέρι διάφοροι φίλοι και γνωστοί , από πίσω έχουν ένα μάπα τροφοδοτικό που ούτε τις βασικές αρμονικές που εισάγει το δικτύο της ΔΕΗ δεν είναι ικανό να φιλτράρει.

Χρόνια τώρα έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες δίσκοι από διάφορες μάρκες και μέχρι σήμερα δεν έχει κανένας χαλάσει.

Το βασικότερο είναι το σωστά φιλτραρισμένο ρεύμα και μετά έπεται η ποιοτική μάρκα (εαν υπάρχει και στο βαθμο που υπάρχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι

 

Εργαζομενος σε εταιρια που το αντικείμενο εμπλέκει τη χρηση 100άδων σκληρών κάθε μήνα, έχω να πω τα εξής:

 

Το αν ενα μοντελο σκληρου ειναι καλο η οχι, διευκρινίζεται απο τα συνολικα RMA σε ενα δείγμα υλικών. Όσο πιο μεγάλο το δείγμα, τόσο πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα.

 

Το "πηρα ενα σκληρο ταδε μια φορα και χαλασε απο τον πρωτο μηνα" δε λεει απολυτως τιποτα, μπορει απλα να ησουν ο γκαντέμης της υποθεσης. :)

 

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, αναφέρω τα μοντέλα που έχω δουλέψει κατά 100άδες και την γνώμη μου βάση πάντα των συνολικών RMA στο τέλος του χρόνου

 

WD Blue: Ότι χειρότερο έχω δεί, δεν θα έβαζα ούτε σε Η/Υ μαθητή που βλέπει μόνο youtube

 

WD Black: Πραγματικά αξιόπιστος, ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία, ελάχιστα - απειροελάχιστα RMA. αν δεν πέσεις σε DOA, θα δουλεύει για πολλά χρόνια.

 

WD Purple: Η καλύτερη επιλογή, ειδικά για εφαρμογές surveillance. Αθόρυβος, με χαμηλές θερμοκρασίες και ελάχστα RMA.

 

Seagate ST2000DM001:

Πρόσφατα πραγματοποιήθηκε αναβάθμιση με αυτό το μοντέλο που επιλέχθηκε (όχι από μένα, εγώ απλά έκανα την αναβάθμιση) σε 2 "ας το πούμε" datacenter με λειτουργία κυρίως write 24/7/365, ψύξη περίπου με 18 βαθμούς κελσίου στο μπρόστινό μέρος των rack από ειδικές κλιματιστικές μονάδες.

 

Datacenter 1: 380 σκληροί σε RAID5/6 τουτέστην ~760 Tb

Datacenter 2: 220 Σκληροί σε RAID6 τουτέστην ~440Τβ

 

δουλεύουν ήδη ένα χρόνο, πρέπει να είναι περίπου 4-5 RMA

 

Γενικά ένα 3% RMA είναι πολύ καλό νούμερο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εναν ssd αν κανει καποιος εγγραφες πχ 20 gb καθε μερα ,κατεβαζει σβηνει αυτον τον ογκο ποση διαρκεια ζωης εχει;

 

η και με αλλο παραδειγμα σε εναν μηχανικο ακομα και καθε μερα φορματ να κανεις καπου 20gb ,για χρονια δεν παθαινει κατι,ενας ssd θα ειχε οριο;

Eαν δεν γραφεις μερα νυχτα 24/7 ενας SSD θα κρατησει πολυ περισσοτερο απο οτι θα θες ο ιδιος να τον κρατησεις. Ουτως η αλλος στα ~5 χρονια με ελαχιστο κοστος τον αντικαθιστας με κατι πολυ καλυτερο. Εν τελει, ουτε καν οι hdd κατα μεσο ορο δεν κρατανε πανω απο 5 χρονια, και ακομα και οσοι καταφερνουν και επιβιωνουν εχουν πλεον τραγικες ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blog_q3stats_manufacturer-e1444680042365

 

 

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

 

 

Ας ελπίζουμε ότι πήρε κάτι από την τεχνολογία της Hitachi στις νέες σειρές...

 

Οκ,καλό το γράφημα,αλλά αν δεν είναι προσαρμοσμένο στις πωλήσεις,δε μου λέει τίποτα.

Ή μάλλον ,μου λέει πολλά.

 

 

1% failure σε HGST και 8% της WD όταν η πρώτη πούλησε 76 εκ. κομμάτια και η άλλη 204 εκ. το  2015, σε απόλυτα νούμερα σημαίνει πως χάλασαν 760000 και 1632000 αντίστοιχα.

Ξαφνικά το οκταπλάσιο failure rate έγινε 2,14.

Και πάλι,αυτή δεν είναι ούτε η μισή αλήθεια.

 

Όταν παράγεις πολύ από κάτι,οι πιθανότητες κάτι να πάει στραβά,αυξάνονται.Είναι και ο λόγος που κάναμε την στατιστική,επιστημή,για να κάνουμε αυτα τα μεγέθη υπολογίσιμα και προβλέψιμα.

 

Για αυτούς που οι γνώσεις τους περί οικονομικών περιορίζονται στο "ακρίβυναν τα τσιγάρα,θα πάρω καπνό" ή ακόμα χειρότερα,"εγώ 20 ευρώ έβαζα,20 βάζω και τώρα",ακολουθεί απτό παράδειγμα.

 

Χαλάει το μηχάνημα που κάνει soldering στις πλακέτες της WD,για μία ώρα.3 δίσκοι βγαίνουν στο εμπόριο DOA

Χαλάει το μηχάνημα που κάνει soldering στις πλακέτες της hsgt,για μία ώρα.1 δίσκος βγαίνει στο εμπόριο DOA.

(204.000.000 WD/76.000.000 hgst = 2 .68 παραγωγή δίσκων για την WD για κάθε έναν της hgst)

 

Εδώ βέβαια,το failure rate παραμένει το ίδιο,αφού είναι ποσοστό των DOA ως προς τις παραγόμενες μονάδες.

 

Όμως,ένα μηχάνημα που κάνει soldering 3 πλακέτες την ώρα,λογικό είναι να χαλάσει και περισσότερες φορές.

Αν είναι της ίδιας ποιότητας,λογικά θα χαλάσει 3 φορές συχνότερα.

 

Μμμμμ....όχι απαραίτητα...

 

 

Όσο αυξάνεις την παραγόμενη ποσότητα,τόσο τα προβλήματα που μπορεί να ανακύψουν ,αυξάνονται ποσοτικά,και σίγουρα όχι αναλογικά.

Δε θα χαλάσει μόνο το μηχάνημα,θα λάβεις μια κακή παρτίδα με τσιπ,που στην WD θα είναι 2.680 κομμάτια και στην hsgt 1000.

 

Στη γραμμή ελέγχου,έχεις 3 εργαζόμενους στην WD,που ο καθένας κάποια στιγμή θα έχει νεύρα,προβλήματα,θα είναι άρρωστος και απρόσεκτος και ούτω καθεξής,και αφήνει το 10% των δίσκων ανέλεγκτους.

Το ίδιο και στην hsgt .αλλά εδώ είναι ένας.

 

Αν για κάθε εργαζόμενο είναι δεδομένο (στατιστική) πως αυτό συμβαίνει στο 10% των εργατοωρών του,τότε έχεις θέμα στην γραμμή ελέγχου για 220 π.χ. ώρες κάθε χρόνο στην hgst.

Στην wd όμως,δεν είναι 660,γιατί μπορεί να είναι άρρωστοι (στατιστική) παραπάνω από ένας ταυτόχρονα.

Μπορεί αυτό με την πρώτη ματιά να σημαίνει πως έχεις λιγότερες επικίνδυνες ώρες,αλλά έχεις μεγαλύτερο failure rate ανά ώρα.

 

Πόσο είναι αυτό,αφορά την εκπαίδευση,τους τρόπους και τα τεστ των έλεγχων ασφάλειας και κάθε εταιρεία το γνωρίζει,αλλά όχι εμείς.

 

Ένα ακόμα κομμάτι που πρέπει να υπολογιστεί,είναι και η χρήση.

Είναι γνωστό πως hgst μπαίνουν σε φτηνές λύσεις έτοιμων υπολογιστών γραφείου,με ελάχιστες απαιτήσεις ενώ wd προτιμούν πιο απαιτητικοί χρήστες,εξού και το άρθρο για την προφανώς πιο ποιοτική σειρά gold που θα λανσάρει η εταιρεία.

 

Λογικό λοιπόν,και οι ώρες χρήσης αλλά και η ποσότητα εγγραφών και η ποιότητα αυτών να πρέπει να συνυπολογιστεί,κάτι που δε συμβαίνει εδώ.

Όπως επίσης,και η ηλικία του δίσκου.

Το 8% των δίσκων της WD που χάλασε το 2015,μπορεί να δούλευαν για 7 χρόνια.

 

Για αυτό λοιπόν,το γράφημα αποτυπώνει την πραγματικότητα,αλλά αυτό δε σημαίνει πως αποτελεί και στοιχείο που θα πρέπει να επηρρεάσει την απόφαση κάποιου,για την αγορά του δίσκου του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD Blue: Ότι χειρότερο έχω δεί, δεν θα έβαζα ούτε σε Η/Υ μαθητή που βλέπει μόνο youtube

 

Το ότι βάζει η εταιρία τους Blue που δεν είναι για datacenter χρήση σε ... datacenter είναι το περίεργο της υπόθεσης, όχι η απόδοση των blue σε αυτό το περιβάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1% failure σε HGST και 8% της WD όταν η πρώτη πούλησε 76 εκ. κομμάτια και η άλλη 204 εκ. το  2015, σε απόλυτα νούμερα σημαίνει πως χάλασαν 760000 και 1632000 αντίστοιχα.

Ξαφνικά το οκταπλάσιο failure rate έγινε 2,14.

Και πάλι,αυτή δεν είναι ούτε η μισή αλήθεια.

 

Όταν παράγεις πολύ από κάτι,οι πιθανότητες κάτι να πάει στραβά,αυξάνονται.Είναι και ο λόγος που κάναμε την στατιστική,επιστημή,για να κάνουμε αυτα τα μεγέθη υπολογίσιμα και προβλέψιμα.

 

Ότι να 'ναι! Μου αρέσει ιδιαίτερα ότι επικαλείσαι την ... στατιστική στην 2η παράγραφο όταν την έχεις ... καταργήσει στην πρώτη, χωρίς καν να το καταλάβεις. 

 

Το failure rate της WD είναι οκταπλάσιο από τον ορισμό του failure rate (πόσα χάλασαν από αυτά που έφτιαξα / πόσα έφτιαξα). Αυτό που είναι 2,14 είναι το: πόσα τεμάχια χάλασαν από την WD / πόσα τεμάχια χάλασαν από την HGST, που δεν είναι σύγκριση failure rate.

 

Δεν φαντάζομαι ότι πρέπει να εξηγήσω γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το rate κι όχι ο λόγος των χαλασμένων τεμαχίων, οπότε το αφήνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βάζει η εταιρία τους Blue που δεν είναι για datacenter χρήση σε ... datacenter είναι το περίεργο της υπόθεσης, όχι η απόδοση των blue σε αυτό το περιβάλλον!

ΧΑΧΑΧΑ οχι φιλε δεν μπηκαν blue σε κανενα datacenter.... αν ειχαν μπει θα εκλαιγα με μαυρο δακρυ :)

 

Μονο οι ST2000DM001 μπηκαν....

 

ολα τα υπολοιπα μοντελα τοποθετουνται σε stand alone μοναδες καταγραφής, και η αληθεια ειναι οτι πολλες δουλευουν εκτος προδιαγραφων δλδ κλεισμενες σε ντουλαπια, παταρια, σε μη σωστα αεριζομενους χωρους (για ψυχομομενους ουτε καν) και ολα αυτα, 24/7/365....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να 'ναι! Μου αρέσει ιδιαίτερα ότι επικαλείσαι την ... στατιστική στην 2η παράγραφο όταν την έχεις ... καταργήσει στην πρώτη, χωρίς καν να το καταλάβεις. 

 

Το failure rate της WD είναι οκταπλάσιο από τον ορισμό του failure rate (πόσα χάλασαν από αυτά που έφτιαξα / πόσα έφτιαξα). Αυτό που είναι 2,14 είναι το: πόσα τεμάχια χάλασαν από την WD / πόσα τεμάχια χάλασαν από την HGST, που δεν είναι σύγκριση failure rate.

 

Δεν φαντάζομαι ότι πρέπει να εξηγήσω γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το rate κι όχι ο λόγος των χαλασμένων τεμαχίων, οπότε το αφήνω εδώ.

 

Το γράφημα δεν δείχνει αυτό.Αναφέρει πόσοι δίσκοι χάλασαν μέσα στο '15, από αυτούς που είχαν διαθέσιμους.

 

Σε ενδιαφέρει το 2,14 , όταν ο λόγος κατασκευής είναι 2,68.

 

Αυτό που εξηγώ είναι πως το failure rate δεν αποτελεί στοιχείο αξιοπιστίας,όταν δεν είναι σε σχέση με τις παραγόμενες ποσότητες,την ηλικία των δίσκων και την χρήση τους,φίλε παπαροβιτς,και πίστευα πως το έκανα ,απλά και καταννοητά.

Λυπάμαι που σε απογοήτευσα,πάω για χαρακίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...