Προς το περιεχόμενο

Portable (Φορητό) Gaming


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους επόμενους μήνες θα είμαι για πολύ μεγάλα διαστήματα μακριά από pc και τηλεόραση οπότε σκεφτόμουν να δοκιμάσω λίγο το gaming στο κινητό. Γενικά ήμουν αρκετά αρνητικός στο να παίζω στο κινητό λόγω χειρισμού και υψηλής κατανάλωσης της μπαταρίας, αλλά πριν λίγους μήνες δοκίμασα το Hoplite που είναι ένα πολύ ωραίο roguelike dungeon crawler και τώρα μιας και βλέπω πως θα είμαι για πολύ καιρό μόνο με το κινητό είπα να κάνω το επόμενο βήμα και να πάρω το stardew valley, το οποίο και ήθελα και καιρό να δοκιμάσω αλλά δεν είχε τύχει μέχρι τώρα.

Οπότε η ερώτηση είναι αν το έχει παίξει κανείς στο κινητό και αν αξίζει (διαβάζοντας σχόλια στο ίντερνετ φαίνεται πως αξίζει) και άμα έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ (έχω το redmi note 8).

Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ίδιου στυλ παιχνίδι (χαλαρό, που μπορώ να παίζω και μόνο πέντε λεπτά που λέει ο λόγος) καλοδεχούμενη. Είδα ακόμη πως υπάρχει και το Terraria αλλά δεν ξέρω αν είναι στο στυλ μου πολύ, αν και λόγω των καλών λόγων που ακούω τόσα χρόνια θα ήθελα σε κάποια φάση να το δοκιμάσω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, stevenfins είπε

Τους επόμενους μήνες θα είμαι για πολύ μεγάλα διαστήματα μακριά από pc και τηλεόραση οπότε σκεφτόμουν να δοκιμάσω λίγο το gaming στο κινητό. Γενικά ήμουν αρκετά αρνητικός στο να παίζω στο κινητό λόγω χειρισμού και υψηλής κατανάλωσης της μπαταρίας, αλλά πριν λίγους μήνες δοκίμασα το Hoplite που είναι ένα πολύ ωραίο roguelike dungeon crawler και τώρα μιας και βλέπω πως θα είμαι για πολύ καιρό μόνο με το κινητό είπα να κάνω το επόμενο βήμα και να πάρω το stardew valley, το οποίο και ήθελα και καιρό να δοκιμάσω αλλά δεν είχε τύχει μέχρι τώρα.

Οπότε η ερώτηση είναι αν το έχει παίξει κανείς στο κινητό και αν αξίζει (διαβάζοντας σχόλια στο ίντερνετ φαίνεται πως αξίζει) και άμα έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ (έχω το redmi note 8).

Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ίδιου στυλ παιχνίδι (χαλαρό, που μπορώ να παίζω και μόνο πέντε λεπτά που λέει ο λόγος) καλοδεχούμενη. Είδα ακόμη πως υπάρχει και το Terraria αλλά δεν ξέρω αν είναι στο στυλ μου πολύ, αν και λόγω των καλών λόγων που ακούω τόσα χρόνια θα ήθελα σε κάποια φάση να το δοκιμάσω. 

 

 

Προσωπικα δεν μου αρεσεουν τα sandbox αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για το Stardew Valley. Τσεκαρε επισης το Graveyard Keeper. Βασικα αυτα τα δυο ειναι τα πιο τοπ

Σε αλλα νεα, απο 1,09€ στο iOS τα Gorogoa, Florence, Flower

Gorogoa Florence Flower

Επισης game of the week το Machinika Museum το οποιο ειναι σαν τα The Room

Ειναι free

 

*To Gorogoa ειναι πολυ ωραιο παζελ παιχνιδι, το τελειωσα στο iPad δυο φορες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επιτέλους στα κινητά το Into the Breach. Ιδανικό παιχνίδι για οθόνη αφής. Προτείνεται φυσικά ανεπιφύλακτα για όλους πόσο μάλλον από τη στιγμή που θα είναι δωρεάν για τους συνδρομητές του νετφλιξ. Ελπίζω να έχει γίνει καλό port.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/6/2022 στις 10:18 ΜΜ, stevenfins είπε

Επιτέλους στα κινητά το Into the Breach. Ιδανικό παιχνίδι για οθόνη αφής. Προτείνεται φυσικά ανεπιφύλακτα για όλους πόσο μάλλον από τη στιγμή που θα είναι δωρεάν για τους συνδρομητές του νετφλιξ. Ελπίζω να έχει γίνει καλό port.

Έπαιξα το πρώτο νησί για δοκιμή και μπορώ να πω πως τρέχει άψογα, με τα touch controls να λειτουργούν όπως πρέπει. Μαζί με το νέο υλικό που έχουν προσθέσει, δεν βλέπω να διαγράφεται από το κινητό για καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

 

Το 2022 ηταν μια πολυ καλη χρονια για τις φορητες κονσολες. Εκτος απο το Steam Deck που εφερε επανασταση κυκλοφορησε και ενα πληθος αλλων εξαιρετικων φορητων που σε πολυ προσιτες τιμες προσεφεραν απιστευτες δυνατοτητες. Το 2023 προβλεπεται ακομα καλυτερο σε αυτο τον τομεα. Για να δουμε τι θα δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...