Προς το περιεχόμενο

Ο LaCie 12big προσφέρει έως και 96TB χωρητικότητας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα μισά λεφτά παίρνεις ένα rack της Blackblaze με διπλάσια χωρητικότητα.

https://www.backblaze.com/blog/cloud-storage-hardware/

Καταρχήν το "μισά λεφτά" που το στηρίζεις;

 

Και κατα δεύτερον γιατι νομίζεις ότι το συγκεκριμένο ρακ ειναι ανταγωνιστικό προϊόν;

 

1) είναι ρακ και χρειάζεσαι ντουλάπα για να το εγκαταστήσεις... To lacie μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις γιατι ειναι σαν ενα αυτόνομο ATX tower και επιδή ακριβώς είναι κλειστό tower θα κάνει και λιγότερο θόρυβο απο ένα ρακ τα οποία στηρίζονται στην ντουλάπα για την ηχομόνωση τους.

 

2) είναι αρκετά ακριβό οπότε δεδομένου ότι δεν ξέρουμε την τιμή για το Lacie δεν ξέρω γιατι είσαι τόσο αισιόδοξος

 

3) ειναι πιο αργό 1Gbit σύνδεση μέσω ethernet.... για το "φθηνό" (= εως 125 ΜΒ/s στην καλύτερη ) και 10Gbit μέσω ethernet για το ακριβό (= έως 1,25GigaByte/s) Η πρόταση της Lacie προσφέρει ταχύτητες  έως 2,6 GB καρφωτά (λόγω thunderbolt poy έιναι ουσιαστικά ενα PCIe lane και άρα μιλάει άμεσα με τον επεξεργαστή και την ραμ χωρίς "μεσάζοντες" ) ή με άλλα λόγια παραπάνω απο διπλάσια ταχύτητα. και αυτό μετράει πολύ στο κοινό που κυρίως απευθύνεται (video editors/ media consumers) 

 

4) ένα άλλο χοντρό μειονέκτημα που είδα στην λύση που προτείνεις είναι πως δεν έχει hotswaps ή δεν είναι άμεσα προσβάσιμα (πρέπει να το βγάλεις απο το συρτάρι και να ξεβιδώσεις το καπάκι για να αποκτήσεις πρόσβαση) η λύση της lacie έχει τα hotswaps μπροστά σου απλά με το χέρι βγάζεις και βάζεις σκληρούς...

Επεξ/σία από Mr_Muscle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι που θα βγάλουν σε μερικά χρόνια,νεα μορφή αποθήκευσης σε δισκέτα για να μην πούμε τους κρυσταλικούς μίνι δίσκους 5D όπως "έχουμε δει κατά καιρούς" με κάνα 360ΤΒ που κρατάνε "για πάντα"για πλάκα 

e5617e87849fc144a7ebc0a15f49efff.jpg

καλά πολύ πριν έρθει αυτό η intel (μάλλον μέσα στον επόμενο ή μεθεπόμενο χρόνο) θα φέρει το 3D XPoint στην μαζική παραγωγή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Synology μόνον και τίποτα άλλο για φτηνά, αλλιώς Dell powervault... (με τους ίδιους Seagate Enterprise που υπαινίσεται το άρθρο...) Με link aggregation 2x 10GBE ή 4x 10GBE και πιο thunderbolt και μ*&&$κίες... (για να φορτίζει το iphone καλό είναι δε λέω... έχει και χρυσαφί επαφές!!!)

 

Πολύ σοβαρότερες εταιρίες σε τέτοια συστήματα και το βλέπουν και όλοι μέσα στο γραφείο το vault, και expansion όσο θέλεις και και και...

 

ΥΓ

Μόνο σε μένα φαίνεται υπερβολικά άκομψο το στοίβαγμα προς τα πάνω? δεν μπορούσαν να το σπάσουν σε 2 στήλες!?? ...και απαίσιο λοιπόν κατά τη γνώμη μου!

 

ΥΓ2

Κορυφαίο vault, αν πιστεύεις οτι το iMac είναι το καλύτερο workstation στο σύμπαν... μέρες που είναι "Μακάριοι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι 8TB hdds?

 

Θα έχει πρόβλημα η ΔΕΗ? Νομίζεις ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα καίει παραπάνω από ένα φούρνο ή ένα ψυγείο?

Δεν μιλάω σοβαρά ρε συ μεγάλε χαχα.. αμα υπερφορτωνε το πίνακας μόνο από τους σκληρούς δίσκους καήκαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορούσα να το ξέρω, υπάρχουν σίγουρα κι άσχετοι που το νομίζουν αυτό ή άσχετοι που διαβάζουν τέτοιο αστείο και νομίζουν ότι κυριολεκτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Synology μόνον και τίποτα άλλο για φτηνά, αλλιώς Dell powervault... (με τους ίδιους Seagate Enterprise που υπαινίσεται το άρθρο...) Με link aggregation 2x 10GBE ή 4x 10GBE και πιο thunderbolt και μ*&&$κίες... (για να φορτίζει το iphone καλό είναι δε λέω... έχει και χρυσαφί επαφές!!!)

 

το link aggregation είναι άχρηστο στην εξυπηρέτηση ενός client το πολύ πολύ να κατεβάσεις με 1GBit έχει νόημα να μοιράζεις τα δεδομένα σε πολλά τερματικά εκεί ανεβαίνει η ταχύτητα...

 

εκτός αν αγοράσεις ξεχωριστά και μια 10 GBit κάρτα δικτύου για τον υπολογιστή σου αλλά ακόμη και εκεί δεν πρόκειται να δείς ταχύτητες μεγαλύτερες 2,3 GBit σε έναν υπολογιστή τις περισσότερες φορές αν όχι πάντα για να φτάσεις κοντά στις ονομαστικές τιμές χρειάζεσαι εξοπλισμό που κοστίζει απο λίγες έως αρκετές χιλιάδες ευρώ (μιλάω μόνο για switch κάρτες κτλ όχι για το ίδιο το nas/rack) και καλές γνώσεις δικτύων για να σετάρεις σωστά το QoS κτλ

 

Φυσικά έχουν τα πλεονεκτήματα τους τέτοιες λύσεις ειδικά σε μεγάλα δύκτυα επιχειρήσεις κτλ... και για αυτό τον λόγο δεν ειναι ανταγωνιστικά.. για χρήση με εναν υπολογιστή ή ενα μικρό δίκτυο υπολογιστών όλοι στον ίδιο χώρο με μικρές αποστάσεις μεταξύ τους η λύση με thunderbolt 3 είναι σαφέστατα ανώτερη 

 

Το προϊόν αυτό απευθύνετε σε video editors και γενικά content creators που θα θελήσουν να επεξεργαστούν τα HD/UHD/4k/8k κτλ αρχεία τους χωρίς να περιμένουν να τα κατεβάζουν απο τον server ή να περιμένουν ώρες να τελειώσει το back up κτλ 

 

Ή για containt consumers που θέλουν να στείλουν απο και προς το nas τους μεγάλα σε όγκο αρχεία πολυμέσων και backup σε ελάχιστο χρόνο

 

Ενδεικτικά μια ταινία 4κ (post production γιατι μιλάμε για consumer αλλιώς αν μιλάμε για το footage ενός video editor ο όγκος εύκολα ειναι υπερπολλαπλάσιος)  είναι περίπου ~30 GigaByte -φυσικά κάποιος μπορεί να συμπιέσει μια ταινία 120GB σε ~8GB ειδικά αν βγάλει τα μαύρα κάδρα αλλα χάνετε ο σκοπός του 4κ έτσι ο οποίος ειναι το να κερδίσεις ποιότητα και πιστότητα - 

 

Σε αυτή την περίπτωση  για να κατεβάσει μια ταινία μέσω ethernet 1Gbit θέλει 4 λεπτά (άν φτάσει το θεωρητικό μέγιστο και αν δεν χρειάζεται bandwidth για οτιδήποτε άλλο ) για να κάνει το ίδιο με 10GBit ethernet θέλει 1-2 λεπτά (γιατι δεν θα πάρει ποτέ φούλ ταχύτητα σε έναν μόνο υπολογιστή -επίσης ξοδεύει πόρους επεξεργαστή για αυτό- )  με thunderbolt 3 θέλει μερικά δευτερόλεπτα 

 

αν είναι 10 οι ταινίες τότε μιλάμε για 40 λεπτά ~20 λεπτά και ~2 λεπτά αντίστοιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάρω 1-2 να στήσω κανα Minecraft Server και να αντιγράψω όλη την βάση δεδομένων της Google :P

Καταρχάς θέλει 96 δια συν πλιν 4ΤΒ = 24 πες σκληρούς. Για να ενεργοποιηθούν όλοι μαζί βραδιάτικα θα νομίζεις πως σου γκρεμίζουν το σπίτι χαχα. Και η ΔΕΗ δεν θα χει ρεύμα να τροφοδοτήσει την γειτονιά.

oι σκληροί καίνε το πολύ 10 watt και 24 να έχεις θα καίει 240 στο maximum,εσύ μην πάρεις 2 πάρε 42 να βάλεις απο κάτι εκ φορές την πασιέτζα να παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά έχω έρθει μόνο σε επαφή με εξωτερικό δικτυακό δίσκο της LaCie και έχω να πω ότι η εμπειρία ήταν απογοητευτική. Τρισάθλιο interface και "τζαναμπέτικη" χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά έχω έρθει μόνο σε επαφή με εξωτερικό δικτυακό δίσκο της LaCie και έχω να πω ότι η εμπειρία ήταν απογοητευτική. Τρισάθλιο interface και "τζαναμπέτικη" χρήση.

Δεν είσαι συγκεκριμένος τώρα τι πάει να πεί τρισάθλιο interface και τζαναμπέτικη χρήση;

 

Έπιτα είσαι σίγουρος ότι μιλάς για επαγγελματικό εξοπλισμό (όπως το απο πάνω) γιατι η Lacie έχει και Home user λυσης εγώ ας πουμε είχα αγοράσει απο αυτή εναν απο τους πρώτους 2TB σκληρούς με εξόδο usb,firewire,e-sata και τον αγόρασα κυρίως για το e-sata πρότυπο που μαμούσε αλλά για κάποιο λόγο δεν έγινε νόρμα ....  

 

την ίδια περίοδο κυκλοφόρησε ο ίδιος ακριβώς δίσκος με ίδιο design κτλ αλλά μόνο με usb και ethernet έξοδο μήπως αναφέρεσαι σε αυτόν; γιατι αν ναι τότε γίνε πιο συγκεκριμένος μιας και τι μπορεί να περιμένει κάποιος απο τις επιδόσεις σε ethernet  απο κάποιο οικιακό προϊόν 6ετίας που κόστιζε ~200ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του κόστους 2ΤΒ δίσκου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κάποιο τρόπο είναι μια ψηφιακή μουβιολα. Απευθύνεται σαφώς σε πολύ λίγους.

 

Δεν υπάρχει λόγος δημοσίευσης τέτοιου θέματος σε αυτό το φόρουμ. Αυτά είναι επαγγελματικά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...