Προς το περιεχόμενο

Tο τμήμα smartphones της Microsoft βρίσκεται σε… ελεύθερη πτώση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, απόλυτη ικανοποίηση και βασικά "λύτρωση" είναι οι λέξεις που μπορώ να περιγράφω την εμπειρία μου με WP κινητό... η μεταφορά σε WP από Android ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα... Μιλάμε για σοβαρές χρηστικές βελτιώσεις όπως τέλος τα κολλήματα και τα σφάλματα σε ουσιώδεις λειτουργίες όπως το να μπεις π.χ. στον τηλεφωνικό κατάλογο. Ήμουν πολύ διστακτικός στην αρχή, διαβάζοντας μυνήματα σαν το δικό σου στο φόρουμ, αλλά "είδα το φως το αληθινό". Σαφώς και το store είναι μικρότερο, αλλά κατά βάση η μικρή επιτυχία του λειτουργικού πιστεύω ότι οφείλεται σε αβάσιμες "δυσειδαιμονίες" που αναπαράγωνται συνεχώς...

 

Ε ναι αν προέρχεσαι από κανένα xperia J ή από κανα Galaxy Y λογικό το βλέπω. Βέβαια έχουμε 2016 πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, εγώ πάντως με ένα κατοστάρικο έχω κινητό (Lumia 640 LTE) που πάει σφαίρα. 

 

Όσο για το ελλιπές store, μπορεί κάποιος να πει ποιες εφαρμογές ψάχνει (που αναφέρονται για το 99% του κόσμου) και δεν βρίσκει;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω δώσει μέχρι σήμερα μερικές χιλιάδες ευρώ για ναυαρχίδες android. Ναι ευχαριστημένος ήμουν τις περισσότερες φορές αλλά κάποια στιγμή πριν από μερικούς μήνες κατάφερα και έσπασα το android που είχα με τα 3 GB Ram και αφού κατέβασα τα απαραίτητα καντήλια για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, χρειαζόμουν άμεσα καινούριο κινητό αλλά αυτή τη φορά κάποιο οικονομικό μέχρι να έρθει η επιδότηση για κάτι καλύτερο. Μπήκα στο πρώτο μαγαζί και κοίταξα τηλέφωνα από 100 έως 130 ευρώ… βγήκα με ένα Lumia 640. 

 

 

Long story short : Έχουν περάσει μερικοί μήνες από την αγορά του και ακόμα συνεχίζει να με εντυπωσιάζει το κινητό με την απόδοση και τη σταθερότητα του. Προσέξτε μιλάμε για ένα κινητό με πολλά χρονάκια στη πλάτη του και με μόλις 1 GB Ram και παρόλα αυτά κυριολεκτικά πετάει.

 

Η χρήση που κάνω και έχω μείνει ικανοποιημένος από τη Windows εμπειρία μου είναι, photos, document scanning , πολύ email, sms, τηλέφωνα , calculator (ναι ναι…), PDF, Cloud storage, viber, linkedin, και λίγο facebook, instagram κ.τ.λ.

 

Άριστα δεν του βάζω σε όλα αλλά για τα 100 ευρώ που έδωσα δεν το συζητώ. Με android ούτε για αστείο… 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αν προέρχεσαι από κανένα xperia J ή από κανα Galaxy Y λογικό το βλέπω. Βέβαια έχουμε 2016 πλέον.

 

Ούτε καν, περάσαν από τα χέρια μου τα Nexus της Samsung και της LG και κάθε φορά τα ίδια... Π.χ. το Nexus 4x HD όταν πρωτοκυκλοφόρησε και το είχα πάρει ήταν αρκετά ψηλά με τα χαρακτηριστικά του. Αδύνατη η χρήση του με ίντερνετ ανοιχτό τα πρώτα 5-10 λεπτά, όπως γράφω και στο προηγούμενο ποστ, τα πρώτα 1,5-2λεπτά μόλις άνοιγε το ίντερνετ το κινητό απλά δεν ανταποκρινόταν (κατέβαζε μόνο του πράγματα προφανώς, οπως συγχρονισμός του fb, τα οποία σημειωταίον είχα κάνει disable από τα settings). Να κολλάνε ο τηλεφωνικός κατάλογος και τα μυνήματα... Μιλάμε για λειτουργικό που είχε 5-6 εγκατεστημένες εφαρμογές εντωμεταξύ χωρίς παιχνίδια, bloatware whatever... Να χρησιμοποιούνται ~900mb ram με το καλημέρα από το κινητό χωρίς λόγο... Φαντάσου ότι είχα κάνει απεγκατάσταση λογισμικό του κινητό που δεν χρειαζόμουν για να το ελαφρύνω αλλά μάταια. Ειλικρινά δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι... τον πόνο μου γράφω κατά βάση... Να θες να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μην μπορείς γιατί ο κατάλογος δεν ανταποκρίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν, περάσαν από τα χέρια μου τα Nexus της Samsung και της LG και κάθε φορά τα ίδια... Π.χ. το Nexus 4x HD όταν πρωτοκυκλοφόρησε και το είχα πάρει ήταν αρκετά ψηλά με τα χαρακτηριστικά του. Αδύνατη η χρήση του με ίντερνετ ανοιχτό τα πρώτα 5-10 λεπτά, όπως γράφω και στο προηγούμενο ποστ, τα πρώτα 1,5-2λεπτά μόλις άνοιγε το ίντερνετ το κινητό απλά δεν ανταποκρινόταν (κατέβαζε μόνο του πράγματα προφανώς, οπως συγχρονισμός του fb, τα οποία σημειωταίον είχα κάνει disable από τα settings). Να κολλάνε ο τηλεφωνικός κατάλογος και τα μυνήματα... Μιλάμε για λειτουργικό που είχε 5-6 εγκατεστημένες εφαρμογές εντωμεταξύ χωρίς παιχνίδια, bloatware whatever... Να χρησιμοποιούνται ~900mb ram με το καλημέρα από το κινητό χωρίς λόγο... Φαντάσου ότι είχα κάνει απεγκατάσταση λογισμικό του κινητό που δεν χρειαζόμουν για να το ελαφρύνω αλλά μάταια. Ειλικρινά δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι... τον πόνο μου γράφω κατά βάση... Να θες να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μην μπορείς γιατί ο κατάλογος δεν ανταποκρίνεται...

 

Εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα του πατερα μου ενα 550 πριν κανα 3 μηνο. Του εχει βγει τεφαρικι. ναγκαστηκα και εγω (λογω ζηλειας και τιμης) και πηρα ενα ακομη για εμενα. εχω και αντροιντ συσκευη, των 300+ ευρω. Σκεφτειτε ποιο μου κολλαει ωρρες ωρες και ποιο οχι..... Αυτο που εφαγε την MS στην πωληση συσκευων., δεν ειναι το λειτουργικο. Αλλωστε στην Ελλαδα ειναι παρα πολλοι ενθερμοοι υποστηρικτες του ΑΝτροιντ μονο και μονο επειδη ασχοληθηκαν με μια συσκευη που εμφανισιακα τους αρεσε και ειχε αντροιντ. Αν μπουν επιπλέον κατασκευαστές στο παιχνίδι για το WM Os τότε ίσως ανακάμψουν. Ας δούμε και τα surface 'οταν με το καλό βγούν γιατί έχουν καλό όνομα και πιθανόν να κάνουν πωλήσεις. Εδώ η apple αν βγάλει κουφώματα για το σπίτι θα τρέξουν πολλοί να τα πάρουν επειδή θα ΄χουν το i μπροστα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν, περάσαν από τα χέρια μου τα Nexus της Samsung και της LG και κάθε φορά τα ίδια... Π.χ. το Nexus 4x HD όταν πρωτοκυκλοφόρησε και το είχα πάρει ήταν αρκετά ψηλά με τα χαρακτηριστικά του. Αδύνατη η χρήση του με ίντερνετ ανοιχτό τα πρώτα 5-10 λεπτά, όπως γράφω και στο προηγούμενο ποστ, τα πρώτα 1,5-2λεπτά μόλις άνοιγε το ίντερνετ το κινητό απλά δεν ανταποκρινόταν (κατέβαζε μόνο του πράγματα προφανώς, οπως συγχρονισμός του fb, τα οποία σημειωταίον είχα κάνει disable από τα settings). Να κολλάνε ο τηλεφωνικός κατάλογος και τα μυνήματα... Μιλάμε για λειτουργικό που είχε 5-6 εγκατεστημένες εφαρμογές εντωμεταξύ χωρίς παιχνίδια, bloatware whatever... Να χρησιμοποιούνται ~900mb ram με το καλημέρα από το κινητό χωρίς λόγο... Φαντάσου ότι είχα κάνει απεγκατάσταση λογισμικό του κινητό που δεν χρειαζόμουν για να το ελαφρύνω αλλά μάταια. Ειλικρινά δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι... τον πόνο μου γράφω κατά βάση... Να θες να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μην μπορείς γιατί ο κατάλογος δεν ανταποκρίνεται...

Windows phone έχω κι εγώ και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος αλλά αυτά που λες για το android δεν τα έχω δει ούτε σε κινέζικο των 100€. Δεν σε αμφισβητώ αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση! Ίσως κάτι δεν πήγαινε καλά με τις συσκευές σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ταζεις surface phones αυτα ειναι τα αποτελεσματα.

Γιατι να σκασει καποιος λεφτα οταν περιμενει να δει τι θα λεει το surface phone;

 

Το κριμα με αυτην την εταιρια ειναι οτι κανει σκανδαλωδως λαθη σε θεματα μαρκετινγκ. Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω που το βλεπω ως μη ειδικος. Ισως να κανω και λαθος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς λόγο;

Πόση RAM διαθέτει συνολικά η συσκευή;

 

Δεν θυμάμαι αν είχε 1 ή 2 gb. Ειλικρινά επειδή νομίζουν κάποιοι ότι κοροιδεύω, θα προσπαθήσω να το ανοίξω και θα βάλω screenshot με χρήση Ram κτλπ. Απλά δεν το έχω φορτίσει εδώ και 1 χρόνο σχεδόν, οπότε οψόμεθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ειναι μονο οτι δεν εχει πολλες εφαρμογες..αλλα και αυτες που εχει ειναι υποδιεστερες..πχ viber χωρις βιντεοκληση..εκτος αν την εφτιαξαν..μεχρι πριν ενα μηνα σιγουρα δεν υπηρχε..Και το καλύτερο για εμας ειναι οτι η ms μεταφερει τις καλες εφαρμογες της στις αλλες πλατφορμες..Σαν να πηδαει απο το ιδιο της το καραβι ενα πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν είχε 1 ή 2 gb. Ειλικρινά επειδή νομίζουν κάποιοι ότι κοροιδεύω, θα προσπαθήσω να το ανοίξω και θα βάλω screenshot με χρήση Ram κτλπ. Απλά δεν το έχω φορτίσει εδώ και 1 χρόνο σχεδόν, οπότε οψόμεθα...

 

Δεν αμφισβητώ.

Το android καλά κάνει και προσπαθεί να χρησιμοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερη. Έτσι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ.

Το android καλά κάνει και προσπαθεί να χρησιμοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερη. Έτσι πρέπει.

 

Αυτή η καραμέλα είναι λάθος.

 

Όταν χρησιμοποιείς τους πόρους και καλά για να είσαι έτοιμος να ανταποκριθείς στις επιλογές του χρήστη (αυτές που το λειτουργικό αναμένει φυσικά), με το που έρθει η επιλογή που δεν έχεις στα priorities εκείνη τη στιγμή μέχρι να ξεφορτώσεις την μνήμη κάηκες.

 

Δουλεύουμε με υπολογιστές 25 χρόνια, όσο μεγαλύτερο ποσοστό της μνήμης σου είναι ελεύθερο τόσο πιο responsive είναι το σύστημα. Ειδικά στην εποχή των SSD.

 

Έχω Windows phone 1gb dualcore και android 1gb quadcore(asus).

 

To windows ανταποκρίνεται άμεσα σε όλες τις επιλογές ενώ το android lagarei μέχρι να εκνευριστώ και να πατήσω την επιλογή της ASUS για απελευθέρωση μνήμης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το που βγηκε το 640XL με το καλημερα το πηρα 200 ευρω. Παει σφαιρα και δεν κολλαει πουθενα. Τρεχει 10αρια. Της κοπελας μου το 535 επισεις. Windows Mobile και παλι Windows Mobile. Στις εφαρμογες εχει μερικα θεματα οπως μερικες δεν υπαρχουν η ειναι κακογραμμενες αλλα οκ. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτη την ζωη. Βεβαια στον αντιποδα θα πω μονο ενα. Here Drive και κλεινω εδω :) Tελος μην τρελαινεστε. Κινητα ειναι. Καθε μερα καινουργια βγαινουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...