Προς το περιεχόμενο

IDC: Η αγορά smartphones βρίσκεται σε κορεσμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα μονο η μπαταρια εχει μεινει.

 

Ολα τα αλλα ειναι φιγουρα. Gaming και κινητο το βρισκω ασυμφορο. ειδικα αν σκεφτεις οτι με 700€ παιρνει και κινητο και κονσολα.

 

Το μονο που μενει ειναι να πεσει η τιμη για να μπορουν ολοι να εχουν αξιοπρεπεις συσκευες.

 

Τα αλλα ειναι φιγουρα οπως ειπα. π.χ VR + S7, Touch ID, Ιριδα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και όμως υπάρχει περιθώριο για βελτίωση και πέρα από την μπαταρία. Θέλω καλύτερο και δυνατότερο ήχο, καλύτερη ποιότητα ακουστικού και μικροφώνου, μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στην οθόνη ώστε να μην χρειάζεται καμία μεμβράνη, καλύτερες εφαρμογές επαφών με αυτοματοποίηση στις συνένωση λογαριασμών από διάφορες υπηρεσίες και δίκτυα, επαναφορά της βιντεοκλήσης μέσω δικτύου κινητής, μεγαλύτερης εμβέλειας και σταθερότερο wifi, ταχύτερο και πιο αξιόπιστο bluetooth και αν συνεχίσω με τα θέλω θα.γράφω τρεις σελίδες. Το κυριότερο είναι ότι αυτά τα θέλω στα midrange τηλέφωνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple μια χαρα θα συνεχιζει να τα πηγαινει.

Εχει στησει ενα οικοσυστημα που οποιος μπαινει δυσκολα βγαινει.

Και πιστευω πως οποιος ειναι συνειδητα αντιθετος με αυτο απλα απεχει(Θεωρω οτι και εγω ειμαι ενας απο αυτους,σεβομαι την apple ως φιλοσοφια αλλα προσωπικα δεν μου κανει αυτο το τοσο κλειστο συστημα).

 

Ο πατερας μου ας πουμε ομως δεν προκειτε να βγει ποτε απο αυτο, ξεκινησε με ενα μεταχειρισμενο iphone 4, τσιμπησε ενα ipad και προσφατα αλλαξε το 4 με το 6plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεων μου κανει τρομακτικη εντυπωση που επεσε η xiaomi, ποσα πιο πολλα redmi note 3/pro να πουλησει?

Και αυτη η vivo απο που προεκυψε?

 

H lenovo θεωρω αναμενομενο που επεσε, συνεχιζει βεβαια να εχει τιμια ποιοτητα κατασκευης αλλα μου κανει καπως "μπαγιατικη" και χωρις καποιο δυνατο νfm midrange εδω και καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως υπάρχει περιθώριο για βελτίωση και πέρα από την μπαταρία. Θέλω καλύτερο και δυνατότερο ήχο, καλύτερη ποιότητα ακουστικού και μικροφώνου, μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στην οθόνη ώστε να μην χρειάζεται καμία μεμβράνη, καλύτερες εφαρμογές επαφών με αυτοματοποίηση στις συνένωση λογαριασμών από διάφορες υπηρεσίες και δίκτυα, επαναφορά της βιντεοκλήσης μέσω δικτύου κινητής, μεγαλύτερης εμβέλειας και σταθερότερο wifi, ταχύτερο και πιο αξιόπιστο bluetooth και αν συνεχίσω με τα θέλω θα.γράφω τρεις σελίδες. Το κυριότερο είναι ότι αυτά τα θέλω στα midrange τηλέφωνα...

 

Πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά το πρόβλημά τους είναι ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που μας διαθέτουν είναι ήδη αρκετά καλά, ώστε να μη μας δελεάζει μία μικρή εξέλιξη. Εγώ πχ έχω ήδη ένα πολύ καλό κινητό πάνω από ένα χρόνο, έχει βγει εδώ και πολύ καιρό ο διάδοχός του και ετοιμάζεται ο επόμενος και όμως δεν βρίσκω ούτε έναν λόγο να το αλλάξω. Σίγουρα το νέο μοντέλο θα είναι ταχύτερο, με καλύτερη οθόνη, κτλ κτλ, αλλά ήδη αυτό που διαθέτω είναι παραπάνω από good enough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και το κινητό που σου δίνει ο πάροχος ποιος το πληρώνει? Τελικά εσυ μεσω συμβολαίου.

Πόσο όμως από το συμβόλαιο είναι για το κινητό και πόσο για τα λεπτά/sms/MB? Εκτός αν θεωρούμε ότι τα δεύτερα μας τα κάνουν δώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το s4 κοντα δυο χρονια τωρα.

Το αγορασα 27.5.2014 και εσπασε η οθονη 26.4.2016.

 

Πραγματικα δε θα το αλλαζα γιατι δεν υπαρχει κατι ουσιωδες καλυτερο που να αξιζει για μενα.

 

Βεβαια εχω καρτοκινητο και ισως με συμβολαιο να αλλαζα καθε χρονο.

Απο τη αλλη ομως τα κινεζικα εχουν ανεβει πολυ σε hardware και δεν ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως υπάρχει πτώση στην συγκεκριμένη αγορά επειδή οι χρήστες (ύστερα από εκατοντάδες/χιλιάδες Ευρώ...) συνειδητοποίησαν ότι το κινητό και το ψηφιακό πινακίδιο (Tablet) δεν θα αντικαταστήσει τον υπολογιστή (όπως τους έλεγαν οι εταιρείες...) και έχουν αρχίσει να επιστρέφουν στην χρήση του υπολογιστή.

 

Επίσης είναι γεγονός ότι σε όλους τους τεχνολογικούς τομείς υπάρχει ουσιαστική στασιμότης του ρυθμού αναπτύξεως, γεγόνος το οποίον δεν συμβαδίζει με τον εκθετικό ρυθμό αναπτύξεως της τεχνολογίας στις δεκαετίες 1980-2000.

 

Εάν η τεχνολογία ακολουθούσε τον εκθετικό ρυθμό αναπτύξεως των δεκαετιών 1980-2000, τώρα όλοι θα χρησιμοποιούσαμε αδιάβροχα κινητά, ψηφιακά πινακίδια και υπολογιστές με 128 GB RAM, 10 ΤΒ SSD, μπαταρίες εβδομαδιαίας διαρκείας με ασύρματη και ηλιακή φόρτιση, δίκτυα και θύρες με ασύλληπτες ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων και ου το καθ' εξής...

 

Η ουσία είναι ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας ελέγχεται πλήρως και πρακτικώς έχει σταματήσει.

 

Αυτοί που την ελέγχουν μας πετούν ψίχουλα και μας τα πωλούν ως γαστρονομική πολυτέλεια υποτιμώντας την νοημοσύνη μας...

 

Το μόνο που δύναται να τους πιέσει είναι να μην αγοράζεις τα προϊόντα τους όταν δεν είναι πραγματικώς καινοτόμα και σε σωστή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στασιμότητα οφείλεται γιατί οι σοβαρές android συσκευές από το 2013 και μετά παράλληλα με την ενδυνάμωση πλέον ακόμα ακόμα των low end δεν έχουν τα θέματα του παρελθόντος. Ούτε κολλάνε, βγάζουν decent φωτογραφίες, ωραίες οθόνες για σερφάρισμα κτλ. Δεν υπάρχει δηλαδή λόγος άμεσης αλλαγής της συσκευής ούτε μετά από μερικούς μήνες ούτε μετά από 1 χρόνο.

 

Διαφωνώ δηλαδή με τον αποπάνω, τα tablets και τα smartphones έχουν αντικαταστήσει το pc σε κατανάλωση περιεχομένου και πλέον έχουν το hardware να το κάνουν χωρίς κολλήματα ώστε να αναζητά κανείς καλύτερο μοντέλο.

 

Στη τελική ο σκληρός ανταγωνισμός με τη στασιμότητα ίσως οδηγήσει σε μελλοντική πτώση τιμών. Το βλέπουμε κιόλας στο android που οι συσκευές χάνουν γρήγορα την αξία τους και αν περιμένεις βρίσκεις εξαιρετικές ευκαιρίες. Βέβαια ορισμένοι το θεωρούν μειονέκτημα για τους γνωστούς λόγους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα η ωρίμανση της αγοράς. Πέρισυ χτύπησε τη Samsung και φέτος την ίδια την Apple. Θέλω να πιστεύω ότι το "χτύπημα" αυτό ήρθε αρκετά νωρίς ώστε να τα δώσει όλα στο Iphone 7...

που στην περίπτωση της Apple σημαίνει πάνω από όλα καλύτερες τιμές! Ένα πρώτο βήμα είναι το 5se αν και του λείπει το force touch. To επόμενο είναι το Iphone 7 να είναι φτηνότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενε να βγει το iphone 7...

Τα πρώτα leak δείχνουν ίδιο design με το 6. 3ήμερο γενιά δηλαδή χωρίς facelift.

Bezels κλασικά στο θεό. Ας το βγάλουν πάλι με 16gb entry model, να γελούν κ οι πέτρες.

Η μπορεί να πάνε το entry στα 32gb και να τσιμπήσει 50€...

 

Προσωπικά μετά απο iPhone 4/4s/5/5S, έχω αλλάξει εδώ κ καιρό σε android και δε το χω μετανοιωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στασιμότητα οφείλεται γιατί οι σοβαρές android συσκευές από το 2013 και μετά παράλληλα με την ενδυνάμωση πλέον ακόμα ακόμα των low end δεν έχουν τα θέματα του παρελθόντος. Ούτε κολλάνε, βγάζουν decent φωτογραφίες, ωραίες οθόνες για σερφάρισμα κτλ. Δεν υπάρχει δηλαδή λόγος άμεσης αλλαγής της συσκευής ούτε μετά από μερικούς μήνες ούτε μετά από 1 χρόνο.

 

Διαφωνώ δηλαδή με τον αποπάνω, τα tablets και τα smartphones έχουν αντικαταστήσει το pc σε κατανάλωση περιεχομένου και πλέον έχουν το hardware να το κάνουν χωρίς κολλήματα ώστε να αναζητά κανείς καλύτερο μοντέλο.

 

Στη τελική ο σκληρός ανταγωνισμός με τη στασιμότητα ίσως οδηγήσει σε μελλοντική πτώση τιμών. Το βλέπουμε κιόλας στο android που οι συσκευές χάνουν γρήγορα την αξία τους και αν περιμένεις βρίσκεις εξαιρετικές ευκαιρίες. Βέβαια ορισμένοι το θεωρούν μειονέκτημα για τους γνωστούς λόγους.

 

Αυτό!

 

Και είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και καιρό. Για παράδειγμα πριν βγει το LG G3 είχε πέσει η τιμή του G2 στα 270 ευρώ και το πήρα για να αντικαταστήσω το Nokia E5 μου =P. Εν έτη 2016 δε κολάει ποτέ και η μπαταρία του κρατάει 2 μέρες. Και να μπορούσα να το αλλάξω δεν θα υπήρχε κανένας απολύτως λόγος. Και αυτή είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους χρήστες smartphones σήμερα σε συνδιασμό με τη κακή οικονομική κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου έχει Galaxy S2 και δεν έχει πληρώσει καν για μπαταρία ακόμα (ίσως θα έπρεπε πια). Για την ακρίβεια είχε αγοράσει το S1, του χάλασε στην εγγύηση και του έδωσαν S2 δωρεάν! Οπότε από την εποχή του S1 έχει το ίδιο smartphone! Βγάζει μια χαρά φωτογραφίες, τρέχει επαρκώς ό,τι εφαρμογή χρειάζεται χωρίς πολύ laggάρισμα...μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό!

 

Και είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και καιρό. Για παράδειγμα πριν βγει το LG G3 είχε πέσει η τιμή του G2 στα 270 ευρώ και το πήρα για να αντικαταστήσω το Nokia E5 μου =P. Εν έτη 2016 δε κολάει ποτέ και η μπαταρία του κρατάει 2 μέρες. Και να μπορούσα να το αλλάξω δεν θα υπήρχε κανένας απολύτως λόγος. Και αυτή είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους χρήστες smartphones σήμερα σε συνδιασμό με τη κακή οικονομική κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό.

Σε παρόμοια μοίρα βρίσκομαι κι εγώ. Με κινητό του 2013, το Note 3 και πρακτικά δεν χρειάζομαι αλλαγή. Σκοπεύω να πάω στο Note 6 μόνο και μόνο επειδή με τρώει να πάω σε κάτι πιο καινούργιο αλλά όχι λόγω προβλημάτων. Το G2 είναι επίσης μια συσκευή που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα πως από το 2013 δεν υπάρχει θέμα στις android συσκευές. Πλέον οι συσκευές με 2gb ram πληθαίνουν σε τιμές κάτω από 200 ευρώ. Πχ αγοράζει κάποιος το Moto X 2nd gen στα 189 ευρώ σήμερα. Πότε θα χρειαστεί να το αλλάξει; Πρακτικά ποτέ. Το ίδιο συνέβη και στην αγορά των pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...