Προς το περιεχόμενο

Tronsmart Ara IZ37 2G/64G Windows 10 @75$ @geekbuying


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sry που θα στο χαλασω.... αλλα ακομη και για kodi, android tv box vs windows ειναι σαν να συγκρινεις τρικυκλο με φορτηγο... τεραστικ χασμα...

 

Συμφωνω εκτος απο την τελευταια γραμμη :P

Τα 8500 ξεκινανε απο 130 ευρω + και δεν εχουν καμμια ιδιαιτερη υπεροχη εναντι των z3735-6 που να δικαιολογει τα χρηματα.... το μονο ειναι οτι μπορουν να παρουν πανω απο 2 gb ram, αλλα εκει ξεφευγει η τιμη

Για τους 8300 δεν υπαρχει καν λογος συζητησης

 

Έχουμε και λεμε..

Z3735 vs Z8300 Cpu -> Περιπου τα ιδια. Το Z8500 Εχει +10% αποδοση σε σχεση και με τα δυο..

Z3735 vs Z8300 GPU -> Νεωτερη αρχιτεκτονικη με υποστηριξη H265 4k decode και απόδοση +50% για τον Z8300. (Z8500 ακόμα περισσότερο).

Για ενα Tv box Kodi που πλεον ολο και περισσότερο υλικό ειναι 4κ , σαφώς προτιμάω ενα Z8300 tv box με 85 dollars..Εστω και αν παιζει στα 30 hz σε 4κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω ότι το ίντερνετ στην Ελλάδα θα σηκώσει 4k streamming περιεχόμενο για την επόμενη 5ετια... Σίγουρα όχι για τα επόμενα 2-3 χρόνια. :)

 

Εγώ με τα pipo πάντως είμαι 800% ευχαριστημένος, έχουν κλείσει χρόνο και δεν μασανε πουθενά. Θεωρητικά το ίδιο είναι και τα τρονσμαρτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Video x265 HEVC σηκώνουν άνετα ή έχουν σπασίματα κατά την αναπαραγωγή;

 

με hardware decoding οι Z8700,8500,8300,οι προηγούμενη γενιά Ζ7χχχ δεν σηκώνουν,ισως κάνα βίντεο 720p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το ίντερνετ στην Ελλάδα θα σηκώσει 4k streamming περιεχόμενο για την επόμενη 5ετια... Σίγουρα όχι για τα επόμενα 2-3 χρόνια. :)

 

Εγώ με τα pipo πάντως είμαι 800% ευχαριστημένος, έχουν κλείσει χρόνο και δεν μασανε πουθενά. Θεωρητικά το ίδιο είναι και τα τρονσμαρτ

Το μηχανακι που εχεις ειναι πολυ καλο σιγουρα..οπως και το παρον..

Απλα και εγω λεω την αποψη μου οτι για δεκα δολλαρια ισως καποιος πρεπει να προτιμησει κατι νεοτερο με z8300.

Δικιο εχεις για το 4κ και την Ελλαδα, παρολαυτα επειδη το h265 ειναι το παρον και το μελλον ακομα και σε περιεχομενο 720p η 1080p..

Το παρον θα ηταν τελεια προσφορα στα 60-65 δολλαρια.

 

@enterhere οπως τα ειπε και ο προηγουμενος φιλος.. Αν εχεις υλικο hevc, δε πας στο συγκεκριμενο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως όποιος θέλει ένα pc για πολύ απλή χρήση με αυτό και με ένα σετ ασύρματο ποντίκι - πληκτρολόγιο κάνει τη δουλειά του άνετα με λιγότερα από 100€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με hardware decoding οι Z8700,8500,8300,οι προηγούμενη γενιά Ζ7χχχ δεν σηκώνουν,ισως κάνα βίντεο 720p

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος... hardware decoding κάνεις μέσα από το πρόγραμμα αναπαραγωγής;

 

Μια τέτοια επιλογή υπάρχει στο MXPlayer. Οπότε αν έχεις κάνει την αντίστοιχη επιλογή, γίνεται κανονικά η αναπαραγωγή του hevc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MXPlayer σε Windows? Μηπως εννοεις Android?

Αν παρολαυτα εννοεις Windows οπου υπαρχει μια early version του συγκεκριμενου προγραμματος, βγαλτο και δοκίμασε Vlc, GOM, MPC,POT (μεταξυ αλλων) και θα δεις φως ..

Αναλογα με το προγραμμα που θα διαλεξεις ειναι και διαφορετικος ο τροπος να ενεργοποιησεις το hw decode..Συνηθως βεβαια αυτο ενεργοποιειται αυτοματα κατα την εγκατασταση..

 

PS:Για να μην κανω κ νεο μυνημα..απανταω στο επομενο μνμ γου Leo66 εδω..3χχχ ειναι η προηγουμενη γενια ατομ και οχι 7χχχ που αναφερεις για δευτερη φορα.. Για να μη μπερδευτει καποιος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι λίγο άσχετος... hardware decoding κάνεις μέσα από το πρόγραμμα αναπαραγωγής;

 

Μια τέτοια επιλογή υπάρχει στο MXPlayer. Οπότε αν έχεις κάνει την αντίστοιχη επιλογή, γίνεται κανονικά η αναπαραγωγή του hevc;

 

ναι, πρέπει να υπάρχει η επιλογή στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, hardware decoding σε hevc αρχεία έχουν μόνο οι τελευταίας γενιάς Ζ8χχχ και όχι οι Ζ7χχχ όπως αυτός στο μηχανάκι του νήματος, επίσης ακόμη και οι Ζ8χχχ δεν υποστηρίζουν h/a σε αρχεία hevc 10bit και υπάρχουν αρκετά τέτοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λεμε..

Z3735 vs Z8300 Cpu -> Περιπου τα ιδια. Το Z8500 Εχει +10% αποδοση σε σχεση και με τα δυο..

Απλά έτσι για να υποθει η απόδοση του Z8500 είναι τουλάχιστον 25-35% μεγαλύτερη από του Z8300. Εφόσον έχει κάνει κάποιος τις βέλτιστες ρυθμίσεις κ στους δύο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έτσι για να υποθει η απόδοση του Z8500 είναι τουλάχιστον 25-35% μεγαλύτερη από του Z8300. Εφόσον έχει κάνει κάποιος τις βέλτιστες ρυθμίσεις κ στους δύο.

Δικιο εχεις..Στα γρηγορα εγραψα ενα νουμερο που ηταν λαθος, αλλα οκ κυριως με ενδιεφερε η συγκριση του παροντος με z8300 καθως αυτα με τον 8500 ξεφευγουν σε τιμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hevc καλό χρυσό αλλά τα releases βγαίνουν σε 10 ποιότητες h264 και μόλις 1-2 h265. Εμένα πχ που προτιμώ τα remux ή τα μεγάλα bitrates δεν μου λένε τίποτα τα hevc και δεν με ενδιαφέρουν. Επίσης με τις τιμές και τις χωρητικότητες των δίσκων δεν υπάρχει και πολύ θέμα. Άλλους βέβαια που τους ενδιαφέρει να τα έχουν ΟΛΑ δεν υπάρχει ποτέ αρκετός χώρος αλλά μην τρελαινόμαστε κιολας με το hevc. 

 

Το συγκεκριμένο δηλαδή αν είναι καλή υλοποίηση όπως τα pipo και αν δεν υπάρχει άλλο με z8xxx στα ίδια πάνω κάτω χρήματα και αν ήθελα ένα τέτοιο pcάκι μια χαρά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους 8300 δεν υπαρχει καν λογος συζητησης

Τι εννοείς; Δεν αξίζουν οι 8300; Ακριβοί πάντως δεν είναι...

 

Εγώ περιμένω να μου έρθει αυτό εδώ:

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_324845.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Δεν αξίζουν οι 8300; Ακριβοί πάντως δεν είναι...

 

Εγώ περιμένω να μου έρθει αυτό εδώ:

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_324845.html

Ωραίο φαίνεται ,στα υπόψιν θα το έχω Εάν δεν πάρω το raspberry πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...