Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καμμένου woofer σε παλιά hi-fi ηχεία


Autodidaktos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και χρόνια πολλά σε όλους!!

Είναι το πρώτο μου thread στη σελίδα, οπότε δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό subforum.

 

Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου 2 παλιά ηχεία GRUNDIG 60w, με το ένα να έχει κομμένο το woofer και να μην δουλεύει - το ηχείο για τις υψηλές συχνότητες δουλεύει κανονικά.

 

Θα ήθελα από την παρέα να με κατατοπίσει στο τι woofer να κοιτάξω - αν μπορεί να αλλάξει. Πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με το άθλημα, οπότε σε κάποια πράγματα είμαι αρκετά πίσω και δεν θέλω να σπαταλήσω τζάμπα λεφτά, σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος.

 

Ευχαριστώ!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνιστω να βαλεις αλλο. Δεν θα πετυχεις ποτε το σωστο αποτελεσμα, καθως το crossover του και η καμπινα του εχουν σχεδιαστει για να εξυπηρετουν τις προδιαγραφες των συγκεκριμενων woofer. Πρεπει να εισαι πολυ μερακλης για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα με aftermarket και σαφως πολλες δοκιμες.

 

Μπορεις να επισκευασεις το καμμενο σε ειδικο επαγγελματια και να στο κανει καινουργιο. Ειτε εαν θελει reconeig, ειτε επανατυλιξη πηνιου κτλ. Στο ζυγιζει και με laser και ειναι μια χαρα. Δεν κοστιζει πανω απο 20€

 

Ενας απο τους καλυτερους ειναι αυτος:

 

ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΣΟΛΩΜΟΥ 54 (1ος Όροφος), Αθήνα Τηλ. 2103822001

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, δεν ήξερα ότι μπορεί να επισκευαστεί... Δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

Αυτό έχει 2 κοψίματα στον κώνο, και απ αυτό που βλέπω, μου φαίνεται πως κάποιος προσπάθησε να το επισκευάσει με κόλλα/σιλικόνη ή κάτι τέτοιο. Πάντως δεν κουνιέται καθόλου, μου δίνει την εντύπωση πως είναι dead.

 

Το άλλο δουλεύει άψογα πάντως και βγάζει καλό ήχο, για αυτό με ενδιαφέρει να φτιάξω και το άλλο.

 

Αν και είμαι Βόλο και όχι Αθήνα, ευχαριστώ για την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σωστο θα ηταν να αλλαξεις και τα 2 woofer(και στα 2 ηχεια) για να εχεις ομοιομορφο ηχο.

Αλλα μαλλων δεν αξιζει να ασχοληθεις με grundig ηχεια που λογικα προερχοντε απο all in one περασμενων δεκατιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...