Προς το περιεχόμενο

Νέα Nvidia GeForce GTX 1080. Ταχύτερη από GTX 980 SLI και από Titan X με τη μισή τιμή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ειχε βγει η Τι και ειχαμε δει επιδοσεις ειχαμε μεινει ολοι με το στομα ανοιχτο(εσυ μπορει οχι) αλλα τοτε δεν μας πειραζε η λιθογραφια 5ετιας ε?τωρα μας πειραζει.

Προσωπικα δεν θα πουλησω εαν δεν ερθει η 1080τι η κατι απο amd μερια θα μεινω με το sli μου και μια χαρα θα ειμαι.

 

Εμένα και όταν βγήκε η 980 με πείραζε η λιθογραφία πάντως. Απλά έφτιαχνα νέο σύστημα με multi-monitor και η 660ti που είχα δεν τραβούσε. :P

 

Καλύτερα ναι, μην πουλήσεις τις SLI και περίμενε το μεγάλο Pascal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα και όταν βγήκε η 980 με πείραζε η λιθογραφία πάντως. Απλά έφτιαχνα νέο σύστημα με multi-monitor και η 660ti που είχα δεν τραβούσε. :P

 

Καλύτερα ναι, μην πουλήσεις τις SLI και περίμενε το μεγάλο Pascal.

Kαι εγω ηθελα οταν εφτιαχνα νεο συστημα απο τιτανα να παω σε κατι καλυτερο και ηταν μονοδρομος.

Εννοειτε οτι περιμενω μεγαλο πασκαλ και για επιδοσεις αλλα και για να το πουλησω μετα 300 ευρω ειμαι μαζοχας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σκεφτώ το ενδεχόμενο αγοράς κατευθείαν από EVGA αυτή τη φορά, αν δω τίποτα τρελά στις τιμές εδώ στο Ελλάντα(Που σίγουρα στην αρχή θα μας πετάξουν τα μάτια έξω με αυτά που θα δούμε, μπας και πιάσουν κάνα κορόιδο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα το σκεπτικο καποιων απο εδω ειναι για γελια αλλα και κλαματα στο τσακιρ κεφι.

Αν ειναι να πουλαμε 980τι στα 300,κατι 780-970 πρεπει να φτιαξουμε και τοπικ χαριζονται η να τις δινουν στα 50 ευρω και ολες οι αλλες απλα πανε για πεταμα η στην συλλογη.

Παντος για να την χαλασω στα ''κορακια'' 980ti κατω απο 400 δεν θα δειτε συντομα και αυτο το σκεπτικο μονο Ελλαδα παιζει δειτε σε φορουμ εξω ποσο πουλανε και ποσο θα τις πουλανε.

Η 1070 δεν θα ειναι πιο γρηγορη απο 980τι θα παιζει στα ιδια και με κοστος 600ευρω+

Συμπερασμα ολοι θα αγοραζουν μεταχ 980τι στα 400ευρω αρα 200ευρω κατω απο απο 1070 και θα κανουν λεζαντα οτι εγω με 200ευρω λιγοτερα εχω ιδια αποδοση με την 1070κοροιδα εσεις που αγορασατε στα 600 1070 και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι ολοι αυτοι που θα τα λενε αυτα θα ειναι αυτοι που κραζανε τις 980τι και τις περιμεναν να τις παρουν μεταχ 250-300ευρω.

 

Τωρα για τις επιδοσεις της 1080 αν ειναι οντως αληθεια αξιζει η μεταβαση αλλα τιμουλα θα παιζει 800+ καλα δεν μιλαμε για pascal titan και ti θα ξεφευγουν σε τιμη και αποδοση αλλα του χρονου θα πρπει οποιος παρει να τις πουλησει και αυτες 200ευρω χαχαχα. αρα να μην παρουμε.

Θελουμε και απο AMD να δουμε νεες καρτες μπας και δουμε εκει τιποτα καλυτερο σε επιδοσεις κοστος συν οτι κρατανε τιμη γιατι η κοκκινη απεδειξε οτι δεν γραφει στα @@ της τους αγοραστες της οπως κανει η nvidia που μειωνει επιδοσεις μεσο οδηγων για να παρουν τις επομενες σειρες.

 

Ακριβως φιλε. Μακαρι να βγω ψευτης αλλα μην περιμενετε την 1070 να ειναι πολυ καλυτερη (ακομα και απλα καλυτερη!!) απο την ti. Και τα specs ξαναλεω ΔΕΝ αντικατοπτριζουν παντα την αληθεια. Να ειστε σιγουροι οτι δε θα χαριζονται 980ti (και ποσο περισσοτερο overclocked) στα επομενα μηνακια!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω στην λίστα για 450 και πάλι πάνω από 350 δεν αξίζει να δώσει κάποιος για 980Ti...

 

Δεν χρειάζομαι δώρο, να 'σαι καλά, δώσε την σε κάποιον που την έχει ανάγκη... :)

Θα περιμενεις πολυ καιρο αλλα επειδη εισαι μεγαλοψυχος και υπαρχει θεος μπορει να κανει θαυμα και να παρεις 980ti στα 200 ευρω με 400 θα παρεις 2 και θα εισαι μια χαρα...αλλα whait μπορεις να παρεις και 1070 οταν πεσουν στα 350μεταχ με το που βγει ο μεγαλος πασκαλ. η ακομα καλυτερα περιμενε να βγει ο volta και τοτε θα την βρεις σε τιμουλα σπεσιαλ

Ειδες λυσεις υπαρχουν!

 

Απο μενα τελος η συζητηση τα ξαναλεμε οταν ερθουν και τιμολογηθουν οι καρτες.

Μακαρι να εχει η 1070 400 ευρω μαξ αλλα nvidia ειναι αυτη οποτε λιγο δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτιμάτε, να εξελίσσονται οι κάρτες με ρυθμούς χελώνας και να έχει η παλιά σας κάρτα resale value ή να έχουμε ξανά σχετικά γρήγορη εξέλιξη και η κάρτα να πωλείται για ψίχουλα; Εγώ προσωπικά προτιμώ το δεύτερο.

 

Στην ουσία αν ήθελες παραπάνω ισχύ το να πας σε enthusiast κάρτα ήταν μονόδρομος καθώς η λιθογραφία είχε σκαλώσει. Αυτό που ζήσαμε τα τελευταία 5 χρόνια ήταν τραγικό. Το καλό είναι πως το επόμενο die shrink φαίνεται να είναι περίπου 3 χρόνια μακρυά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα περιμενεις πολυ καιρο αλλα επειδη εισαι μεγαλοψυχος και υπαρχει θεος μπορει να κανει θαυμα και να παρεις 980ti στα 200 ευρω με 400 θα παρεις 2 και θα εισαι μια χαρα...αλλα whait μπορεις να παρεις και 1070 οταν πεσουν στα 350μεταχ με το που βγει ο μεγαλος πασκαλ. η ακομα καλυτερα περιμενε να βγει ο volta και τοτε θα την βρεις σε τιμουλα σπεσιαλ

Ειδες λυσεις υπαρχουν!

 

Απο μενα τελος η συζητηση τα ξαναλεμε οταν ερθουν και τιμολογηθουν οι καρτες.

Μακαρι να εχει η 1070 400 ευρω μαξ αλλα nvidia ειναι αυτη οποτε λιγο δυσκολο

Ούτε 1 euro δεν δίνω για 980Ti, sorry :(

 

Άσε που μάλλον θα πάω σε 1080 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σκεφτώ το ενδεχόμενο αγοράς κατευθείαν από EVGA αυτή τη φορά, αν δω τίποτα τρελά στις τιμές εδώ στο Ελλάντα(Που σίγουρα στην αρχή θα μας πετάξουν τα μάτια έξω με αυτά που θα δούμε, μπας και πιάσουν κάνα κορόιδο).

Εννοειτε οτι απο εβγα ειναι πιο φθηνα και εχουν και πολυ καλο support απο Ελλαδα αστο δεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 1 euro δεν δίνω για 980Ti, sorry :(

 

Άσε που μάλλον θα πάω σε 1080 :)

Kαλα οκ ηρεμησε μην δινεις μια για ti με το ζορι παντρεια δεν γινεται.

Ασε την 1080 πας για μεγαλο πασκαλ εσυ σκεψου οτι εαν παρεις 1080 οταν βγει μεγαλος πασκαλ θα πρπει να την ξεφτιλισεις στην τιμη για να πας εκει.

 

Λοιπον περα απο την πλακα και τα την 'ειπαμε ο ενας στον αλλο' και καναμε μια τρυπα στο νερο.Το αρμεγμα απο την πρασινη δεν θα αργησει να ερθει οποια και να παρεις οποια και να παρω.

Οποτε καλο ειναι να μην ειμαστε μαλακες και να δουμε λιγο και για amd μερια φετος γιατι πιστευω με dx12 οι καρτες τις θα πανε καλυτερα απο nvidia συν οτι τελευταια ο κοκκινη εχει καλυτερη υποστηριξη και δεν ξεφτιλιζει τιμολογιακα και σε επιδοσεις τις καρτες της.

Εγω προσωπικα θα περιμενω και απο κοκκινο στρατοπεδο να δω φετος fan boy δεν ειμαι αλλα κοιταω την τσεπη μου.

Και το sli το εχω για να το εχω δεν εχω χρονο για παιχνιδια πλεον

^

 

καταλαβα δεν μπορεις να κοιμηθεις.

Δεν πειραζει ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, αυτή τη στιγμή μια 980Ti φεύγει άνετα 450-500 ευρώ. Εάν έρθουν οι 1070 στην Ελλάδα και έχουν 450 ευρώ, τότε ναι, δεν θα αξίζει μια μεταχειρισμένη 980Ti πάνω από 350 ευρώ. Μέχρι να γίνει όμως αυτό, δεν πέφτουν οι τιμές στις αγγελίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προφανώς, review πρώτα και προς τέλη Ιουνίου για αγορά imo...

Πιστευω πως αν ολα οσα λεει η πρασινη περι τεχν.χαρκτ.μια 1080 για αρχη ειναι οτι το καλυτερο και μολις βγει μεγαλο πασκαλ σιγουρα θα πεσουν οι 1080 εστω λιγο και οσοι εχουν παρει μεταχ. θα τις σπρωξουν ωστε να πανε σε τιταν κτλπ οποτε ειναι ευκαιρεια για μεταχ. sli εφοσων και αν φτιαξει επιτελους τους οδηγους της για sli γιατι οι τελευταιοι οδηγοι εχουν θεματα.

Απο την αλλη νεο προιον πιστευω θα στρωσουν κολο και θα το κανουν να πηγαινει τεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, αυτή τη στιγμή μια 980Ti φεύγει άνετα 450-500 ευρώ. Εάν έρθουν οι 1070 στην Ελλάδα και έχουν 450 ευρώ, τότε ναι, δεν θα αξίζει μια μεταχειρισμένη 980Ti πάνω από 350 ευρώ. Μέχρι να γίνει όμως αυτό, δεν πέφτουν οι τιμές στις αγγελίες.

 

Το θέμα είναι ποιος θα αγοράσει 980ti τους επόμενους 2 μήνες με ανακοινωμένες νέες κάρτες; Οι τιμές μπορεί να μην πέσουν, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πουληθούν.

 

Πιστευω πως αν ολα οσα λεει η πρασινη περι τεχν.χαρκτ.μια 1080 για αρχη ειναι οτι το καλυτερο και μολις βγει μεγαλο πασκαλ σιγουρα θα πεσουν οι 1080 εστω λιγο και οσοι εχουν παρει μεταχ. θα τις σπρωξουν ωστε να πανε σε τιταν κτλπ οποτε ειναι ευκαιρεια για μεταχ. sli εφοσων και αν φτιαξει επιτελους τους οδηγους της για sli γιατι οι τελευταιοι οδηγοι εχουν θεματα.

Απο την αλλη νεο προιον πιστευω θα στρωσουν κολο και θα το κανουν να πηγαινει τεζα

 

Αν η Titan Pascal είναι 400mm2 δεν θα αξίζει να αναβαθμίσεις από την 1080. Κάτι μου λέει ότι δεν πρόκειται να ξαναδούμε ξεχειλωμένα die σύντομα λόγω high-cost/ low-yield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...