Προς το περιεχόμενο

Νέα Nvidia GeForce GTX 1080. Ταχύτερη από GTX 980 SLI και από Titan X με τη μισή τιμή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολο το παρακατω σε spoiler διοτι ειμαιστε ηδη way offtopic. Κατι on, οι 'founders edition" , ειναι τελικα οι απλες reference και ειπε να τις τιμολογησει κατιτις παραπανω η nVidia γιατι εχουν σπεσιαλ cooler (το batmobile).

 

 

 

Μεχρι αδερφε να δω DX12 πραγματικο, θα μου επιτρεπεις να αμφιβαλλω για ολες τις καινοτομες λειτουργιες και για τα benchmark δεξια και αριστερα.

Μου μυριζει μπαρουτι με το DX12 . DX12 ακουμε και DX12 βλεπουμε σε μετρημενους μεχρι σημερα τιτλους, ενω τα Windows 10  κυκλοφορουν ηδη 10 μηνες. Εκτος και αν θα το δουμε τοσο σταδιακα το πραμα, ωσπου να φτασουμε 2018 και να ανακοινωθει το DX12.1/13. Επισης σε οσους τιτλους ειδαμε DX12 , καμμια σημαντικη βελτιωση δεν εχει φανει , τουλαχιστον μεχρι τωρα.

 

Γιατι παραθετεις βιντεο του Μαρτιου 2015 απο την ιδια την εταιρεια ως αποδεικτικο για το async compute?

Ολα αυτα τα εχω δει πολυ καιρο τωρα. 

Η AMD που ειναι στο παιχνιδι σημερα;  Που ειναι οι αντιστοιχες καρτες που θα δινουν ξυλο στις nvidia ? 

Μενουμε στις φημες εως τωρα και εγω πρωτος ευχομαι να εχει ασσο στο μανικι. Με συγχωρεις αλλα με το "ζουμι" του async compute ως ασσο, δε περιμενω πολλα πραγματα. Παλι στα ιδια θα ειμαστε και με δυνατες AMD καρτες.  Η μια εστιαζει στα async compute, και η αλλη στο raw power. Αυτο βλεπω 1 χρονο τωρα.

 

Το software (drivers κοινως) ,μια ζωη το μελανο σημειο θα ειναι για τις καρτες παντως. 

 

 

 

 

 

Δεν έχει καλές πληροφορίες το φιλαράκι σου oi polaris κάρτες θα είναι midrange κάρτες γραφικών.

 

 

Please ξαναδιαβασε το μηνυμα που παρεθεσες :) Γιατι επαναλαμβανεις ακριβως αυτο που ειπα :P
 
Επισης benchmark αμφιβολου προελευσεως εχω δει ΑΠΕΙΡΑ. Μη παραθετεις αλλα, enough... Το καταλαβαμε οτι εισαι υπερμαχος της AMD και δε γουσταρεις πρασινη. 
Εγω απο την αλλη ευχομαι και οι 2 να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος και καποιος καλυτερος για να δουμε πραγματικο ανταγωνισμο. Εσυ τον εχεις τελειωσει ηδη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να δούμε τι έχει να προσφέρει η μία και η άλλη εταιρία δεν είναι σωστό κάποιος να αγοράσει κάρτα γραφικών. Γιατί πχ για υψηλή ανάλυση πρέπει να έχει συμβατό monitor, επεξεργαστή i7 overclocked κλπ, η πράσινη εταιρία μπορεί να δείχνει μπροστά αλλά μπορεί και συνολικά να μην είναι μπροστά. 
Η nvidia αναφερει οτι το καινουριο doom τρεχει με 200fps ενω τρεχει με 120-130 σε κλειστή πιστα.. Για ποιο λογο να την πιστεψω πως το προιον της ειναι πολυ μαματο.

 

http://www.geforce.com/whats-new/articles/watch-the-geforce-gtx-1080-run-doom-at-up-200-fps-using-vulkan

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το moto ότι η πράσινη σκοπίμως σαμποτάρει την απόδοση της προηγούμενης γενιάς για να αναγκάσει τους gamers να κάνουν upgrade ακούγεται παρα πολυ. Προσωπικά δεν το εχω διαπιστώσει, αλλά δεν εχω και μεγάλη εμπειρία για το θεμα.

 

Εσεις που προτιματε κάρτες Nvidia και έχουν αλλάξει αρκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να δούμε τι έχει να προσφέρει η μία και η άλλη εταιρία δεν είναι σωστό κάποιος να αγοράσει κάρτα γραφικών. Γιατί πχ για υψηλή ανάλυση πρέπει να έχει συμβατό monitor, επεξεργαστή i7 overclocked κλπ, η πράσινη εταιρία μπορεί να δείχνει μπροστά αλλά μπορεί και συνολικά να μην είναι μπροστά. 

Η nvidia αναφερει οτι το καινουριο doom τρεχει με 200fps ενω τρεχει με 120-130 σε κλειστή πιστα.. Για ποιο λογο να την πιστεψω πως το προιον της ειναι πολυ μαματο.

 

http://www.geforce.com/whats-new/articles/watch-the-geforce-gtx-1080-run-doom-at-up-200-fps-using-vulkan

 

UP TO 200fps. Ταβανι , οχι κολλημενα. Και ολα ultra.Και εγω βλεπω 120-130 και πολλα σημεια με 150-160. Εσυ δε τα βλεπεις;

Σε Ultra 1440p θα ειχαμε 60-70 fps λογικα, και γι'αυτο υποστηριζω οτι αυτη η καρτα θα ειναι για τεζαρισμενο 1440p και οχι 4Κ οπως μερικοι πιστευουν. Αναλογα παντα και το optimization του καθε παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UP TO 200fps. Ταβανι , οχι κολλημενα. Και ολα ultra.Και εγω βλεπω 120-130 και πολλα σημεια με 150-160. Εσυ δε τα βλεπεις;

Σε Ultra 1440p θα ειχαμε 60-70 fps λογικα, και γι'αυτο υποστηριζω οτι αυτη η καρτα θα ειναι για τεζαρισμενο 1440p και οχι 4Κ οπως μερικοι πιστευουν. Αναλογα παντα και το optimization του καθε παιχνιδιου.

 

Το point δεν ειναι τα 10-20fps παραπανω απο οσα λεω αλλα το οτι η ιδια εταιρια λεει πως τρεχει 200fps ενω αυτο το νουμερο ειναι το μαξ σε σημείο που δεν έχει τίποτα (βλέποντας το πάτωμα) η στο πέρασμα 1:28 στο βίντεο.

Θα ηταν ποιο ειλικρινες να ελεγε τον μέσο ορο πχ 150fps... Περιμένετε το επισημο benchmark final build.

Παντος το λεει ξεκαθαρα και στο site το οτι προκαιται για max fps.

 

"Watch The GeForce GTX 1080 Run Doom At Up 200 FPS Using Vulkan"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω αδερφε :)  Οτι ειναι ΜΑΧ. Και νταξει , και εγω στo AC Syndicate οταν κοιταω τον ουρανο στο loading screen εχω 115 fps με την 770 :P

 

Μολις ειδα αυτο το γραφημα και δε ξερω κατα ποσο ευσταθει. (επισημο site ειναι , λογικα ευσταθει).

 

http://www.ashesofthesingularity.com/metaverse#/ladders/benchmark/overall/Crazy_1440p?viewType=myself&filters=%7B%22api%22:%22DirectX%2012%22,%22gameVersion%22:%221.10.19388.0%22%7D

 

Συμπερασματα δικά σας. Ισως να εχει δικιο για το Dx12 ο φιλος παραπανω ,και μενει να φανει αλλα αργει η AMD πολυ ... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

 

*Το αλμα απο μια σκετη 980 παντως ειναι θεαματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4Κ θελουμε ακομα κανα χρονο ισως λεω ισως η 1080ti-titan pascal καποιους τίτλους να μπορουν να τους τρέξουν με 60 καρφωμένα αλλα τους πιο απαιτητικούς δεν...

Με sli 1080 πιστεύω το έχουμε το 4k τα φράγκα δεν έχουμε ομως!

Παντος το ιδιο στορυ καθε φορα και απο την μια και απο την αλλη εταιρεία.

Η nvidia άρμεγμα κανονικα μέχρι κόκκαλο και απο την αλλη να λεμε αντε να βγαλει η amd καμια καλη για να ριξει η nvidia τις τιμες της.

Το αποτελεσμα καθαρα @@ καθε φορά τα ιδια η nvidia μονοπώλιο σε απόδοση-τιμες και απο πίσω η amd να υπόσχεται επιδόσεις με νεους οδηγους και κοντρα στο τοπ κομματι της πρασινης και να πουλαει οσο πουλαει σε εμας που τα πιστεύουμε.

Δεν θα αλλαξει το στορυ νομιζω.

Συνομωσια μεταξυ nvida-amd? δεν ξερω! Αυτο που ξερω ειναι οτι εμεις χανουμε εκείνοι κερδιζουν.

Συν οτι οι τουμπανες καρτες πανε στραφεί γιατί λιγα τα παιχνιδια τα καλογραμμένα για pc ωστε να αποδοσουν οι καρτες.

Τα περι dx12 και mantle τα ακουω βερεσέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@αζαζιλ , ασε τωρα που δεν εχεις τα λεφτα (σε θυμαμαι απο το διπλανο forum, το καλοκαιρι με 1080sli θα εισαι :P ).

 

Περα απο την πλακα (χαβαλε κανω να ξερεις ;) ) , βλεπω οτι το εργο ειναι το ιδιο και εγω, απλως το διαφαινομενο αλμα της nvidia ειναι λες και θελει να τελειωσει την AMD...Η οποια καθυστερει χαρακτηριστικα στο λανσαρισμα αντιστοιχων καρτων. 

Οι μεν πρασινοι εστιαζουν στην ωμη δυναμη των καρτων , και δε κανουν καν λογο για async compute και αλλα μπιμπιλικια ( μονο για vulkan api διαβασα ) , και οι δε εστιαζουν στην πολυ καλυτερη dx12 υποστηριξη,async compute και βελτιωμενους drivers . 

Μενει να δουμε αν θα παρακολουθησουμε μια επαναληψη ή οχι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα εισαι ωραιος ρε δωσε με κανονικα.

:P

Οχι φιλε φετος μαλλον θα παω μια και καλη στο μεγαλο pascal και μια καρτα τέλος το sli.

Βεβαια για να παω σε πρασινη φετος θα περιμενω αρκετα μεχρι να δω οδηγους κανα παιχνιδι της προκοπης ωστε να με πέσει η πρασινη να τις τα σκασω.

Τωρα εαν η amd βγαλει κατι σωστο η μπορεσει με fury x κτλπ με dx12 να φτασει σε αποδοση την πρασινη γιατι οχι να μην κανω cf fury.

Μεχρι τοτε μενω με sli 980ti δεν εχω παράπονο οι καρτουλες μου παίζουν σταθερα 1550 πυρηνα τα παιχνιδια η μια παει βεβαια 1570 σταθερά αλλα anyway ειμαι μια χαρα.

Αλλα χωρις να θελω να φανω απαισιόδοξος πάλι επανάληψη θα έχουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχα εισαι ωραιος ρε δωσε με κανονικα.

:P

Οχι φιλε φετος μαλλον θα παω μια και καλη στο μεγαλο pascal και μια καρτα τέλος το sli.

Βεβαια για να παω σε πρασινη φετος θα περιμενω αρκετα μεχρι να δω οδηγους κανα παιχνιδι της προκοπης ωστε να με πέσει η πρασινη να τις τα σκασω.

Τωρα εαν η amd βγαλει κατι σωστο η μπορεσει με fury x κτλπ με dx12 να φτασει σε αποδοση την πρασινη γιατι οχι να μην κανω cf fury.

Μεχρι τοτε μενω με sli 980ti δεν εχω παράπονο οι καρτουλες μου παίζουν σταθερα 1550 πυρηνα τα παιχνιδια η μια παει βεβαια 1570 σταθερά αλλα anyway ειμαι μια χαρα.

Αλλα χωρις να θελω να φανω απαισιόδοξος πάλι επανάληψη θα έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική κάποιων που θέλουν να αγοράσουν τις νέες nvidia κάρτες με το που βγούν και ας έχουν κάρτες του στύλ" 970 και 980", πραγματικά με ξεπερνάει. Είναι τόσο δύσκολο να περιμένετε να βγούν και οι  Radeon R9 490 και 490X;; Μπορεί να είναι καλύτερες αγορές. Μη φοβάστε δεν πρόκειται να υπάρξει έλλεψη στην αγορά των 1080 και 1070...   :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική κάποιων που θέλουν να αγοράσουν τις νέες nvidia κάρτες με το που βγούν και ας έχουν κάρτες του στύλ" 970 και 980", πραγματικά με ξεπερνάει. Είναι τόσο δύσκολο να περιμένετε να βγούν και οι Radeon R9 490 και 490X;; Μπορεί να είναι καλύτερες αγορές. Μη φοβάστε δεν πρόκειται να υπάρξει έλλεψη στην αγορά των 1080 και 1070... :wacko:

Εχει πει η ιδια AMD οτι αυτες που αναφερεις, θα ειναι η μεν 490 σε επιπεδα 390Χ, και η δε 490Χ το κατι περισσοτερο, οποτε με αυτα που εχουμε εως τωρα, δεν υπαρχει περιπτωση να κοντραρουν αυτες οι καρτες τις νεες nvidia, αλλα να δωσουν εμφαση στο πιο "budget " κομματι. Τωρα βεβαια καποιοι αλλοι υποστηριζουν οτι το polaris 10 θα ειναι κοντα σε 980ti. Δηλαδη να κοντραρει την 1070 στα ισια (με την 490 να ειναι lower budget καρτα και τις 480-480Χ να ειναι entry level). 

Μενει να περιμενουμε λιγο καιρο ακομη , διοτι ολα ειναι φημες,εικασιες και τα σχετικα. Σε 10 μερες θα γινουν τα πρωτα review της πρασινης 1080, καθως θα δωσουν λιγο νωριτερα τις καρτες για review. Της 1070 ισως λιγο καιρο μετα.

Υπομονη :) 

Ειμαι και 2 γενιες πισω, οποτε με "παιρνει" να παω στην pascal. Αν ειχα 970 και οχι 770 , δε θα το σκεφτομουν καν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική κάποιων που θέλουν να αγοράσουν τις νέες nvidia κάρτες με το που βγούν και ας έχουν κάρτες του στύλ" 970 και 980", πραγματικά με ξεπερνάει. Είναι τόσο δύσκολο να περιμένετε να βγούν και οι  Radeon R9 490 και 490X;; Μπορεί να είναι καλύτερες αγορές. Μη φοβάστε δεν πρόκειται να υπάρξει έλλεψη στην αγορά των 1080 και 1070...   :wacko:

Το γεγονος δηλαδη οτι καποιοι κοιτανε για nvidia καρτες επειδη εχουν gsync monitor ουτε καν δηλαδη σου περασε απο το μυαλο εεε????:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...