Προς το περιεχόμενο

Νέα Nvidia GeForce GTX 1080. Ταχύτερη από GTX 980 SLI και από Titan X με τη μισή τιμή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονος δηλαδη οτι καποιοι κοιτανε για nvidia καρτες επειδη εχουν gsync monitor ουτε καν δηλαδη σου περασε απο το μυαλο εεε???? :P

 

 

 

Δεν έχει σχέση αυτό. Δηλαδή τόσο ανεπαρκείς θα είναι οι 970 και 980;; Αλλά ξέχασα υπάρχουν κάποιοι που έχουν 4Κ οθόνη... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, οι εξείς 5 (G-Sync+4K αθροιστικά)...

 

Στο σύνολο, 1/10.000? Ακόμα λιγότεροι πιθανότατα.

 

Όσο για επιδόσεις 490(Χ) σε σχέση με 390(Χ)...μη σκάσει καμμιά "στραβή" με το όλο DX12 concept (καλή ώρα όπως φαίνεται στα 2-3 μόνο που κυκλοφορούν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πει η ιδια AMD οτι αυτες που αναφερεις, θα ειναι η μεν 490 σε επιπεδα 390Χ, και η δε 490Χ το κατι περισσοτερο, οποτε με αυτα που εχουμε εως τωρα, δεν υπαρχει περιπτωση να κοντραρουν αυτες οι καρτες τις νεες nvidia, αλλα να δωσουν εμφαση στο πιο "budget " κομματι. Τωρα βεβαια καποιοι αλλοι υποστηριζουν οτι το polaris 10 θα ειναι κοντα σε 980ti. Δηλαδη να κοντραρει την 1070 στα ισια (με την 490 να ειναι lower budget καρτα και τις 480-480Χ να ειναι entry level). 

Μενει να περιμενουμε λιγο καιρο ακομη , διοτι ολα ειναι φημες,εικασιες και τα σχετικα. Σε 10 μερες θα γινουν τα πρωτα review της πρασινης 1080, καθως θα δωσουν λιγο νωριτερα τις καρτες για review. Της 1070 ισως λιγο καιρο μετα.

Υπομονη :)

Ειμαι και 2 γενιες πισω, οποτε με "παιρνει" να παω στην pascal. Αν ειχα 970 και οχι 770 , δε θα το σκεφτομουν καν :)

 

 

Δεν το έχω διαβάσει και μου κάνει εντύπωση. Αν το έχει πεί θα είναι σαν να παραδέχεται οτι έχασε την μάχη... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω διαβάσει και μου κάνει εντύπωση. Αν το έχει πεί θα είναι σαν να παραδέχεται οτι έχασε την μάχη... :fear:

Και εγω απο αναφορες μελων το αναπαραγω , δε ξερω που ακριβως το ειπε και το ψαχνω right now, αλλα δεν θεωρω χαμενη τη μαχη ακομη. Το να εστιασει στο entry level κομματι δεν ειναι απαραιτητα κακο. Για αρχη δηλαδη. Μετα ισως πεταξει το δυνατο της χαρτι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση αυτό. Δηλαδή τόσο ανεπαρκείς θα είναι οι 970 και 980;; Αλλά ξέχασα υπάρχουν κάποιοι που έχουν 4Κ οθόνη... :blink:

Για 1440p monitors ναι οι 970 και 980 ειναι ανεπαρκεις κατι που θα επρεπε να γνωριζες αν και με αυτα που γραφεις αλλα καταλαβαινει ο κοσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω απο αναφορες μελων το αναπαραγω , δε ξερω που ακριβως το ειπε και το ψαχνω right now, αλλα δεν θεωρω χαμενη τη μαχη ακομη. Το να εστιασει στο entry level κομματι δεν ειναι απαραιτητα κακο. Για αρχη δηλαδη. Μετα ισως πεταξει το δυνατο της χαρτι ;)

 

 

 

Που μάλλον σημαίνει Fury 2 και FuryX 2 ή κάτι τέτοιο.

Για 1440p monitors ναι οι 970 και 980 ειναι ανεπαρκεις κατι που θα επρεπε να γνωριζες αν και με αυτα που γραφεις αλλα καταλαβαινει ο κοσμος...

 

 

 

 

Α) οι πιο πολλοί έχουν 1080p οθόνες. Β) Το αν θα αγοράσει κάποιος 1440p οθόνη και μετά να περιμένει να παίζει όλα τα games maxed out με 970 είναι δικό του πρόβλημα. Είναι σαν να αγοράσω εγώ 4Κ οθόνη και να θέλω να παίζω τα games με ανεκτά καρέ με την 280X. Γ) Φυσικά και αρκούν οι 970 και 980 για 1440p. Εδώ εγώ με την 280X και παίζω σχεδόν όλα τα games maxed out σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α) οι πιο πολλοί έχουν 1080p οθόνες. Β) Το αν θα αγοράσει κάποιος 1440p οθόνη και μετά να περιμένει να παίζει όλα τα games maxed out με 970 είναι δικό του πρόβλημα. Είναι σαν να αγοράσω εγώ 4Κ οθόνη και να θέλω να παίζω τα games με ανεκτά καρέ με την 280X. Γ) Φυσικά και αρκούν οι 970 και 980 για 1440p. Εδώ εγώ με την 280X και παίζω σχεδόν όλα τα games maxed out σε 1080p.

Συνεχιζεις να εκφερεις γνωμη για πραγματα που δεν γνωριζεις και γινεσαι και ρεζιλι. Ανεφερες λοιπον γιατι καποιος να αναβαθμισει απο 970 και 980(χωρις να αναφερεις πχ αναλυση ή gsync)και σου εχω απαντησει ηδη.

 

Αν δηλαδη καποιος ειχε 1080p monitor και 970 και πηγε σε 1440p αυτος δεν μετραει???Η αυτος που αγορασε εξ αρχης την 980 η οποια μονο για 1440p δεν εκανε παρολο τα χρηματα που ζηταγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζεις να εκφερεις γνωμη για πραγματα που δεν γνωριζεις και γινεσαι και ρεζιλι. Ανεφερες λοιπον γιατι καποιος να αναβαθμισει απο 970 και 980(χωρις να αναφερεις πχ αναλυση ή gsync)και σου εχω απαντησει ηδη.

 

Αν δηλαδη καποιος ειχε 1080p monitor και 970 και πηγε σε 1440p αυτος δεν μετραει???Η αυτος που αγορασε εξ αρχης την 980 η οποια μονο για 1440p δεν εκανε παρολο τα χρηματα που ζηταγε...

 

 

 

Αν κάποιος έχει πολλά χρήματα και θέλει να τα ξοδέψει; Και αν κάποιος θέλει να έχει πλήρη συμβατότητα με το DX12; Και αν...Και αν...Και αν... Μιλάς σοβαρά τώρα; Εγώ αναφέρομαι στο ΜΟ όρο χρηστών και όχι σε ειδικές περιπτώσεις. Ναι δεν έχω ίδεα για τέτοια πράγματα εγώ που έχω σπουδάσει το αντικέιμενο και ασχολούμαι με την τεχνολογία απο το 1999 και έχεις εσύ, άλλος ένας "ειδήμων" του ινσόμνια. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει πολλά χρήματα και θέλει να τα ξοδέψει; Και αν κάποιος θέλει να έχει πλήρη συμβατότητα με το DX12; Και αν...Και αν...Και αν... Μιλάς σοβαρά τώρα; Εγώ αναφέρομαι στο ΜΟ όρο χρηστών και όχι σε ειδικές περιπτώσεις. Ναι δεν έχω ίδεα για τέτοια πράγματα εγώ που έχω σπουδάσει το αντικέιμενο και ασχολούμαι με την τεχνολογία απο το 1999 και έχεις εσύ, άλλος ένας "ειδήμων" του ινσόμνια. :-D

Γιατι ως γνωστον πρεπει να εχεις σπουδασει game development(αν αυτο εννοεις με το παραπανω ελπιζω)και να ασχολεισαι με την τεχνολογια για να γνωριζεις τι απαιτησεις εχουν τα παιχνιδια και σε τι αναλυσεις.....Απλα οτι να ναι. :rolleyes:  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ως γνωστον πρεπει να εχεις σπουδασει game development(αν αυτο εννοεις με το παραπανω ελπιζω)και να ασχολεισαι με την τεχνολογια για να γνωριζεις τι απαιτησεις εχουν τα παιχνιδια και σε τι αναλυσεις.....Απλα οτι να ναι. :rolleyes:  :rolleyes:

 

 

 

Συ είπας. Συγνώμη εγώ με την Πληροφορική ασχολούμαι. Δεν τα ξέρω αυτά. Αν μπορείς κάνε μου κάνα μάθημα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συ είπας. Συγνώμη εγώ με την Πληροφορική ασχολούμαι. Δεν τα ξέρω αυτά. Αν μπορείς κάνε μου κάνα μάθημα. :D

Το θεμα αφορα καρτες γραφικων στις οποιες μαντεψε οι περισσοτεροι για ποιο λογο ενδιαφερονται.Ναι καλα το μαντεψες για παιχνιδια.

Αλλως εγραψε τα περι ''εχω σπουδασει το αντικειμενο'' κλπ. 

 

Τελος παντως(μιας και βγηκαμε αρκετα off)οι νεες καρτες προοριζονται κυριως

η μεν 1080 καθαρα για 1440p ultra αλλα και 4k με καποιες παραχωρησεις κλασσικα

η δε 1070 για 1440p και 1080p σε σημερινους τιτλους σε ολα full και σε επομενους τιτλους σε 1080p σε full και σε 1440p με παραχωρησεις.

 

Σιγουρη αναβαθμιση για κατοχους gsync monitor,ακομα και για κατοχους Sli λογω Windows Store αλλα και σιγουρη αναβαθμιση για υψηλοτερες αναλυσεις απο 1440p και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα ερωτηση. Ποσο μπουκαλι θα τρωω αν μεινω με το setup που εχω τωρα και παρω μια 1080 πχ ; Ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να βαλω εναν 4690Κ/4790Κ στην περιπτωση μιας 1080; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα ερωτηση. Ποσο μπουκαλι θα τρωω αν μεινω με το setup που εχω τωρα και παρω μια 1080 πχ ; Ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να βαλω εναν 4690Κ/4790Κ στην περιπτωση μιας 1080; 

Με ποια ακριβως λογικη θα εχεις μπουκαλι στον i5 4590 και οχι στον 4690κ????Λογω oc????Απλα αστειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα ερωτηση. Ποσο μπουκαλι θα τρωω αν μεινω με το setup που εχω τωρα και παρω μια 1080 πχ ; Ποσο επιτακτικη αναγκη ειναι να βαλω εναν 4690Κ/4790Κ στην περιπτωση μιας 1080; 

 

 

 

Δεν θα έχεις bottleneck. Αν βάλεις 4790k άντε να κερδίσεις 2-3 καρέ. Άσε που θα βγούν και DX12 τίτλοι που θα απαιτούν λιγότερη επεξεργαστική ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι παιδια. :) Ναι , το turbo του 4590 ειναι 3.7Ghz. Ειχα σκοπο τον 4690Κ πχ στα 4.5. Ενταξει , ολο και κατι θα κοβεται, αλλα αν το Dx12 κανει τη δουλεια που υποσχεται, το σωτηριο ετος 2018 θα αλλαξω και mobo/cpu/ram :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...