Προς το περιεχόμενο

SanDisk SSD Plus (MLC)


talos_2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασε από τα χέρια μου ένας SSD Plus 120GB με κωδικό προϊόντος SDSSDA-120G-G27 προς αντικατάσταση κι άλλου χαλασμένου σκληρού δίσκου ενός παλιού laptop, οπότε έτρεξα μερικά benchmarks, κυρίως για σύγκριση προς τον LiteOn MU3 PH6 που μέτρησα προσφάτως.
Όλες οι ρυθμίσεις του υπολογιστή είναι στα default, πλην της ενεργοποίησης του Turn off Windows write-cache buffer flushing, φυσικά.
(Ryzen 1600, Gigabyte AB350N-Gaming WiFi, Win10 x64, προφίλ ενέργειας Balanced)

Anvil's
2HweR.png

AS SSD 1GB
2HweN.png

ATTO
2HweP.jpg

Crystal DiskMark
2HweQ.jpg

 

Είναι λίγο ντροπή οι επιδόσεις του στην εγγραφή να πέφτουν σε επίπεδα σκληρού δίσκου. Δεν θα έπρεπε να λέγεται SSD.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Πέρασε από τα χέρια μου ένας SSD Plus 120GB με κωδικό προϊόντος SDSSDA-120G-G27 προς αντικατάσταση κι άλλου χαλασμένου σκληρού δίσκου ενός παλιού laptop, οπότε έτρεξα μερικά benchmarks, κυρίως για σύγκριση προς τον LiteOn MU3 PH6 που μέτρησα προσφάτως.
Όλες οι ρυθμίσεις του υπολογιστή είναι στα default, πλην της ενεργοποίησης του Turn off Windows write-cache buffer flushing, φυσικά.
(Ryzen 1600, Gigabyte AB350N-Gaming WiFi, Win10 x64, προφίλ ενέργειας Balanced)

Είναι λίγο ντροπή οι επιδόσεις του στην εγγραφή να πέφτουν σε επίπεδα σκληρού δίσκου. Δεν θα έπρεπε να λέγεται SSD.

Τα νούμερα στο as-ssd ειναι πολύ χαμηλά. Ενεργοποιήσε το Turn off Windows write-cache buffer flushing , κάνε ρεσταρτ και ξανατρέξτο.

Γενικα παντως παλιος controller ειναι χωρις dram οποτε μην περιμένεις τρελά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός εδώ όμως δεν πρέπει να έχει MLC μνήμες. Κακώς μπήκε σε αυτό το (αρχαίο) thread.  Θα έπρεπε να ξεκινήσει καινούριο.

 

16 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Όλες οι ρυθμίσεις του υπολογιστή είναι στα default, πλην της ενεργοποίησης του Turn off Windows write-cache buffer flushing, φυσικά.

Επειδή η φράση είναι λίγο ασαφής, τελικά έχεις ενεργοποιήσει τη δυνατότητα προσωρινής αποθήκευσης εγγραφής ή όχι; Εάν όχι, τότε αυτό φταίει για τη χαμηλή ταχύτητα στο write.

Επεξ/σία από fujitsuA530
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2018 στις 7:37 ΜΜ, Fotia είπε

Μήπως έχει πρόβλημα ο δίσκος .

Καλά θα ήταν. Και αυτός και ο παλιός τα ίδια χάλια έχουν από ταχύτητα. Και στα review το λένε.

 

Στις 16/6/2018 στις 1:42 ΠΜ, EddieObscurant είπε

Τα νούμερα στο as-ssd ειναι πολύ χαμηλά. Ενεργοποιήσε το Turn off Windows write-cache buffer flushing , κάνε ρεσταρτ και ξανατρέξτο.

Γενικα παντως παλιος controller ειναι χωρις dram οποτε μην περιμένεις τρελά πράγματα.

Όπως γράφω, το έχω κάνει.

 

Στις 16/6/2018 στις 11:58 ΠΜ, fujitsuA530 είπε

Αυτός εδώ όμως δεν πρέπει να έχει MLC μνήμες. Κακώς μπήκε σε αυτό το (αρχαίο) thread.  Θα έπρεπε να ξεκινήσει καινούριο.

Επειδή η φράση είναι λίγο ασαφής, τελικά έχεις ενεργοποιήσει τη δυνατότητα προσωρινής αποθήκευσης εγγραφής ή όχι; Εάν όχι, τότε αυτό φταίει για τη χαμηλή ταχύτητα στο write.

Δεν γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει σε TLC. Πιθανώς ναι, αλλά μάλλον υποθέτουμε. Επίσης, το θέμα αφορά τους SSD Plus. Αν μάθουμε κάτι σίγουρα για τις μνήμες, μπορεί αν φύγει η παρένθεση.
Η προσωρινή αποθήκευση εγγραφών είναι ενεργή στα Windows από default και είναι διαφορετική ρύθμιση από την Turn off Windows write-cache buffer flushing που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Η προσωρινή αποθήκευση εγγραφών είναι ενεργή στα Windows από default και είναι διαφορετική ρύθμιση από την Turn off Windows write-cache buffer flushing που ανέφερα.

ΟΚ. Εγώ φταίω που μπέρδεψα δύο διαφορετικά πράγματα. Τώρα όμως έχω την απορία σε τι εξυπηρετεί αυτή η ρύθμιση. Επιπλέον: αυτό το buffer που εκκαθαρίζεται τι ακριβώς είναι; Ένα τμήμα της nand ή η dram του ίδιου του δίσκου ή η ram του συστήματος; Η ερώτηση είναι ακαδημαϊκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι έχουμε μπερδευτεί κάποια στιγμή με αυτές τις 2 ρυθμίσεις :)


Όταν δίνεται ένα κομματάκι δεδομένων προς εγγραφή, αντί να πηγαίνει κατευθείαν στον δίσκο ή στις flash, δίνεται σε μια προσωρινή μνήμη επάνω στην συσκευή. Η γνωστή από τους σκληρούς δίσκους ως μνήμη cache, είναι ένα τσιπάκι ram. Στους SSD, αυτή η μνήμη μπορεί ακόμη να είναι μέσα στον επεξεργαστή του drive (π.χ. στους επεξεργαστές για SSD από την Toshiba) δίχως να φαίνεται, αλλά μπορεί να χρησιμοποιείται και η μνήμη του συστήματος (τεχνολογία Host Memory Buffer (HMB)).
Το drive (μονάδα δίσκου ή flash) αποφασίζει πότε θα γράψει τα δεδομένα που μαζεύτηκαν σε αυτή την μνήμη. Αυτό γίνεται αναλόγως πως είναι προγραμματισμένο από τον κατασκευαστή του στο κομμάτι λογισμικού που έχει πάνω της η συσκευή, το λεγόμενο firmware.
Με αυτή την ρύθμιση των Windows, το drive παίρνει μαζί με τα δεδομένα και την εντολή να τα γράψει αμέσως, δίχως καθυστέρηση. Αλλά προτιμούμε να του πούμε να αφήσει την συσκευή να λειτουργεί όπως αυτή θέλει, σύμφωνα με το πως την έχει προγραμματίσει ο κατασκευαστής της.

Ποιό είναι όμως το πλεονέκτημα; Το εξηγώ στους φίλους μου με ένα παράδειγμα. Τους δίνω εγώ στα χέρια τους (κεφαλές) μερικά αντικείμενα (δεδομένα) ένα-ένα για να τα αφήσουν στο τραπέζι (δίσκος).
Όταν τους τα δίνω αργά, μένουν με το χέρι ανοικτό περιμένοντας εμένα. Όταν τους δίνω γρήγορα, δεν προλαβαίνουν και περιμένω εγώ. Υπάρχει ένα ζήτημα συγχρονισμού όταν πρέπει να τα περάσουμε από χέρι σε χέρι, το οποίο δημιουργεί καθυστερήσεις.
Όταν τα αφήνω ανάμεσά μας (μνήμη cache), μπορούν να τα πάρουν όποτε θέλουν/προλαβαίνουν, ένα-ένα ή πολλά, με όλη την ταχύτητά τους, δίχως να με περιμένουν. Αντίστοιχα οφέλη υπάρχουν και για εμένα που δίνω τα αντικείμενα/δεδομένα. Δεν υπάρχουν πια καθυστερήσεις συγχρονισμού και λειτουργούμε και οι δύο σε πλήρη ταχύτητα.

Ελπίζω ότι το παράδειγμα είναι απλό και παρουσιάζει ικανοποιητικά το νόημα της λειτουργίας, δίχως να μπερδεύει.

Επεξ/σία από talos_2002
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υπάρχει περίπτωση να τα ξαναμπέρδεψα. Η εικόνα που δίνεις περιγράφει, νομίζω, την πρώτη επιλογή, την ενεργοποίηση της προσωρινής αποθήκευσης εγγραφής (δηλαδή: στα χέρια των εργατών σου). Η δεύτερη επιλογή, δηλ. κενό το κουτάκι της απενεργοποίησης της εκκαθάρισης του buffer, θα ισοδυναμούσε με την επιβεβαίωση ότι πράγματι οι εργάτες ακούμπησαν τα αντικείμενα στο τραπέζι, πράγμα που συνεπάγεται μια καθυστέρηση. Η προειδοποίηση όμως είναι σαφής: αν κοπεί ξαφνικά το ρεύμα και τα δεδομένα είναι στο buffer, τότε το λειτουργικό θα νομίζει πιθανόν ότι η εγγραφή έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς. Αξίζει το ρίσκο; Πάλι ακαδημαϊκά ρωτάω και σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη ρύθμιση ενεργοποιεί τον ενδιάμεσο χώρο, ώστε να μην δίνεται «στα χέρια» και να επιταχύνεται η διαδικασία.
Η δεύτερη απενεργοποιεί την υποχρέωση για άμεση εγγραφή των δεδομένων που τοποθετήθηκαν στον ενδιάμεσο χώρο.
Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται αποστολή επιβεβαίωσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...