Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου του Android παγκοσμίως έναντι του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι μοιράζονται, δε σημαίνει ότι πρέπει να συγκρίνουμε τα σύνολα από τις δύο πλατφόρμες. Αυτό δεν οδηγεί σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα. 

 

Έχει μια καλή λίστα η Wikipedia. Την έβαλε πριν ο randomcat, ούτε εγώ την είχα δει. Που φυσικά και πάλι, θα καταλάβεις "στο περίπου" την αγορά. Best-selling smartphone είναι το iPhone 6. Επόμενο είναι το Galaxy S4. Στη λίστα κυριαρχούν τα iPhone και τα Galaxy (με λιγότερα όμως units). Οι άλλοι κατασκευαστές από μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι μοιράζονται, δε σημαίνει ότι πρέπει να συγκρίνουμε τα σύνολα από τις δύο πλατφόρμες. Αυτό δεν οδηγεί σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα. 

 

Έχει μια καλή λίστα η Wikipedia. Την έβαλε πριν ο randomcat, ούτε εγώ την είχα δει. Που φυσικά και πάλι, θα καταλάβεις "στο περίπου" την αγορά. Best-selling smartphone είναι το iPhone 6. Επόμενο είναι το Galaxy S4. Στη λίστα κυριαρχούν τα iPhone και τα Galaxy (με λιγότερα όμως units). Οι άλλοι κατασκευαστές από μακριά...

 

100εκ λέει το 6 και το 6 plus. Για δύο συσκευές. Το S4 είναι μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPhone 6 πούλησε 7 φορές παραπάνω από το iPhone 6 Plus. Google it. Οπότε ακόμα κι αν βγάλεις τα περίπου ~12,5 μύρια συσκευών που αντιστοιχούν σ' αυτό το κομμάτι, παραμένει το δημοφιλέστερο smartphone.

 

Και ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτό, και είναι #2 κι όχι #1, αλλάζει τι ακριβώς; Μήπως δεν είναι αρκετά δημοφιλές;

 

Το μεγαλύτερο μέρος των Android ναυαρχίδων σ' αυτό το price range είναι εκτός παιχνιδιού. Μόνο η σειρά Galaxy S στέκεται. Ή μάλλον στεκόταν, γιατί μετά το Galaxy S4 άρχισαν να πέφτουν κι αυτές... 

 

Το ερώτημα που θέτω για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει, είναι: στα >700€, ο οποιοσδήποτε καταναλωτής, είναι πιθανότερο να επιλέξει iPhone 6S, ή κάποια άλλη (όποια θες εσύ - μία όμως) Android πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα που γράφονται τρίχες.

Και τα δυο λειτουργικά ειναι πλήρη για αυτό που θέλουν να προσφέρουν .

 

Οσο υπαρχουν φτηνά android που μπορουν να τα πάρουν άνθρωποι περιορισμένης οικονομικής επιφάνειας ,θα αυξανονται συνεχώς τα ποσοστά του android έναντι του ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος σου είπε οτι κάθε IT σε μια εταιρεια,θέλει να συνδέει το κινητό του ο κάθε υπάλληλος με υπολογιστή?

ΥΓ. Αν το Android ήταν μόνο σε nexus αυτό το θέμα με τα ποσοστά δεν θα υπήρχε.Και εγώ μπορώ να πω , να γίνει η σύγκριση μεριδίου nexus vs iPhone και όλα τα αλλά τα ακούω βερεσέ , αλλά προφανώς θα πρέπει κάποιοι να δικαιολογήσουν το μίσος τους για την Apple.

Εαν αυτό πιστεύεις ότι σημαίνει το δαγκωμένο μήλο για σένα ,τότε χαίρομαι που πιστεύεις ότι αυτοαναιρούμαι.....

ΥΓ. Το έκανα τώρα για να "γουστάρουμε" ,γιατί μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Δηλαδή συγνώμη τώρα, αλλά όταν λέμε επαγγελματική χρήση, εννοούμε μόνο IT και εταιρικά τηλέφωνα, τα οποία αν δεν κάνω λάθος τα δίνουν οι εταιρίες στους εργαζόμενους; Και εγώ έχω το τηλέφωνο για επαγγελματική χρήση και χρειάζομαι εύκολη συνδεσιμότητα με τα πάντα.

 

Στο πρώτο μέρος του σχολίου μάλλον δεν επιασες το νόημα. Φέρνω ως παράδειγμα μία προσωπική μου επιλογή για να τονίσω ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί με 200-300 ευρώ να κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω. Με 700 δε, μπορεί να κάνει τη δουλειά του το ίδιο καλά (ίσως όχι στα παιχνίδια βέβαια, αλλά σε άλλες περιπτώσεις ακόμα καλύτερα) για 5-6 χρόνια, χωρίς κιόλας να πολυνοιαζεται αν θα του σπάσει, χαλάσει ή αν θα την μοσχοπουλήσει μετά.

 

ΥΓ. Κανένα μίσος για την Apple. Ή διαφωνία μου δεν είναι με την εταιρία και τις πολιτικές της, αλλά με κάποιους που δε μπορούν να κατανοήσουν απλά πράγματα και προσπαθούν να επιβάλλουν κάτι ως καλύτερο, επειδή στην πλάτη έχει ένα συγκεκριμένο brand, όπως και να ονομάζεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το (πολύ) μεγάλο λάθος  της Apple ήταν ότι άφησε χώρο στον σημαντικότατο χώρο της μεσαίας κατηγορίας , και τον πήρε όλο το Android.

Η Μs από την άλλη κάτι είχε καταλάβει για  το midrange , αλλά με τις παλινωδίες της και τα τεράστια λάθη της (αμφιβάλλω αν εταιρεία έχει κάνει τόσα πολλά μαζεμένα λάθη) τα κάνε ......bachalos , και έχασε το τραίνο .

Άντε να ξαναπούμε άλλη μια φορά τα ίδια , η αγορά  έχει πιάσει ταβάνι , και απλά οι παίκτες αλλαζουν ποσοστά μεταξύ τους .Όσο γρηγορότερα το καταλάβουν οι αντίπαλοι του Android τόσο ΄καλύτερα για μας . Το μέλλον είναι στη .....μέση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συγνώμη τώρα, αλλά όταν λέμε επαγγελματική χρήση, εννοούμε μόνο IT και εταιρικά τηλέφωνα, τα οποία αν δεν κάνω λάθος τα δίνουν οι εταιρίες στους εργαζόμενους; Και εγώ έχω το τηλέφωνο για επαγγελματική χρήση και χρειάζομαι εύκολη συνδεσιμότητα με τα πάντα.

Στο πρώτο μέρος του σχολίου μάλλον δεν επιασες το νόημα. Φέρνω ως παράδειγμα μία προσωπική μου επιλογή για να τονίσω ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί με 200-300 ευρώ να κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω. Με 700 δε, μπορεί να κάνει τη δουλειά του το ίδιο καλά (ίσως όχι στα παιχνίδια βέβαια, αλλά σε άλλες περιπτώσεις ακόμα καλύτερα) για 5-6 χρόνια, χωρίς κιόλας να πολυνοιαζεται αν θα του σπάσει, χαλάσει ή αν θα την μοσχοπουλήσει μετά.

ΥΓ. Κανένα μίσος για την Apple. Ή διαφωνία μου δεν είναι με την εταιρία και τις πολιτικές της, αλλά με κάποιους που δε μπορούν να κατανοήσουν απλά πράγματα και προσπαθούν να επιβάλλουν κάτι ως καλύτερο, επειδή στην πλάτη έχει ένα συγκεκριμένο brand, όπως και να ονομάζεται αυτό.

Ο περισσότερος κόσμος μπορεί να έχει pure android. Αλλά οι στατιστικες δεν θα ψάξουν να κάνουν σύγκριση pure android με iOS .

Αυτή θα ήταν μια σωστή σύγκριση βέβαια.Το pure android είναι καλύτερο από το iOS αλλά δεν θα γίνει ποτέ σύγκριση γιατί όπως κατάλαβες το θέμα των περισσότερων εδώ μέσα αλλα και του θέματος είναι οτι μαμαει το android σε ποσοστά το iOS άσχετα αν το pure android είναι αρκετά πίσω.

Αν υποχρέωνε η Google να είχαν όλοι android με τα ίδια χαρακτηρίστηκα και λειτουργίες πιθανόν να μην ήταν σε αυτά τα ποσοστά το λειτουργικό της και να είχε ανεβεί κάποιο άλλο λειτουργικό που θα έδινε την παραμετροποίηση στους κατασκευαστές.

Είναι σαν να λέμε οτι αυξήθηκαν τα ποσοστά του Windows έναντι του Mac OS. Σιγά την είδηση και για κάποιον που έχει μια κάποια ηλικία είναι να βάζει τα γέλια....

Δεν έχω τίποτα προσωπικά με εσένα και χαίρομαι που ξεχωρίζεις τι είναι πραγματικά καλό. Επίσης σχετικά με τους επαγγελματίες ο καθένας κάνει την επιλογή του βάσει των αναγκών του. Αν είναι κριτήριο η άμεση συνδεσιμότητα με Windows pc τότε συγνώμη που στο λέω αλλα θα πρέπει να πάρεις Windows 10 κινητό,μιας και έχει και χαμηλότερη τιμή από nexus το επιχείρημα σου πέφτει στο κενό. Ξέρω δεν έχει εφαρμογές αλλα αυτό είναι κάτι που θα αλλάξει λίαν συντόμως και οι οποίες δικαιολογίες θα είναι παρελθόν. Αμφιβάλλω αν του χρόνου τέτοια εποχή θα επικαλεισε την συνδεσιμότητα με pc ως δικαιολογία να έχεις android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι πιο πολλοι ειναι οτι θεωρουν το android=samsung η οποια οντως ειναι μεσα στο lag 

 

 

πχ η εμπειρια χρησης με ενα HTC M ειναι αλλου .. δεν εχει καμια σχεση με samsung ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι πιο πολλοι ειναι οτι θεωρουν το android=samsung η οποια οντως ειναι μεσα στο lag 

 

 

πχ η εμπειρια χρησης με ενα HTC M ειναι αλλου .. δεν εχει καμια σχεση με samsung ...

 

Επίσης οι πιο πολλοί android users κάνουν το λάθος και νομίζουν ότι πλέον το 2016 samsung=lag. Μιλώντας για καινούργιες συσκευές πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι πιο πολλοί android users κάνουν το λάθος και νομίζουν ότι πλέον το 2016 samsung=lag. Μιλώντας για καινούργιες συσκευές πάντα.

δεν εχεις αδικο αλλα ειναι κατι το οποιο στα πιο πολλα μοντελα ειναι θεμα .. επισης ακομη και στα hi-end άργησε να το διορθώσει σε σχεση με αλλες εταιρείες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο αλλα ειναι κατι το οποιο στα πιο πολλα μοντελα ειναι θεμα .. επισης ακομη και στα hi-end άργησε να το διορθώσει σε σχεση με αλλες εταιρείες 

 

Δεν αντιλέγω ότι άργησε αλλά πλέον δεν υπάρχουν τα θέματα του παρελθόντος. Νομίζω ότι είναι εμφανές σε όσους έχουν χρησιμοποιήσει τις νέες σειρές S, A και J έστω και για λίγο. Το λέω γιατί καλό είναι να μην διαιωνίζουμε ένα πρόβλημα που έχει ξεπεραστεί. Ας αφήσουμε τους παρλαπίπες να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κριτήριο η άμεση συνδεσιμότητα με Windows pc τότε συγνώμη που στο λέω αλλα θα πρέπει να πάρεις Windows 10 κινητό,μιας και έχει και χαμηλότερη τιμή από nexus το επιχείρημα σου πέφτει στο κενό. Ξέρω δεν έχει εφαρμογές αλλα αυτό είναι κάτι που θα αλλάξει λίαν συντόμως και οι οποίες δικαιολογίες θα είναι παρελθόν. Αμφιβάλλω αν του χρόνου τέτοια εποχή θα επικαλεισε την συνδεσιμότητα με pc ως δικαιολογία να έχεις android.

Φυσικά και είναι κριτήριο, αλλά δεν είναι το μόνο κριτήριο, άρα το επιχείρημα μου δεν πέφτει σε κανένα κενό. Θέλω βασικά το κινητό μου να κάνει τα πάντα, εκτός από παιχνίδια που μου είναι αδιάφορα. Τα windows τα έχω δει και δε με πείθουν. Αν του χρόνου με πείσουν, έχει γεμίσει το store, έχουν μπει επίσημα Google apps και βγει και καμιά συσκευή της προκοπής μέχρι 250 ευρώ, ίσως πάρω. Προς το παρόν έχω βρει την ηρεμία μου με τα nexus που τα κάνουν όλα, στην τιμή που εγω προσωπικά θεωρώ οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο συγκεκριμένα; Έτρεξες κάποιο benchmark; Ήσουν ποτέ χρήστης iPhone;

 

Well, Sony Xperia E4 καινούργιο, 14 χιλιάδες Antutu. Σε 8 μήνες, αν δεν του κάνω φορμάτ μια φορά το μήνα δεν κλείνει καν τις εφαρμογές, δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο και άλλα τέτοια ωραία... ΚΑΙ κολλημένος στην 4,4,2, ενώ όταν το πήρα πρωτο-κυκλοφoρούσε το android 5

Samsung Galaxy Ace 2, Δεν μπορώ να κατεβάσω benchmark λόγω android 2.3. Tο θεωρώ απαράδεκτο, είχα δώσει 250 τότε, και επίσημες πηγές της εταιρίας έλεγαν οτι θα του βάλουν android 4, αλλά τίποτα... Πάντως, το iphone 4 που έχει ένας φίλος μου (το έιχε αγοράσει 5-6 μήνες πριν πάρω εγώ το samsung) δούλευε κανονικά μέχρι πριν λίγους μήνες, μέχρι που του έσπασε. Περιστασιακά έχω χρησιμοποιήσει και άλλα android και τελευταία για λίγο ένα iphone 5s ενός φίλου, και χωρίς να έχω εγώ iphone, με εντυπωσίασε με την ταχύτητα που άνοιγε τις ίδιες εφαρμογές που εγώ χρειάζομαι διπλάσιο χρόνο να τις ανοίξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πιο δίνει πολλά, και ποιο δίνει λίγα, άσε να το αποφασίσουν αυτοί που αγοράζουν, δεν υπάρχει μια γενική αλήθεια.

Mα δεν το αποφασιζουν αυτοι που αγοραζουν, υπαρχουν τοσα γραφηματα που δειχνουν του λογου το αληθες. Για παραδειγμα, ενα γραφημα μεταξυ αλλων που επιβεβαιωνει αυτο που λεω ειναι αυτο που συγκρινει τα app sales. Oι χρηστες iOS πληρωνουν περισσοτερα στο store για να εχουν...λιγοτερες εφαρμογες!!! 

Το iPhone 6 πούλησε 7 φορές παραπάνω από το iPhone 6 Plus. Google it. Οπότε ακόμα κι αν βγάλεις τα περίπου ~12,5 μύρια συσκευών που αντιστοιχούν σ' αυτό το κομμάτι, παραμένει το δημοφιλέστερο smartphone.

 

Και ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτό, και είναι #2 κι όχι #1, αλλάζει τι ακριβώς; Μήπως δεν είναι αρκετά δημοφιλές;

 

Το μεγαλύτερο μέρος των Android ναυαρχίδων σ' αυτό το price range είναι εκτός παιχνιδιού. Μόνο η σειρά Galaxy S στέκεται. Ή μάλλον στεκόταν, γιατί μετά το Galaxy S4 άρχισαν να πέφτουν κι αυτές... 

 

Το ερώτημα που θέτω για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει, είναι: στα >700€, ο οποιοσδήποτε καταναλωτής, είναι πιθανότερο να επιλέξει iPhone 6S, ή κάποια άλλη (όποια θες εσύ - μία όμως) Android πρόταση;

Μονο που η λιστα την οποια ΕΣΥ linkares δειχνει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που λες!! Ουαου? Πως το καταφερες?

 

Στη λιστα εγω βλεπω τα galaxy να ειναι πανω κατω στις ιδιες πωλησεις με τα iPhone, με την διαφορα οτι τα iPhone βρισκονται στην αγορα για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα! 

 

Περαν τουτου, η συγκριση που κανεις ειναι εντελως ατοπη. Οταν υπαρχει S5 / S6 / S7 / Note 3 / Note 4 απο μια και μονο εταιρια λογικο ειναι να κανιβαλιζονται οι πωλησεις, ποσο μαλλον αν λαβουμε υποψιν και τις υπολοιπες εταιριες. Οποιος θελει android επιλεγει μεταξυ των 20-30 διαφορετικων ναυαρχιδων, οποιος θελει iOS επιλεγει μεταξυ των 3-4 iPhone. Ε ο κοσμος κατα συντριπτικη πλειοψηφια προτιμαει android ναυαρχιδα, τι να κανουμε

Well, Sony Xperia E4 καινούργιο, 14 χιλιάδες Antutu. Σε 8 μήνες, αν δεν του κάνω φορμάτ μια φορά το μήνα δεν κλείνει καν τις εφαρμογές, δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο και άλλα τέτοια ωραία... ΚΑΙ κολλημένος στην 4,4,2, ενώ όταν το πήρα πρωτο-κυκλοφoρούσε το android 5

Samsung Galaxy Ace 2, Δεν μπορώ να κατεβάσω benchmark λόγω android 2.3. Tο θεωρώ απαράδεκτο, είχα δώσει 250 τότε, και επίσημες πηγές της εταιρίας έλεγαν οτι θα του βάλουν android 4, αλλά τίποτα... Πάντως, το iphone 4 που έχει ένας φίλος μου (το έιχε αγοράσει 5-6 μήνες πριν πάρω εγώ το samsung) δούλευε κανονικά μέχρι πριν λίγους μήνες, μέχρι που του έσπασε. Περιστασιακά έχω χρησιμοποιήσει και άλλα android και τελευταία για λίγο ένα iphone 5s ενός φίλου, και χωρίς να έχω εγώ iphone, με εντυπωσίασε με την ταχύτητα που άνοιγε τις ίδιες εφαρμογές που εγώ χρειάζομαι διπλάσιο χρόνο να τις ανοίξω

Πρωτον το iPhone 4 του φιλου σου κοστιζε τα 3πλασια απο οτι το Xperia σου. Περαν τουτου, το iPhone 4 απο το iOS 6 και μετα σερνεται, παρολο που πηρε πετσοκομενα τα updates για να μη σερνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι απλο

Οταν υπαρχει παγκοσμια κριση και ο μισθος ειναι 400ε δεν μπορει να πουλαει ενα κινητο -tablet αξιας 600-900ε

ειτε android ειτε iphone

Παντως οσα λεφτα κι αν ειχα δε θα εδινα πανω 200ε για κινητο εκτος και εκανε κατι πολυ απαραιτητο για τη δουλεια μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...