Προς το περιεχόμενο

Με €59, το Doogee X5 Max προσφέρει οθόνη 5', HD ανάλυση, 4core CPU και μπαταρία 4.000mAh


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Παιρνει sd,αρα τι σε ενοχλει ο αποθηκευτικος?

Με το 1 γιγα ραμ τρεχει νερο τα βασικα.

Εαν το ζορισεις ναι θα εχει θεμα και λογικο.

Το lte ,σορρυ αλλα απο ποτε ειναι απαραιτητο?

Δε σου φτανουν τα καμια 10αρια mbps για surfing?γιατι σπιτι μου ειμαι με 7 με το ζορι με το adsl.

Η καμερα ειναι προφανως για να βγαζεις καμια να θυμασαι τη στιγμη κτλ.

Για τα κλαμπομπαρα κτλ παρε τιποτα αλλο.

Στα λεφτα που πουλιεται ειναι παραχωρησεις(που αν θεωρουνται παραχωρησεις για τη χρηση που προοριζεται) που ευχαριστα κανεις.

Τα υπολοιπα τα ακουμε βερεσε.

 

Αυτό που δεν κατάλαβες εσυ (και οι υπόλοιποι που θα απαντούσαν στο μοτίβο σου) είναι ότι τα ίδια χαρακτηριστικά ενός κινητού μεγαλύτερης κατηγορίας (σε τιμή) δεν τα βρίσκεις σε τιμές χώμα επειδή αλλάζει εθνικότητα το μοντέλο.

 

Και φυσικά αναφέρομαι στην ίδια χρονική περίοδο, όχι μετά από 3 χρόνια.

(αυτό το επισημαίνω γιατί τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο με τις απαντήσεις που βλέπω)

 

 

Τώρα τα υπόλοιπα που ακούΤΕ βερεσε (αλλά ταυτόχρονα έχετε την ανάγκη να πείτε βλακώδη επιχειρήματα)

 

1. Ναι καλά νεράκι τα 1GB αρκεί να μην το ζορίσεις. Μόνο που δεν θέλει και πολύ για να ζοριστεί ένα android με τόσες εφαρμογές που υπάρχουν.... Περιμένω απάντηση που να λέει να μην βάζω facebook, twitter, whatsapp, skype, radio, office, maps για να μην ζοριστεί το κινητό... (ψέμματα είπα. δεν θέλω τέτοια απάντηση)

 

2. Το LTE (aka ο δρόμος του 4G) είναι απαραίτητο στη ταχύτητα. Και με ISDN μπαίνεις στο internet αλλά δεν σε βλέπω να φεύγεις από την DSL. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν η 56αρα με το βουιτό έχει καταργηθεί. Αλλά αν κάποια στιγμή θελήσεις παραπάνω από 3G ταχύτητα τότε τι θα κάνεις; Εκτός αν πιστεύεις ότι τα 7Mbps που πιάνεις είναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ τα ίδια με το 3G οπότε πάω πάσο.

 

3. Ναι ναι για να βγάζεις για να θυμάσαι. Εδώ δεν μιλάμε για μια αλλαγή από τα 12MP στα 14MP (ή αντίστροφα). Εδώ λέμε ότι τα περισσότερα κινητά έχουν πάνω από 10 ενώ αυτό ούτε τα μισά.

 

4. Ναι παίρνει SD card για εξτρα αποθηκευτικό χώρο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το cloud για να αποθηκεύσεις τα περιττά δεδομένα. Oh wait...

 

 

Παραχωρήσεις κάνεις ναι και δεν θέλουν όλοι τα ίδια χαρακτηριστικά. Αλλά δες σε τι ακριβώς απάντησες

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι το ΙΔΙΟ σουπερ κινητό έχει τιμές χώμα επειδή απλά το πουλάει κινέζικη εταιρία;

 

Όπως τα διαβάζεΤΕ βερεσε όλα τα παραπάνω, καθώς φεύγεΤΕ να αγοράσετε κι ένα NOKIA 3310. Ακόμα το έχω, ακόμα λειτουργεί, ακόμα σπάει τούβλα. Ενώ έχει ακόμα περισσότερα βασικά για να καλύψει τις βασικές σας ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το H+ (3g) είναι 14mbps. Μια χαρά για τα σημερινά δεδομένα. Αλλωστε δεν πρόκειται κανείς να κατεβάσει ταινίες full hd χωρίς wifi.

H μπαταρία είναι σούπερ για τέτοιο κινητό, ενώ άλλοι χρήστες δίνουν 200+ ευρώ για πολύ μικρότερη.

Το marhsmallow σχεδόν καθαρό.

 

Η κάμερα δεν είναι καλή αλλά στα 59 ευρώ δεν περιμένεις και πολλά πράγματα.

 

Υπάρχει βέβαια και το doogee x5 pro (4g) με 2gb ram και 16gb στα 70 ευρώ και γι' αυτό είναι λίγο πισωγύρισμα το x5 max. Εκτός και αν βγει και x5 max pro με αντίστοιχα χαρακτηριστικά.

 

Υ.Γ: Ξέχασα να πω ότι κάνει 59 ευρώ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το facebook σε οτι κινητο και να το βαλεις θα το γονατισει σχεδον.

Τωρα αν εσυ παιρνεις S6 για να τρεχεις το facebook απροβληματιστα και να περηφανευεσαι οτι δε κολλαει,δεν ειναι το προβλημα στο doogee.

Ολα τα υπολοιπα που αναφερεις τα τρεχει χαλαρα.δοκιμασμενα.Αρα χωρις να το εχεις πως λες κατι?

Το Η+ οπως ειπωθηκε ειναι 10 βαλε mbps.

Για εξηγησε μου που ακριβως δεν επαρκουν τοσα?

Η συγκρικη με την isdn τουλαχιστον γελοια.μη μου λες για επιχειρηματα οταν φερνεις για παραδειγμα την isdn.

Ναι βαζουν με το κιλο ΜΡ και βλεπουμε τι κανουν.

Ειναι ξεκαθαρο,η φωτογραφικη του ειναι για απλες δουλειες.να σου θυμισω οτι το παιρνεις με 59Ε?

Οτι και καλα με το Η+ δε μπορεις να ανεβασεις στο cloud?srsly?

 

 

Το κινητο ειναι ενα απλο smartphone(το 3310 δεν ειναι,οποτε σταματα τα βλακωδη παραδειγματα) που τα κανει ολα οικονομικα.

Δεν ειπε κανεις οτι κανει κατι τελεια και δε το διαφημιζουν και ετσι.

Τωρα αν καποιοι ξενερωνουν που με 59Ε παιρνεις συσκεουλα που στριμωχνει samsungolgια των 3πλασιων λεφτων,προβλημα τους.

Αντε πειτε τωρα για εγγυηση και 800αρα μπαντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υ.Γ: Ξέχασα να πω ότι κάνει 59 ευρώ;;;

 

Ναι και είπες ότι στα 59 ευρώ δεν περιμένεις και πολλά πράγματα.

 

Το H+ είναι πάνω από το 3G. Προσωπικά σιγά μην κάνω υπολογισμούς για το αν πιάνει το H+ ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

post-217192-0-72745400-1463516035_thumb.png

 

 

6.1Mbps στο UK. όχι MBytes αλλά MBits. Αν θεωρήσουμε ότι στην Ελλάδα τα δίκτυα είναι κάπως χειρότερα, τότε αυτό δεν είναι πλεονέκτημα. Ακόμα και αν δεν είναι χειρότερα, τότε πάλι ξεφεύγει αρκετά από το 14mbps που έγραψες.

post-217192-0-71587300-1463516046_thumb.png

 

 

Το μόνο θετικό για μένα μέχρι τώρα είναι η μπαταρία. Αλλά με τέτοια χαρακτηριστικά, δεν θα (μπορεί να) τρέχει πολλά πολλά για να χρειάζεται 1ah παραπάνω.

 

Ποιότητα κατασκευής φυσικά γαργάρα. Η πιθανότητα να μην αντέξει το τρίμηνο είναι τουλάχιστον 15%. Αν αντέξει και δεν τα παίξει ξαφνικά, τότε δεν έγινε και τίποτα. Αν σταματήσει να δουλεύει, τότε αυτός που το αγόρασε πρέπει να ξαναδώσει άλλα 59 ευρώ τουλάχιστον για καινούριο. Στην ουσία θα ξοδέψει τουλάχιστον 120 ευρώ αν του κάτσει ελαττωματικό κινητό.

 

Δεν βάζω καθόλου εγγυήσεις, αποστολές σε αντιπροσωπείες, μπλα μπλα μπλα και μαλακίες. Ένας μήνας να χρειάζεται για να φτιαχτεί το κινητό, ισούται με καθόλου κινητό.

Το facebook σε οτι κινητο και να το βαλεις θα το γονατισει σχεδον.

Τωρα αν εσυ παιρνεις S6 για να τρεχεις το facebook απροβληματιστα και να περηφανευεσαι οτι δε κολλαει,δεν ειναι το προβλημα στο doogee.

 

Αυτές τις δυο γραμμές διάβασα γιατί δεν χρειάζεται να αναλώνομαι περισσότερο.

 

Εδώ δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχει κόψιμο από παντού, και μου κολλάς στο πόσο βαρύ είναι το facebook. Αρκετές εφαρμογές θέλουν λίγο ram παραπάνω, ειδικά όταν γίνεται multitasking.

 

Το "ακριβό" κινητό θα (πιθανότατα) αρχίσει τα κολλήματα σε 18-24 μήνες. Το doogee σε πόσο; και αν χαλάσει όπως έγραψα παραπάνω τι γίνεται;

 

hit and miss και ρίσκο βλέπω εγώ.

Facebook, υπερπολυτελείες και μην τυχόν πάρουμε κινητό της προκοπής βλέπεις εσύ.

 

 

Το κινητό δεν είναι 100% άσχημο αλλά το αρχικό μου point ήταν ότι τα "ακριβά" κινητά γίνονται "φθηνά" επειδή υπάρχει κόψιμο από χαρακτηριστικά. Σε 20 χρόνια μπορεί τα χειρότερα χαρακτηριστικά ενός κινητού να είναι υπεραρκετά για τον μέσο άνθρωπο. Αλλά το θέμα δεν είναι τι θα γίνει σε 20 χρόνια αλλά τι γίνεται τώρα.

 

 

Όταν το πάρεις, ελπίζω να μην σου κολλήσει και τρέχεις. Θα είναι κρίμα για το 50ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο το εχω αρκετο καιρο και παει μια χαρα.

Επισης κα ο αδελφος μου 2 χρονια εχει κινητο που ηταν μετριου κοστους εκεινο το καιρο και το χαρακτηριζει ως τη καλυτερη αγορα που του εκανα ποτε.

Μιλα με ατομα που τα εχουν και ασε τον εαυτο σου απο εξω,εφοσον δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε κατι τετοιο.

Ειναι σα να βγαινω να λεω οτι το S7 ειναι αχρηστο ενω δε το χω πιασει ποτε στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε όσα έχεις γράψει από το πρώτο σου ποστ, το μόνο σχόλιο που μπορεί να γίνει είναι ΄΄τρία πουλάκια κάθονταν.΄΄ Παρέα με τον παρλαπίπα δικαιώνεται τα nick σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το κινητο το εχω αρκετο καιρο και παει μια χαρα.

Επισης κα ο αδελφος μου 2 χρονια εχει κινητο που ηταν μετριου κοστους εκεινο το καιρο και το χαρακτηριζει ως τη καλυτερη αγορα που του εκανα ποτε.

Μιλα με ατομα που τα εχουν και ασε τον εαυτο σου απο εξω,εφοσον δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε κατι τετοιο.

Ειναι σα να βγαινω να λεω οτι το S7 ειναι αχρηστο ενω δε το χω πιασει ποτε στα χερια μου.

 

Εντελώς ενημερωτικά, μπήκα στα γνωστά ebayamazon-οτετοια και είδα ratings εκτός από τα 4-5 stars να υπάρχουν αρκετά 1-stars που να λένε ότι τους έσβησε, μαμήθηκε η οθόνη ξαφνικα, τα κακάρωσε, και άλλα τέτοια.

 

Το ότι έβαλα δυο εικόνες θα έπρεπε να σου δώσει hint ότι δεν περιμένω από τον dante και τον κάθε dante να μου βγάλει αξιόπιστη αξιολόγηση από την μοναδική προσωπική του εμπειρία (ή από τον αδελφό του που είχε κάνει αγορά μέτριου κόστους αλλά δεν προσδιορίζει αν αυτό σημαίνει 100 ευρώ ή 200 ευρώ ή 250 ευρώ)

 

Μεταξύ μας, εδώ καλά καλά δεν ξέρεις να διαβάζεις. Αλλά αν θέλεις να μου την πεις κιόλας, τότε βγάλε το φωτογραφία με το προφιλ σου δίπλα στην οθόνη.

 

Σε όσα έχεις γράψει από το πρώτο σου ποστ, το μόνο σχόλιο που μπορεί να γίνει είναι ΄΄τρία πουλάκια κάθονταν.΄΄ Παρέα με τον παρλαπίπα δικαιώνεται τα nick σας.

Επίτελους!

 

Ένας ακόμα που το μόνο που έχει να πει είναι "τρία πουλάκια κάθονταν"

 

Άντε να γίνετε πολλοί να μεγαλώσει η προσωπική μου "hall of shame" λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο myphone δεν εχω διαβασει κανεναν με προβλημα.

Μπες και δες για του λογου το αληθες.

Οι εικονες που εβαλες δειχνουν το μεσο και οχι το μεγιστο.

Επισης ποση καλυψη υπαρχει για H+ και ποση για 4G?

Αλλα και 6 να επιανε,παλι ειναι υπεραρκετο για χρηση κινητου.

Θες να μου πεις τι θα κανεις στο κινητο και δε θα σου φτανουν τα 6 mbps?

Και σου ανεφερα τη μεση οικιακη συνδεση που παιζει ελαχιστα παραπανω,αρα δε παιζει σα δικαιολογια το δε μου φτανουν τα 6.

Τωρα αν εσυ εισαι αλλος ενας hater που χωρις να εχει πιασει κινεζικο στα χερια του,μονο και μονο επειδη κοστιζουν λιγοτερο τα βγαζει αχρηστα,δεν ειναι δικο μου θεμα.

Τα ειχα σκασει και εγω σε samsung-sony και εφαγα ελαττωματικα στη μουρη,ελλειψη υποστηριξης και πολλα προβληματα που σε οσα κινεζικα εχω πιασει,δε τα ειχα.βεβαια δεν κρυβω οτι καποια επρεπε να ασχοληθεις και να περασεις σωστη ρομ αλλα το doogee ειναι vanilla android και δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα.

 

ΥΓ.Μετριου κοστους κινεζικο,120Ε.Για τη hall of shame λιστα σου,μιση ντροπη δικια σου μιση δικια μου εαν δε μπορεις να συνεννοηθεις.Γιατι και εσυ δε διαβαζεις αυτα που σου λεω και φερνεις ηλιθια παραδειγματα τυπου isdn και 3310.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια περίπου -άντε λίγο παραπάνω- βγαίνει το lumia 550 με καλύτερη οθόνη, κάμερα, ποιότητα κατασκευής, επώνυμο, εγγύηση - σέρβις, 4G και πάνω απ όλα γρήγορο και ασφαλές λειτουργικό με αναβαθμίσεις. Γιατί να πετάξει κάποιος έστω και αυτά τα λίγα για την κινεζιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ίδια περίπου -άντε λίγο παραπάνω- βγαίνει το lumia 550 με καλύτερη οθόνη, κάμερα, ποιότητα κατασκευής, επώνυμο, εγγύηση - σέρβις, 4G και πάνω απ όλα γρήγορο και ασφαλές λειτουργικό με αναβαθμίσεις. Γιατί να πετάξει κάποιος έστω και αυτά τα λίγα για την κινεζιά;

Ίσως να μην έχει ούτε αυτά " τα λίγα παραπάνω λεφτά "για να το πάρει και να τον νοιάζει να έχει υποστήριξη από ένα φίλο του που πιθανώς να έχει και αυτός android.

Το target group του συγκεκριμένου κινητού βρίσκεται σε διαφορετικό χωρο από την πραγματικοτητα πολλών εδώ μέσα.

ΥΓ. Πάντως το θεωρώ καλύτερη επιλογή από το να παρει κάποιος ένα feature phone στα ίδια χρήματα.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στο myphone δεν εχω διαβασει κανεναν με προβλημα.

Μπες και δες για του λογου το αληθες.

Οι εικονες που εβαλες δειχνουν το μεσο και οχι το μεγιστο.

Επισης ποση καλυψη υπαρχει για H+ και ποση για 4G?

Αλλα και 6 να επιανε,παλι ειναι υπεραρκετο για χρηση κινητου.

Θες να μου πεις τι θα κανεις στο κινητο και δε θα σου φτανουν τα 6 mbps?

Και σου ανεφερα τη μεση οικιακη συνδεση που παιζει ελαχιστα παραπανω,αρα δε παιζει σα δικαιολογια το δε μου φτανουν τα 6.

Τωρα αν εσυ εισαι αλλος ενας hater που χωρις να εχει πιασει κινεζικο στα χερια του,μονο και μονο επειδη κοστιζουν λιγοτερο τα βγαζει αχρηστα,δεν ειναι δικο μου θεμα.

Τα ειχα σκασει και εγω σε samsung-sony και εφαγα ελαττωματικα στη μουρη,ελλειψη υποστηριξης και πολλα προβληματα που σε οσα κινεζικα εχω πιασει,δε τα ειχα.βεβαια δεν κρυβω οτι καποια επρεπε να ασχοληθεις και να περασεις σωστη ρομ αλλα το doogee ειναι vanilla android και δε χρειαζεται να πειραξεις τιποτα.

 

ΥΓ.Μετριου κοστους κινεζικο,120Ε.Για τη hall of shame λιστα σου,μιση ντροπη δικια σου μιση δικια μου εαν δε μπορεις να συνεννοηθεις.Γιατι και εσυ δε διαβαζεις αυτα που σου λεω και φερνεις ηλιθια παραδειγματα τυπου isdn και 3310.

 

miss-the-point2.jpg?1051d9

 

 

Για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο

 

Το point μου

 

 

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι το ΙΔΙΟ σουπερ κινητό έχει τιμές χώμα επειδή απλά το πουλάει κινέζικη εταιρία;

 

Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι και είπες ότι στα 59 ευρώ δεν περιμένεις και πολλά πράγματα.

 

Το H+ είναι πάνω από το 3G. Προσωπικά σιγά μην κάνω υπολογισμούς για το αν πιάνει το H+ ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

attachicon.gif3g.png

 

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τι υπολογισμούς να κάνεις; Εφόσον πιάνει 3g πιάνει και H, H+.

 

3g σήμα πλέον πολύ σπάνια θα δεις , έχει αντικατασταθεί από το H και H+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τι υπολογισμούς να κάνεις; Εφόσον πιάνει 3g πιάνει και H, H+.

 

3g σήμα πλέον πολύ σπάνια θα δεις , έχει αντικατασταθεί από το H και H+.

 

Σχήμα λόγου ήταν ;)

 

 

Για το άλλο που λες, όχι πάντα. Αλλά δεν έχω συσκευή τώρα με μόνο 3G για να δω πόσα H πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σου θα έχει επιλογή σίγουρα στα δίκτυα για να τσεκάρεις:

 

1) 4g only,  2) wcdma (δηλ. 3g κλπ), 3) gsm only

 

Εγώ μόλις έβαλα ένα speedtest στο κινητό με Η+ και μου έβγαλε:

15.60 mbps download, 3.98 upload , 108 ping.

 

Πιο γρήγορο και από το wifi στο σπίτι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο

 

Το point μου

 

 

 

Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

 

 

Προφανως εχουν και αλλου διαφορες και δεν ειναι τα ιδια.

Το ειπα καπου?ασε τους αλλους να πιστευουν οτι θελουν.

Ομως με τοση χαοτικη διαφορα στη τιμη,τα παραβλεπεις,εφοσον δεν ειναι κατι σοβαρο και συνηθως δεν ειναι κιολας.

Αρα?

Μιλας για κινητο που δεν εχεις πιασει στο χερι σου και ενω ειμαι χρηστης του ,πας να με βγαλεις τρελο δηλαδη και ψευτη,λες και με ενδιαφερει μενα η doogee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...