Προς το περιεχόμενο

Oasa Telematics: Η εφαρμογή ενημέρωσης σε πραγματικό χρόνο για τις αφίξεις των λεωφορείων, έφτασε σε iPhone και Windows Phone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ σε σχέση με την moovit την βρίσκω δύσχρηστη 

 

Το moovit δε δίνει πραγματικά δεδομένα, δίνει σύμφωνα με το πρόγραμμα. Αυτό εδώ δίνει live πραγματικά δεδομένα από τα gps των λεωφορείων όπως και οι οθόνες στις στάσεις. 

 

Το καλύτερο βασικά είναι που μπορείς να δεις και σε στάσεις που δεν έχουν οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σιγουρα, μιλας για την πιο ανευθυνη κοινωνικη ομαδα στην ελλαδα. Θυμαμαι κατι απεργιες ημερων που δεν μπορουσα να παω στη δουλεια μου και αναγκαστηκα και αγορασα αυτοκινητο.

 

Τελικα δεν ειναι μονο ενας φιλος μου που αναγκαστηκε να αγορασει αμαξι για τον ιδιο λογο! Ανευθυνοι και παρτακηδες οσο δεν παει. Και φυσικα οταν μιλαμε για απεργιες, μιλαμε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο μπορει να εχει παρει αδεια/ρεπο. Εχουν φτασει σε μεσο να εχουν κανουν 24ωρη απεργια και το 96% των εργαζομενων να εχουν χρεωθει αδεια-ρεπο και μολις το 4% να απεργει και εσυ να μην εχεις το μεσο οληκληρη τη μερα. Δεν το συνεχιζω για να μην ξεφυγω.

 

Δεν πρέπει να μιλάς σοβαρά αυτά που λες... Μια χαρά δρομολόγια ακολουθούν οι οδηγοί. Χρησιμοποιώ τα λεωφορεία για πάνω από 5 χρόνια σχεδόν καθημερινά και δεν τρώνε κανένα δρομολόγιο. Και σοβαρά τώρα, είχες λεφτά για να αγοράσεις αυτοκίνητο αλλά χρησιμοποιούσες λεωφορεία;;; και οι οδηγοί σε ανάγκασαν να αγοράσεις;;; τι επιχειρήματα είναι αυτά ρε μεγάλε;;;

 

Φυγε απο τον μικροκοσμο σου και επετρεψε και στους αλλους που χρησιμοποιουν τα μεσα, πολλαπλασια χρονια απο εσενα, να εχουν αντιθετη αποψη. Και ναι μεγαλε, εχουν αναγκαστει ανθρωποι να αγορασουν αμαξι γιατι οταν κανουν απεργιες ,δεν εχουν αλλο τροπο να πανε στη δουλεια τους εκτος και αν περπατησουν καποιες δεκαδες χιλιομετρα (πηγαινε-ελα) την ημερα για να μην χασουν τη δουλεια τους. Αλλοι παλι δεν σε προσλαμβανουν αν δεν εχεις δικο σου μεταφορικο ακριβως για το λογο των απεργιων. Εκει καταντησαμε! :angry:

 

Και οποιος αγοραζει αμαξι δεν σημαινει οτι ειναι Ωνασης και παιρνει το λεωφορειο απο χομπι. Μπορει να παρει αμαξι φθηνο, μπορει να δανειστει, μπορει να παρει με δοσεις, χιλια δυο μπορει. Δεκαχρονος εισαι και φερνεις τετοια "επιχειρηματα";

 

Δεν νομίζω ότι ήταν θέμα ξυσίματος οδηγών αλλά χρημάτων του ΟΑΣΑ...

 

Δεν ειναι μονο θεμα τα κομμενα δρομολογια. Ειναι να μην φευγει και ο οδηγος λιγο πριν το κανονικο δρομολογιο. Οταν βρισκεσαι κοντα σε αφετηρια λεωφορειο, ειναι σημαντικο να τα τηρουν και να μην φευγουν οποτε γουσταρουν για να τελειωσουν πιο γρηγορα τη βαρδια τους. Και ειναι σημαντικοτερο τωρα που εχουν αραιωσει τα δρομολογια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικο παράδειγμα 852 νεαπολη-αιγαλεω οδηγοί φεύγουν 10 λεπτά νωρίτερα 20 λεπτά αργότερα ενώ το λεωφορείο είναι στήν αφετηρία.

Όσο καλή είναι η εφαρμογή τόσο χειρότεροι είναι οι οδηγοί (οχι όλοι προφανώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγοι θα ειναι στις μαυρες τους τωρα. Επιτελους το ειχαν γαμ.... το θεμα με τα φαγωμενα δρομολογια. Αφηστε επιτελους το κινο και το στοιχημα και καντε τη δουλεια που σας πληρωνουν.

 

Το ότι μπορεί ν' αλλάζουν τα δρομολόγια τους από τον σταθμάρχη δεν το έχεις σκεφτεί.

Όπως επίσης, εάν βλέπεις ότι δεν έρχονται τα δρομολόγια στην ώρα τους, υπάρχει και η ηλεκτρονική φόρμα παραπόνων. Όσο περισσότερο τη χρησιμοποιούμε, τόσο πιθανότερο να γίνουν καλύτεροι.. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορεί ν' αλλάζουν τα δρομολόγια τους από τον σταθμάρχη δεν το έχεις σκεφτεί.

Όπως επίσης, εάν βλέπεις ότι δεν έρχονται τα δρομολόγια στην ώρα τους, υπάρχει και η ηλεκτρονική φόρμα παραπόνων. Όσο περισσότερο τη χρησιμοποιούμε, τόσο πιθανότερο να γίνουν καλύτεροι.. :)

Θα πρέπει να γίνουν πολλά καλύτερα. Οπως να μην παρκάρουμε στην λεωφορείο λωρίδα,να μην κλείνουμε τις γωνιές και αλλα πολλά που κάνουν την μια διαδρομή 2.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να γίνουν πολλά καλύτερα. Οπως να μην παρκάρουμε στην λεωφορείο λωρίδα,να μην κλείνουμε τις γωνιές και αλλα πολλά που κάνουν την μια διαδρομή 2.

 

Μαζί σου. Κάποτε, αυτές οι καταραμένες κάμερες φωτογράφιζαν τους παραβάτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να μιλάς σοβαρά αυτά που λες... Μια χαρά δρομολόγια ακολουθούν οι οδηγοί. Χρησιμοποιώ τα λεωφορεία για πάνω από 5 χρόνια σχεδόν καθημερινά και δεν τρώνε κανένα δρομολόγιο. Και σοβαρά τώρα, είχες λεφτά για να αγοράσεις αυτοκίνητο αλλά χρησιμοποιούσες λεωφορεία;;; και οι οδηγοί σε ανάγκασαν να αγοράσεις;;; τι επιχειρήματα είναι αυτά ρε μεγάλε;;;

Αφενως δεν εχεις κυκλοφορησει και παρα πολυ με λεωφορεια αφετερου αγνοεις τις τιμες των αυτοκινητων. Δεν ειπε ποτε οτι πηρε καινουργια mercedes. Υπαρχουν και φτηνα παλια μεταχερισμενα.

 

Τωρα αν θεωρεις τα 2-3 χιλιαρικα που κανει ενα τετοιο αμαξι ποσο που σε κανει κυριλε μπουρζουαζο που θα επρεπε να κυκλοφορει με ελικοπτερο και private jet, τοτε rest my case... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι εδώ μέσα το τόσο το κάνετε ΤΟΟΟΟΣΟ για να προσπαθήσετε να πείσετε εμάς και το χειρότερο τον εαυτό σας ότι οι οδηγοί "τρώνε" δρομολόγια γιατί ξύνονται ή γιατί κάνουν ό,τι γουστάρουν. Να σας πληροφορήσω λοιπόν ότι κι εγώ χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση λεωφορεία χρόνια τώρα και όλα αυτά που λέτε δεν τα έχω παρατηρήσει ποτέ. Επίσης έχετε σκεφτεί το γεγονός ότι ο οασα αυτή την εποχή έχει άπειρα προβλήματα χρηματοδότησης είτε έλλειψης προσωπικού είτε έλλειψης οχημάτων; έχετε σκεφτεί ποτέ το γεγονός ότι οι ελληνικοί δρόμοι ειδικά στο κέντρο είναι για τα μπάζα γεμάτοι κίνηση; γιατί δηλαδή πρέπει πάντα σε αυτή τη χώρα να κατηγορούμε ανθρώπους επειδή πολύ απλά μας διακατέχει μια ατελείωτη μιζέρια και πρέπει πάντα να ρίξουμε το φταίξιμο σε κάποιον άλλον. Όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τους οδηγούς είμαι σίγουρος ότι δεν χτυπάτε καν εισιτήριο με το σκεπτικό ότι οι οδηγοί είναι "κακοί". Βουτάμε τη γλώσσα μέσα στον εγκέφαλο πριν μιλήσουμε μάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι εδώ μέσα το τόσο το κάνετε ΤΟΟΟΟΣΟ για να προσπαθήσετε να πείσετε εμάς και το χειρότερο τον εαυτό σας ότι οι οδηγοί "τρώνε" δρομολόγια γιατί ξύνονται ή γιατί κάνουν ό,τι γουστάρουν. Να σας πληροφορήσω λοιπόν ότι κι εγώ χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση λεωφορεία χρόνια τώρα και όλα αυτά που λέτε δεν τα έχω παρατηρήσει ποτέ. Επίσης έχετε σκεφτεί το γεγονός ότι ο οασα αυτή την εποχή έχει άπειρα προβλήματα χρηματοδότησης είτε έλλειψης προσωπικού είτε έλλειψης οχημάτων; έχετε σκεφτεί ποτέ το γεγονός ότι οι ελληνικοί δρόμοι ειδικά στο κέντρο είναι για τα μπάζα γεμάτοι κίνηση; γιατί δηλαδή πρέπει πάντα σε αυτή τη χώρα να κατηγορούμε ανθρώπους επειδή πολύ απλά μας διακατέχει μια ατελείωτη μιζέρια και πρέπει πάντα να ρίξουμε το φταίξιμο σε κάποιον άλλον. Όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τους οδηγούς είμαι σίγουρος ότι δεν χτυπάτε καν εισιτήριο με το σκεπτικό ότι οι οδηγοί είναι "κακοί". Βουτάμε τη γλώσσα μέσα στον εγκέφαλο πριν μιλήσουμε μάγκες.

 

Τρολαρεις ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι εδώ μέσα το τόσο το κάνετε ΤΟΟΟΟΣΟ για να προσπαθήσετε να πείσετε εμάς και το χειρότερο τον εαυτό σας ότι οι οδηγοί "τρώνε" δρομολόγια γιατί ξύνονται ή γιατί κάνουν ό,τι γουστάρουν. Να σας πληροφορήσω λοιπόν ότι κι εγώ χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση λεωφορεία χρόνια τώρα και όλα αυτά που λέτε δεν τα έχω παρατηρήσει ποτέ. Επίσης έχετε σκεφτεί το γεγονός ότι ο οασα αυτή την εποχή έχει άπειρα προβλήματα χρηματοδότησης είτε έλλειψης προσωπικού είτε έλλειψης οχημάτων; έχετε σκεφτεί ποτέ το γεγονός ότι οι ελληνικοί δρόμοι ειδικά στο κέντρο είναι για τα μπάζα γεμάτοι κίνηση; γιατί δηλαδή πρέπει πάντα σε αυτή τη χώρα να κατηγορούμε ανθρώπους επειδή πολύ απλά μας διακατέχει μια ατελείωτη μιζέρια και πρέπει πάντα να ρίξουμε το φταίξιμο σε κάποιον άλλον. Όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τους οδηγούς είμαι σίγουρος ότι δεν χτυπάτε καν εισιτήριο με το σκεπτικό ότι οι οδηγοί είναι "κακοί". Βουτάμε τη γλώσσα μέσα στον εγκέφαλο πριν μιλήσουμε μάγκες.

θα σου πω οτι εχεις δικαιωμα να εχεις την αποψη σου δν σημαινει ομως οτι εσυ εισαι ο σωστος κ οι αλλοι οι μ@λ@κες που το μονο που θελουν ειναι να κακολογησουν τους "καημενους" τους οδηγους! καλο θα ηταν επισης να διαβαζεις τα σχολια κ να μην κοιτας μονο οτι σε συμφερει! γιατι το λεω αυτο? γιατι εγω προσωπικα δν μιλησα πχ για δρομολογια που κοβουν τωρα αλλα για δρομολογια που κοβουν εδω κ 15 χρονια που περνω λεωφορεια! κ δεν μιλαω για ΟΛΟΥΣ τους οδηγούς. φυσικα κ υπαρχουν καποιοι που κανουν καλα την δουλεια τους αλλα ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχουν αλλοι που δν την κανουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω οτι εχεις δικαιωμα να εχεις την αποψη σου δν σημαινει ομως οτι εσυ εισαι ο σωστος κ οι αλλοι οι μ@λ@κες που το μονο που θελουν ειναι να κακολογησουν τους "καημενους" τους οδηγους! καλο θα ηταν επισης να διαβαζεις τα σχολια κ να μην κοιτας μονο οτι σε συμφερει! γιατι το λεω αυτο? γιατι εγω προσωπικα δν μιλησα πχ για δρομολογια που κοβουν τωρα αλλα για δρομολογια που κοβουν εδω κ 15 χρονια που περνω λεωφορεια! κ δεν μιλαω για ΟΛΟΥΣ τους οδηγούς. φυσικα κ υπαρχουν καποιοι που κανουν καλα την δουλεια τους αλλα ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχουν αλλοι που δν την κανουν!

αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και τα δρομολόγια διαφοροποιούνται ανά περιοχή αλλά γραμμές του κέντρου όπως το 224, 732, 608, 054, 11 κλπ δεν μπορεί κανείς να πει ότι "κλέβει" κανείς δρομολόγια... καθημερινά στο τέρμα την ακαδημίας βρίσκομαι και μιλάω εκ πείρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν μπορεί κανείς να πει ότι "κλέβει" κανείς δρομολόγια... καθημερινά στο τέρμα την ακαδημίας βρίσκομαι και μιλάω εκ πείρας

Ότι κόβονται για λόγους κόστους κόβονται όμως, το παραδέχονται/ανακοινώνουν επίσημα και σταθμάρχες σε αφετηρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κόβονται για λόγους κόστους κόβονται όμως, το παραδέχονται/ανακοινώνουν επίσημα και σταθμάρχες σε αφετηρίες...

 

Παραπάνω βέβαια κάποιοι διαμαρτύρονται ότι τα κόβουν οι οδηγοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κόβονται για λόγους κόστους κόβονται όμως, το παραδέχονται/ανακοινώνουν επίσημα και σταθμάρχες σε αφετηρίες...

 

Παραπάνω βέβαια κάποιοι διαμαρτύρονται ότι τα κόβουν οι οδηγοί.

 

ακριβώς εκεί θέλω να σταθώ κι εγώ. κόβονται δρομολόγια αλλά λόγο ανωτέρας βίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...