Προς το περιεχόμενο

PayPal είναι safe για αγορά από ιδιώτη?


Chr1stiaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. Έχω θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας... Έχω μπει βέβαια σε ίντερνετ και έχω ψάξει αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Μέλος από insomnia το οποίο μένει σε νησί έχει αγγελία για ένα playstation.. Δεν έλεγε τιμή και έτσι επικοινώνησα.. Μου είπε ότι είναι πχ 200 ευρώ και αν πληρώσω μέσω PayPal θα μου το πάει 170... Του εξήγησα ότι θα ήθελα με αντικαταβολή αλλά λέει ότι τα λεφτά τα θέλει μέσα στην PayPal.. Μου είπε να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία για goods/services και ότι είναι πολύ ασφαλές.. Ο τρόπος που γίνεται λέει ότι όταν στείλω τα λεφτά θα μείνουν σε hold και όταν εγώ παραλάβω το δέμα θα μπορώ να τα αποδεσμευσω με ένα transaction id και όλα καλά...

Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί σκέφτομαι να το κάνω αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς... Όποιος μπορεί και ξέρει να μιλήσει με σιγουριά και να μου πει αν θα το έκανε...

Ps το μέλος είναι καινούργιο έχει μια αξιολόγηση και 2 αγγελίες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. Έχω θέμα και θα ήθελα την βοήθεια σας... Έχω μπει βέβαια σε ίντερνετ και έχω ψάξει αλλά δεν είμαι σίγουρος.. Μέλος από insomnia το οποίο μένει σε νησί έχει αγγελία για ένα playstation.. Δεν έλεγε τιμή και έτσι επικοινώνησα.. Μου είπε ότι είναι πχ 200 ευρώ και αν πληρώσω μέσω PayPal θα μου το πάει 170... Του εξήγησα ότι θα ήθελα με αντικαταβολή αλλά λέει ότι τα λεφτά τα θέλει μέσα στην PayPal.. Μου είπε να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία για goods/services και ότι είναι πολύ ασφαλές.. Ο τρόπος που γίνεται λέει ότι όταν στείλω τα λεφτά θα μείνουν σε hold και όταν εγώ παραλάβω το δέμα θα μπορώ να τα αποδεσμευσω με ένα transaction id και όλα καλά...

Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί σκέφτομαι να το κάνω αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς... Όποιος μπορεί και ξέρει να μιλήσει με σιγουριά και να μου πει αν θα το έκανε...

Ps το μέλος είναι καινούργιο έχει μια αξιολόγηση και 2 αγγελίες....

επειδη κανω παρα πολυ συχνα συνναλαγες ναι!

μαρεσει που γραφει ενα νεο μελλος για ενα αλλο!

οπως και εγω νεο ειμαι!

αλλα τωρα βγεικα απο φυλακη!

13250337_1010454352336453_400542097_n.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ο τροπος με paypal ειναι safe μου λες ...

τα χρηματα μπενουν οντως σε hold? γιατι εκανα ενα πειραμα σε ενα δικο μου email καποια λεφτα και ελεγε οτι θα μπορω να τα σηκωσω σε λιγη ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ο τροπος με paypal ειναι safe μου λες ...

τα χρηματα μπενουν οντως σε hold? γιατι εκανα ενα πειραμα σε ενα δικο μου email καποια λεφτα και ελεγε οτι θα μπορω να τα σηκωσω σε λιγη ωρα...

goods-services=buyers protection

κανω χρονια αγωρες απο ebay

ετσι φωναξα και το ελικοπτερο και βγεικα απο κορυδαλο!!!

 

 

οχι ελα περα απο την πλακα

ειναι τελειως ασφαλες

δεν εχεισ να φοβασαι τιποτα δεν μπορεις να σικωσεις τιποτα μεχρι ναβαλεις το τρακινκ αιντ που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ebay περνω και εγω απλα σε αυτην την περιπτωση περνω απο ιδιωτη οχι απο καταστημα που ειναι στο ιντερνετ ή στο ebay.

οποτε αν δεν μου το στειλει  ανοιγω dispute και ολα τα επακολουθα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ebay περνω και εγω απλα σε αυτην την περιπτωση περνω απο ιδιωτη οχι απο καταστημα που ειναι στο ιντερνετ ή στο ebay.

οποτε αν δεν μου το στειλει  ανοιγω dispute και ολα τα επακολουθα?

ακριβως και η Paypal του κλειδωνει το προφιλ γιατι του ζηταει το τρακιντ ιντ!και αν δεν ειναι ιδιο με αυτο που θα δωσεις εσυ

τοτε περνεις αμεσως πισω τα λεφτα!

ρε συ τσεκαρετω στο γκουγλε

goods-services buyers protection

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/buyer-protection

παντα μα παντα να στελνεις good-services!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Θέλω να κάνω μια αγορά από subito.it από Ιταλό ιδιώτη. Με καλύπτει το PayPal; Έτσι όπως τα λέτε παραπάνω, ότι δλδ αν δεν ελευθέρωσω τα χρήματα δεν τα παιρνει ο πωλητής, τότε αυτός πως διασφαλίζεται; δλδ αν εγώ παραλάβω το δέμα και δεν ελευθερώσω τα χρήματα; Κάτι δε μου ταιριάζει στη συναλλαγή...

Επεξ/σία από YankosChr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγω δεν εχω  καταλαβει γιατι πωλητες το φοβουνται μπορουν να τος κανουν κακοβουλα αμφισβητηση συναλλαγης και να τους ζητανε τα λεφτα πισω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Εγω δεν εχω  καταλαβει γιατι πωλητες το φοβουνται μπορουν να τος κανουν κακοβουλα αμφισβητηση συναλλαγης και να τους ζητανε τα λεφτα πισω ;

επειδη πολλαπλες φορες το paypal την εφερε σε πωλητες , η αφεντια μου δυο φορες εχασε χρηματα λογω paypal...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...