Προς το περιεχόμενο

Νέοι mobile επεξεργαστές 7ης γενιάς από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που κατεληξες; βλέπω την υπογραφή σου.. Και πες μας ότι προτιμάς έναν 8350 από τον 4790κ

Το οτι βλεπεις την υπογραφη μου, και επισης διαβαζοντας αυτα που ειπα πιο πανω θα επρεπε να σε προβληματιζει.

 

Το αν ειναι πιο δυνατος ενας cpu 400+ ευρω απο εναν αλλον 150 ευρω νομιζω μπορει να μας το απαντησει και 10 χρονο. Το θεμα ειναι το ποσο πιο δυνατος ειναι; Αξιζει αυτο το παραπανω αποδοσης για την παραπανω τιμη που πρεπει να δωσω;

 

Η απαντησει ειναι ΟΧΙ δεν αξιζει. Επειδη λοιπον τα pc φτιαχνονται βαση budget, και βαση χρησης του user το ερωτημα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

 

Τι gaming pc παιρνω 500 ευρω πχ

Τι pc παιρνω για rendering με budget 600 ευρω πχ

 

Και για να σου δωσω την απαντηση που τοσο περιμενεις, στα 500 ευρω gaming pc προσωπικα θα επαιρνα fx+mb+r9 290/390 και οχι i7+mb+gt 730

 

Οσο για το bottleneck που αναφερεις (ακομα γελαω), πιστευεις οτι ενας fx + r9 390x vs fx + 980ti βγαζουν τα ιδια fps; Αν το πιστευεις πρεπει να το κοιταξεις, αν οχι να αναθεωρησεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το οτι βλεπεις την υπογραφη μου, και επισης διαβαζοντας αυτα που ειπα πιο πανω θα επρεπε να σε προβληματιζει.

 

Το αν ειναι πιο δυνατος ενας cpu 400+ ευρω απο εναν αλλον 150 ευρω νομιζω μπορει να μας το απαντησει και 10 χρονο. Το θεμα ειναι το ποσο πιο δυνατος ειναι; Αξιζει αυτο το παραπανω αποδοσης για την παραπανω τιμη που πρεπει να δωσω;

 

Η απαντησει ειναι ΟΧΙ δεν αξιζει. Επειδη λοιπον τα pc φτιαχνονται βαση budget, και βαση χρησης του user το ερωτημα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

 

Τι gaming pc παιρνω 500 ευρω πχ

Τι pc παιρνω για rendering με budget 600 ευρω πχ

 

Και για να σου δωσω την απαντηση που τοσο περιμενεις, στα 500 ευρω gaming pc προσωπικα θα επαιρνα fx+mb+r9 290/390 και οχι i7+mb+gt 730

 

Οσο για το bottleneck που αναφερεις (ακομα γελαω), πιστευεις οτι ενας fx + r9 390x vs fx + 980ti βγαζουν τα ιδια fps; Αν το πιστευεις πρεπει να το κοιταξεις, αν οχι να αναθεωρησεις.

Τζαμπα χαλιεστε..

Για σενα μπορει να μην αξιζει,σε αλλον να χρειαζεται...Διαφορετικες αναγκες..

Bottleneck λανθασμενα θεωρει ο φιλος μαλλον το οτι ο i7 του δινει περισσοτερα fps σε σχεση με τον Fx με την ιδια καρτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι amd, μια ακόμη φορά απ΄τη μύγα ξίγκι βγάλε. jaguar, puma, kaveri, carrizo... τώρα αυτό, ΟΛΑ 28nm! ποιον κοροιδεύεις; δεν πιστεύω τπτ, ένα ακόμη rebranded 2013 APU, μόνο γραφικά άλλαξαν... broadwell και skylake μονόδρομος στα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι amd, μια ακόμη φορά απ΄τη μύγα ξίγκι βγάλε. jaguar, puma, kaveri, carrizo... τώρα αυτό, ΟΛΑ 28nm! ποιον κοροιδεύεις; δεν πιστεύω τπτ, ένα ακόμη rebranded 2013 APU, μόνο γραφικά άλλαξαν... broadwell και skylake μονόδρομος στα λαπτοπ.

 

Βρες της amd εσύ τα λεφτά να προχωρήσει σε κάτι καλύτερο...Έχουμε και απαιτήσεις κιόλας από μια εταιρεία πολύ μικρότερη από την intel σε μέγεθος και αξία...Επίσης δεν υποχρέωσε κανείς κανέναν να πάρει laptop με apu, οπότε δεν τίθεται θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι amd, μια ακόμη φορά απ΄τη μύγα ξίγκι βγάλε. jaguar, puma, kaveri, carrizo... τώρα αυτό, ΟΛΑ 28nm! ποιον κοροιδεύεις; δεν πιστεύω τπτ, ένα ακόμη rebranded 2013 APU, μόνο γραφικά άλλαξαν... broadwell και skylake μονόδρομος στα λαπτοπ.

rebranded???  στα 14nm δε θα ειναι?????ουτε γω πιστευω τπτ μεχρι να βγει και να δουμε τι μπορει να κανει...αλλα ο μονοδρομος δε συμφερει κανενα ειδικα εμας τα πελατακια...παρακαλα να παει καλα και να υπαρχει αναταγωνισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σχόλια είναι απλά τραγικά δυστυχώς.

Αφήστε μία να βγουν τα Zen που τα περιμένουμε πως και πως και μετά όσοι δεν θέλετε έχει και Intel ρε παιδιά δεν τρέχει τίποτα.

 

Τώρα μιας και έχω βαρεθεί πραγματικά τα σχόλια για θερμοκρασίες ας κάνουν μια έρευνα όχι αλλού εδώ στο site να δούμε πόσοι έχουν παράπονα από Intel, έτσι για το γ@ ρε παιδιά :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος κάποια σχόλεια είναι άσχετα και πολύ "φανμποιστικά" Intel εχω (με AMD κάρτα γραφικών),και δεν με χαλάγε καθόλου να είχα AMD ολα,εφόσον έκαναν για την δουλειά που τα ήθελα και πολύ πιο οικονομικά.όπως και πολύ παλαιότερα,απλά έτυχε να βρώ τον δικό μου επεξεργαστή σε καλή ευκαιρία.

Αντε να δούμε τα νέα μοντέλα για να πάρει μπροστά η AMD και μακάρι και άλλες εταιρίες για να βλέπω να σπάνε τα ηλίθια μονοπώλια,που κρατάνε την βιομηχανία πίσω και τις τιμές στα ύψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βλεπεις την υπογραφη μου, και επισης διαβαζοντας αυτα που ειπα πιο πανω θα επρεπε να σε προβληματιζει.

 

Το αν ειναι πιο δυνατος ενας cpu 400+ ευρω απο εναν αλλον 150 ευρω νομιζω μπορει να μας το απαντησει και 10 χρονο. Το θεμα ειναι το ποσο πιο δυνατος ειναι; Αξιζει αυτο το παραπανω αποδοσης για την παραπανω τιμη που πρεπει να δωσω;

 

Η απαντησει ειναι ΟΧΙ δεν αξιζει. Επειδη λοιπον τα pc φτιαχνονται βαση budget, και βαση χρησης του user το ερωτημα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

 

Τι gaming pc παιρνω 500 ευρω πχ

Τι pc παιρνω για rendering με budget 600 ευρω πχ

 

Και για να σου δωσω την απαντηση που τοσο περιμενεις, στα 500 ευρω gaming pc προσωπικα θα επαιρνα fx+mb+r9 290/390 και οχι i7+mb+gt 730

 

Οσο για το bottleneck που αναφερεις (ακομα γελαω), πιστευεις οτι ενας fx + r9 390x vs fx + 980ti βγαζουν τα ιδια fps; Αν το πιστευεις πρεπει να το κοιταξεις, αν οχι να αναθεωρησεις.

παραισθησιογονα καργα βλεπω ε?? κανεις ερωτησεις και απαντησεις στον εαυτο σου ε? ευγε... 

βλεπω εχεις ορεξουλες ε? οχι,για πες μου gaming συστημα με 500 ευρω..

διοτι για redering σε αυτη την τιμη σιγουρα θα πηγαινα σε εναν fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rebranded???  στα 14nm δε θα ειναι?????ουτε γω πιστευω τπτ μεχρι να βγει και να δουμε τι μπορει να κανει...αλλα ο μονοδρομος δε συμφερει κανενα ειδικα εμας τα πελατακια...παρακαλα να παει καλα και να υπαρχει αναταγωνισμος

Όχι. Στα 28nm είναι. Ίδιος πυρήνας με τον athlon x4 845 που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως,τον ειχα και το μετανιωσα που τον πηρα...υποτιθεται 8πυρινος επεξεργασης και αν δεν εκανα ο/c ετρωγε μπουκαλι με την r9 290x..

 

Περιεργο.Εγω ειχα το ιδιο setup και δεν ειχα κανενα θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ όπως και εγώ και πολύ ακόμη.

Είναι απλό όμως, αν δώσεις ένα σκασμο € και δεν βλέπεις τις διαφορές που σου έλεγαν κτλπ που το θάρρος να το παραδεχτεί κάποιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και τωρα ξερω ατομα (τεχνικους Η/Υ) που ουτε καν κοιτανε τι μοντελο ειναι αμα ειναι AMD ειναι μαπα! και σε desktop μαλλιστα.. δεν πα να ειναι intel pentium 4  ειναι intel!

Ισχύει...

Μάλιστα ένας μου είχε πει σε κάποια φάση, οι AMD "σκάνε".

Σκάνε λέω εγώ, τι εννοεί; Ότι είναι ζεστοί;

Εννοούσες ότι χαλάνε...

Εποχές 1985, λες και μιλάμε για VHS Video. Ότι να' ναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...