Προς το περιεχόμενο

Bethesda: Ετοιμάζονται VR εκδόσεις των Fallout 4 και Doom


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

--Off topic on--

 

 Μεγαλη πατατα το Fallout 4 ....

 

Για εμενα #1 το Fallout 2 , #2 το Fallout 1 #3 Fallout New Vegas #4 το Fallout 3  #5 το Fallout 4.Αν δειτε τις επιλογες στους διαλογους αναμεσα στο F2 και στο F4 ειναι η μερα με την νυχτα.Αυτο το aha που υπαρχει σαν επιλογη στο 4 δεν το χωραει ο νους μου.

 

Αναμεσα στο #3 και στο #4 βαζω το Brotherhood of Steel.

 

--offtopic off--

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το port παιχνιδιών horror σε 3D/VR βλέπω να έχουμε σωρεία ατυχημάτων "έπεσα στη τζαμαρία στον πανικό μου να ξεφύγω από το ζόμπι".

Δε θέλω να φανταστώ τα παιδιά μου να βιώνουν πραγματικά αληθοφανείς σκηνές τρόμου και βίας. Κάποια πράγματα χαράζονται στο μυαλό ότι ηλικία και να έχεις.

Δηλαδη δεν έχεις πρόβλημα να παίξουν πχ τα ανήλικα παιδιά σου παιχνίδια με "αληθοφανείς σκηνές τρόμου και βίας" αρκεί να είναι σε PC monitor και όχι σε VR...

 

Αλλά ξέχασα. Μπορεί να πέσουν στη τζαμαρία από τον πανικό τους σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα στο #3 και στο #4 βαζω το Brotherhood of Steel.

 

 

 

To tactics εννοείς ε; Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το tactics παρόλο που δεν είναι rpg (εντάξει έχει κάτι ελάχιστα).

 

Πολύ χαβαλέ παιχνίδι! Άνετα θα έπαιζα μια εξέλιξή του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν τα παιδιά σου να ξεχωρίσουν την πραγματική από την ψεύτικη βία;

Πιστεύω ότι μπορούν.

Αλλά όταν κάτι σε συνταράσει (πχ ένα έντονο όνειρο, πόσο μάλλον μια εμπειρία που όλες σου οι αισθήσεις  -πλην της λογικής- αναφέρουν ως αληθινή) μένει στη μνήμη. Ειδικά η βία και οι έντονες εικόνες που σοκάρουν δημιουργούν συνάψεις στον εγκέφαλο για τη μελλοντική αποφυγή του σοκ. Αυτό οδηγεί στο φαινόμενο της εξοικείωσης με το συναίσθημα και την εικόνα.

 

Πριν από κάποια χρόνια μας σόκαρε η θέα ενός νεκρού από υπερβολική δόση ναρκωτικών αλλά πλέον απλώς τους προσπερνάμε στην Πανεπιστημίου, μας σόκαραν οι εικόνες των παιδιών που πεθαίνουν στους πολέμους και από την πείνα και τώρα απλώς κάνουμε κλικ στο διπλανό λινκ που λέει για τη νέα γκόμενα του Ρονάλντο, οι επιθέσεις αυτοκτονίας, πλέον λέμε "αυτά συμβαίνουν" και "μακριά από εμάς"... you get my point!

 

Έτσι, δεν αναφέρομαι τόσο στο αν κάποιος έχει την ικανότητα να ξεχωρίσει την αληθινή βία από την εικονική (και την έκθεση σε  συναισθήματα που αυθόρμητα θα παραχθούν από την ενασχόληση με τον εκάστοτε τίτλοι), αλλά το κατα πόσο η έκθεση σε τόσο αληθοφανή σκηνικά επηρεάζει τον τρόπο λειτουργίας της σκέψης γενικότερα, αλλά κυρίως συναισθηματικά και κοινωνικά.

 

Η αξία της αθωότητας, σε κάθε ηλικία, είναι υποτιμημένη. Έχουμε πήξει στους συναισθηματικά νεκρούς ρεαλιστές, ας έχουμε και μερικούς ιδεαλιστές.

Επίσης, μην αγοράζεις τρακτερ γιατί ποτέ δεν ξέρεις... :ο

Τουλάχιστον είσαι συνεπής με το username σου.

 

Επειδή έχω παίξει μερικά παιχνίδια στη ζωή μου και κάποια μπορεί να είναι αρκετά "ζόρικα" , ειδικά όταν τα παίζεις μόνος το βράδυ: το να τα ζεις σε καλώς υλοποιημένο VR μπορεί να είναι δέκα φορές πιο έντονο σε ένταση συναισθημάτων. Θεωρώ ότι τα ratings των παιχνιδιών θα πρέπει γενικώς να λαμβάνονται υπόψη από τους γονείς, ειδικά μετά την έλευση του VR, καθότι η εμπειρία θα είναι πολύ λιγότερο ψεύτικη από ότι είναι τώρα και η συναισθηματική επίδραση πολύ πιο έντονη.

 

Εσύ πάλι... πάρε τρακτέρ.

Δηλαδη δεν έχεις πρόβλημα να παίξουν πχ τα ανήλικα παιδιά σου παιχνίδια με "αληθοφανείς σκηνές τρόμου και βίας" αρκεί να είναι σε PC monitor και όχι σε VR...

 

Αλλά ξέχασα. Μπορεί να πέσουν στη τζαμαρία από τον πανικό τους σωστά;

Ήταν δύο προτάσεις, ξεχωριστές. Η μία αναφερόταν στην τζαμαρία και ήταν χιουμοριστική. Η άλλη στα παιδιά.

Αν διαβάσεις τις υπόλοιπες απαντήσεις μου θα καταλάβεις ότι αποδοκιμάζω τη βία γενικώς, απλώς θεωρώ ότι το VR την πάει σε άλλο επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορούν.

Αλλά όταν κάτι σε συνταράσει (πχ ένα έντονο όνειρο, πόσο μάλλον μια εμπειρία που όλες σου οι αισθήσεις  -πλην της λογικής- αναφέρουν ως αληθινή) μένει στη μνήμη. Ειδικά η βία και οι έντονες εικόνες που σοκάρουν δημιουργούν συνάψεις στον εγκέφαλο για τη μελλοντική αποφυγή του σοκ.

αμα σου λεγα οτι τα μεγαλύτερα σοκ απο βια ηταν διαβάζοντας βιβλία,τοσα χρονια εβλεπα ταινιες και επαιζα παιχνιδια με βιεες σκηνές αυτά τα δυο βιβλια δεν θα τα ξεχασω ποτε...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αμα σου λεγα οτι τα μεγαλύτερα σοκ απο βια ηταν διαβάζοντας βιβλία,τοσα χρονια εβλεπα ταινιες και επαιζα παιχνιδια με βιεες σκηνές αυτά τα δυο βιβλια δεν θα τα ξεχασω ποτε...

 

 

Σε πιστεύω. Δεν ξέρω αν είσαι εξαίρεση ή όχι, απλώς σκέψου πως θα βίωνες την εμπειρία αν αυτές τις σκηνές βίας τις είχες πρωτοσυναντήσει σε VR, έτσι όπως τις φαντάστηκες διαβάζοντας τα βιβλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...