Προς το περιεχόμενο

Το macOS Sierra είναι η νέα έκδοση του OS X με Siri, Auto Unlock και Universal Clipboard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα υπάρχουν και αλλαγές στο software κομμάτι που δεν τις αναλύουν σε μία 2-3ωρη παρουσίαση. Το πιο συνετό θα ήταν να περιμένουμε μέχρι τα πρώτα reviews από την beta έκδοση.

 

 

Το "αθόρυβο" άδειασμα πολλών αρχείων του υπολογιστη στο iCloud είναι πολύ χρήσιμο, ειδικά στα Macbook που παίζει να έχουν δίσκο 128Gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αυτό να είχα τώρα που έχει το Euro :(  θα με βόλευε απίστευτα. 

Helium (free) εαν μιλαμε για webpage (πχ ερτ webtv), αλλιως ενα τικ στο "Always on top" option οποιου video player χρησιμοποιεις λειτουργει μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Helium (free) εαν μιλαμε για webpage (πχ ερτ webtv), αλλιως ενα τικ στο "Always on top" option οποιου video player χρησιμοποιεις λειτουργει μια χαρα.

Ωραίος :) δεν το ήξερα, αλλά καλό είναι που θα έχει κάτι τέτοιο το ίδιο το OS.

Η ert μέσα από το youtube live δείχνει τους αγώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν...

 

γιατι αν εστιασουν σε iphone και iPad ...

 

 

Μα το ειπαν , αυτο ειναι το μελλον  και μαλλον  δεν εχουν αδικο . Τουλαχιστον για τον περισσοτερο κοσμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που έχω και παλιότερο macbook τα βρίσκω αισχρά. Έχω μείνει με mavericks που φέρνει λίγο σε desktop ακόμα και μου άρεσε το snow leopard... Αυτό που αντί να κάνει το λειτουργικό καλύτερο απλά το κάνει πιο βαρύ (και κατ' εμέ άσχημο) με ξεπερνάει... Και η βλακεία είναι ότι κάθε φορά νέα apis και καληνύχτα παλιά λειτουργικά... Σε υπερβολικά μεγαλύτερο βαθμό από windows-linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που έχω και παλιότερο macbook τα βρίσκω αισχρά. Έχω μείνει με mavericks που φέρνει λίγο σε desktop ακόμα και μου άρεσε το snow leopard... Αυτό που αντί να κάνει το λειτουργικό καλύτερο απλά το κάνει πιο βαρύ (και κατ' εμέ άσχημο) με ξεπερνάει... Και η βλακεία είναι ότι κάθε φορά νέα apis και καληνύχτα παλιά λειτουργικά... Σε υπερβολικά μεγαλύτερο βαθμό από windows-linux

 

 

Για πες ποιες λειτουργίες θα σε έκαναν να πεις οτι ένα νεο λειτουργικο θα ήταν καλύτερο από το υπάρχον; Τι σου λέιπει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισω απο τα φρου φρου και τα αρωματα, το ζουμι ειναι το νεο filesystem της Apple

 

APFS is released as a Developer Preview in OS X 10.12, and is scheduled to ship in 2017

 

Ας βαλω και ετουτο

 

http://9to5mac.com/2016/06/13/apple-file-system-apfs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πρέπει να συμπεριφέρομαι στις εταιρίες και τα προϊόντα τους λες και είναι καμία ομάδα;

 

Συμφωνώ σε όλα, αλλά δε μπορώ να μη δω το παράδοξο σ' αυτή τη φράση...

 

...ότι οι ομάδες, ας πούμε, είναι κάτι άλλο και όχι εταιρίες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ποιες λειτουργίες θα σε έκαναν να πεις οτι ένα νεο λειτουργικο θα ήταν καλύτερο από το υπάρχον; Τι σου λέιπει;

 

Ελπίζω ότι ρωτάς από ενδιαφέρον και όχι από ειρωνεία... 

Για τα mavericks συγκεκριμένα πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης... Για τα mac γενικότερα σοβαρό ntfs support και πιο desktop os looking αντίστοιχο με των snow leopard (πριν γίνει αυτό που έγινε στα lion). Με ενδιαφέρουν χαρακτηριστικά αντίστοιχα του expose και του spaces όχι αντίστοιχα του ilauncher style (δεν θυμάμαι πως το λένε). Ακόμα πχ θα μπορούσαν να βάλουν από το λειτουργικά πολύ περισσότερα multitouch επιλογές. Finder με τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά που σου δίνει το XtraFinder. Τώρα άμεσα δεν μου έρχεται κάτι άλλο. (Επίσης κάτι αντίστοιχο του Bartender). Αυτό το dual-view και κολοκύθια αλλά σε φάση όπως στα windows 7+ δηλαδή στα 2 η οθόνη δεξιά-αριστερά. Τέλος προφανώς δεν ζητάνε απο μένα τι θέλω αλλά θα μπορούσαν να δώσουν ίσως κάτι σε στυλ service pack που να δίνει κανένα καινούριο api ώστε να μένεις συμβατός με εφαρμογές. Δεν είναι δυνατόν να σου σταματάνε support σε hw του 8 και του 9. Όταν μάλιστα τρέχουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πισω απο τα φρου φρου και τα αρωματα, το ζουμι ειναι το νεο filesystem της Apple

 

APFS is released as a Developer Preview in OS X 10.12, and is scheduled to ship in 2017

Κατσε να το δουμε πρώτα γιατι η Apple ειναι ικανή να μετατρέψει κάθε "ατού" σε αχίλλεια πτέρνα. Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το File system ηταν ενα αλλα η MS μαλλον τα σκατωσε.

 

WinFS - Relational Database based FS

 

αμεσο search με metadata.

Mωρε εαν μιλησουμε για σκατωματα σε filesystems της προκοπης, ο βασιλιας ειναι το ReiserFS και ο δημιουργος του.

Αυτος και εαν τα σκατωσε επικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ένα χαρακτηριστικό που είπε ένας φίλος στην αρχή ότι ο Siri δε θα υποστηρίζεται στην Ελλάδα; Δε με νοιάζει να του μιλάω στα Αγγλικά, αλλά ρε γαμώτο... ένα πράγμα μου άρεσε και το περίμενα και τώρα παίζει να μην το έχω. Το άλλο ξενέρωμα είναι το ότι μάλλον θα είναι και η τελευταία έκδοση συμβατή με το σύστημά μου (iMac 27 late 2009).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...