Προς το περιεχόμενο

Το macOS Sierra είναι η νέα έκδοση του OS X με Siri, Auto Unlock και Universal Clipboard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το File system ηταν ενα αλλα η MS μαλλον τα σκατωσε.

 

WinFS - Relational Database based FS

 

αμεσο search με metadata.

Στο ntfs πάντως με το everything κάνεις instant search νομίζω ψάχνοντας το MFT. Δεν νομίζω να γίνεται εύκολα κάτι καλύτερο σε επίπεδο file system. Αν και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να μιλήσει εύκολα για καλύτερο file system εφόσον οι ανάγκες πχ servers desktops και κινητών είναι μάλλον διαφορετικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η apple συνεχιζει την μικρη υποστηριξη των μηχανηματων της.

Ενα  8-core Xeon Mac pro του 2009 δεν υποστηριζεται απο το macOS Sierra, αλλα τρέχει κανονικα την τελευταια εκδοση windows.

 

Ενα macbook pro με core 2 duo 3.06GhHz 4GB Ram του 2009 δεν θα τρεχει sierra, αλλα θα το τρεχει το απλο macbook(οχι pro) του 2009.

 

Κριμα που η apple δεν εχει την υποστηριξη σε παλιοτερα μηχανηματα που εχουν τα windows.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέμε Ford Sierra;

Δλδ ούτε τ όνομα, πάλι καλά που έχει νέα emojis αλλιώς θα μιλαγαμε για μεγάλο fail.

 

Να δουμε το AppleFS, αν είναι καλό να χειροκροτησουμε. Πέρα απ την πλάκα χρειάζεται ένα σύγχρονο FS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε εχει τον επομενο χρονο 30% πτωση πωλησεων η apple δεν υπαρχει ελπιδα για την ανθρωποτητα. 

Πραγματικα εχει πλεον γινει συνωνυμο με την παθογενεια.

 

Τα windows ηδη απο ta windows 7 εχουν touch , οτι λαπτοπ που να κοστιζει κατι παραπανω εχει touch που ειναι πολυ χρησιμο και η apple στη κοσμαρα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Helium (free) εαν μιλαμε για webpage (πχ ερτ webtv), αλλιως ενα τικ στο "Always on top" option οποιου video player χρησιμοποιεις λειτουργει μια χαρα.

 

Αυτό το κάνει και ο Opera browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν και Apple fan boy από τότε που απέκτησα iMac στα τέλη του 2013 οφείλω να πω ότι δεν βλέπω σοβαρούς λόγους να αναβαθμίσω σε αυτήν την έκδοση του Os X. Στην τωρινή έχω έναν καλό λόγο που αναβάθμισα. Είναι η λειτουργία στον e-mail client που επιτρέπει την αποστολή εώς και 5 Gbytes αρχείων με ένα σύνδεσμο. Με γλίτωνε από την αγγαρεία του να στέλνω και να ξαναστέλνω e-mails με επισυναπτόμενες φωτογραφίες και βίντεο σε συγγενείς και φίλους διαρκώς,μέχρι να τις στείλω όλες ή να υποχρεώνομαι να τα συμπιέζω και να χάνουν σε ποιότητα για να τα στέλνω μονομιάς. Έτσι αποδέχτηκα την πτώση της απόδοσης του υπολογιστή-είχα κίνητρο. Διότι -κακά τα ψέμματα-οποιοδήποτε Apple μηχάνημα και να έχεις όταν του "φοράς" μεταγενέστερο λειτουργικό από αυτό με το οποίο έρχεται κάτι χάνει σε ταχύτητα απόκρισης και ας ισχυρίζεται η εταιρεία ότι βελτιστοποιεί τον συγκεκριμένο τομέα. Αυτό βέβαια συμβαίνει και με τα Windows δεν είναι κάτι καινούργιο. Συνεπώς αν αποφασίσεις να μεταβείς σε νεότερη έκδοση πρέπει να έχεις έναν καλό λόγο τουλάχιστον για να το κάνεις. Σε αυτή την έκδοση απ'ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενα του συντάκτη το μόνο κίνητρο το έχουν οι κάτοχοι iphones διότι τους παρέχει την δυνατότητα πολύ απλού και γρήγορου συγχρονισμού τους με το mac τους.

 

 Όσον αφορά την Siri θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Ο καλύτερος ψηφιακός βοηθός για εμάς τους έλληνες δεν προέρχεται από την Apple. Ούτε από την Microsoft. Αλλά από μια μικρή ελληνική εταιρεία την MLS και ονομάζεται MAIC. Δεν καλύπτει βέβαια τις ανάγκες πολλών μια και απευθύνεται σε αυτούς που αναζητούν low/midrange budget smartphones και tablets αλλά επειδή έχω δυο δικά της πρέπει να σας πω ότι στα ελληνικά σκίζει. Καταλαβαίνει τα πάντα. Η πεθερά μου που είναι άσχετη από υπολογιστές έμαθε να δίνει φωνητικές εντολές στα ελληνικά και να βάζει βιντεάκια στα εγγόνια της στο youtube καθώς και να κάνει αναζητήσεις για πράγματα που την ενδιαφέρουν στο διαδίκτυο. Αυτό σας λέω μόνο.Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και Apple fan boy από τότε που απέκτησα iMac στα τέλη του 2013 οφείλω να πω ότι δεν βλέπω σοβαρούς λόγους να αναβαθμίσω σε αυτήν την έκδοση του Os X.

 

Security fixes στα ενδότερα του λειτουργικού; Πάντα υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις - ειδικά όταν η αναβάθμιση είναι δωρεάν, όπως στο OS X ή τα Windows 10.

 

Διότι -κακά τα ψέμματα-οποιοδήποτε Apple μηχάνημα και να έχεις όταν του "φοράς" μεταγενέστερο λειτουργικό από αυτό με το οποίο έρχεται κάτι χάνει σε ταχύτητα απόκρισης και ας ισχυρίζεται η εταιρεία ότι βελτιστοποιεί τον συγκεκριμένο τομέα. Αυτό βέβαια συμβαίνει και με τα Windows δεν είναι κάτι καινούργιο.

 

 

Δεν ισχύει αυτό. Το El Capitan συμπεριφέρεται καλύτερα από ότι το Mountain Lion. Τα Windows 7 / 8 / 10 συμπεριφέρονται καλύτερα από ότι τα Windows XP  ή Vista (στο ίδιο μηχάνημα). Είναι per-case κατάσταση, δεν υπάρχει γενικός κανόνας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι το βάλετε πείτε και πόσο σβέλτο είναι... να ξέρουμε μην γίνει κανένα ατύχημα όπως με τα iOS που κάνεις αναβάθμιση σε παλαιότερη συσκευή και μετά βλαστημάς την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσοι το βάλετε πείτε και πόσο σβέλτο είναι... να ξέρουμε μην γίνει κανένα ατύχημα όπως με τα iOS που κάνεις αναβάθμιση σε παλαιότερη συσκευή και μετά βλαστημάς την ώρα.

Οτι και να πει οποιος το βαλει, δεν..λεει τιποτα, μια και ειμαστε σε beta.

Συγκριση final version OS με beta OS, δεν ειναι λογικη συγκριση. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την beta 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισω απο τα φρου φρου και τα αρωματα, το ζουμι ειναι το νεο filesystem της Apple

 

APFS is released as a Developer Preview in OS X 10.12, and is scheduled to ship in 2017

 

Ένα βελτιωμένο f2fs στα σημεία πάνω κάτω ή κάτι μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα βελτιωμένο f2fs στα σημεία πάνω κάτω ή κάτι μου διαφεύγει;

Δεν εχω ιδεα προς το παρον και πιστευω θελει λιγο ακομα μεχρι να δουμε legit συγκρισεις/εγκυρα reviews ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ πάντως πραγματικά να καταλάβω τη μη υποστήριξη παλαιότερων μηχανημάτων. Στο late 2009 iMac που έχω μου φάνηκε ότι τα Yosemite έτρεχαν αρκετά καλύτερα από τα Mavericks. Κυρίως η διαχείριση μνήμης (που παρακολουθώ με τα iStatMenus) ήταν έτη φωτός μπροστά. Κάπου εκεί αντικατέστησα τον παραδοσιακό σκληρό με έναν SSD και από τότε το μηχάνημα κυριολεκτικά πετάει. Με τα ElCapitan τώρα όχι μόνο τα πάντα γίνονται ακαριαία αλλά η μνήμη χρησιμοποιείται το πολύ στα 10% και η CPU στα 1-2% (άντε στο τσακίρ κέφι να φτάσει το 5% αν έχω 10 παράθυρα ανοιχτά, βλέπω βίντεο και στέλνω mail ταυτόχρονα). Αφού το μηχάνημα εμφανώς τα πάει χαλαρά δεν καταλαβαίνω το "δεν υποστηρίζεται" (που δε θα ακούσω το Σεπτέμβριο, αλλά σίγουρα του χρόνου) πέρα από το "ήρθε η ώρα να σου ξαναπάρουμε λεφτά".

Στο iPhone ήταν πασιφανές. Όταν είχα το 4, μετά από 3 χρόνια το λειτουργικό που βγήκε (δε θυμάμαι έκδοση) το έκανε πιο αργό κι απ'την καθυστέρυση. Ήταν σα να γίνονται τα πάντα σε slow motion.

Όχι όμως κι ότι 8πύρηνος i7 με 8GB RAM και SSD δε φτάνουν... μην τρελαθούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...