Προς το περιεχόμενο

MSI Gaming X GTX 1080 8GB


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος μαν..

Οσο για το bottleneck πιστεύω θα αλλάξετε γνώμη αν παίξετε games και όχι benches..

Άλλο ότι ένας άλλος επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα σε κάποιο παιχνίδι, το οποίο είναι πιθανό και ξέρουμε λίγο πολύ ποια είναι αυτά τα παιχνίδια και άλλο ο όρος Bottleneck. 

Ένα κανάλι Sata 3, μπορεί να μεταφέρει περίπου μέχρι 600mb/s. Αυτό είναι δεδομένο. Αν έχεις έναν δίσκο που είναι σε θέση να στέλνει 900mb/s, τότε το κανάλι αποτελεί Bottleneck.

 

Παραπάνω είδαμε ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και πως το Graphics Score που έβγαλα, συμφωνεί με αυτά των Review Sites που έχουν πολύ δυνατότερα PC.

 

Ωραίος man. ;)

Μια σημείωση: στο afterburner θέλει να ενεργοποιήσεις και Post FX (P key) για να δεις μέγιστες δυνατές θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν το έκανες και απλά το αφαίρεσες πριν το screenshot, αλλά αν όχι πρέπει να το ξανακάνεις.

Στο Furmark εννοείς μάλλον.

Ακολούθησα την ίδια διαδικασία με την R9 390. GPU Stress Test.

 

Εννοείται. Εγώ μόλις είδα το άρθρο σου αμέσως το 1ο πράγμα που τσέκαρα ήταν αυτό. Πολύ σωστά το τόνισες κιόλας.

Θεωρητικά το περιμέναμε...

 

Το Firestrike χρησιμοποιεί τους πόρους στο 100% (cpu & gpu). ΔΕΝ υπάρχει πιο ενδεικτικό benchmark για την ισχύ του συστήματος στα games. Αν ένα game παίζει χειρότερα σε AMD, δεν φταίει ο επεξεργαστής αλλά ο developer!!!

Ναι, αλλά δεν είμαστε δικαστήριο για να δούμε ποιος φταίει και ποιος όχι. Τεχνολογικό Forum είμαστε ωστόσο και ψάχνουμε να βρούμε τις αιτίες.

Στο τέλος όμως αγοράζουμε αυτό που αποδίδει καλύτερα ανεξαρτήτου ηθικής. :)

Αν ένας Intel αποδίδει καλύτερα σε κάποιο παιχνίδι και εμείς θέλουμε να παίξουμε αυτό το παιχνίδι, τότε θα πάρουμε Intel για να κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Και στο guru3d η ίδια κάρτα (MSI X Gaming GTX 1080) έβγαλε 19661 με i7. ΛΟΙΠΟΝ;

Ναι, έχεις δίκιο για το graphics score. Μα την παναγία το κοιταξα 2 φορές το post, και "είδα" και τις 2 γενικό σκορ. Πφφφφφ..... ή κοιταξα το 2ο screenshot και μπερδεύτηκα ή πρέπει να βάλω γυαλιά. 

 

Υ.Γ. Άρα o FX με MSI GTX 1080 και ο ι7 με ιδια κάρτα, σε firestrike βγάζουν σε γενικό σκορ (που παίζει ρόλο και το σκορ του CPU στα Physics test και αλλοιώνει -θεωρητικά- το αποτέλεσμα υπέρ των ιντελ) το ίδιο. Άρα το συμπέρασμα παραμένει.

 

Φυσικά. Είδες τι Physics Score έβγαλε ο i7;

21082

 

Ο 6600K Default έβγαλε λιγότερο από τον 8320 OCed και όταν ο πρώτος υπερχρονίστηκε με τη σειρά του ξεπέρασε τον δεύτερο.

http://www.insomnia.gr/topic/596467-intel-i5-6600k-ga-z170-hd3p-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/

Αν έχεις βάλει τέρας CPU θα δεις και το αντίστοιχο Physics Score που σαφώς θα επηρεάσει και την τελική βαθμολογία.

 

Tα μπέρδεψες. Ο Heatspreader μιλάει για Graphics Score, όπως για graphics score μιλάω και εγώ.

 

Στο Guru3D η MSI 1080 έβγαλε 22750 out of the box και 23900 υπερχρονισμένη όσο δεν παίρνει.

 

Αυτό ισοδυναμεί σε διαφορά της τάξεως του 10%-15% με την αντίστοιχη υλοποίηση της 980Tι.

Ναι.

 

 

Ωραίο το άρθρο. Αυτή θα κρατήσεις δηλαδή ;

Για περίπου έναν μήνα.

 

geothermal valley :P

Ενδιαφέρον τελικά και το 10-15% με την αντίστοιχη 980ti που έχω..

Επισης μπράβο για το άρθρο..

Το Έπεσε στα χέρια σου δε κατάλαβα..

Θα την επιστρέψω. Δεν θα την κρατήσω.

Δεν θα αγόραζα σε καμία περίπτωση τόσο ακριβή κάρτα γραφικών. Αν είχα ένα σύστημα με X99 και ένα CPU 12Threads με 64GBRAM, ok. Αλλά προτιμώ να κινούμαι στα όρια του Value for Money και λίγο παραπάνω. :)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολυ καλο review.

Εγω απογοητεύτικα που στα 1080p sto Tomb raider εχει στιγμες που πεφτει κατω απο 40fps 

Ναι αλλα δεν φταιει η καρτα για αυτο.

Μπορεί να είναι στιγμιαία. Θα παίξω λίγο να δω τι γίνεται.

Θα τρέξω και σε DX11 να δούμε.

Αν είναι στιγμιαία δεν τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rise of the Tomb Raider
(1920x1080 Very High Settings, Pure Hair On, DX 11, Exclusive Full Screen, HBAO+)

post-115429-0-60184800-1465910606_thumb.jpg

 

Όσο για το Dirt έχω την παρακάτω έκδοση. Δεν ξέρω αν φαίνεται από το Screenshot παρακάτω.

post-115429-0-41038400-1465910746_thumb.png


Επί του θέματος...

 

Οι όποιες διαφορές νομίζω ότι είναι λόγω των υπόλοιπων υποσυστημάτων. Δεν είναι τρελοί οι Reviewers που έχουν ότι πιο γρήγορο υπάρχει.
Σκέφτομαι να ρίξω τη συχνότητα του CPU να δω αν θα αλλάξουν τα νούμερα, αν και η αρχιτεκτονική είναι αυτή που κάνει τη διαφορά, όπως για παράδειγμα το πόσο κερδίζει η πλατφόρμα από τις γρήγορες RAM, κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου είχα πάει στα 5.1GHz. Δεν θέλω να το πιέσω ειδικά τώρα καλοκαιριάτικα. Θέμα αρχιτεκτονικής είναι περισσότερο.

Έχουμε δει πως ή θα υπάρχει διαφορά στα Games ή όχι ανεξαρτήτως ρολογιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου είχα πάει στα 5.1GHz. Δεν θέλω να το πιέσω ειδικά τώρα καλοκαιριάτικα. Θέμα αρχιτεκτονικής είναι περισσότερο.

Έχουμε δει πως ή θα υπάρχει διαφορά στα Games ή όχι ανεξαρτήτως ρολογιού.

 

Το screenshot που είχες ανεβάσει έλεγε 8350 και θυμάμαι πως είχες ξεκαθαρίσει ότι είχες φέρει τον 8350 από το pc στο πατρικό σου και τον τοποθέτησες στην 990fx extreme 9 που έχεις. Σαν τώρα το θυμάμαι, το screenshot το είχες ανεβάσει με αφορμή μια μικρή διένεξη που είχαμε σχετικά με το oc πριν καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και το δικό μου το έχω φτάσει εκεί. Πλέον δεν το έχω αυτό το CPU εύκολα διαθέσιμο.
Πιο πιθανό είναι να κάνω μετρήσεις με αυτό το σύστημα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό άρθρο ! Αλλά πρέπει να επισημάνω ότι στο 3D mark δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το αν έχεις ´´μπουκάλί´´ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...