Προς το περιεχόμενο

Γραφείο εύρεσης εργασίας ερώτηση


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση σημαντική. Μια γνωστή μου πήγε στο συγκεκριμένο γραφείο εύρεσης εργασίας http://www.human-resources.gr στη Θεσσαλονίκη αναζητώντας δουλειά.

 

Της απάντησαν σχετικά άμεσα και της είπαν πως υπάρχει διαθέσιμη θέση σε εστιατόριο της Γερμανίας. Μάλιστα επικοινώνησε η ίδια με τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου και συννενοήθηκαν. Ξεκαθαρίστηκε με το γραφείο πως την αμοιβή θα την πάρει από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου στη Γερμανία και δε θα δώσει κάτι προκαταβολικά η ίδια.

 

Φάνηκε σοβαρή πρόταση και στάση εκ μέρους τους και κατά πάσα πιθανότητα θα φύγει. Αυριο θα μιλήσει αναλυτικά για Τοποθεσία κλπ.

 

Έχετε αντίστοιχη εμπειρία ή κάποια γνώμη επί του θέματος; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεδουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Αν είναι να φύγει κανείς στο εξωτερικό, ΠΟΤΕ να μην δουλέψει για Έλληνα και πόσο μάλλον σε εστιατόριο

 

Θα ήθελες να μου πεις γιατί, διότι πραγματικά εγώ δεν γνωρίζω κάτι επί του θέματος... Δεν ξέρω αν είναι για καλό ή κακό πάντως αυτή η ευκαιρία(; ) παρουσιάστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελες να μου πεις γιατί, διότι πραγματικά εγώ δεν γνωρίζω κάτι επί του θέματος... Δεν ξέρω αν είναι για καλό ή κακό πάντως αυτή η ευκαιρία(; ) παρουσιάστηκε.

Διάβασε αυτό το άρθρο, μετά τη φωτογραφία με το κρέας μιλάει για τις συνθήκες στη Γερμανία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση.

Ολόκληρη Γερμανία και βάζουν αγγελία για να προσλάβουν άτομο από Ελλάδα;

Δε καταλαβαίνω το λόγο. Και πόσα θα του δίνουν; θα του παρέχουν και σπίτι;

 

Δε μου κολλάνε και τόσο.

Όχι μόνο για τη συγκεκριμένη αγγελία αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα να κοιτάξεις κατά πόσο το γραφείο στη Θεσσαλονίκη είναι νόμιμο ή παράτυπο. Υπάρχουν πολλά γραφεία που ουσιαστικά είναι βιτρίνες για λατζεράδικα στη Γερμανία, το Βέλγιο και αλλού. Αν σου ζήτησαν λεφτά για "να τακτοποιήσουν χαρτιά" τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες ότι είναι βιτρίνα.

 

Οι συνθήκες στα εστιατόρια των Ελλήνων στο εξωτερικό έχουν αναλυθεί πολλές φορές. Οι μαγαζάτορες πατάνε στο "φιλότιμο", στην "ανάγκη" και στο "προσφέρουμε εργασία στους νέους που έχουν ανάγκη" για να προσφέρουν τελείως ξεφτίλα δουλειά που μακροπρόθεσμα παίζει να βγεις και ζημιωμένος.

 

Πρόσφατα το newdiaspora είχε ανεβάσει σχετικό άρθρο για κάτι που τα τελευταία 8-10 χρόνια γνωρίζαμε όσοι μέναμε στο εξωτερικό, τα λέγαμε στους γνωστούς μας αλλα τα τελευταία δυο χρόνια έχει γιγαντωθεί.

 

EDIT: Eίδα ότι το λινκ που ανέβασα ήδη έχει ανεβεί, ρίξτου μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η θέση αφορά λάτζα σε εστιατόριο της Γερμανίας με πρώτο μισθό 800-1000 ευρώ για 8-9 ώρες καθημερινά με ρεπό Δευτέρα. Θα παρέχεται κατάλυμα και ασφάλιση. Το γραφείο δεν ζήτησε τίποτα από τη γνωστή μου, είπε πως η αμοιβή του θα είναι από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου. Πως ελέγχω την νομιμότητα του; Έχει απλά αριθμό άδειας στη σελίδα του.

 

Σήμερα υπήρξε νέα επικοινωνία με το γραφείο το οποίο είπε πως δεν έχουν στείλει μέχρι στιγμής άτομο στην Γερμανία και όταν ζητήθηκαν οι ακριβείς πληροφορίες (τοποθεσία κλπ) δεν τις είχε. Είπε θα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη και θα ενημερώσει εκ νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800-1000€;;

 

Δεν γνωρίζω και πολλά από Γερμανία αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτός ο μισθός με το κόστος ζωής που έχει η Γερμανία δεν φτάνει για τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε δηλαδή για την καλύτερη ότι στο χέρι θα έχει 650-800 ευρώ. Ένας πρόχειρος υπολογισμός του μισθού μπορεί να γίνει εδώ: http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία είναι 8,5€ / h

 

Οπότε 25ημέρες*9=255h*8,5€=2.167€ (χώρια τα βραδινά κλπ που δεν έχουν υπολογιστεί) και αυτός θα της δίνει 800-1000€...

 

Για να το κάνω μετάφραση σε απλά Ελληνικά. Είναι σαν να δουλεύει στην Ελλάδα 25 ημέρες το μήνα με 300€. Στη Μανωλάδα οι Πακιστανοί που μαζεύουν φράουλες έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας

 

Τρελή ευκαιρία. Ελπίζω να έχει και άλλες θέσεις να πάμε και οι υπόλοιποι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία είναι 8,5€ / h

 

Οπότε 25ημέρες*9=255h*8,5€=2.167€ (χώρια τα βραδινά κλπ που δεν έχουν υπολογιστεί) και αυτός θα της δίνει 800-1000€...

 

Για να το κάνω μετάφραση σε απλά Ελληνικά. Είναι σαν να δουλεύει στην Ελλάδα 25 ημέρες το μήνα με 300€. Στη Μανωλάδα οι Πακιστανοί που μαζεύουν φράουλες έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας

 

Τρελή ευκαιρία. Ελπίζω να έχει και άλλες θέσεις να πάμε και οι υπόλοιποι...

Γνωστή μου που δουλεύει σε εστιατόριο καλό στο κέντρο της φρανκφούρτης (που το έχει Γερμανός) περίπου 1000 ευρώ παίρνει (όχι λιγότερα αλλά μπορεί λίγο περισσότερα) και μοιράζεται τα tips με τους συναδέλφους.

 

Οπότε μπορεί για γκαρσόνια να μην ισχύει ο κατώτατος μισθός γιατι σκέφτονται και τα tips (με τα tips η γνωστή μου βγάζει κάνα 2χίλιαρο ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία είναι 8,5€ / h

 

Οπότε 25ημέρες*9=255h*8,5€=2.167€ (χώρια τα βραδινά κλπ που δεν έχουν υπολογιστεί) και αυτός θα της δίνει 800-1000€...

 

Για να το κάνω μετάφραση σε απλά Ελληνικά. Είναι σαν να δουλεύει στην Ελλάδα 25 ημέρες το μήνα με 300€. Στη Μανωλάδα οι Πακιστανοί που μαζεύουν φράουλες έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας

 

Τρελή ευκαιρία. Ελπίζω να έχει και άλλες θέσεις να πάμε και οι υπόλοιποι...

 

Είναι λίγο πονεμένη ιστορία ο ενιαίος κατώτατος μισθός στη Γερμανία. Το 8.5 ευρώ την ώρα είναι σωστό αλλά δε βγαίνει 2167 ευρώ αλλά 1473, από τα οποία στο χέρι μένει περίπου ένα χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...