Προς το περιεχόμενο

στιλο παρκερ και ανταλακτικο τυπου παρκερ


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα στιλο παρκερ και δουλευει τελεια ..

απλα επειδη εχει τελειωσει , σκεφτομαι να παρω αλλο ανταλακτικο αλλα δεν

θελω να ελιναι παρκερ αλλα τυπου παρκερ  επειδη το ανταλλακτικο παρκερ ειναι πολυ ακριβο

 

 

κανενα καλο ανταλλακτικο το οποιο ειναι αξιοπιστο για να κραταει παραπανω ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως, κορυφη τα παρκερ, εχω ενα συρταρι που δεν δουλευει κανενα, το παρκερ δουλευει παντα...

 

εγω μαζι με την αγορα του παρκερ τσιμπησα και το ανταλλακτικο, δεν θυμαμαι ποσο κι ουτε με νοιαξε,

οσο οσο, παρκερ εισαι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εχω ενα στιλο παρκερ και δουλευει τελεια ..

απλα επειδη εχει τελειωσει , σκεφτομαι να παρω αλλο ανταλακτικο αλλα δεν

θελω να ελιναι παρκερ αλλα τυπου παρκερ  επειδη το ανταλλακτικο παρκερ ειναι πολυ ακριβο

 

 

κανενα καλο ανταλλακτικο το οποιο ειναι αξιοπιστο για να κραταει παραπανω ;;

 

Τη διαφορά στα parket την κάνει το μέσα τους και όχι το εξωτερικό σχέδιο. Αναφέρομαι στο μελάνι, το χρώμα, την αίσθηση που "γλιστράει" η μπίλια πάνω στο χαρτί, το πόσο καθαρή μένει η μπίλια χωρίς να μαζεύει μελάνι γύρω γύρω, κλπ κλπ.

 

Αν πάρεις κάτι "τύπου" Parker για ανταλλακτικό, δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που είχες εως τώρα. Εκτός αν σου αρέσει μόνο το εξωτερικό, οπότε ο,τι και να βάλεις θα είσαι μια χαρά! :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι μαμήσανε το σχέδιο στα parker ... δεν θέλω αυτά τα χοντροκομμένα ούτε τα πλαστικά χρωματιστά θέλω αυτα τα λεπτά μεταλλικά που είχαν το 90.... τι μαμάκες στην πάρκερ να μην τα πουλάνε ποια (πουλάνε κάποια που μοιάζουν αλλά ειναι μισό μεταλλικό και μισό πλαστικό....) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Check here  https://www.amazon.co.uk/Parker-ball-refill-BLUE-medium/dp/B000J3TYP0/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1466076882&sr=8-2&keywords=parker+pen+refills

 

Φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα εχετε και στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά στα parket την κάνει το μέσα τους και όχι το εξωτερικό σχέδιο. Αναφέρομαι στο μελάνι, το χρώμα, την αίσθηση που "γλιστράει" η μπίλια πάνω στο χαρτί, το πόσο καθαρή μένει η μπίλια χωρίς να μαζεύει μελάνι γύρω γύρω, κλπ κλπ.

 

Αν πάρεις κάτι "τύπου" Parker για ανταλλακτικό, δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που είχες εως τώρα. Εκτός αν σου αρέσει μόνο το εξωτερικό, οπότε ο,τι και να βάλεις θα είσαι μια χαρά! :)

Γιατί παντού στην ελλάδα (όπως και στο Insomnia γκουχου "νέα" γκουχου) δεν μας νοιάζει η ουσία αρκεί να υπάρχει το φαίνεσθαι... 

 

Γιαυτό αν μοιάζει με parker για να το βλέπει ο γείτονας αλλά να γράφει σαν bic δεν μας νοιάζει και χωρίς μελάνι πάλι parker είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παντού στην ελλάδα (όπως και στο Insomnia γκουχου "νέα" γκουχου) δεν μας νοιάζει η ουσία αρκεί να υπάρχει το φαίνεσθαι... 

 

Γιαυτό αν μοιάζει με parker για να το βλέπει ο γείτονας αλλά να γράφει σαν bic δεν μας νοιάζει και χωρίς μελάνι πάλι parker είναι....

 

Eνταξει, μιλαμε για Parker, οχι για Visconti ή MontBlanc.... δεν θεωρω οτι ειναι κατι για να κανεις φιγουρα.

 

Εχει καμια εβδομαδα που το Wallmart ειχε βγαλει τους απλους Parker Jotter ballpoint στα $2 each. :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το ποστ σου και ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ(OP).... διάβασε το ποστ σου και ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ επανέλαβε μέχρι που να καταλάβεις γιατι στο γράφω αυτό. 

 

Τα διαβασα φιλτατε, και καταλαβαινω τι θελεις να πεις με τα λεγομενα σου.  :-)

 

Απλα προσωπικα μου φαινεται περιεργο να προσπαθει καποιος να κανει  φιγουρα με ενα pen , που ειναι τοσο κοινο πλεον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβασα φιλτατε, και καταλαβαινω τι θελεις να πεις με τα λεγομενα σου.  :-)

 

Απλα προσωπικα μου φαινεται περιεργο να προσπαθει καποιος να κανει  φιγουρα με ενα pen , που ειναι τοσο κοινο πλεον...

Δεν ξέρω μπορεί να έμεινε στην Ελλάδα η "γοητεία" που είχαν παλιά πχ κάτι τέτοια τα έβλεπες τότε μόνο σε χέρια επαγγελματία η φοιτητή(σαν κομψό εργαλείο δουλειάς κυρίως όχι σαν πολυτέλεια) ... τώρα δεν συγκρίνονται φυσικά ούτε εξωτερικά ψευτοστυλό έχουν γίνει και κάτι full μεταλλικά Jotter όχι μόνο δεν είναι ακριβώς σαν το σχέδιο του 80-90 που πάνε να μιμηθούν (χάνουν πολλές λεπτομέρειες πχ στο καπάκι) ειναι και σαν ψεύτικα όταν τα πιάνεις σαν να φτιάχτηκαν απο το ίδιο υλικό με τα τενεκεδάκια των αναψυκτικών.

 

Όσο για την γραφίδα και το μελάνι δεν ξέρω αν έπεσαν και εκεί πάντως όταν είχα εγώ ήταν αρκετά αξιόπιστα και εύκολα στην χρήση με ποιοτικό αποτέλεσμα που δεν ξέβαφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι αυτο .. ειχα ενα ρολλερ ( vector ) και τον κλασσικο jotter ( 1 χρονου made in france )

 

ο vector roller ( το ειχα αγορασει ανταλακτικο πριν δυο βδομαδες ) και καθως εγραφα στην εξεταστικη

η μελανη σταματησε να γραφει ... μετα σου λενε παρκερ καιι θα σου δουλευει ...

 

δεν συζητω να παρω το gel parker επειδη τελειωνει πολυ γρηγορα ... ( το ειχα δοκιμασει πριν μερικα χρονια σε jotter ασημενιο  με χρυσο βελος δεν ξερω καν που ειναι χωμενος ) . ρωτησα και σε αλλο φορουμ και με ειπαν fischer overflow 9000 )

 

δεν ειπα για στιλο που ειναι σαν παλια παρκερ χωρις το βελος που βγηκαν το 55

 

tIDR9Mu.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κλασικό parker δεν το αλλάζω με τίποτα. Μαρκαν το κορυφαίο στυλό .

Ειδικά για μένα που είμαι αριστερόχειρας και με άλλα στυλό γεμίζω μουτζούρες.

 

Καλή ποιότητα είναι και τα ανταλλακτικά SCHNEIDER. Για μένα όμως και το αυθεντικό κάνει απόσβεση λόγω μεγάλης αντοχής.

 

 

 

Υ.Γ: Είχα αγοράσει πριν από μερικούς μήνες με 2.5 ευρώ από το public ανταλλακτικό parker.

Τώρα βλέπω οτι ανέβηκαν υπερβολικά οι τιμές...  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι αυτο .. ειχα ενα ρολλερ ( vector ) και τον κλασσικο jotter ( 1 χρονου made in france )

 

ο vector roller ( το ειχα αγορασει ανταλακτικο πριν δυο βδομαδες ) και καθως εγραφα στην εξεταστικη

η μελανη σταματησε να γραφει ... μετα σου λενε παρκερ καιι θα σου δουλευει ...

 

δεν συζητω να παρω το gel parker επειδη τελειωνει πολυ γρηγορα ... ( το ειχα δοκιμασει πριν μερικα χρονια σε jotter ασημενιο  με χρυσο βελος δεν ξερω καν που ειναι χωμενος ) . ρωτησα και σε αλλο φορουμ και με ειπαν fischer overflow 9000 )

 

δεν ειπα για στιλο που ειναι σαν παλια παρκερ χωρις το βελος που βγηκαν το 55

 

tIDR9Mu.jpg

 

το τζελ οντως τελιωνει παρα πολυ γρηγορα, καλυτερα το κλασσικο μελανι. ασχετο εχω ενα ομορφο στυλο αλλα δεν ειναι παρκερ, μπορω να του βαλω ανταλακτικο παρκερ οταν μου τελειωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...