Προς το περιεχόμενο

Στρατός όταν κοντεύω για πτυχίο(πριν την πρακτική) ή μετά το πτυχίο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή θα καθυστερήσεις την διαδικασία να γίνεις άντρας για τις σπουδές το πτυχίο και την πρακτική; Αυτά αν τα ακούγανε οι παππούδες μας θα μας κυνηγούσαν με τις καραμπίνες στο χωριό. Πήγαινε στρατό να γίνεις άντρας και μάλιστα επέλεξε ειδικές δυνάμεις για να γίνεις σκληρός άντρας αγρίμι να σε βλέπουν οι νέοπες και να κατουριούνται επάνω τους, επίσης χέσε τις σπουδές, δεν σου προσφέρουν τίποτα και θα μείνεις άνεργος να κλαίγεσαι ολημερίς. Το εξωτερικό δεν παίζει πλέον καθώς υπάρχουν άπειροι μετανάστες από Ασία και Αφρική που μπορούν να δουλεύουν 18ώρες/24ωρο και θα σου πάρουν τις δουλειές. Μείνε Ελλάδα λοιπόν να έχεις τις καφετέριες το σουβλάκι και άπειρες γκόμενες να λιώνουν για σένα αφού θα είσαι ένας δυνατός και σκληραγωγημένος άντρας. 

Εν το μεταξύ να είχαμε όντως τέτοια εκπαίδευση στις ειδικές δυνάμεις θα ήταν καλά...

 

Αυτό που γίνεται σήμερα ειναι να κάνεις μερικές κάμψεις έλξεις κτλ (πράματα που κάνουν σε άλλους στρατούς οι στρατιώτες στα γυμναστήρια τους τον ελεύθερο τους χρόνο)

 

και μαθαίνεις 4 βήματα διαδικασία για το πως να πηδήξεις (χωρίς εξάρτηση και όπλο και χωρίς επιπλέον πληροφορίες για σχηματισμούς τακτικές όταν είσαι σε θερμή ζώνη και διατήρηση περιμέτρου κτλ)  απο c130 ή χινούκ φυσικά όχι ελεύθερη πτώση...

 

και το κάνεις ξανά και ξανά και ξανά (απο την κατασκευή με τους ιμάντες που έχουν)  μέχρι που να το κάνεις 5 φορές πάνω στον αέρα και αυτό ήταν.... "εκπαιδεύτηκες" 

 

μια βδομάδα training στα αλεξίπτωτα σε κάποιο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο για πολίτες περισσότερα θα μάθαινες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στρατος πριν τη πρακτικη ωστε να εχεις καποιες αμυδρες ελπιδες οτι ισως κ σε κρατησουν.πραγμα αρκετα απιθανο καθως η εταιρια που πονταρει στον πρακτικαριο το κανει γιατι τις ερχεται εντελως τσαμπα,ο μισθος σου αποζημιωνεται 100% απο τον οαεδ.οποτε..μετα απο 6 μηνες παιρνει αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι αλλά αν ξεμπερδέψεις ποιος ο λόγος να μην προχωρήσεις στην αίτηση ορκομωσίας; Και καλά για να τσιμπάς φοιτητικές στο στρατο;

 

καλά για τις άδειες δε ξέρω τι παίζει αλλά πρακτικές που λέει κι ο TS και με ενδιαφέρει κι εμένα προφανώς τις παίρνεις σαν φοιτητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ και εγώ πληροφορικάριος που του έχει μείνει μόνο πρακτική.Εχω μπεί στρατό εδώ και ένα μήνα και προσωπικά πάντα θα προτεινα το ίδιο.Δεν πιστεύω οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μείνεις άνεργος στον κλάδο μας αλλά έχω ακούσει και εγώ αρκετές ιστορίες,όπου ατόμα θα τα κρατούσαν στην πρακτική αλλά έφυγαν στρατό και μετά κάναν σαν να μην τους ξέρουν.Να σε κρατήσουν στην πρακτική είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και σίγουρα είναι μια καλή αρχή(μη τυχόν και κάνεις πρακτική σε καμιά τράπεζα).Δεν είναι μόνο για την πρακτική πάντως,πιστεύω είναι καλύτερο να λές σε οποιαδήποτε δουλειά ότι έχεις τελειώσει με στρατό οπότε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.Απο την άλλη όμως αν έχεις πάρει πτυχίο προγραμματιστή και αν σε επιλέξουν σαν προγραμματιστή στο στρατό(χωρίς μισθό εννοείται) μπορεί να μετρήσει σαν προϋπηρεσία και να φύγουν πιο δημιουργικά αυτοί οι άχρηστοι μήνες που περνάμε οι υπόλοιποι στο στρατό.Τώρα τί είναι καλύτερο σίγουρα θα μπορείς να το κρίνεις μόνο εσύ όταν θα φτάσεις στο σημείο της επιλογής.

Επεξ/σία από Basiliseven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...