Προς το περιεχόμενο

Η Tencent εξαγοράζει την εταιρεία πίσω από το Clash of Clans έναντι $10,2 δισεκατομμυρίων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tencent;  δεν είναι πολύς καιρός τώρα που κόλλησα μια μ@λ@κια στο PC μου απο δαύτους. Και άντε να βγάλεις άκρη γιατί ήταν όλα στα Κινέζικα. Ευτύχως το ξεφορτώθηκα με λίγη βοήθεια απο YouTube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 παρατηρήσεις:

1.) Αν έχετε ατυχήσει να μπει με κάποιο τρόπο πρόγραμμα της Tencent στο pc σας, θα ξέρετε ότι είναι σαν να έχετε ιό. Πως στο διάολο έχουν βγάλει τόσα λεφτά;

 

2.) 10,2 δις για την εταιρεία του Clash of Clans; Είμαστε σοβαροί;

 

3.) Το League of Legends έβγαλε $1,63 δισεκατομμύρια πέρυσι; Ρε είμαστε σοβαροί; Και μετά απορούμε γιατί το gaming πάει κατά διαόλου. Τέτοιους gamers έχουμε, τα αντίστοιχα προϊόντα θα μας δίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν κατάλαβα από το άρθρο είναι πραγματικά ποιος κάθεται και παίζει "Class of Clans, Hay Day, Boom Beach και Clash Royale"* και πως βγάζουν λεφτά από αυτά τα πράγματα. Λάθος δουλειά διαλέξαμε μάνα...

 

* προς αποφυγήν παρεξηγήσεων τους εν λόγω τίτλους τους γνωρίζω μόνο εκ διαφημίσεων που προβάλλονται διαρκώς στα μεγάλα αμερικανικά τηλεοπτικά δίκτυα, αλλά δεν τους έχω παίξει ποτέ. Προτιμώ μια Löwenbräu, συγγνώμη ένα Witcher 3 εννοούσα.

Στην Ασία βγάζουν λεφτά από το παιχνίδι γιατί πουλάνε τα τόκεν έναντι χρημάτων. 

 

Επίσης σε αυτές τι αγορές ΔΕΝ έχουν χρήματα για κονσόλες οπότε παίρνουν έναν ipad για να μιλάνε και με την οικογενειά τους που βρίσκεται εξωτερικό για δουλειά (κοπέλες ή σε πλοία ή ναυτικοί) και παράλληλα ξεχνάν τον πόνο τους με τα φθηνά παιχνίδια στο ipad. 

 

Αυτές οι χώρες επίσης έχουν πληθησμό 100 μύρια όχι 50 ή 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol και γω

μπαίνω ut να δω. Καμιά παπαρια για 10χρονα οσμίζομαι 

μην κρινεις κατι πριν να το δεις.Εχουμε clan  με καμια δεκαπενταρια  30αρηδες και εχουμε λιωσει :)οταν παιξεις καιρο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι παιχνιδι με αρκετο strategy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να παίζω clash of clans το 2013 (έχω παίξει μονο το Age of Empires πριν από αυτό), για να καταλάβω τι κάνει ένα παιχνίδι εθιστικό.

Το κατάλαβα... Ακόμη παίζω.

 

Βεβαια δεν εχω δώσει λεφτά, αλλά στο Clan μου, υπάρχουν τύποι που έχουν δώσει εκατοντάδες € αυτα τα τελευταία 4 χρονια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"League of Legends" (Tencent/Riot Games, $1,628)

"Clash of Clans" (Supercell, $1,345)

(figures in millions)

http://www.cnbc.com/2016/01/26/digital-gaming-sales-hit-record-61-billion-in-2015-report.html

 

Τα εσοδα απο αυτα κανουν το CoD να μοιαζει με παρακατιανο

Λογικό, οποιοδήποτε παιχνίδι είναι καλύτερο από το Call of Shit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να παίζω clash of clans το 2013 (έχω παίξει μονο το Age of Empires πριν από αυτό), για να καταλάβω τι κάνει ένα παιχνίδι εθιστικό.

Το κατάλαβα... Ακόμη παίζω.

 

Βεβαια δεν εχω δώσει λεφτά, αλλά στο Clan μου, υπάρχουν τύποι που έχουν δώσει εκατοντάδες € αυτα τα τελευταία 4 χρονια ...

Σίγουρα είναι πεταμένα χρήματα ειδικά στα In App purchases αλλα το ίδιο μπορείς να πεις για το ποτό τσιγάρο τζόγο πόρνες κτλ. Ο καθένας με την τρέλα του σε αυτή τη γη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κρινεις κατι πριν να το δεις.Εχουμε clan  με καμια δεκαπενταρια  30αρηδες και εχουμε λιωσει :)οταν παιξεις καιρο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι παιχνιδι με αρκετο strategy.

 

Αυτό το καταλαβαίνω και με γειά σας και χαρά σας και μπράβο σας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα in-app purchases του ενός εκατομμυρίου δολαρίων τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το καταλαβαίνω και με γειά σας και χαρά σας και μπράβο σας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα in-app purchases του ενός εκατομμυρίου δολαρίων τη μέρα.

Σκέψου ότι μέρος του τεράστιου αριθμού των χρηστών είναι και πιτσιρίκια πλουσίων οικογενειών που το "μπαμπά θέλω 100 ευρώ για να ξεκλειδώσω μερικές πίστες, items και skins" είναι απλώς τα λεφτά για το πρωινό κουλούρι. Είναι παιδιά(ή και ενήλικες) που παίρνουν κάθε φορά το καινούριο iPad/iPhone, και έχουν τη δυνατότητα να συντηρούν πολύ πιο ακριβά hobby από τα ψίχουλα που ζητούν τα in-app purchages.

 

Έπειτα υπάρχουν accounts συνδεδεμένα με τις πιστωτικές των γονιών, πιτσιρικάδες που δίνουν απευθείας ότι χαρτζιλίκι παίρνουν στο παιχνίδι, παίχτες που μπαίνουν στο τρυπάκι να νικήσουν το γείτονά τους (είναι φοβερό το social κομμάτι αυτών των παιχνιδιών). Και επειδή "η φτήνια τρώει τον παρά" αθροιστικά οι μικροσυναλλαγές φτάνουν τα ποσά που αναφέρθηκαν!

 

Ξέρω παιδιά γυμνασίου, στην Ελλάδα της κρίσης, που έχουν χώσει πάνω από 200 ευρώ στο LoL σε βάθος διετίας, χωρίς οι γονείς τους να έχουν κάποια ιδιαίτερη οικονομική επιφάνεια: απλώς ζητούσαν ως δώρο, Χριστούγεννα-Πάσχα-Γιορτή-Γενέθλια, μόνο paysafe cards από συγγενείς και φίλους για να τα χώσουν στο παιχνίδι.

 

Η φάση περνάει σχετικά γρήγορα σε αυτές τις ηλικίες, αλλά η επόμενη φουρνιά έρχεται και συντηρείται το πράγμα.

Αυτές είναι business...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...