Προς το περιεχόμενο

iOS 10 beta: Ο πυρήνας του διατέθηκε εσκεμμένα χωρίς κρυπτογράφηση


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

iOS 9.3.3 beta 4 kernelcache: encrypted

 

Χμ.

Η 9 αν δεν κάνω λάθος είχε εξαρχής τον πυρήνα encrypted. Νομίζω λόγω της Differential Privacy στην 10 θέλουν να βρούν αδύναμα σημεία για να τα διορθώσουν μέχρι την τελική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η 9 αν δεν κάνω λάθος είχε εξαρχής τον πυρήνα encrypted.

Δεν παιζει ρολο εαν ηταν κρυπτογραφημενη η προηγουμενη εκδοση ή οχι, με αλλα λογια η επιλογη δεν ειναι τεχνικης φυσεως αλληλενδετη με τις προηγουμενες ρυθμισεις.

Νομίζω λόγω της Differential Privacy στην 10 θέλουν να βρούν αδύναμα σημεία για να τα διορθώσουν μέχρι την τελική έκδοση.

Παντως εξακολουθει να μην εχει bug bounty η Apple. Αρα και να βρουν αδυναμα σημεια αυτοι που μπορουν να βρουν, κανεις δεν της εγγυαται πως θα την ενημερωσουν κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει ρολο εαν ηταν κρυπτογραφημενη η προηγουμενη εκδοση ή οχι, με αλλα λογια δεν ειναι τεχνικης φυσεως η επιλογη.

Παντως εξακολουθει να μην εχει bug bounty η Apple. Αρα και να βρουν αδυναμα σημεια αυτοι που μπορουν να βρουν, κανεις δεν της εγγυαται πως θα την ενημερωσουν κιολας.

Σωστό το τελευταίο, παίζει να είναι από τις περιπτώσεις του: υπάρχει Bug ή κάναμε λάθος και το παρουσιάζουν σαν Feature 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]υπάρχει Bug ή κάναμε λάθος και το παρουσιάζουν σαν Feature 

Oυτε η θεωρια του λαθους μου στεκει καλα, γιατι παραειναι χοντρο για να ειναι λαθος. Θα μου πεις, εαν δεν στεκει το ενα, δεν στεκει το αλλο, στο τελος ξεμενουμε απο θεωριες. Και θα χεις δικιο. Ιδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυτε η θεωρια του λαθους μου στεκει καλα, γιατι παραειναι χοντρο για να ειναι λαθος. Θα μου πεις, εαν δεν στεκει το ενα, δεν στεκει το αλλο, στο τελος ξεμενουμε απο θεωριες. Και θα χεις δικιο. Ιδωμεν.

Θα δείξει, εδώ ακόμα να δώσουν την Beta 2 ακόμα περιμένουμε. Να δούμε τι διορθώσεις θα δώσουν, με λίγη τύχη ίσως την δώσουν την παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το iOS ετοιμαζεται να βγει απο τα στενά ορια των idevices...

 

Ούτε μία στο εκατομμύριο. Η Apple είναι εταιρεία που πουλάει ολοκληρωμένα συστήματα, όχι σκέτο software ή hardware. Γι αυτό π.χ. δε δίνει και το MacOS "σκέτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να σαι βλακας για να βαλεις το καρακλειστο-περιοριστικο ios σε non apple συσκευη 

 

ειδικα χωρις το optimization για τις συσκευες της apple θα γελασει κ το παρδαλο κατσικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε μία στο εκατομμύριο. Η Apple είναι εταιρεία που πουλάει ολοκληρωμένα συστήματα, όχι σκέτο software ή hardware. Γι αυτό π.χ. δε δίνει και το MacOS "σκέτο".

 

πρεπει να σαι βλακας για να βαλεις το καρακλειστο-περιοριστικο ios σε non apple συσκευη 

 

ειδικα χωρις το optimization για τις συσκευες της apple θα γελασει κ το παρδαλο κατσικι

Νομιζω η Apple δεν φτιάχνει μονο idevices ....και για να εξηγούμαστε idevices ειναι όλα τα iphone,pod,pad και όχι τα imac.

Πιθανον να ετοιμαζει καμια περιεργη συσκευη σε συνεργασια με την intel που πάλι θα ειναι Apple και όχι καποια άλλη μαρκα. Το ios δουλευει προς το παρον στα custom A chips της. Αυτο λέω οτι θα αλλαξει όπως παλαιοτερα αλλαξε απο powerpc.

Αν μάλιστα βαλει χέρι στην κατασκευη των νεων chips η Intel , οπως ακουγεται θα δούμε κοσμογονικές αλλαγές. Η συνεργασια των leaders στην Arm και x86 τεχνολογια μπορει επιτελους να δωσει πραγματικά hybrids και όχι μονο στην εμφανιση αλλα και στο εσωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...