Προς το περιεχόμενο

καμία ιδέα για web app dev?


4dddd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αν είναι για να εξασκήσεις τα skills σου απλώς, μια web εφαρμογή που παίρνει free data online από επίσημες πηγές και να τα παρουσιάζει στο χρήστη (είτε web site είτε web mobile app), για παράδειγμα free weather κλπ (βέβαια δε θα είναι ούτε κατά διάνοια ανταγωνιστικό ούτε και με μεγάλη ακρίβεια αποτελεσμάτων, αλλά θα είναι ένα καλό test των skills σου και ένα + στο βιογραφικό σου)

 

Μπορείς επίσης να κάνεις ένα full responsive wordpress theme με plugins και settings, και είτε να το ανεβάσεις free ή ακόμα και να το πουλήσεις (βέβαια εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο θέλει να ανοίξεις ατομική εταιρία!!! Διορθώστε με αν κάνω λάθος.) Υπάρχουν πληθώρα wordpress themes επί πληρωμή, και διάσημα. Βέβαια η δημιουργία ενός τέτοιου theme θα απαιτεί πολύ χρόνο, αν θες να είσαι και ανταγωνιστικός των άλλων.

 

Επίσης, εξ όσων γνωρίζω, (διορθώστε με αν κάνω λάθος), τα tweets από το twitter με το twitter API μπορεί κανείς να τα κάνει retrieve, και να εξάγει χρήσιμα στατιστικά από αυτά και να τα παρουσιάζει σε ένα χάρτη στο browser ή σε mobile app, χρησιμοποιώντας data mining techniques, τα latitude/longitude των tweets, το περιεχόμενο, τα trends κλπ.

 

Τώρα για καμιά πρωτότυπη ιδέα, θα την ήθελα και εγώ!! Δώστε τα φώτα σας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ναιν η αληθεια οτι πριν ενα χρονο ειχα κανει το https://bookmaz.com :) ακόμη δούλευει αν και ειμαι ο μοναδικός που το δουλεύει, άλλωστε για μένα το έφτιαξα :)

 

Αν θες ιδέες, παρε μια:

 

Ο χρήστης θα στέλνει σμς με την πόλη του και θα του απαντας παλι με σμς με πληροφοριες σχετικά με τον καιρο, θερμοκρασία κτλ αλλα και πρόβλεψη και ολα αυτα με λεξεις και κανονικές προταςεις, οχι δλδ αναφορικά μονο αριθμούς :" ο καιρος στη θεσσαλονικη ειναι αίθριος με θερμοκρασία 28 και πρόβλεψη για βροχές αυριο".

 

Θα κανεις χρήση του twilio για σμς, θα πειραματιστεις με php- MySQL , με ενα δικο σου API και γιατι οχι με rabbitmq για τα queues. Θα παίρνεις δεδομένα καιρού απο δωρεαν υπηρεςιες μέσω rest(accuweather) Ο λογαριασμός σε twilio ειναι φθηνός και θελει μονο 10€ περίπου για να τα ξοδέψεις σε σμς και οχι μονο. Τωρα για ποιο λόγο να το κανεις οταν υπάρχουν τόσες εφαρμογές για τον καιρο; Γιατι θα μάθεις αρκετα και εχει πλακα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξία ιδέας: 0.

Αξία πετυχημένης υλοποίησης: Ανεκτίμητη.

 

Αξία ιδέας: 0 ;

Δηλαδή καμία αξία θες να πιες στην ιδέα, εγώ πιστεύω πως εξαρτάτε από την ιδέα κάθε ιδέα έχει διαφορετική αξία

Έχω συναντήσει ιδέα που θα της έβαζα 100 και 85 για υλοποίηση σε κάθε περίπτωση  μια καλή ιδέα η αξία της είναι αρκετά υψηλή  

Ακόμα και λογότυπα περίπλοκα διάφορων εταιρειών (πιασάρικα) τα θεωρώ πολύ ψηλά σαν ιδέες που τα αγοράζεις με πολλά λεφτά.

 

Πάντως μπορείς να βρείς τσάμπα ιδέες ποιο απλοϊκές όπως αυτές που ανατέθηκαν παραπάνω και είναι και μια χαρά.Ειναι και καποιες ιδέες που δεν θα τις έλεγα ούτε για 1000 ευρώ αν ήξερα κάποια :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξία ιδέας: 0 ;

 

Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, θα λέγαμε ότι η αξία της ιδέας τείνει ασυμπτωτικά στο μηδέν αλλά νταξ, μηδέν για συντομία.

 

 

Πάντως μπορείς να βρείς τσάμπα ιδέες ποιο απλοϊκές όπως αυτές που ανατέθηκαν παραπάνω και είναι και μια χαρά.Ειναι και καποιες ιδέες που δεν θα τις έλεγα ούτε για 1000 ευρώ αν ήξερα κάποια  :)   

 

Ελπίζω να σε προβληματίζει το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ουρές από λεφτάδες έξω από την πόρτα σου να σε παρακαλάνε να τους πουλήσεις τις ιδέες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και καποιες ιδέες που δεν θα τις έλεγα ούτε για 1000 ευρώ αν ήξερα κάποια :)   

 

Υποθέτω θα το έκανες αυτό επειδή θα είχες υπόψη κάποιο σενάριο με το οποίο θα έβγαζες παραπάνω από 1000 ευρώ από την ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω θα το έκανες αυτό επειδή θα είχες υπόψη κάποιο σενάριο με το οποίο θα έβγαζες παραπάνω από 1000 ευρώ από την ιδέα;

 

Ίσως και εκατομμύριο χωρίς υπερβολές.

τυπικά η τιμή της ιδέας είναι 0 αλλά σίγουρα η αξία της δεν αντιπροσωπεύει αυτήν την τιμή.Γι αυτό τον λόγο και δεν υπάρχουν λεφτάδες εξω από την πόρτα του καθενός.Αυτοί που παίρνουν σοβάρα τις δουλείες επενδυτές ίσως όμως έχουν άλλη άποψη.Δεν μιλάω για Ελλάδα.Δεν θα πληρώναμε και σεναριογράφους κατά κάποια έννοια αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και εκατομμύριο χωρίς υπερβολές.

τυπικά η τιμή της ιδέας είναι 0 αλλά σίγουρα η αξία της δεν αντιπροσωπεύει αυτήν την τιμή.Γι αυτό τον λόγο και δεν υπάρχουν λεφτάδες εξω από την πόρτα του καθενός.Αυτοί που παίρνουν σοβάρα τις δουλείες επενδυτές ίσως όμως έχουν άλλη άποψη.Δεν μιλάω για Ελλάδα.Δεν θα πληρώναμε και σεναριογράφους κατά κάποια έννοια αλλιώς.

 

Δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή με το χώρο από πρώτο χέρι, αλλά οι επενδυτές που παίρνουν σοβαρά τη δουλειά τους, ακριβώς επειδή την παίρνουν σοβαρά, αν τους πεις "έχω μια φανταστική ιδέα και τίποτα άλλο" δε θα σου δώσουν ούτε ραντεβού.

 

Λεφτά δίνουν σε όποιον εκτός από ιδέα έχει κατ' ελάχιστο ένα δουλεμένο business plan, όμορφα KPIs και ομάδα που φαίνεται ικανή να υλοποιήσει τη μπίζνα. Με ιδέα μόνο δεν παίρνεις τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή με το χώρο από πρώτο χέρι, αλλά οι επενδυτές που παίρνουν σοβαρά τη δουλειά τους, ακριβώς επειδή την παίρνουν σοβαρά, αν τους πεις "έχω μια φανταστική ιδέα και τίποτα άλλο" δε θα σου δώσουν ούτε ραντεβού.

 

Λεφτά δίνουν σε όποιον εκτός από ιδέα έχει κατ' ελάχιστο ένα δουλεμένο business plan, όμορφα KPIs και ομάδα που φαίνεται ικανή να υλοποιήσει τη μπίζνα. Με ιδέα μόνο δεν παίρνεις τίποτα.

 

Εννοείται αλίμονο και δεν νομίζω να υποστήριξα κάτι τέτοιο εξαρχής ότι μόνο με την ιδέα γίνονται όλα.Γι αυτό και εδωσα στην υλοποίηση της 80 μαζί με την ομάδα πάνε  πακέτο στην υλοποίηση.Αν δεν υπάρχει ιδέα δεν υπάρχει υλοποίηση. Αλλά αμα εχεις υλοποίηση που κατά πασα πιθανοτητα δεν ξερεις αμα την εχεις, αλλά η ιδέα παραμένει κάτι είναι και αυτό.Υπάρχουν και επενδυτές που έχουν την ομάδα και μπορουνν να φερουν στο τελος τους πολλά projects και αναζητούν ιδέες μονο(σχεδόν σπάνιες περιπτώσεις).Εσύ μάλλον κατάλαβες ότι είπα ότι μόνο με την ιδέα είναι όλα έτοιμα. και δεν νομίζω ότι άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο από τα προηγούμενά post μου.Απλά λέω ότι η ιδέα είναι πολύτιμη.Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Δεν θέλω να δίνω αξίες με τιμές γιατι δεν είναι ακριβές κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση όμως η ιδέα να είναι 0 δηλαδή ένα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ξεκινανε απο μια ιδεα

δεν εχει αξια....μια ιδεα ειναι

χωρις αυτην ομως δεν ξεκιναει τιποτα

αξια ανεκτιμητη

..

- εαν ειναι τοσο  καλος  developer  θα τον πληρωσω ακριβα

- αν μου πεις μια ιδεα και κερδισω εκατομμυρια θα κατσω να με γ..

= το θεμα ειναι πιο απο τα δυο θεωρειτε πιο ακριβο

---------------------------------------------

Θοδωρε καλη η σκεψη για τα μπουκμαρκς αλλα καλυψες μονο το 50% της αναγκης , επρεπε να καλυψεις και το υπολοιπο

θα κατσω καποια στιγμη να γραψω αναλυτικα τι εννοω  και θα σου στειλω μηνυμα

-----------------------------------------------

ιδεα:

κανε ενα σαιτ - εφαρμογη με  predictions

οχι πανω απο 4-5 λεξεις και ημερομηνια  και αλγοριθμο να τις επιβεβαιώνει μεσα απο τα  news

top predictor, daily predictions by rating, worst scenario predictions etc

-------------------------------------------

performing philosopher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...