Προς το περιεχόμενο

Η Sony Mobile “απομακρύνεται” από τις αγορές της Ινδίας, της Κίνας και των ΗΠΑ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια τώρα η sony δεν έχει αποφασίσει τι θέλει

 

Η εταιρεία που έβγαλε

το walkman

to cd (μαζί με την philips)

Επικράτησε στα video έχοντας την χειρότερη ποιότητα (VHS)

Εβγαλε το playstation

 

δεν μπορεί να αξιοποιήσει την θέση της στην αγορά (κάτι που η apple κάνει πολύ καλά)

 

αφήνει πολύ χώρο στους ανταγωνιστές

πέρνοντας λάθος αποφάσεις

 

Και την πατάνε κάτω

 

Στο τέλος θα πουλάει κινητά μόνο στο κάτω Κουφονήσι

Εχει χάσει το mid-range κομμάτι

Και θα παίξει κόντρα σε apple, samsung στα ακριβά

Εδώ γελάμε

 

Για τον φίλο με το z5c

330 € είναι πολλά λεφτά για τέτοιο τηλέφωνο

3 διαφορετικά μοντέλα sony έχουμε / είχαμε στην οικογένεια και φεύγουμε γι' άλλες πορτοκαλιές

Και υπάρχουν πολλές (Huwei, lenovo, xiaomi klp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη ακουω πολλες χαζομαρες και σαν τεχνικος απο το 1995 σε κινητα εχω να σας πω το εξης η SONY εχει  ποιοτητα απλως ολα ειναι θεμα marketing  και ποσοστου στον πωλητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Sony μέχρι το 2011 W810,W995, xperia x8,xperia mini pro, είχα Sony TV και monitor, Sony VAIO, Sony Hifi,PS3, βιντεοκάμερες, DVD με σκληρούς δίσκους, home cinema 5.1

 

 

Καλή εταίρια είναι με service που σε γδέρνει λίγο βέβαια αλλά αξιόπιστο. Ποτέ δεν εβγαλαν χοντρά πρόβλημα τα προϊόντα της σε μένα. Απλά από ένα σημείο και μετά έβγαλαν μοντέλα που μου ήταν αντιπαθή σε εμφάνιση(ειδικά  η 1η γενιά μετά τον διαχωρισμό Sony και Ericsson το 2012)και έτσι θυσίασα τα easy rootable την αδιαβροχοποιηση για κάτι πιο ωραίο αισθητικά πηγαίνοντας σε GS6.

 

Τώρα απλά θεωρώ LG και Samsung πιο όμορφα και VFM για αυτά που δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony εκεί που δεν παίζεται είναι στη σειρά compact και στις κάμερες. Αντίπαλος για το compact δεν υπάρχει μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι πάντως και αυτονομία έχει καλή (βγάζει για πλάκα μια μερα) και την καλύτερη κάμερα μετά το 1020 της nokia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω την εντυπωση οτι οσοι εχουν ασχημη γνωμη για τα κινητα της Sony ειναι αυτοι που ειχαν την περιοδο απο το Χ10 μεχρι και που ξεκινησε να βγαζει την σειρα Ζ?Οντως σε αυτη την περιοδο η εταιρια δεν ειχε κατι αξιολογο και ψαχνοταν ακομα με μετριες συκευες που κολλουσαν απο πλευρας λογισμικου αλλα με ελαχιστες βλαβες απο πλευρας hardware.

 

Πριν το Χ10 και απο την Ζ και μετα εχει καταπληκτικες συσκευες Ποια να θυμηθω την σειρα walkman, Κ, P, T  ?  

Οσο για τη Ζ απο τοτε που βγηκε ολοενα και βελτιωνεται Εχει περασει απο το χερι μου Ζ, Ζ2 , Ζ3 και στην πρωτη ευκαιρια που θα μπορεσω και το Ζ5και μπορω να πω οτι δεν θα κοιτουσα καποια αλλη συσκευη.

 

Να σημειωθει οτι ειμαι fan του γουστου μου και ευχαριστως θα προδιδα οποιαδηποτε εταιρια με το που θα με καλυπτε καποια αλλη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτίθεται ότι συζητάμε σε ένα τεχνολογικό site. Και διαρκώς βλέπω τους περισσότερους όταν μιλάνε για κινητά το κύριο επιχείρημά τους να είναι τα specs. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από SONY αλλά είμαι σίγουρος ότι το ίδιο ισχύει και για Samsung, LG, Apple και γενικά όλους τους μεγάλους επώνυμους κατασκευαστές, τα νούμερα στο χαρτί δεν είναι πανάκεια. Για να το πω διαφορετικά μία οθόνη FULL HD σε επώνυμο κινητό δεν θα είναι η ίδια με την FULL HD του οποιουδήποτε κατασκευαστή, όπως και άλλα κομμάτια και ίσως σημαντικότερο από όλα η συνάρμοση. Είναι σαν να λέμε ότι η τηλεόραση της Lowe είναι ίδια με της THOMPSON (που τώρα πια είναι φασόν κινέζικο). Σύμφωνα με πολλούς και σύμφωνα με τα χαρτιά η δεύτερη είναι καλύτερη και η LOWE μας κλέβει. Δεν πιστεύω ότι οι εταιρείες (αφού δεν υπάρχει μονοπώλιο πια) μας κλέβουν. Απλά ότι πληρώνεις παίρνεις. Με τα θετικά του και τα αρνητικά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επικράτησε στα video έχοντας την χειρότερη ποιότητα (VHS)

 

Στο συγκεκριμένο σημείο έχω μία ένσταση, επειδή τα έζησα και τα θυμάμαι.

Τα συστήματα του τότε video που προσπάθησαν να επικρατήσουν ήταν 3.

Το Vhs της Jvc και όχι της Sony

To Beta της Sony

To 2000 της Grundig

 

Πράγματι το Beta ήταν ανώτερο αλλά η Jvc συνεπικουρούμενη από Hitachi, Panasonic κατάφερε να επικρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω την εντυπωση οτι οσοι εχουν ασχημη γνωμη για τα κινητα της Sony ειναι αυτοι που ειχαν την περιοδο απο το Χ10 μεχρι και που ξεκινησε να βγαζει την σειρα Ζ?Οντως σε αυτη την περιοδο η εταιρια δεν ειχε κατι αξιολογο και ψαχνοταν ακομα με μετριες συκευες που κολλουσαν απο πλευρας λογισμικου αλλα με ελαχιστες βλαβες απο πλευρας hardware.

 

Πριν το Χ10 και απο την Ζ και μετα εχει καταπληκτικες συσκευες Ποια να θυμηθω την σειρα walkman, Κ, P, T  ?  

Οσο για τη Ζ απο τοτε που βγηκε ολοενα και βελτιωνεται Εχει περασει απο το χερι μου Ζ, Ζ2 , Ζ3 και στην πρωτη ευκαιρια που θα μπορεσω και το Ζ5και μπορω να πω οτι δεν θα κοιτουσα καποια αλλη συσκευη.

 

Να σημειωθει οτι ειμαι fan του γουστου μου και ευχαριστως θα προδιδα οποιαδηποτε εταιρια με το που θα με καλυπτε καποια αλλη....

To T ήταν όμορφο αλλά πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε. Να θυμίσω και γω το U, που το παράτησε στο 4.0 και το είχε βγάλει με έκδοση Android που είχε το arc του 2011 (12 μήνες πριν). Ή το τρισάθλιο J που δεν μπορούσε να παίξει βίντεο χωρίς πρόβλημα στα frames. Ή το SP που ήταν mid-high range και δεν το πήγε σε 4.4.

 

H σειρά Z παρουσίασε σημαντική βελτίωση μέχρι το Ζ2. Μετά οι βελτιώσεις ήταν μικρές. Δεδομένου ότι υποστήριζε τη σειρά Ζ, αν την πλαισίωνε και με μια σειρά mid-low, ίσως να τα είχε πάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια τώρα η sony δεν έχει αποφασίσει τι θέλει

 

Η εταιρεία που έβγαλε

το walkman

to cd (μαζί με την philips)

Επικράτησε στα video έχοντας την χειρότερη ποιότητα (VHS)

Εβγαλε το playstation

 

δεν μπορεί να αξιοποιήσει την θέση της στην αγορά (κάτι που η apple κάνει πολύ καλά)

 

αφήνει πολύ χώρο στους ανταγωνιστές

πέρνοντας λάθος αποφάσεις

 

Και την πατάνε κάτω

 

Στο τέλος θα πουλάει κινητά μόνο στο κάτω Κουφονήσι

Εχει χάσει το mid-range κομμάτι

Και θα παίξει κόντρα σε apple, samsung στα ακριβά

Εδώ γελάμε

 

Για τον φίλο με το z5c

330 € είναι πολλά λεφτά για τέτοιο τηλέφωνο

3 διαφορετικά μοντέλα sony έχουμε / είχαμε στην οικογένεια και φεύγουμε γι' άλλες πορτοκαλιές

Και υπάρχουν πολλές (Huwei, lenovo, xiaomi klp)

Αν 330 ειναι πολλα για το Z5c μάλλον δεν είσαι γνώστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...