Προς το περιεχόμενο

Pokémon GO - Official Thread


Swimmer21

Ψηφοφορία του Pokémon GO - Official Thread  

421 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι ομάδα είσαστε στο Pokémon GO;

    • Team Instinct (Κίτρινοι)
    • Team Mystic (Μπλε)
    • Team Valor (Κόκκινοι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...Μια ερώτηση παίδες..μου επεσε απο αυγό λαπρας 560 cp κ ειμαι 11 lvl..αξίζει να το κάνω power up? το max  cp που θα φτάσει θα είναι μικρότερο απ αυτό που θα έφτανε άν μου είχε κάτσει σε μεγαλύτερα lvl to αυγό ? 

το max cp αυξάνεται όσο κάνεις level up.Δεν αξίζει για μένα να κάνεις power up γιατι με το που ανέβεις level το max cp toy θα αυξηθεί και θα θές πάλι power up.

Επίσης σε μεγαλύτερο level μπορεί να βρείς  lapras με πολύ περισσότερο cp απο αυτό που έχεις κάνει power up(όπως ο φίλος μοτ 900+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το max cp αυξάνεται όσο κάνεις level up.Δεν αξίζει για μένα να κάνεις power up γιατι με το που ανέβεις level το max cp toy θα αυξηθεί και θα θές πάλι power up.

Επίσης σε μεγαλύτερο level μπορεί να βρείς  lapras με πολύ περισσότερο cp απο αυτό που έχεις κάνει power up(όπως ο φίλος μοτ 900+)

 

Ναι μ πεσε με 560 και 32 candies...αυτο που ρωταω είναι οτι αν τωρα του εβαζα ολα τα candies κ το εκανα power up to μαχ που θα εφτανε θα ήταν το ίδιο αν μ επεφτε σε πιο μεγαλα λεβελ...η το δικο μου π.χ μπορει να φτασει 1500 cp k καποιοου άλλου που το έπιασε 900 cp αυτος θα  το φτάσει μεχρι 2000 + πχ? Ή είναι το ιδιο μαχ απλα διαφέρει στα ποσα power up θα θες για να το κανεις σε σχεση με άλλους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το max cp αυξάνεται όσο κάνεις level up.Δεν αξίζει για μένα να κάνεις power up γιατι με το που ανέβεις level το max cp toy θα αυξηθεί και θα θές πάλι power up.

Επίσης σε μεγαλύτερο level μπορεί να βρείς  lapras με πολύ περισσότερο cp απο αυτό που έχεις κάνει power up(όπως ο φίλος μοτ 900+)

ακούω τους πάντες να λένε την ίδια καραμέλα.... λοιπόν διασκεδάστε το game όπως θέλετε, μη περιμένετε κανένα endgame. το παιχνίδι δεν έχει endgame ,είναι casual. βιάζονται πολλοί να φτάσουν max lvl αλλα εκεί είναι νέκρα. δεν υπάρχει κάτι. 

 

το min-maxing σε αυτό το game το θεωρώ τραγικό. 

 

ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά , skanjos μη κάνεις power up το πόκεμον σου γιατί στο lvl "τάδε" θα πιάσεις καλύτερο.... ισχύει? όχι. 

lets get a fact straight, ένα πόκεμον που έχεις στο inventory σου lvl 15 μπορεί να είναι δυνατότερο απο ένα άλλο που θα πιάσεις lvl 40, μην κοιτάτε το cp, το cp με stardust θα το φτάσετε. look at the mother#%@#% moves .... κοιτάτε dps 

 

ας το πάρουμε απο την αρχή, δεν αξίζουν όλα τα pokemon power up , προσωπικά πιστέυω μόνο τα top 5 cp απο την tier list. αλλα αυτά αξίζουν.  με λίγα λόγια dragonite-snorlax-lapras-arcanine-vaporion-exxegutor-gyrados αξίζουν power ups ....είναι 2 power ups per lvl , συνήθως μέχρι lvl 20 μπορείτε να κουβαλίσετε 2 (χωρίς να αδειάσουν τα stardust)πιο ψηλά πολύ πολύ περισσότερα γιατί το farm είναι τραγικό.  

 

ας πάρουμε μερικά παραδείγματα, παίχτης 1, πιάνει ένα arcanine lvl 15, δε το αναβαθμίζει ,παίχτης 2 πιάνει ένα arcanine lvl 15 και το αναβαθμίζει κάθε lvl 2 power ups. , παίχτης 1 πιάνει αρψανινε στο lvl 30 το ίδιο και ο 2ος παίχτης πολύ μεγαλύτερο lvl, (btw τα ποκεμον σταματάνε τα lvl ups στο lvl 30 ή κάτι τέτοιο ακούγεται οτι ότι πιάνεις απο εκεί και πέρα είναι μέχρι εκείνο το επίπεδο) , τι κέρδος έχει ο 1ος παίχτης? τα stardust που ξόδεψε ο πρώτος να φτάσει το arcanine μέχρι εκεί. αξίζει?  ΟΧΙ ,γιατί ο 2ος ζει καλύτερα το game, έχει φαρμάρει stardust για να κουβαλίσει τουλάχιστον 3-4 -5 ποκεμον στο lvl του που είναι και τα ιδανικά για power ups, ο άλλος έχει άχρηστα stardust να κάθονται και λέω άχρηστα γιατί σε εκείνα τα lvl έχεις chance να πιάσεις max capped cp trained pokemon,  τι να τα κάνεις τα stardust αν πιάσεις ένα max arcanine? 

 

 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί να κρατάς stardust ενώ στα max lvl θα μπορείς να πιάσεις ένα max capped pokemon, που δε θα μπορείς να το κάνεις power up, και θα έχεις πολύ μεγαλύτερο chance να το πετύχεις. (το chance γιατί συνήθως ότι egg σπας σου δίνει σχεδόν max powered pokemon,άρα με κάθε egg θα έχεις ένα σχεδόν maxed power leveled pokemon)

 

είναι τεράστια χαζαμάρα ,άποψη μου και θα φανεί όταν περάσει ο κόσμος το 30lvl και θα πιάνει max power pokemon . btw ένας 30lvl player πόσταρε οτι απο το 29-30 ξόδεψε 1000pokeballs. απλά δείτε το exp per level και σκεφτείτε πόσο dust θα βγάζετε και πόσα πόκεμον μπορείτε να κουβαλίσετε per lvl ,και ποιά αξίζουν. 

 

δλδ αυτοί που κρατάνε stardust θα παρακαλάνε να πιάσουν ένα low cp pikachu αντί για max cp picachu για να έχουν κάτι να κάνουν το stardust τους μετά το 30lvl ....geez.

 

προσωπικά πιστέυω οτι απλά κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να βρεις τα top s tier pokemon, αν τα βρεις και σου αρέσουν οι κινήσεις τους ανεβάζεις, ειδικά μετά το 15 μπορείς να κουβαλάς 3 μαζί και να φτάνει το stardust. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορώ να καταλάβω γιατί να κρατάς stardust ενώ στα max lvl θα μπορείς να πιάσεις ένα max capped pokemon, που δε θα μπορείς να το κάνεις power up, και θα έχεις πολύ μεγαλύτερο chance να το πετύχεις

 

 

Είναι official αυτό.? Και αν ναι τότε ποιο το νόημα να έχει άλλα 10 level το παιχνίδι αν στα 30 είναι όλα max capped και δεν θα μπορείς να κάνεις power up.? Δεν βγάζει νόημα.

Αυτό που ακούγεται είναι πως στα 30 θα πιάνουν όλοι ποκεμον με ίδια πάνω κάτω cp ενώ τώρα μπορεί εγώ να ειμαι 10lv μαζί με καποιον άλλο αλλα να βρίσκω εγώ ένα zubat 200cp και ο άλλος zubat 10cp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορώ να καταλάβω γιατί να κρατάς stardust ενώ στα max lvl θα μπορείς να πιάσεις ένα max capped pokemon, που δε θα μπορείς να το κάνεις power up, και θα έχεις πολύ μεγαλύτερο chance να το πετύχεις

 

 

Είναι official αυτό.? Και αν ναι τότε ποιο το νόημα να έχει άλλα 10 level το παιχνίδι αν στα 30 είναι όλα max capped και δεν θα μπορείς να κάνεις power up.? Δεν βγάζει νόημα.

Αυτό που ακούγεται είναι πως στα 30 θα πιάνουν όλοι ποκεμον με ίδια πάνω κάτω cp ενώ τώρα μπορεί εγώ να ειμαι 10lv μαζί με καποιον άλλο αλλα να βρίσκω εγώ ένα zubat 200cp και ο άλλος zubat 10cp.

αυτό που βγάλανε οι data miners είναι οτι τα eggs κάνουν cap στο 20lvl και οτι τα πόκεμον που πιάνεις έξω κάνουν cap στο 30.

 

με λίγα λόγια. ας πούμε οτι τα lvl των πόκεμον είναι ίδια με των player.πάει κάπως έτσι. 

 

παίχτης lvl 5 πιάνεις pokemon lvl 1-5 και κάνει hatch eggs 1-5lvl pokemon

παίχτης lvl 20 πιάνει pokemon lvl 1-20 και κάνει hatch eggs 1-20lvl pokemon

παίχτης lvl 30 πιάνει pokemon lvl 1-30 και κάνει hatch eggs 1-20lvl pokemon 

παίχτης lvl 40 πιάνει pokemon lvl 1-30 (μένει στάσιμο) και κάνει hatch eggs 1-20 etc.

 

κάποιοι λένε οτι τα τελευταία 10lvls τα κουβαλάς με candy-stardust απο 30σε 40. αλλα πάλι το stardust που βγάζεις φτάνει για να κουβαλίσεις ότι 30άρια πιάσεις σε 40 (αν κουβαλίσεις 5-6 δυνατά)

 

ήδη έχουμε τη λίστα με το cap cp των πόκεμον που μπορείς να πιάσεις. πχ το καλύτερο dragonite που μπορείς να πιάσεις είτε είσαι 30lvl είτε 40lvl είναι 3500cp.... τώρα αν το πιάσεις 3500cp που είναι capped για το lvl 30 θα πρέπει να το ανεβάσεις άλλα 10 lvl , 

http://pokemongo.gamepress.gg/pokemon/149

 

30lvl θες 10.000 stardust για powerup του lvl

 

edit:το 3500cp στο dragonite είναι max cp για lvl 40 btw...όχι για 30,στο 30 έχει 3000 max cp,οπότε μπορείς να το πιάσεις μέγιστο 3000cp και πρέπει να το κουβαλίσεις 500cp. 

 

edit 2 : για να καταλάβετε τι εννοώ κουβάλιμα per lvl , απο 39 σε 40 θες 5.000.000 exp, με λίγα λόγια κοντά στα 50.000 pokemon catch, x100stardust  per catch, είναι 5.000.000stardust, φυσικά θα πάρεις και exp απο battles-stops etc, εγώ βάζω 20.000pokemon catch. 2.000.000stardust ,το dragonite για τα τελευταία 2 power ups θα πάρει 20.000stardust όταν το έχετε rank 39......  με λίγα λόγια κάποτε θα είναι τόσο αργά τα lvl που θα μπορείτε να κουβαλίσετε ποκεμον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειτε ειμαι 20 ειτε 30 απο αυγο τα ιδια CP θα βγαζω μαξιμουμ?

 

Επισης αν ειναι ετσι και για παραδειγμα απο αυγο το μεγαλυτερο lapras που μπορει να βγει στα 20 ειναι 1700cp< τοτε αυτος που ειναι 30 και το παρει θα μπορεσει να το κανει power up περισσοτερο απο αυτον που ειναι 20 σωστα? Αν ειναι ετσι τοτε αυτος που ειναι 40 ποσο power up μπορει να κανει? Γιατι κατι ακουστηκε οτι μετα τα 30 δεν εχει σημασια και capαρει το cp.

 

 

PS: Ειμαι 19, πεταξε ενα polywrath 1057 cp πριν λιγο στο κεντρο. Οι περισσοτεροι το πιασαν στα 600κατι, μαλλον τυχερος ειμουν. Βρηκα και ενα 659 Ponyta και αν το κανω evolve Rapidash with 964-978 Combat Power (CP) μαλλον. Δηλαδη καλυτερο απο αυτο που εχω στα 765. Αν και απο 652 τα 970 λιγα μου φαινονται, μαλλον εχει μικρο Multi το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εφαγε 8 Ultraball o Golduck αλλα τον επιασα με μια Greatball τελικα! Βγαζει ξαφνικα καλο πραγμα στο Συνταγμα!

 

4cebe34827404eddb527758d42fd5352.png

 

Τι επιθέσεις σου έχει; Έπιασα ένα με 1399 cp χθες στον φλοίσβο και έχει Psychic και water gun :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειτε ειμαι 20 ειτε 30 απο αυγο τα ιδια CP θα βγαζω μαξιμουμ?

 

Επισης αν ειναι ετσι και για παραδειγμα απο αυγο το μεγαλυτερο lapras που μπορει να βγει στα 20 ειναι 1700cp< τοτε αυτος που ειναι 30 και το παρει θα μπορεσει να το κανει power up περισσοτερο απο αυτον που ειναι 20 σωστα? Αν ειναι ετσι τοτε αυτος που ειναι 40 ποσο power up μπορει να κανει? Γιατι κατι ακουστηκε οτι μετα τα 30 δεν εχει σημασια και capαρει το cp.

 

 

PS: Ειμαι 19, πεταξε ενα polywrath 1057 cp πριν λιγο στο κεντρο. Οι περισσοτεροι το πιασαν στα 600κατι, μαλλον τυχερος ειμουν. Βρηκα και ενα 659 Ponyta και αν το κανω evolve Rapidash with 964-978 Combat Power (CP) μαλλον. Δηλαδη καλυτερο απο αυτο που εχω στα 765. Αν και απο 652 τα 970 λιγα μου φαινονται, μαλλον εχει μικρο Multi το συγκεκριμενο.

ναι απο αυγό είτε 20 είτε 30 το maximum lvl/cp του pokemon θα είναι 20 οπότε θα θέλει αρκετό power up. αυτός που είναι 30 θα μπορεί να κάνει +20 power ups. 2 per lvl σε σχέση με τον 20. btw επειδή έτυχα λαπρας με 10κμ egg. το είχα φτάσει 1000αρι στο lvl 10 κοντά και απο τότε δεν έχω βρει candy, dragonite-snorlax-lapras καλύτερα powerup κοντα στο 20 γιατί τότε θα πάρετε το max απο egg και δε βρίσκεις candy ευκολα, ενώ arcanine-vaporeon etc είναι εύκολο σχετικά να βρεις candy.

 

ναι δεν έχει μόνο να κανει με το lvl πάλι έχει rng, εσύ μάλλον έπιασες τοπ cp για το lvl σου ενώ οι άλλοι μέτριο, πριν λίγες μέρες πόσταρα οτι έπιασα pidgeot 25cp,ότι πιο low cp/lvl μπορούσα να βρω,σπάνια πιθανότητα αλλα rngesus. άποψη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς με το rapidash. πάνε δες στο σίτε που πόσταρα ποια είναι τα καλύτερα fire , arcanine-flareon είναι πολύ καλύτερες επιλογές ,btw ο arcanine πιο δυνατός αλλα η flareon κάνει περισσότερο dps, οπότε αν είναι max και οι 2 ίσως να νικάει flareon το arcanine. ακόμα και 500 διαφορά cp, αυτά θα τα δούμε στην πράξη αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Water Gun και Ice Beam

Έπιασα και Gyarados αλλά έχει σάπιες επιθέσεις γαμώτο.. τώρα θέλω να μαζέψω άλλα 120 magikarp να κάνω evolve ένα μπας και κάτσει κανα καλό attack. 

Φλοίσβος τώρα. ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ! 

 

post-227331-0-53239500-1469260106_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα και Gyarados αλλά έχει σάπιες επιθέσεις γαμώτο.. τώρα θέλω να μαζέψω άλλα 120 magikarp να κάνω evolve ένα μπας και κάτσει κανα καλό attack. 

 

Εγω μαζευω candies προς το παρον.. Αργοτερα θα πεσει διαβασμα για το πως πρεπει να τα εξελιξω, τι πρεπει να δω κλπ.. Ακομα δεν εχουν βρει καποια ενδειξη για το πως μπορεις να ξερεις τι επιθεση θα σου βγαλει κλπ.. Το αποδιδουν στην τυχη αυτο.. Αλλα πιστευω κατι παιζει με τo βαρος και το υψος, XL/XS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παίδες οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μπει και στην ομαδα μας στο Facebook Pokemon Go Yellow Team Instict Athens Greece δίνουμε χρήσιμες πληροφορίες για το πως να εξελιχθείτε καθώς και χρήσιμους οδηγούς που θα σας κάνουν καλύτερους!

Ευχαριστώ καλή συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...