Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft έγραψε ένα βιντεοκλίπ του μουσικού γκρουπ OK Go σε… DNA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπορω να κρυψω οτι ο τροπος υποκλισης στις τεχνολογιες σαν αυτοτελη θαυματα

 

Είναι θαύματα. Each and everyone. Απλά τα θεωρείς δεδομένα και δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις στο ελάχιστο την απίστευτη εγγενή πολυπλοκότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι θαύματα. Each and everyone. Απλά τα θεωρείς δεδομένα και δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις στο ελάχιστο την απίστευτη εγγενή πολυπλοκότητα τους.

δεν μου λες , ξερεις αν ειναι επανενγραψιμο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Gi0 , δεν το λεω απεναντι σου για καποια υποκλιση , ειναι το οτι εισαι moderator και καποιος παραγωντας που δεν μπορω να αμφισβητησω[..]

Δεν μπορεις να αμφισβητησεις τα λεγομενα μου επι του θεματος επειδη ειμαι mod?!? Λαθος εντυπωση σου εχει δημιουργηθει και σιγουρα δεν οφειλεται σε μενα. Καμια σχεση. FYΙ και για οποιον τυχον εχει αντιστοιχη εντυπωση, το μοντεριλικι δεν απoτελει ενδειξη παντογνωσιας, καμια σχεση. Feel free να εκφραζετε τις αμφισβητησεις σας με επιχειρηματα κατα βουληση, κερδιζω και εγω και εσεις απο συζητησεις της προκοπης.

[..]και υπολογιζω οτι μπορει να αντιτειθεσαι επειδη ειναι θεμα του φορουμ και να παιρνεις θεση λιγο πιο ζεστα , ευχαριστο αυτο  .

Λαθος υπολογιζεις. Αντιτιθεμαι επειδη διαφωνω καθετα με τα λεγομενα σου, ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται, δεν παιζει καμια συνωμοσια ή τυχον "κανονες του forum για mods" απο πισω. Κανενας Hal9000 ή οποιοσδηποτε αλλος δεν θα μου επιβαλλει την γνωμη του, οσο απιστευτο και εαν σου ακουγεται. Και φυσικα κανενας δεν προσπαθησε να κανει κατι τετοιο και δεν παιζει να το προσπαθησει.

 

εγω για να ξερεις , το βλεπω σαν θεμα ολων οσων συμμετεχουν , και φυσικα αυτου που ειχε το ενδιαφερον να το μεταφερει μεσω του φορουμ και των παραγοντων που συντονιζουν τα θεματα .

Καλα κανεις και λες την αποψη σου και με την ιδια ακριβως λογικη λεω και γω την δικια μου. Για 3η φορα ομως, αντι και παλι να παρεκτρεπομαστε απο το ερωτημα που εθεσα και ξεκινησε η συζητηση μας:

 

[..]Εκτος και εαν εχετε περαιτερω γνωσεις επι του θεματος, οποτε please enlight us με το πως και γιατι ειναι αχρηστα και ποιες εναλλακτικες λυσεις στο μελλον θα ειναι πολυ καλυτερες για αποθηκευση μερικων exabytes σε τοσο μικρο χωρο.

[..]Γι αυτο λοιπον και επανερχομαι στο ερωτημα που εθεσα νωριτερα: Για να την στελνουμε στα σκουπιδια την συγκεκριμενη τεχνολογια οταν βρισκεται σε τοσο πρωιμο σταδιο, καποιες γνωσεις θα εχουμε επι του θεματος και θα γνωριζουμε τα υπερ και τα κατα της. Ποια ειναι λοιπον αυτα και ποια/ποιες ειναι οι εναλλακτικες λυσεις που την καθιστουν αχρηστη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gi0 καποιος μπορει να σκεφτει την εμφυτευση ολης της ιατρικης γνωσης με δυο κυτταρα  στο κεφαλι σε καθε ανθρωπο  , δυστηχως , οι συνθηκες της επικρατουσας πραγματικοτητας δεν μου επιτρεπει να ειναι η κυρια μου σκεψη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

gi0 καποιος μπορει να σκεφτει την εμφυτευση ολης της ιατρικης γνωσης με δυο κυτταρα  στο κεφαλι σε καθε ανθρωπο  , δυστηχως , οι συνθηκες της επικρατουσας πραγματικοτητας δεν μου επιτρεπει να ειναι η κυρια μου σκεψη . 

Απο που ακριβως προκυπτει η εμφυτευση γνωσης στο κεφαλι καθε ανθρωπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε ποτέ εμπορικά DNA για αποθήκευση δεδομένων. Όταν κάτι τέτοιο θα είναι εφικτό θα υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές τεχνολογίες. Απλά κάποια παιδάκια στο R&D της Microsoft παίζουν because they can, βγάζουν 6 figures και μαγκιά τους.

 

Το μόνο χρήσιμο από ένα τέτοιο εγχείρημα είναι η δυνατότητα ενσωμάτωσης ψηφιακών υπογραφών στο DNA. Όλα τα άλλα είναι dumbed down PR stunts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το είδος ανακαλύπτει και προσπαθεί να χρησιμοποιήσει ήδη υπάρχουσα φυσική τεχνολογία που ξεπερνάει κατά πολύ την ανθρώπινη. Το DNA είναι αποθήκη δεδομένων που γίνονται read, copy and paste όταν χρειάζεται. Προσπαθούμε να φτάσουμε τα επιτεύγματα της φύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που ακριβως προκυπτει η εμφυτευση γνωσης στο κεφαλι καθε ανθρωπου?

οπο τον ενδεχομενα κοινοχρηστο τροπο αποθηκευσης δεδομενων . δεν λεω , θα θελει και κανα decoder που αυτο να χρειαζεται να ειναι στο κεφαλι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οπο τον ενδεχομενα κοινοχρηστο τροπο αποθηκευσης δεδομενων . δεν λεω , θα θελει και κανα decoder που αυτο να χρειαζεται να ειναι στο κεφαλι .

Δικο σου συμπερασμα αυτο, στα πλαισια του "Ολα ειναι για να μας ελεγχουν και θελουν το κακο μας". Για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικο σου συμπερασμα αυτο, στα πλαισια του "Ολα ειναι για να μας ελεγχουν και θελουν το κακο μας". Για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα.

τιποτα δεν ειναι συμπερασμα , σκεψεις ειναι τα περισσοτερα. 

συμπερασμα για εμενα ειναι οτι σαν ανθρωποι τα κανουμε σκατα. ακομη και καλο να θελουμε να κανουμε ειμαστε επι το πλειστον ανικανοι για κατι μακροπροθεσμο και οι υπερβολες εχουν και επιτωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pokemon-alxdjo , ζουσα καμια δεκαετια στην αθηνα , οταν ηρθα επαρχια , μου εκανε εντυπωση ο ενασδτρος ουρανος την νυχτα που θυμιζει ποσο ασημαντοι ειμαστε και σε τι μικρες ιδεες πλανιομαστε .

θα στριψω ενα στην υγεια σου .  ακυρο , το εχω ετοιμο . 

 

Στην υγεία σου αδελφέ. Ότι μυρίζει να γυρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τιποτα δεν ειναι συμπερασμα , σκεψεις ειναι τα περισσοτερα. 

συμπερασμα για εμενα ειναι οτι σαν ανθρωποι τα κανουμε σκατα. ακομη και καλο να θελουμε να κανουμε ειμαστε επι το πλειστον ανικανοι για κατι μακροπροθεσμο και οι υπερβολες εχουν και επιτωσεις 

Ωραια, τουλαχιστον υπαρχει ελπιδα εαν ειναι σκεψεις.

Η αυτοματη αρνηση καθε νεας τεχνολογιας λοιπον, θα πρεπει -για μενα- να βασιζεται σε συμπερασματα (και ιδανικα, σε συμπερασματα με επιχειρηματα) και οχι σε σκεψεις. Δωστου μια ευκαιρια πριν το απορριψεις, ποσο μαλλον οταν ακομα ειναι στα σπαργανα.

Btw, το "τα καναμε σκατα" δεν σημαινει πως δεν υπαρχει ελπιδα, ας παρατησουμε καθε προσπαθεια και ας κατσουμε να κλαιμε την μοιρα μας. Φταιει και αυτο που τα καναμε σκατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε ποτέ εμπορικά DNA για αποθήκευση δεδομένων. Όταν κάτι τέτοιο θα είναι εφικτό θα υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές τεχνολογίες. Απλά κάποια παιδάκια στο R&D της Microsoft παίζουν because they can, βγάζουν 6 figures και μαγκιά τους.

 

Το μόνο χρήσιμο από ένα τέτοιο εγχείρημα είναι η δυνατότητα ενσωμάτωσης ψηφιακών υπογραφών στο DNA. Όλα τα άλλα είναι dumbed down PR stunts.

 

Ποία αλλή εναλλακτική υπάρχει για αποθήκευση σε τέτοια μεγέθη χώρου;

 

http://www.extremetech.com/extreme/134672-harvard-cracks-dna-storage-crams-700-terabytes-of-data-into-a-single-gram

 

Μια εφαρμογή τέτοιας τεχνολογίας αν δεν γίνει Rewritable είναι η αποθήκευση όλου του Internet για Ιστορική διατήρηση. 

 

Αν σκεφτείς ότι παράγουμε την ημέρα 2,5 Exabytes δεδομένων που θα το χωρέσεις όλο αυτό; 

http://www.vcloudnews.com/every-day-big-data-statistics-2-5-quintillion-bytes-of-data-created-daily/

 

 

Edit: Να προσθέσω ότι η Εθνική Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου έχει μέγεθος περίπου 3 petabytes

https://blogs.loc.gov/digitalpreservation/2012/03/how-many-libraries-of-congress-does-it-take/

 

Σε βάζει να σκεφτείς τι μέγεθος χρειάζεται να το αρχειοθετήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποία αλλή εναλλακτική υπάρχει για αποθήκευση σε τέτοια μεγέθη χώρου;

Bαρεθηκα να το ρωταω ξανα και ξανα, αλλα απαντηση δεν πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...